Čínský režisér John Woo (nar. 1946) se prosadil v osmdesátých letech sérií akčních filmů (Lepší zítřek, Killer, Hard-Boiled aj.), jež mu vynesly hollywoodské angažmá. Svou zálibu v pečlivě choreograficky připravené akci a ve zpomalených scénách brutálního násilí zdařile přenesl s výrazně vyššími rozpočty do západního prostředí. Ve svém třetím americkém snímku Tváří v tvář (1997) proti sobě postavil člena protiteroristické jednotky FBI Seana Archera (John Travolta) a psychopatického zločince Castora Troye (Nicolas Cage). Jejich vzájemný souboj, jenž je živený letitou nenávistí, ozvláštňuje speciální lékařský zákrok, při němž si oba protagonisté v podstatě vymění své totožnosti. Režisér se spoléhal především na vlastní vyzkoušené postupy (např. působivá akční scéna s holuby v kostele) a také na herectví obou hlavních představitelů, kteří přesvědčivě zvládají obě polohy svých rolí. Nicolas Cage tímto titulem uzavřel volnou trilogii, v níž ztělesnil neohroženého akčního hrdinu (předtím Skála a Con Air). Není bez zajímavosti, že motiv transplantace nové tváře zločinci byl využit už před lety v českém fantastickém filmu Ztracená tvář (1965), natočeném režisérem Pavlem Hoblem podle námětu Josefa Nesvadby. (Česká televize)

Ygnor

Z Wooova "Killera" jsem se fakt nepo*ral, ale z tady toho mi bylo už fakt špatně. Neuvěřitelné manýristické klišé vítězící zlaté formy nad obsahem. Viděl jsem opravdu něco jiného než drtivá většina zde přítomných fanoušků a bohužel na čt 2 (!). V asiatské rovině bych tomu možná dal dvě pecky. Nebudu se rozepisovat, protože by to stejně nikdo nečetl... Jen mám ještě poznámku k celkovému "nápadu" ukradenému našemu nejlepšímu (a stále nedoceněnému) spisovateli sci-fi (sám ten termín nesnášel) Josefu Nesvadbovi, kdy jeho povídka "Ztracená tvář" je více než padesát let stará, a kdy zdejší provedení je tak na úrovni "němého" filmu, za což mi tvůrci éry zlatého filmu snad odpustí. (věřím, že Ch. Chaplin a B. Keaton by v této "taškařici" obstáli mnohem výše,, nebo snad B. Lugosi?!) ()

FanKalEl

Ako akčný krimi thriller s dvoma hereckými esami budete v kinematografii ťažko hľadať lepší film. Neobyčajný film ktorý odporúčam všelijakému všežrútovi, či fanúšika akcie od Johna Wooa !! Podľa mňa je 81% málo. (101%) ()

tranquill

"Ale pamatuj si, kdykoliv se podíváš do zrcadla, uvidíš můj obličej!" Akce, akce, akce! K tomu Travolta a Cage na jednom hřišti v nejlepší formě. Bez ohledu na styl 80-kových přeháněk, tenhle mač se povedl! ()

katmandzoo

Agent FBI sa rozhodne podstúpiť riskantný chirurgický zákrok a vymení si tvár s jedným z najhľadanejších teroristov ležiacim v kóme, aby zistil od jeho brata, kde teroristi ukryli biologickú zbraň. Veľmi zaujímavý nápad pretavený do skvelý akčných scén a vyšperkovaných vzájomných dialógov dvoch hlavných postáv, do ktorých boli obsadení výborne hrajúci Travolta a Cage. Či je Cage záporák alebo klaďas, fandíte mu počas celého filmu. Charizmy má totižto na rozdávanie viac ako Travolta a je to jeden z tých filmov, kde podával ešte kvalitné výkony. Povinná jazda pre všetkých milovníkov akčných filmov. 4* ()

junxi91

Kdyby tak existovala nějaká skvělá nová chirurgická metoda, která by mi umožnila nechat si našít libovolný ksicht, vybral bych si asi spíše ten Travoltův než Cagův. Přece jen s ním zaválel v Pomádě a k mému tělu by se hodil prostě více. V tomto filmu navíc obličej Seana Archera znamenal to, že jste mohli fungovat jako agent FBI a souložit s jeho ženou, zatímco obličej Castora Troye vás přivedl do vězení a tam jste po něm mohli velice rychle dostat naliskáno. Stejně pořád nechápu, jak to ten parchant mohl přežít, dostat se z kómatu, zavolat si doktora a nechat si našít Archerův obličej, aniž by na to někdo nepřišel. A naopak nechápu, jak se Archerovi mohlo povést tak jednoduše utéct z tak přísně střeženého vězení. Prostě mi tady spousta věcí nezapadla, ale jinak je to skvělý film, i když jsem se na něj díval ve špatné formě. Ale tak na ty akce nemusí být člověk úplně při smyslech, aby mu nedošlo, že při střílení to nakonec odnese záporák, zatímco ten správný vyvázne jen s pár zraněními. ()

crackonosh

Zcela absurdní béčkový akční film, který selhává v tom nejdůležitějším, co chce nabídnout. Záměna identit není ani za mák uvěřitelná a bylo by plýtvání mého času vyjmenovávat zde všechny problémy pramenící z transpantace obličeje (vlasů, pupku, přirození…?) a přijmutí cizí identity. John Woo je režisér směšných a patetických akčních srágor, na které se člověk vydrží dívat pouze v případě, že je masochista. Navíc sledovaní dvou hollywoodských vykopávek nejhrubšího zrna (Cage + Travolta), jejichž herecké etudy jsou víc k pláči než k smíchu, vyžaduje enormní psychickou odolnost, která se nedostává každému z nás. ()

Ingwio

plusy: skvely scenar, vyborne hercke vykony Travoltu a Cagea minusy: nic ma nenapada,ale urcite by sa drobne chybicky nasli Celkovo je to jeden znajlepsich akcnich filmov 90tich rokov,ktory okrem akcie ma aj zaujimavy napad. Ked ktomu pripocitam Travoltu a Cagea,tak to mame za 5* ()

cyright

námětově film nemohu brát ani na chvíli vážně..bohužel tu až komiksově naivní a směšnou zápletku, kdy dvěma naprosoto fyziognomicky odlišným chlapům vymění kůži na ksichtě a nikdo pak nepozná jejich záměnu, to prostě nedokážu překousnout.. v mých očích to celý film sráží na spodní hranici únosnosti, jelikož jinak se film tváří smrtělně vážně a dramitcky..jinak je to rutinně provedená až přeplácaná a zbytečně vyumělkovaná akce, se dvěma superhrdiny, kteým kroutíte kudlou ve stehně a přesto skáčou jako kamzíci, prostřelíte rameno a stejně vás porazí v páce..zbraně mají samozřejmě zásobníky s tzv. nekonečnou municí... za dobré 2*..přeci jen jako bezduchá akce je to docela dobré. ()

BačaXXX

Jeden z nejlepších akčních filmů, které jsem kdy viděl. Travolta i Cage měli možnost hrát kladnou i zápornou postavu a oba dva to zvládli na výbornou. Film je možné také zařadit do tzv. "akční trojice" Nicolase Cagea (Skála, Tváří v tvář, Con air), které v 90. letech natočil. Travolta tu má vedle Pulp fiction, Chyťte ho a Operace zlomený šíp nejlepší roli, kterou v minulém desetiletí hrál. Nevím nakolik je to známo ale jména Castor a Pollux patří původně bratrům, kteří figurovali ve starých antických bájích, pak Viktor Lazaro - biblické jméno zmrtvýchvstalého. Ve filmu bylo více podobných odkazů, které jej obohacují a podle mně mu dodávají na originalitě. 100% ()

Gardenboy

Travolta neprekročil svoj tieň ... film je na úrovni jeho neskoršieho Swordfish ... ostrielanému akčnému divákovi nemá čo ponúknuť. ()

HonzaMag

Excelující duo Cage - Travolta dalo nový význam rčení oko za oko - ksicht za ksicht! Nadupaný akčňák patří k tomu nejlepšímu co se v devadesátkách urodilo. ()

jda23

Klasický akčný film na daný rok, pre tých čo si to vedia predstavit. A tí čo nie, plamene, iskry a jedna veľká bomba v strede mesta. Hudba,priemerne pobavné herecké výkony a napätie. Akurát by som odstranil faktografické béčkové mantinely a tak sa radí najviac ku priemerným zážitkom. Prečo nie ? 2,85*. Gj ()

BDMarty007

Tahle kombinace akčního filmu s trochu sci-fi prvkem proměny vizuálních identit, magnetických vězeňských bot a podobných pitomin mi prostě nějak nesedla. Jako akční film po technické stránce asi dokonalé. Jako thriller trochu povrchní a slabší. Celkově by to ještě nebylo špatné, pokud by závěrečná část filmu více řešila drama jak přesvědčit okolí, že jsem ten kdo jsem... Ale tvůrci pravděpodobně měli pocit, že akce bylo ještě málo, a tak závěr je jeden velký ohňostroj. Ke konci už se scénář vysloveně zaměřuje jen na hledání příležitostí pro vizuálně atraktivní akční scény a to je rozhodně ke škodě celku. ()

BLADER

Asi najlepší Woouv film, ktorý som videl. Skvelá akcia, emócie, ktoré sú na akčný film stále nevídaným elementom a jednoducho, tento film je proste klasa. ()

Veseldaa.!

Con Air, Skála a Tváří v tvář patří k těm nejpovedenějším akčním filmům Nicolase Cage. V průběhu posledních 5-ti let nám akorát dokazuje, že už není tím hercem, kterým býval. Nicolas odjakživa patří do filmů s tématikou thriller a krimi a ne do Lovci pokladů či průšvihu roku 2007 - Ghost Ridera! Teď zpět k Tváří v tvář. Film s originální zápletkou zpracovaný pod taktovkou Johna Woo. Skvělý Cage a Travolta v akční jízdě toho nejlepšího z 90tých let. ()

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

05.05.2022

Další film ze světa monster na obzoru?

Další film ze světa monster na obzoru?

29.04.2021

Studio Legendary to s Godzillou vs. Kong překvapivě vyhrálo. Jak se ukázalo, hlad po nových blockbusterech v kinech je i navzdory stále trvající pandemii dost velký na to, aby si na sebe mohly filmy… (více)

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

12.02.2021

O rebootu či remaku populárního akčního snímku Tváří v tvář z roku 1997, v němž si John Travolta a Nicolas Cage vyměnili tváře a šli jeden druhému po krku, se mluví už několik let. Nyní se však zdá,… (více)

Vrcholný Nicolas Cage

Vrcholný Nicolas Cage