Prequel k seriálu Yellowstone sleduje rodinu Duttonových, která se vydává na zrádnou cestu přes Velké pláně, aby unikla chudobě a našla štěstí v Montaně. (SkyShowtime)

Real Tom Hardy

Vítaný prequel k seriálovému megahitu Yellowstone, ktorý ukazuje strastiplnú cestu udalostí predchádzajúcim založeniu rovnomenného ranču Duttonovcami v Montane. Zároveň je miešaninou viacerých prvkov – poriadne drsným a tragickým westernovým mäsom, niektorými príbehovými linkami pretkaným dnešnými "hodnotami" zaváňajúcimi utópiou, avšak z pohľadu historického kontextu absolútne nie nemožnými, preto mne obratom príliš nevadiacimi (inak áno), čistokrvnou kopírkou Lonesome Dove a silným zápachom telenovely a nikdy nekončiacimi vnútornými monológmi sebeckej blonďavej hrdinky, ktorá oplakáva svojho budúceho manžela, milovaného kovboja, s ktorým chcela stráviť zvyšok svojho života, len aby o pár dní neskôr jazdila na indiánovej fujare po tom, čo jej dal indiánske meno a z vlasov uplietol koníka. Krásne, nie? Záchranou bol len fenomenálny herecký koncert veterána Elliotta, charakterom presvedčivý bradatý McGraw & Garrett a Sheridanov cit pre silnú dramatizáciu a cynickosť a surovosť reálií prostredia. Od mnohými označovaného westernového majstrovského opusu to má ďaleko, istým spôsobom a po eliminácii niekoľkých elementov však nie tak úplne moc. (x) (x) (2.2022) (15.7.2022-16.7.2022) ()

William_

NEJLEPŠÍ SERIÁL VŠECH DOB? Výprava, hudba, scénář a herecké výkony neskutečné. Životní role Sama Elliotta v podání kapitána Shei, ta nezničená a nádherná a zároveň drsná a nelítosná příroda Ameriky, prostě nádhera. Tento seriál by měl každý vidět, ať už máte tuto dobu rádi nebo ne. Něco tak velkolepého zase delší dobu neuvidíme. Samozřejmě se najde spousta chybiček, kdy se v pár momentech může polemizovat, zda by to v té době opravdu tak bylo (mám na mysli některé scény s původními obyvateli), ale to už nechám na historicích a rejpalech na ČSFD. Zároveň si myslím, že měl daleko větší prostor dostat Tom Hanks ve 2. epizodě a i Billy Bob Thornton mohl být více "využit" pro dobro seriálu. Ale i přes to jsem si tento skvost užil a jednoznačně ho doporučuji všem. 10/10. ()

agentmiky

Sheridan má to své řemeslo zvládnuté na jedničku! Jasně, našel bych v jeho tvorbě pár přešlapů (třeba Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie), ale celkově tohoto amerického tvůrce stavím ve svém žebříčku oblíbenosti vysoko. On totiž umí s takovým citem natočit lidský film, který zabrušuje do celé škály emocí. A seriál 1883 z tohoto zažitého a osvědčeného systému vůbec nevybočuje. Příběh mě dokázal neskutečným způsobem zaháčkovat. Dobová atmosféra dokonalá, při sledování si z pozice uvědomíte, že byste toto nelehké období v USA fakticky zažít na vlastní kůži nechtěli. Herecky se též jedná o mistrovské dílo, zprvu jsem se popravdě obával, že vypravěčkou je dcera hlavního hrdiny, ale po pár dílech se mé obavy rozplynuly do neznáma (její vnitřní monology fakticky napsal génius). Celé to putování napříč celou Amerikou s nepřeberným množstvím nástrah (bandité, indiáni, nedostatek jídla, nepříznivé počasí včetně tornád a v neposlední řadě i nebezpeční zástupci zvířecí říše) má hodně co nabídnout. Jsem z výsledku jednoduše unešen. A ještě jedna věc...Ten konec zanechal jizvu na mém srdci. Takový šílený nával emocí. Jdu to rozdýchat. 9/10 P.S. Soundtrack Briana Tylera famózní záležitost. Úvodní titulky vždy navodily poctivé zimomriavky :) ()

_DAVE_

Vedle Yellowstone citelně slabší, ale pořád na velmi vysoké úrovni. Zajímavá je celá linka s přistěhovalci (co tam proboha hledali?)... Nicméně střed je velmi utahaný, takový ospalý, ne úplně atraktivní. Začátek famózní (Billy Bob) a konec kulervoucí. Ale deset dílů mi stačilo, to jsem u Yellowstone necítil. ()

Nach

Skvělé westernové road-movie odkrývající nelehký, hořko-trpký osud původních osadníků Ameriky. Jejich touha po svobodě narazila na limity a nelimity svobody samé. Loupeživé skupiny, původní obyvatelé, příroda, počasí, to vše stojí proti nim a jejich cíli zapustit kořeny. Taylor Sheridan stvořil další skvost v tomto žánru a ukázal, že jeho Yellowstone je barvitý nejen v naší současnosti, ale i "daleké" minulosti. Casting je excelentní, rány osudu bolestivé. Hlavní hrdiny jsem si zamiloval a velice těžce se s nimi pak loučil. Každý kdo má rád současný western, ať dá 1883 šanci, i když neviděl Yellowstone. 90% ()

• V seriáli sa spomína bar White Elephant (Biely slon), ktorý existuje dodnes. (belinko)
  • Dívku, které se udělá zle z vody a je označována jako „slovanský emigrant“, hraje Amber Blaze Lemmond, která je české národnosti. Na anglickou radu ohledně pití vody odpoví zřetelně česky: „Nerozumím.“ (fabecc1222)

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení

09.03.2023

Před tím, než se stal králem televize díky seriálům Yellowstone či 1883, získával si scenárista a režisér Taylor Sheridan obdiv na filmové frontě díky snímkům jako Sicario nebo Wind River. A právě… (více)

Nečekaný konec seriálu Yellowstone?

Nečekaný konec seriálu Yellowstone?

07.02.2023

Seriálové bomby začínají padat už v únoru. Právě jsme se totiž dozvěděli, že jeden z nejsledovanějších a nejúspěšnějších seriálů současnosti – drsné drama Yellowstone od Taylora Sheridana (Sicario,… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších… (více)