Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Animovaný
  • Dokumentární

Poslední recenze (7 514)

plakát

Cizinci: Kapitola 1 (2024) 

Miluju podivíny ze zapadákovů, miluju znepokojivou atmosféru, kterak se prázdně či nepřátelsky otáčejí za „vetřelci“ z velkoměsta. Už jsme si to „prožili“ v roce 2008. Mladý pár, odlehlé místo a trojice nejprve drzých, posléze po krvi prahnoucích vrahů. Anonymita a naprostá absence jakékoli zjevné motivace. Bylo to mrazivé, bylo to děsivé. A samozřejmě znepokojující, protože pronikání do domu nebylo o prokopnutí dveří, ale o pomalém psychickém deptání. Dvojka přinesla prakticky to samé. I s tím negativním: nelogickými kroky a rozhodnutími. Renny Harlin, který v 90. letech platil za výborného akčního specialistu a který pak zřejmě prodělal nepříjemný úraz hlavy, nic nového nevymýšlel. Dnes průměrný řemeslník má nicméně s horory solidní zkušenosti. Zamilovaný páreček musí nejprve párkrát něco pořešit s nerudnými vidláky, aby se pak v domě uprostřed lesů oddával odpočinku a romantice. Samozřejmě do prvního zabouchání na dveře... První desítky minut jsou fajn. Ač víme, že z nevinných obětí se nestanou lovci, má to napětí i několik solidních nápadů. Jenže pak Madelaine Petsch vleze do sprchy (a trestuhodně nic neukáže), přijde pár nemotorných momentů a hloupých rozhodnutí, a to i v době, kdy má páreček k dispozici nabitou brokovnici. S mdlou naháněnou po lesích pak opadne i napětí, samotné finále žádné hody nepřinese. Se třemi hvězdy ale nemám problém. Uvidíme, co příště, maskovaní násilníci se totiž vrátí velmi brzy.

plakát

Ohnivá eskadra (1990) 

„Navíc jestli jsme chtěli, abys vypadal jako debil, tak tohle bude fungovat!“ Stlačit ego pilota a naučit ho létat s nejdokonalejšími bojovými vrtulníky. I vznětlivý Maverick přišel do školy pro elitní vojenské piloty, taky to byl frajírek a taky projektu americká armáda vyslovila svou podporu a poskytla nejmodernější stroje a nejlepší piloty. Přesto Top Gun víc stavěl na postavách, ke kterým jsme měli jednoduše blíž, Nicolas Cage se navíc zdaleka nedostane tolik pod kůži jako tehdy Tom Cruise. A neznámý (a hlavně nezajímavý) David Green navíc nesahá Tonymu Scottovi ani po kolena. Scénář průměrný a schematický, akce je málo, a když to přeženu, tak spočívá v detailu na obličej pilota, detailu na vrtulník, explozí oslněném obličeji pilota. Ta závěrečná je navíc poměrně nepřehledná. Samozřejmě záleží, jakou optikou se na to člověk dívá. Zda pohledem počátku 90. let, tak si to tři hubené hvězdy zaslouží, jinak je to sotva na dvě.

plakát

Club Zero (2023) 

Roky jsme poslouchali, že hodně vajec škodí, že nám mrkev zlepší zrak, že mražená zelenina nemá žádné vitaminy, přitom jde tak trochu o mýty, pak se na nás zase valilo, jak je všechno BIO či e-friendly nejzdravější, jak je maso plné růstových hormonů anebo že po cukru se jen tloustne a ucpávají cévy. To Mia Wasikowska na to jde na jedné elitní soukromé škole trochu jinak. Začíná to radami, jak je třeba jídlo dlouho a pomalu žvýkat či se vyvarovat stravovacím automatům, přičemž u studentů přicházejí psychické i fyzické změny k lepšímu, takže proč nešlápnout do extrému? Papat přece ve skutečnosti nepotřebujeme… Je totiž třeba plivnout do tváře nadnárodním potravinářským řetězcům a zachránit planetu. Vliv učitelky sílí, propasti v nefunkčních rodinách studentů, kde se s nějakou mateřskou nebo otcovskou odpovědností zrovna moc nepracuje, zrovna tak. A výsledek dává dost prostoru k vlastnímu zamyšlení. Artové, pomalé, znepokojivé, repetitivní a odtažité pojetí ale přece jenom ubírá na celkové uvěřitelnosti příběhu. Výsledek mohl (a měl) být vyzrálejší a stálejší.

Poslední hodnocení (23 624)

Cizinci: Kapitola 1 (2024)

16.06.2024

Simpsonovi - Otázky Homera Simpsona (2012) (epizoda) (S23E10)

16.06.2024

Simpsonovi - Duch Vánoc příštích (2011) (epizoda) (S23E09)

16.06.2024

Simpsonovi - Krustyho comeback (2011) (epizoda) (S23E08)

16.06.2024

Simpsonovi - Muž v modrých flanelových kalhotách (2011) (epizoda) (S23E07)

16.06.2024

Simpsonovi - Velká knižní loupež (2011) (epizoda) (S23E06)

16.06.2024

Simpsonovi - Dobrá manželka (2011) (epizoda) (S23E05)

16.06.2024

Hvězdy stříbrného plátna - George Clooney (2023) (epizoda) (S15E01)

14.06.2024

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

14.06.2024

Reklama