Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Dokumentární
  • Krimi
  • Western

Poslední recenze (3 011)

plakát

Naděje a sláva (1987) 

Mezi Británíí (před vákou jí patřily 0,4 naší země - to mám z filmu; SSSR po ní 0,166666, pokrýval šestinu suchozemského povrchu - to mám ze školy) a Českem leží vzdálenost, kterou lze poeticky vyčíslit jako mezi Boormanem a Kachyňou. Anglický humor mám rád, nesmí být ovšem tak podbízivý. A školu bych také nechal vybombardovat třeba samotným Hitlerem. Nedávno jsem se do ní šel podívat. Sice přetrvala, ale pouze fyzicky, a to ještě v jiné kůži; je rozparcelována na kanceláře a úřady. Dokonce se zachovala i "černá chodba", v níž se odbývaly nejkrutější rvačky a duševní popravy.

plakát

Utopie (1983) 

Film na kafkovské téma. I s kafkovským (nedokončeným?) závěrem. Utopií je osvobodit se sám od sebe: vyměnit svou kůži a cítit a jiné dotyky, očima spatřit neviditelné, usadit se do své mysli jako do křesla... Utopie je budoucnost, ktrerou lze vždycky tušit, ale nikdy předvídat. Lze ji pouze předvést na divadle. Sohrab Shahid Saless (pěkně se to píše a pěkně se to čte) si aktuální společenské paradigma uzávorkoval do rozlehlého neosobního bytu „Club Arena“, v němž žije v restriktivním souručenství despotický otec (Kafku bez Freuda neobjasníte) se svými syny, které jsou shodou okolností dcerami. Vzpoura je samozřejmě nasnadě, tyran je nahrazen společenstvím synů (tedy pardon: dcer) - a jede se dál, přičemž Heinz (Manfred Zapatka) se pro ně stává neviditelnou vyšší instancí. Utopií je, že se můžeme nějak vymanit z našeho paradigmatu luxusu a zážitků, chceme-li zůstat v této společnosti. - Chtěl jsem dát čtyři hvězdy vzhledem k jisté divadelní teatrálnosti...

plakát

Un uomo da bruciare (1962) 

Česky by název filmu mohl znamenat Člověk ke spálení, upečení (Keď ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte). Mladí Taviani si tu vytkli cíl, o jehož spolnění by se mohlo polemizovat: zobrazit revolucionáře jako typ člověka, který chce zvítězit nad těmi s kterými bojuje, s těmi za které bojuje, a nad tím, kdo bojuje (tedy sebou samým). Ve hře jsou ovšem i vyšší mocnosti: dosáhnout ráje (stát se tvůrcem utopie) nebo svatosti (stát se mučedníkem revoluce). Taviani si zvolili rurální oblast a osamocený požadavek, tím se ale revolučních nárok v podstatě vzdali. Gian Maria Volonté také nebyl ještě to, co později.

Poslední hodnocení (4 066)

Naděje a sláva (1987)

20.07.2024

Utopie (1983)

19.07.2024

Un uomo da bruciare (1962)

17.07.2024

V cizině (1975)

17.07.2024

Dekameron (1971)

13.07.2024

Past (1962)

12.07.2024

John Wycliffe: Jitřenka reformace (2022)

12.07.2024

Orfeus (1978)

11.07.2024

Barnabo delle montagne (1994)

09.07.2024

Reklama

Poslední deníček (1)

111 evropských dramatických režisérů

Seznam ve formátu Excel (i za účelem vlastních úprav) mohu zaslat na libovolnou e-mail adresu.

Pro ujasnění především svých "kinematografických" postojů jsem sestavil seznam režisérů (viz nadpis). Přitom jsem se snažil řídit následujícími parametry:

- neupřednostňovat ani neupozaďovat žádné režiséry, proto se sem  někteří  nedostali  (z našich třeba Menzl a Chytilová, Forman jen s odřenýma ušima, ale i jiní známí a proslulí).

- seznam je tedy určen pouze pro ty, kteří: nesledují filmy (jen) proto,
a) aby se pobavili
b) aby se poučili
c) aby žasli nad krásou obrazu
d) preferovali filmy s konkrétním dějem
d) aby vypnuli a nemuseli  přitom přemýšlet

Důvodem, proč se tedy dívat na filmy je tichá a pohodlná meditace.

Časově jsem přece jen dal přednost režisérům, kteří tvořili za mého života, a střední mu proudu, tak ak ho chápu;  filmové umění je pro mě definováno jmény Bergman, Visconti.

Jsem si jistý, že jsem v seznamu neuvedl nikoho, koho bych tam nechtěl mít. Pochybuji však, že jsem v něm uvedl všechny, které bych ta m mít chtěl.

To, co jsem zde stvořil chci ale zároveď odvolat. Ke každému filmu je třeba přistupovat nevinně a nevědomě, bez balastu jakýchkoli  předběžných informací. Tohle je jen rámec, v němž je možno se pohybovat, ale určitě je ho třeba překročit.

Zohledněny jsou pouze hrané, celovečerní filmy, pokud dokumentární, tak pouze pokud se jim blíží.