Od režiséra Yorgose Lanthimose a producentky Emmy Stone přichází neuvěřitelný příběh o fantastickém vývoji Belly Baxter, mladé ženy, kterou k životu vrátil geniální a nekonvenční vědec Dr. Godwin Baxter. Pod Baxterovou ochranou Bella touží po poznání. Hladovějící po zkušenostech, které jí chybí, uteče s Duncanem Wedderburnem, mazaným a zhýralým právníkem, do víru dobrodružství napříč kontinenty. Nepodléhajíc předsudkům své doby se Bella zasazuje za rovnoprávnost a svobodu. (Falcon)

Terka_127

Výjimečné dílo. Favoritka je oproti Chudáčkům konzervativní film. Je to zábavné, chytlavé, chytré, zajímavé, ale především vizuálně nádherné - nikdo mi nevymluví, že se inspiroval naším Zemanem - herecky nadpřirozené a hudba prostě úžasné. Především je to ale film o ženské síle, o emancipaci, o odproštění stereotypů a škatulkování. Proč žena musí mít jen jednoho muže, proč žena nemůže být svobodná, proč si žena nemůže dělat si svým tělem, co sama chce, proč by žena musela být majetkem a továrnou na děti, proč by nemohla poznávat svět sama a bezhlavě a prostě si užívat, proč by žena nemohla být rovna svému muži a studovat na lékařku. Může. Dílo je o to zajímavější, že byste si spíš tipli, že film natočila žena. O to víc je silnější snímek sledovat. ()

Valeria_D

SPOILER! Jak Frankensteinova dcera k dětskému mozku přišla aneb když ti voperují mozek vlastního dítěte. Pro někoho občas nechutné záběry řezání mozků a těl. Oproti tomu komicky nakombinovaná těla zvířat jako třeba hlava a krk husy a k tomu tělo s nohama psa nebo psí hlava na těle slepice dodávají bizarnost filmu. Jak vypadá vývoj člověka, když má mozek dítěte...ten přerod a vývin Belly je základním kamenem filmu doprovázený poznáváním sexuálních praktik a tajů, jak ,,se udělat šťastnou". Nebo život nakonec není jen o tom? Na konci zcestovalá, inteligentní a více jazyky mluvící žena, která ví, co chce a převezme praktiky a znalosti svého ,,Boha" (stvořitele neboli otce). Emma v tomto filmu upustila od své rozpustilosti a skoro vůbec zde nevidíme grimasy, kterými je jinak hodně známá a musela tu zachovat dost vážnou, spíš takovou laxní a bez emoční tvář. Že je skvělá herečka je známo, ale tady opravdu klobouk dolů. Mark a jeho šílenost ve filmu doplňují tu vtipnější stránku a jeho výkon musím taky ocenit. Celkově jsem z tohoto filmu byla po shlédnutí dost rozčarovaná, ale s odstupem času a utříbení myšlenek je to vlastně geniálně zvláštní, zábavný, morbidní a nakonec i skvělý. ()

Niflheim

85 %. Jak bylo mnohokrát řečeno, tentokrát jde Lanthimos více na ruku mainstreamovému divákovi a nabízí mu šikovnou fúzi popcornové zábavy a artového hloubání. Hraje si s absurditou a táže se, co je normální a konvenční: skrz (dětinskou) naivitu obrušuje hrany mezi idealismem, realismem a cynismem, přitom nezapomíná být ztřeštěný a dekadentní. Přijde mi však, že Chudáčkům někde v pomyslném zlatém řezu spadl řemen a čím byla Bella vyspělejší, tím se snímek stával umírněnější, patetičtější a doslovnější. Což je snad i symptomatické – „polite society can destroy you“… Rybí oko, nejen v širokoúhlých záběrech, bylo svěžím doplňkem, jen si nejsem jistý, jestli nešlo pouze o manýru. Kulisy jsem si užíval a rozmýšlel, jestli stylizace Stravinského Svěcení jara a Shakespearova Hamleta byly úmyslné… Co musím (nepřekvapivě) říct je to, že jakkoliv bych sošku Lily Gladstone moc přál, Emma Stone o ni přijít nesmí. Delší dobu jsem neviděl tak fenomenální herecký výkon v tak padnoucí roli. Chci Chudáčky vidět víckrát a chci je ohodnotit nejvyšším počtem hvězd, teď zůstávám těsně pod vrcholem. Možná spíš intuitivně a taky proto, že Humr mě bavil víc. ()

J.e.r.e.c

Roztomilá barevná per-verze Wese Andersona šmrncnutého Karlem Zemanem a nejlegračnější film o šukání. Willem Dafoe je Bůh, Mark Ruffalo exceluje jako hysterický zhýralec a pokud Emma Stone nedostane Oscara, tak můžou akademii rovnou rozpustit. V kyselině. 82 % ()

fajnes

Dlhšie vnímam, že Emme Stone akosi ukradla Margot Robbie žiaru spod reflektorov. Asi sa tu však nemusíme baviť o tom, či je lepší film „Chúďatko“ (sic! podľa názvu v titulkoch, nie toho zvláštneho distribučného) alebo Barbie. Vrstevnatý príbeh plný ľudskosti, túžbe užívať si život bez spoločenskej pretvárky, arbitrárnych noriem a masiek, ktoré sme všetci nútení nosiť už od útleho veku. Zároveň však nikdy príbehovo nevybočí z intelektuálnych rámcov, ktoré by s trochou záujmu nezvládol bežný slovenský divák (keby teda zavítal do kina). Okrem Emmy vynikne Mark Ruffalo v životnej forme a Willem Dafoe tiež s prehľadom stále dokazuje, prečo má v kariére 4 nominácie od Akadémie. Audiovizuálne je film naozaj artovka ako lusk – okázalý set dizajn a architektúra sú prekrásne. Niekedy cítiť závan art deca, inokedy steampunku, mnohé scény vyzerajú ako z nádhernej maľby. Všetko to podčiarkuje minimalistická avantgardná, niekedy až experimentálna hudba, ktorej tóny zaujmú až do samotného konca titulkov. Napriek tomu vidíme, že slovenské kiná zívajú a budú zívať prázdnotou. Kde sa stala v chyba, keď v Česku je to o dosť lepšie? Názov filmu tam majú rovnaký, takže to bude vysoko pravdepodobne v nedostatočnom vkuse miestneho diváka. Výborné slovenské titulky od Lucie Hálovej sú čerešnička na torte, čo ma privádza k myšlienke, že ak by toto na JOJ niekedy nadabovali do slovenčiny, tak to bude extrémna výzva, napríklad ako film Joker. Snáď nám tím ľudí okolo Yorgosa Lanthimosa prinesie aj nabudúce niečo podobne provokatívne, tentokrát spokojne dávam veľmi silných 8/10. ()

shade000

Pri tomto steampunkovom filme som mal pocit, akoby bol z pera hneď niekoľkých režisérov a to minimálne David Lynch, Lars von Trier, Tim Burton, Wes Anderson, no a pritom stačil jeden a volá sa Yorgos Lanthimos. Tak bizarné, tak kontroverzné, tak zábavné a smutné zároveň. Film plný emócií s vynikajúcou a neskutočne gradujúcou Emmou Stone a mojim obľúbeným Willemom Dafoeom. Viem si predstaviť, že tento film nebude pre každého diváka, no určite si nájde svoje publikum... ()

MFloyd

Krásně natočený netradiční film se skvělými hereckými výkony. Začátek byl hodně divný a neslo se to v duchu "Na co to ku*** koukám". Každopádně jsem se naladil na vlnu a byl jsem velmi spokojený. Ať už jde o humor či dospívání a poznávání světa bez hranic, bavil jsem se a ta výtvarnost tomu dodává ještě další hloubku. Film si podle mě zaslouží Oscara minimálně pro Emmu Stone, ta do toho dala doslova všechno. ()

DrSixhead

Audiovizuální porno.....a to doslova. Herecký výkony supr, příběh, jen ke konci už film trochu ztrácel. Jinak celkem prča 9/10 ()

RAFT

Néé tenhle film už vícekrát na podívání určitě ne.Moc dlouhé ,až jsem z filmu na několik minut usnul.A to už je čtvrtý film co jsem od režiséra viděl. 60% ()

celticek

Frankenstein, steampunk, fisheye a Nymfomanka. Bizár z toho stříká. Emma Stone podala výborný výkon, připomnělo mi to Růži pro Algernon. Proměna z dítěte v dospělou ženu zvládla skvěle. Kamera rybím okem je někdy až otravná, o "kukátku" se ani nebavím. Kostýmy a masky jsou super, stejně tak celé prostředí, ve kterém jsem zase viděl Burtona. Dobrý byl i Defoe a můj oblíbenec Ruffalo. Dialogy taky cajk, nebude to o jednom zhlédnutí, zajímavý snímek. Pro mě ale rozporuplný, má to opravdu hodně vrstev a poloh. Sexuálních:) Nicméně - zase něco atypického & kvalita tam zkrátka je. ()

AdamXB-1

Bizarní steampunková cesta za poznáním, ozářená o level výš než všichni ostatní hrající Emmou Stone, jejíž pornart scény jsou natolik veselé až téměř nepobořují. U Lanthimose je zde i v jeho předchozí Favoritce vidět nábor širšího publika tak, že k skvělé práci s postavami, přidává i snahu o dokonalost vizuální, ta se mu až tak nedaří a s přibývajícím množství kapitol působí trochu monotónně. Takže pro mne jeho Humr (soustředící se jen na excelentní práci s lidmi) stále zůstává nepřekonaný, i když musím uznat, že Poor Things patří k tomu nejlepšímu co dokázali oscarové nominace nabídnout... a za to díky. ()

Anianna

Především chci vyzdvihnout vizuální stránku. Vše bylo bohaté, fantaskní a hodně hravé. Několika trikovými momenty mi film připomněl tvorbu Karla Zemana. Líbily se mi masky, kostýmy, scéna záměrně vyumělkovaná a hodně zdobná, práce kamery, využití optických nástrojů k vytvoření neskutečného architektonického tvarosloví. Celý vizuál balancoval na hraně mezi uměním a kýčem, ale bavil mě. Hudba mě nezaujala vůbec, dokonce mi někde vadila. Emma a Willem zahráli dokonale. Líbila se mi i Němka Hanna Schygulla, kterou jsem léta neviděla. Dějová linka nic moc. Sexualita hlavní hrdinky jako nástroj (ať už vědomý nebo nevědomý) k profackování mužského ega... no, to taky nic moc objevného není. I tak hodnotím vysoko. ()

Dandy95

Celkove mam pocit na 3* ale za tu uzasnou a originalni vytvarnou stranku si myslim ze to stoji za vic. Chtelo by to doladit nejake dejove oblouky ktery mi neprisly tak uderny a zabavny jak nejspis mohly byt. Film celkove malinko prehypovanejsi podle myho nazoru, ale jednoznacne nadprumerna filmarina. ()

papadoce

Ani Tim Burton by sa za toto nehanbil. Ja myslím, že toto môže Timík dokonca závidieť. Extravagantné, nápadité, originálne a ku tomu absolúúútne perfektne zahrané. Ženský Frankestein bez pozlátka, s kvalitným príbehom, ktorý mohla vypľuť na svet dozaista len chorá myseľ, ale chvalabohu sa tak stalo. Emma Stone je tu veľmi veľmi škaredá, ale paradoxom je, že Bella v jej podaní si vás proste získa. A odporúčam pozerať v pôvodnom znení s titulkami. Chúďatko je veľmi zvláštny film, avšak nastavuje ľuďom do istej miery zrkadlo do ktorého sa len ťažko pozerá. ()

ŠpetaMarek

18.6.1968 Prcat ...the movie. Nečekal jsem, že v podstatě feministický film umě zabalený do post-alter-viktoriánského stylu plného sexu, sprostých slova, humoru a full-frontalu (to aby i šovinisti byly obalamuceni), mě bude tak bavit. Zdánlivě chaotická kamera (každá scéna je natočená snad na 6 různých skel) snímá úchvatné scenérie, kde se art department opravdu vyřádil a v těchto lokacích řádí ďábelsky vtipný Mark Ruffalo s mile retardovanou Emmou Stone. Yorgos se nechal inspirovat spoustou klasických děl, ale kdybych se ho mohl na něco zeptat, tak jestli náhodou nenakoukal Vorlíčka s Macourkem. Větší úchylárnu jsem dlouho neviděl. ()

LdaVinci

Očekával jsem velmi náročný film, ale vlastně mě to chytlo. Film je docela úchylárna a zvěrstvo, ovšem ta celá myšlenka a pohled na vývoj hlavní postavy, která je bezesporu neobyčejná, je velmi poutavý a zajímavý. A musím říct, že Emma Stone si absolutně zaslouží toho vyhraného Oscara, protože tohle muselo být extrémně náročné po všech stránkách. ()

faraoon

Nápaditě živočišně byl metaforicky vykouzlen první tělesný kontakt Belly s jablkem poznání, které jí "bůch" nevědomky, (anebo ANO), nastražil na stůl při hostině, ona spodkem okusila, zachutnalo a tím to celé vlastně odstartovalo. Ale jinak vyjímečný, zvrácený, spíše mystický nežli psychedelický bizár od Lanthimose však udivuje nevšedním námětem a jistotně výrazně nákladnou výpravou. Nepříliš hezká a zcela asexuální Ema Stone se do své role zakousla a zcela se v živočišné kurvóznosti rozpustila stejně jako vynikající Ruffalo a démonicky ošetřený Dafoe. Lanthimos příliš nevybočil ze svého repertoáru a to je dobře. Mám rád rád tvůrce s jasným rukopisem. ()

iz67

Úžasná výprava, skvělá muzika, výborný výkony v čele se Stone. Hezká a veselá (často) podívaná s rohy za rohem. Prostě Lanthimos. ()

Válka Roseových dostane novou verzi

Válka Roseových dostane novou verzi

02.04.2024

Připravte se na notnou dávku vyhrocených manželských hádek na velkém plátně, u studia Searchlight Pictures je totiž v přípravách nová adaptace knihy amerického spisovatele Warrena Adlera pod názvem… (více)

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky

11.03.2024

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)