V kultovním sci-fi filmu Návrat do budoucnosti se hlavní hrdina Marty ocitne díky vynálezu svého kamaráda, šíleného doktora Emmetta Browna v minulosti. Stroj času je zabudovaný v legendárním autě Delorean, který ho přenese do roku 1955, kdy se jeho rodiče teprve coby středoškoláci seznamovali. Martymu se náhodou povede narušit časové kontinuum a pak musí svou chybu napravit, aby se vůbec v budoucnosti narodil. (Pannonia Ent.)

Recenze (1 180)

tron

„Vy tiež máte televízor?“ – „My máme dva.“ – „Fíha! Vy ale musíte byť bohatí!“ – „Zlatko, robí si z teba srandu. Nikto nemá dva televízory.“ Scenáristi Zemeckis a Gale obchádzali so scenárom k sci-fi komédii NÁVRAT DO BUDÚCNOSTI všetky hollywoodske spoločnosti, ale nikde nenašli záujemcov o ich dielo. Originálneho scenára sa nakoniec chopil až Steven Spielberg, ktorý svojho „učňa“ Zemeckisa dobre poznal od dôb fiaska 1941, ku ktorému mu budúci režisér FORRESTA GUMPA písal scenár. Spielberg sa NÁVRATU DO BUDÚCNOSTI chopil ako producent z pozície majiteľa produkčnej spoločnosti Amblin Entertainment a réžiou poveril Zemeckisa, majúceho v tom čase za sebou (ako režisér) len nenáročné dobrodružné komédie OJAZDENÉ AUTÁ (1980) a HONBU ZA DIAMANTOM (1984). Výsledkom bol komerčný trhák, dodnes vydarený oddychový film a počiatok kvalitatívne vyrovnanej trilógie. Michael J. Fox, v podstate nikdy sa nedočkajúci vysnenej „vážnej“ úlohy, sa časom udomácnil v sitkome Všetci starostovi muži a Crispin Glover hral muža, strkajúceho si krysy do zadku v DIVOKOSTI V SRDCI, takže asi toľko k hercom :-)) A film? Nezostarol. Scenáristi zábavne poukazujú na rozdiely medzi 50. a 80. rokmi, čo vedie k vtipným okamihom a dialógom („Farebný starosta, no to určite.“, záchranná vesta) a freudovskej WTF otázke, či by sa človek bozkával s vlastnou mamou, keby ju poznal ako 18-ročnú. P.S. Skvelý Christopher Lloyd. ()

H34D

Až teprve roku 2007 jsem si udělal pomyslný návrat do minulosti, do roku 1985 a zkoukl Návrat do budoucnosti, ve kterém jsem se paradoxně vrátil do ještě větší minulosti, roku 1955, kde jsem sledoval jak se hlavní hrdinové snaží vrátit do budoucnosti, do roku 1985, a z toho jsem byl tak zmaten, že jsem byl rád, když jsem se po necelých dvou hodinách vrátil zase zpět do budoucnosti, roku 2007, který je však dnes už minulostí... A teď vážně, Návrat do budoucnosti je i přes své hrátky s časem velice snadno pochopitelný, odpočinkový a příjemný film pro celou rodinu. 8/10 ()

genetique

Originálne, to áno. Nedá sa zaprieť, že fantázii a k tomu perfektnému prepletenému scenáru sa tu hranice nekladú a skĺbiť komické, sci-fi prvky s podstatnou dávkou napätia tiež nie je hračka. To mi ale akosi nestačí k plnému hodnoteniu. Možno mi vadila tá, akási infantilnosť spracovania v niektorých scénach. 85%. ()

Fiftis

Cestovanie v čase bolo, je a dúfam, že vždy bude veľmi zaujímavou témou. Navyše keď je to celé spracované takou zábavnou formou, tak film len tak neomrzí. Jedná sa o úplne nádherný pohľad na stroj času so všetkým, film nepôsobí nijak veľmi vedecky ale ani mu nechýba určitá, i keď dosť nadnesená logika, ktorá je pri spracovaní takejto témy potrebná. Rovnako potešia hlavní predstavitelia, ktorí pôsobia dosť sympaticky. Rád by som si vyskúšal, vrátiť sa do 50.rokov. ()

Djoker

Možná už to není nejlepší film, který jsem kdy viděl, ale v rámci mého dětství to bude už navždy jedna z nejzásadnějších událostí, které jsem zažil a to nejen v rámci sledování televize. Opravdu těžko popisovat vztah k filmu, který se stal pevnou součástí mojí historie a částečně určil i moje další životní cesty. I když se stále nejedná o starou záležitost, tak už se dávno stála kultem pro mnoho generací a podle mě jde skutečně o nadčasový snímek, který nezestárnul ani o minutu a stále má ten neskutečný drive. Marty je pořád ten správňácký frajer na skejtu, který to umí rozbalit i na kytaru a s pomocí bláznivého Dr. Browna a legendárního Deloraenu cestuje časem a k tomu ještě od sebe musí odhánět svoji budoucí matku, kterou je navíc třeba nasměrovat k jeho neschopnému budoucímu otci, aby historie zůstala nenarušená. Je vůbec možné se u něčeho tak našlapaného nebavit? ()

• Steven Spielberg nechcel, aby hudbu k filmu zložil Alan Silvestri, preferoval radšej svojho obľúbenca Johna Williamsa. Robert Zemeckis napriek tomu poprosil Silvestriho, aby zložil základný motív a ten následne použil v prvom zostrihu. Producenti z neho boli nadšení a keď sa dozvedeli, že jeho autorom je Silvestri, okamžite mu ponúkli zmluvu na zloženie kompletného soundtracku. (m.a.t.o.)

Robert Zemeckis a nová sci-fi

Robert Zemeckis a nová sci-fi

14.01.2020

Režisér Robert Zemeckis (Let, Trosečník) v posledních letech nezaznamenal se svými novými filmy příliš velký úspěch, a tak se po dlouhé době vrátí k žánru, s nímž kdysi v Návratu do budoucnosti… (více)

Třetí Stranger Things až za rok

Třetí Stranger Things až za rok

01.08.2018

Netflix si dává na čas a třetí sérii svého megahitu Stranger Things tak fanouškům neukáže dříve jak v roce 2019. Důvodem je i fakt, že se tvůrci chtějí částečně vykoupit za ne úplně šťastně přijatou… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

31.12.2017

Hrstka nejoblíbenějších uživatelů ČSFD.cz tradičně vybrala osobní trojku nej filmů, uvedených do české a slovenské distribuce nebo na filmových festivalech v roce 2017. A někteří dali hlasy taky svým… (více)