Reklama

Reklama

Memphiská kráska

  • Velká Británie Memphis Belle (více)
Trailer

Úspěšný válečný film o jednom z nejznámějších bombardérů druhé světové války se odehrává v květnu 1943 a jeho hrdiny jsou sehraná desetičlenná posádka bombardéru B-17, nazvaného Memfiská kráska. Na jeho palubě se má posádka vydat na poslední nálet a po něm má být převelena do USA. Byla by první, které by se podařilo přežít pětadvacet nasazení. Jenže cílem náletu je letecká továrna v Brémách. Všichni vědí, že pravděpodobnost úspěšného návratu je minimální. Není divu, že mají strach a jejich nervové vypětí je větší než u jiných posádek. Vždyť šanci na návrat domů mají nadosah, a přece téměř nedosažitelnou. Napětí zvyšuje mlha, kvůli níž musí být start odložen. Když se konečně ocitnou ve vzduchu, čeká je útok nepřátelských stíhaček. Nad Brémami kvůli mrakům není vidět cíl a kapitán Dearborn rozhodne opakovat přelet, protože nechce zasáhnout civilní oblasti. Po úspěšném shození bomb obrátí k návratu. Cestou je letoun několikrát zasažen, několik mužů zraněno, přestane fungovat elektrika, začnou ztrácet palivo. Přesto se nevzdávají a zarputile míří k domovskému letišti. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (156)

Matty 

všechny recenze uživatele

Standardní "letecký" film o vzletech a pádech skupiny mladých amerických pilotů. Poměrně dlouho se drží na zemi, ale když konečně vzlétne, s opětovným přistáním dost otálí, z větší části se tak nakonec odehrává vysoko v oblacích. Vzdušné scény jsou na svou dobu velmi slušně a realisticky zrežírované, létající věci mě však nikdy příliš nebraly. Film navíc nedokáže přenést na diváka něco z děsivosti druhé světové i jakékoliv jiné války a přimět jej k vážnějšímu zamyšlení. Je to vlastně taková pohodová akce v oblacích, při které jenom sem tam někdo schytá zásah. 60% Zajímavé komentáře: maxi6, Lichty ()

bloodcountes 

všechny recenze uživatele

Tak nějak nevím, proč má film takové vysoké hodnocení, mě tedy nijak zvlášť neupoutal, snad jenom scény z vnitřku letadla byly pro mě hodně zajímavé, prptpže tam toho bylo hodně vidět, na rozdíl od ponorek a tanků, kde je šero. Ono asi i ve skutečných létajíích pevnostech bylo šero, ale pro potřeby filmu přidali světlo? Každopádně to bylo zajímavé. Ačkoli proti dojákům se vždycky spolehlivě obrním, tak tady mě přeci jenom pohnulo to čtení dopisů od rodičů mrtvých vojáků. Fakt nevím, jestli bych byla schopná něco takového napsat..... ()

Reklama

Kaka 

všechny recenze uživatele

Solidní válečný film. Navíc válečné souboje jsou docela pěkně udělané. Jedině konec zamrzí, protože ho trochu přemýšlivější divák dokáže cca od poloviny filmu, vzhledem ke koncepci scénáře, odhadnout. Tudíž o gradaci děje zde v podstatě nemůže být řeč. Ale jako rekonstrukce válečných událostí - proč ne. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Realistické válečné drama nejdéle sloužící posádky bombardéru při denním náletu na Brémy. Kdysi mi trochu vadila jistá jednoduchost scénáře a absence velkých citů, nyní napotřetí však zvyšuji hodnocení - právě za tu strohou dobře vystiženou válečnou pravdu o letcích. Churchill o nich pronesl: "Ještě nikdy na poli lidského konfliktu nedlužilo tolik lidí tak mnoho tolika málo lidem." Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=gS3AQepBW-g ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Velmi kvalitní válečný film, rozhodně v oboru leteckých filmů patří mezi nejlepší, zpracován je ještě klasickou metodou, vznikl těsně před cgi érou a myslím, že je to spíš k dobru věci. Update: Když jsem viděl trailer na Red Tails, jen se mi potvrdilo, jak klasický modely a reálný letadla dávaj digitálu na frak. Zvyšuju na pět *. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (19)

  • 8. letecké velitelství (v roce 1944 přejmenováno na 8. leteckou armádu) za dobu působení v Evropě (léto 1942 až jaro 1945) ztratilo přes 28 tisíc mužů. To jsou větší ztráty než měla Námořní pěchota Spojených států amerických. (liebgott)
  • Scéna, kdy piloty nabádají, aby nezasáhly školu, je skutečně založená na startegii amerického letectva, kdy díky vysoce výkonnému Noredenově zaměřovači dokázali za příznivých podmínek zasáhnout cíl s jen nepatrnou odchylkou. Naopak Britové se s přesným denním bombardováním vůbec nemazali a vykonávaly plošné nálety v noci. Ale abychom byli spravedlivý, ideální podmínky pro bombardování s Noredenem byly jen málokdy, takže Američané zasáhly spoustu civilních objektů. (liebgott)
  • Skutečný pilot Memphiské krásky se jmenoval Robert Morgan. Jeho jméno bylo změněno stejně jako mnoha dalších mužů z letky (liebgott)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno