Reklama

Reklama

Pětice svérázných expertů vedená Martinem Bishopem si vydělává vyhledáváním chyb v bezpečnostních systémech, které pak za tučnou odměnu pomáhají postiženým firmám odstranit. Slušně rozjetý podnik se však ocitne v úzkých, když je skupina nucena přijmout nelegální zakázku Úřadu pro národní bezpečnost. Bishop nemá na výběr a práci musí vzít, protože agenti úřadu ho mají v hrsti díky počítačovému podvodu, který před lety spáchal. Donutí ho uloupit černou skříňku geniálnímu matematikovi Janekovi. Vzápětí však vyjde najevo, že skřínka je dekodérem umožňujícím proniknout do každého, i sebelépe chráněného systému a ve skutečnosti si její krádež objednala mafie. Hned po odcizení skříňky ale zjišťují, že vědec, jehož zásluhou tento vynález vznikl, zemřel. Martin Bishop a jeho kolegové si uvědomují, že jim hrozí velké nebezpečí a musí vynaložit veškeré síly, aby se jim podařilo uniknout smrti. (Nova Cinema)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (148)

kubilov 

všechny recenze uživatele

Zajímavý mix klasicky nadsazeného lupičského filmu, tak trochu paranoidně politického thrilleru, navíc s prvky komedie. V období těsně po pádu Železné opony se jak svět Západu, tak Východu, začínají propojovat a vznikají tak zase jiné konflikty než jak tomu bylo během Studené války. Robert Redford celý film klasicky táhne svou ohromnou hereckou silou, zde má však k ruce skvělý tým a Bena Kingsleyho, jenž má účes, jaký bych u něj snad nikdy nečekal. Hlavní motiv jakoby vypadl z nějakého bondovského filmu, ale zde překvapivě docela dobře funguje. To závěrečný pochcání republikánů si prostě odpustit nemohli.. ()

Jacek 

všechny recenze uživatele

Nečekaně vtipný a na svou dobu stylově velmi progresivní snímek. Zvláště příjemné jsou dobové narážky na éru Bushe st., které dnes vyznívají pozoruhodně čerstvě. Dějinnou nostalgií naopak zavání snaha o scenáristickjé srovnání se s rozkladem bipolárního světového uspořádání, tak přívětivého pro veškerá špionská témata... ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Išiel som na pizzu... Potom do Kanady.“ SLIEDIČI patria k mála filmov Roberta Redforda, ktoré nie sú filmom Roberta Redforda; Sundance je v nich "iba" tvárna charizmatická hmota, šikovne dotvárajúca celok. Ten celok tentokrát postavil režisér. Phil Alden Robinson je hrozne nenápadný, robí v priemere jeden film za desaťročie, ale to, čo urobí, má poetické čaro, v ktorom nejde o hercov (hoci sú skvelí) ani vydarené scenáre (Robinson je šéfom cechu amerických scenáristov a v prvom desaťročí 21. storočia inicioval slávnu "stávku hollywoodskych scenáristov"), ale o nadpozemskú a povznášajúcu atmosféru. Je jedno, či sa jedná o športovú melodrámu (nenápadné IHRISKO SNOV s Kevinom Costnerom mnohí diváci pokladajú za svoj najobľúbenejší film a ja s aim nečudujem) alebo politický triler (NAJVÄČŠIA HROZBA, detto). Jeho atmosféra sa ťažko vysvetľuje divákovi, ktorý ju nezacítil na vlastnej koži. SLIEDIČI výborne fungujú ako magický filmový koláčik s čučoriedkovými kúskami, ale aj ako kvalitný špionážny komediálny triler, ktorý dokáže v jednej chvíli pobaviť chlapčensky nerozvážnym humorom (vykopnutie dverí, tanečná exhibícia), ale tiež zamraziť zvratmi, v ktorých sa umiera. Posledným z plusov SLIEDIČOV je kasting. Redfordovi (ktorý má špionáž v krvi – TRI DNI KONDORA, SPY GAME) prospelo, že ho konečne nejaký režisér neobsadil do titulnej úlohy, ale len ako hlavu tímu. V ňom poteší rozkošne paranoický medveď Dan Aykroyd („Ty myslíš, že to zemetrasenie spôsobilo CIA?!“ – „Dokázať to nemôžem. Ale...“), talentovaný River Phoenix (majúci v tom čas pred sebou rok života), slepý David Strathairn a fantastický Sidney Poitier (Oscar za POLNÚ LÍNIU). ()

ali-n 

všechny recenze uživatele

Dokonalé spojenie zábavy a napínavej akcie, všetko podporené skvostným hereckým ansáblom. Dej má hlavu a pätu, no naviac medzi tým aj kompletnú chrbticu, všetko drží pekne pohromade. Skrátka inteligentný film. Whistle a jeho jazda na dodávke, vymyslený príbeh o súkromnom očku a najmä trochu nadsadené no príjemné a úsmevné zakončenie filmu .. scény jemne a chutne okorenené vtipom. Viac než len 4* MOJE NAJ - Postavy. Bishop, Matka, Whistle ... tlupa sympaťákov a kráska menom Mary McDonnell. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Je úsměvné sledovat spektakulární technologický posun, 1)  k němuž za posledních 30 let došlo - například ve vzhledu počítačového hardwaru. To je taky můj nejsilnější dojem z filmu. Ale podobný code breaker by jistě ocenili mnozí i dnes._____ 2)  Docela vtipný scénář sice režie nevyužila naplno, ale zejména ve druhé půlce je snímek už docela fajn._____ 3)  Chvílemi se na obrazovce dějí věci zcela nesmyslné, očividně proto, aby to bylo akčnější._____ 4)  Dadaistický konec pak vskutku korunoval dílo._____ 5)  Jako obvykle mě iritovaly chyby v překladu u českého dabingu. ()

Galerie (57)

Zajímavosti (8)

  • Ve filmu se objeví časopis Playboy v Braillově písmu. Tato varianta vychází od roku 1970. Obsahuje veškeré texty, které jsou v klasickém vydání, ale žádné obrázky. K roku 2017 se uvádělo 500 aktivních odběratelů. (HonzaR.)
  • Film byl v roce 1993 nominován na cenu Edgara Allana Poa. Vyhrál však snímek Hráč (1992). (Terva)

Související novinky

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (více)

Reklama

Reklama