Agent KGB major Valerij Petrovskij (Pierce Brosnan) je odeslán do Anglie, aby vybudoval sídlo v blízkosti americké vojenské základny a přebíral zásilky pro kurýry ze SSSR. John Preston (Michael Caine) je prvotřídní britský lovec špiónů. Jeden z kurýrů, které Petrovskij očekával má střet s celníkem a přijde při něm o život. Preston provádí vlastní šetření případu a zjistí, že mrtvý kurýr u sebe měl součást atomové bomby. Podaří se anglickému agentovi zabránit v provedení atomového útoku v Anglii? (Urania)

Javert

Ano, DVD je děs. Jak obraz, tak "bonusy" a dabing. Ten kdo zná originální hlas Michaela Caina, bude jen zírat až uslyší jeho hlas v podání tuším pana Soukupa. Když si ale odečtu všechny neduhy levné DVD verze, tak z toho vyjde kvalitní špionážní film s dobrými herci a patřičnou dávkou napětí, které se stupňuje až do, bohužel podle mne velmi rychle utnutého, konce. Mohu vřele doporučit všem, ale opravdu líbit se to bude asi jen fandům právě špionážních snímků z doby Studené války. ()

Tormentor665

Příliš se nedivím nízkému hodnocení, neboť velkou slabinou snímku, že i přes tak podnětnou předlohu neumí zaujmout. Tématiku, kdy SSSR byl ještě při síle, hodně můžu, navíc Caine i Brosman úlohy zvládají s přehledem, takže půjdu s hodnocením výše. Ovšem nelze přehlédnout, že oproti forsythovkám Den Šakala nebo Spis Oddessa je to trestuhodně nenapínavé, snad kromě závěru. Forsyth spolupracoval na scénáři, měl možná zůstat u péra:-) ()

flyboyeda

Dalsi dilko podle predlohy F. Forsytha, tentokrat ale trochu usmevne podane - studena valka, zapletka/konspiracni vysirka neni vubec spatna, nuklearni bomba atd., ani herci nejsou spatni, ani Pierce Brosnan jako zloduch z KGB nevadi, ba prave naopak, pro me je problem tohohle filmu asi hlavne v dobe vyroby/stylizaci (1987), 80. leta sou trochu mrtvej bod, Michael Caine je zrovna v te nemastne neslane fazi, aplikovany sarm ci postupy z Ipcres File / Funeral at Berlin tady uz proste moc nefunguji, preci jen uplynulo 20 let, navic ho oblikli do nadcasove prisernyho ohozu, kde proboha vzali tu bundu??? Trochu to chvilema pusobi jak tv snimek, jako oddechovka fajn, jinak spise slabsi clanek M. Caine spy tvorby, F. Forsyth by si zaslouzil o neco lepsi formu... ()

smatana.sk

Forsyth ako jeden zo zakladateľov žánru technothrilleru sa vyžíval v technických detailoch - v prípade knihy Štvrtý protokol to boli napríklad podrobne popísané sledovacie a protisledovacie postupy. Toto sa do filmu samozrejme preniesť nemohlo podariť. Ale - pozerateľné, už len kvôli mladému Brosnanovi. Kniha je nadčasová. Čítať v roku 2023, ako už 80-tych rokoch Rusi financujú a podporujú západoeurópske "mierové hnutie", alebo ako sa snažia "aktívnymi opatreniami" zvrátiť výsledok britských volieb... Film, napriek slušnému obsadeniu, knihu prakticky pokazil. Kvôli filmárskej skratke napríklad odstránili lupiča šperkov, ktorý náhodou objavil tajné dokumenty a hoci bol zločinec, poslal ich polícii. A nahradili ho policajtom, ktorý proti rozkazu svojich šéfov vyhadzuje trezory do luftu! Forsyth musel zúriť. Dúfam, že Briti niekedy natočia podľa Štvrtého protokolu kvalitnú minisériu. ()

StarsFan

Musím souhlasit s Damielem, co se týče jeho názoru na DVD. Skutečně jsem ještě nezažila, aby se u nás film prodával s příšerným polským dabingem... nicméně, zpátky k filmu. Ten je podle mě spíš určený zastáncům žánru Fredericka Forsytha; těm ostatním by se možná mohl zdát lehce zdlouhavý. Co se Brosnana týče, nenazvala bych to nejlepším hereckým výkonem jeho kariéry: ne proto, že by hrál špatně, spíš bych si jen hlavní postavu představovala trochu jinak. Stejně jako v Remingtonu Steelovi i tady mám Brosnan ještě ten nevinný klučičí ksichtík a prostě se k němu role drsňáka na druhé straně barikády moc nehodí. Promiň, Pierci... (ale víš, že tě jinak zbožňuju :-)) ()

• Když si John Preston (Michael Caine) v počítači prohlíží jména imigrantů, tak ani jedno z jmen s údajem „czech“ není české. (Krokodyl1)
  • Syn Johna Prestona (Michael Caine) má v pokoji na stěne nalepený plakát seriálu Muppet Show (od r. 1976). Michael Cain jedné z postav této show propůjčil hlas. (StarPlate)