X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

castor

Na odlehlou farmu dorazil šerif. Jediné, co (z)může, je projít se okolo rudými prostěradly zakrytých těl. Vracíme se o nějakou dobu zpět, kdy banda mladých lidí naskakuje do dodávky ve stylu Texaského masakru motorovou pilou. I na té pumpě zastaví… První minuty jsou výtečné. Zrnité záběry a situace na mě dýchly staré dobré časy béčkových hororů a poctivou láskou k žánru. Co je ovšem jiné, je důvod návštěvy texaské farmy: parta nadržených lidí jede na venkov natočit svůj nejnovější pornografický flák. Celé to má pod palcem producent Martin Henderson, který je rád, když se ke dvěma „herečkám“ přidá i nesmělá zvukařka Jenna Ortega (která letos zvládla i nejnovější díl Vřískotu), toho času přítelkyně umělecky založeného režiséra. Méně rád je pak (až groteskní) majitel farmy, který v noci hledá svou psychicky nemocnou (a značně zvídavou) choť. Trvá poměrně dlouho, než se přejde ke krvavým momentům, ale právě ta překvapivá dávka trpělivosti, kterou režisér Ti West (natočil i dva díly dravé série Oni) předvádí, mě bavila. Za mě to bylo účinné, nápadité a svěží, i třeba vtipným načasováním scén nebo sympatickým pocitem nejistoty. Když přijde čas na ryzí slasher, zájem diváka paradoxně trochu opadá. Vše se line předvídatelnými cestami, chyběla mi větší motivace vrahů a stejně jako třeba u Westovy Svatyně zla závěrečné desítky minut prostě nemají takovou sílu a dopad, jaký by si asi všichni přáli. Prostě je to sice úderné, ale už ne tolik zábavné. Každopádně i tak stylový a v mnoha ohledech poctivý kousek. ()

Fr

„JSI UNÁŠEJÍCÍ, VRAŽDÍCÍ, SEXUÁLNÍ ĎÁBEL...“   Kluci a holky s pornofaktorem „X“ vyrážej natočit film, kterej z nic udělá milionáře. Inu což… tam na farmě jednoho starýho, ošklivýho zmrda, se fakt budou dít věci… Takový… jako bych opravdu koukal na dobovej (nejen porno) film. Což je super! Děj? No nějakej je, ale je to slasher, kde 100letej stařec s 200letou bábou… má to zajímavou předehru, pitoreskní závěr, mrtvoly… prostě vo tom tyhle věci jsou!     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, jaký by to bylo, kdyby se ke mně přitulila Helenka Vondráčková. 2.) Přestal jsem píchat starou. (A mám farmu).  ///  Thx za titule „Arilka“.                  PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  * ()

-bad-mad-wolf-

Taková roztomilá sedmdesátková blbina, v níž se spolu kočkujou perverzní důchodci, zfetovaní pornobohémové a hladoví aligátoři. Exploitační potenciál se drží v umírněnějších vodách a jako slasher to taky moc nevyniká, potěší každopádně nadhled, fajn režijní i scenáristický nápady, zmáknutá atmosféra a Mia Goth v dost bizarní dvojroli. Policejní rámeček příběhu se ukázal jako fajn pomůcka - na začátku skvěle nahecuje očekávání, v závěru humorně podtrhuje. ()

Spiker01

My kind of movie. První mysteriózní polovina mě bavila o dost víc než ten druhá prolitá krví, leč atmosféra by se dala krájet a hrozně pěkně se mi na to koukalo. Co se týče killů, tam už mi to přišlo příliš Evil dead-absurdní, ovšem výprava a celkové zpodobnění sedmdesátých let se povedlo na výbornou. Studio A24 se opět trefilo do černého a nadšené ohlasy z festivalů pro tentokrát opravdu nelhaly. Jen ten název mohl být malinko nápaditější. ()

Vančura

Už jen kdyby mi někdo řekl, že existuje horor, ve kterém Mia Goth & Brittany Snow & Jenna Ortega natáčí porno na opuštěné farmě a zvrtne se to v řezničinu à la Texas Chainsaw Massacre, budu skákat nadšením jak malý kluk a už předem vědět, že ten film budu milovat. Což se se taky do puntíku potvrdilo a Ti West má ve mně nového fandu, ten film mě naplnil bezvýhradným nadšením. Už jenom samotný plakát je něco tak graficky dokonalého, až to není možné, celé je to perfektně sestříháno, a do toho všechny ty promyšlené a dokonale načasované detaily typu koupání s krokodýlem, infarkt/zlomená kyčel, fotka pohřešované osoby na krabici mléka, auto v rybníce, světlomety od krve zalévající scénu rudou září, přejetá kráva na silnici... to vše se rovná absolutní blaho! Zamrzelo mě jen, že jediná Jenna Ortega zde nic neukáže (což jsem ale přesně čekal, ona prostě není ten typ), a potom taky je tu samozřejmě ten fakt, že to ve výsledku není nic jiného než klasická vyvražďovačka, jakých jsme viděli miliardu, ale Ti West myslím spolehlivě dokázal, že i s ohranými motivy se dá pořád natočit výborná věc, která obohatí žánr. ()

• Natáčelo se na Novém Zélandu. (Kudly4)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení