Oppenheimer

USA / Velká Británie, 2023, 180 min

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit… (Cinemart)

Diskuze

Krt.Ek

Vyprávění: Co se týče vyprávění a časoprostorové organizace díla, není to jenom zužitkování již dříve u Nolana viděného, byť by se to mohlo zdát (a zaregistroval jsem takové tuzemské výtky - anebo nekritické tvrzení, s nímž nesouhlasím). Oppenheimer je v podstatě modernistické dílo (silná subjektivizace, symbolická funkce řady věcí, stírání časoprostorových hranic) užívající postupů příznačných pro strukturální film (avantgardu), akorát se to ještě obtěžuje vyprávět a některé věci dovyprávět.

Nejde nutně ale o to, že by ve filmu bylo několik časoprostorových rovin, nýbrž o to, že se stírá rozlišení mezi před, nyní a po: hledí se do všech směrů, přičemž i to zdánlivě spolehlivé (poslední hodina stavící na rekontextualizaci informací, relativizaci hodnověrnosti) anebo nějak rozlišené (černobílé, barevné...) je variováno, rozrušováno apod.

Krt.Ek

Zrovna označení nihilistické v souvislosti s Oppenheimerem odpovídá tomu, jak se termín užívá v běžném jazyce (se zásadním posunem ve vyznění), i tomu, jak se to má ve filozofii.

Já u Schradera schválně uvedl, že je teoretik spirituálního filmu, abych do opozice dal to nihilistický. Pokud by šlo víc o podobnosti, napsal bych, že Schrader je scenárista (a režisér) filmů o komplikovaných a komplexních, nejednoznačných mužských postavách, které se nějak vztahují ke světu, a tak se mu Oppy musel zamlouvat už s ohledem na osobní preference. :)

Zrovna Oppenheimer je dost postaven na různých společných (č)i protikladných prvcích. Taky se začíná (spoiler, když jde o prvních pár minut?) záběrem na louži vody, což je prokládáno se záblesky budoucího dění/mentálními projekcemi titulní postavy, včetně různých výbuchů, takže první sekundy ustanoví rozpor jako jednu z uplatňovaných strategií. (Četl jsem první dojmy na MZ, kde Cival vytýká vyobrazení ženských postav, ale u nich jde jednak o to, že podléhají protagonistově perspektivě, jednak o to, že jde o jejich srovnání /seznámení na společenské události, akorát jedna má červené, druhá modré šaty/), jednak o to, že představují i určité protipóly ve vztahu k Oppenheimerovi a formují ho (jedna je pragmatická, druhá je depresivní ideoložka-v něčem idealistická.)

Krt.Ek (hodnocení, recenze)

Bluntman

Aha, takhle, no na Nietzscheho(?) jsem na první dobrou nemyslel, přeci jen v běžném jazyce má nihilismus jiný nádech než filozofii sebearfimace, totiž jistou bezhodnotovost, ev. marnost.

Teď spekuluju, ale už možná chápu, proč jsi použil zrovna tohle slovo. Je to díky té souvislosti se Schraderem, "teoretikem spirituálního filmu", chápu dobře, že poukazuješ na blízkost spirituálního a (v tom užším smyslu slova) nihilistického, že se tedy Schraderovu stanovisku nedivíš, a pokud se důsledně drží svých východisek, tak se mu tenhle film prostě musel zamlouvat? ___ Možná úplně plácám, jen mě překvapilo to spojení "nihilistická pecka".

Jinak díky, zrovna dnes jsme doma řešili, jestli se máme opětovně připravit na časové skoky, nebo to tentokrát Nolan odvypráví lineárně...

na příspěvěk reagoval Bluntman, Bluntman

Videjo , Krt.Ek

Trinity test je zhruba ve druhé hodině času projekce, ve zbylé cirka hodině začne dominovat rovina paranoidní thrilleru, soudního dramatu bez soudu a drama svědomí.

Nihilismus, jak by napsal jeden znamy-filozof, je filozofie sebeafirmace. Akorát tahle vize lidstva je o poznání více zničující než ta z Barbie, zvlášť s ohledem na paralely s tehdy a teď - a ten film je navíc modetnisticky odvypraveny, propletajici několik časových rovin, takže dobové ukotvení není až tak zásadní.

na příspěvěk reagoval Krt.Ek

Krt.Ek (hodnocení, recenze)

Bluntman

Nihilistické? Takže budu z kina odcházet s větším odporem k lidstvu, než tam budu přicházet? Inu, co se divím, nemohu čekat, že mě Nolan naučí nedělat si starosti a mít rád bombu. ;-))

na příspěvěk reagoval Bluntman

DEXTER099

DEXTER099 (hodnocení, recenze)

Kdyby se našel někdo kdo nakonec na projekci nemůže tak napište, rád bych vzal přítelkyni

Krt.Ek

Nadšení starého pána, teoretika spirituálního filmu, z téhle nihilistické pecky sdílím.

A souhlas s atomn(em); dobrá je v IMAXu osmá řada a vyší, protože zvlášť vize Trinity testu a řada jiných pasáží vyplňuje opravdu celou zeď.

na příspěvěk reagoval Krt.Ek

atomn

atomn (hodnocení, recenze)

TheNine

tak doručil obří 70mm imax print a vytisknul na něj různý formáty, ostatně stejně jako za časů dark knighta (možná i dřív, kdyžtak mě oprav).. i když ten byl asi na digitální imax, zas takovej pamětník/znalec nejsem. vypadá to ale samozřejmě krásně a nejlíp ty 1570 imax sekvence přes patnáct perforací – a hádám že by se asi nedoplatil, kdyby to nakroutil celý jenom takhle.

na příspěvěk reagoval Videjo

Martas81

Martas81 (hodnocení, recenze)

zdravím , nevíte jak dlouho se bude promítat Oppeheimer v Imaxu , na nejlepší místa se nedá dostat i 2.8.  :-)

atomn

atomn (hodnocení, recenze)

vonTossis

je to komplet přes celé plátno, doporučuju nesedět níž než v sedmé-osmé řadě. stopáž ale střídá i 35mm a regular 70mm materiál, takže full imax 70mm je "jen" cca půl hodiny celého snímku. ale stojí za to.

na příspěvěk reagoval TheNine

Uživatel Gladiator15 smazal svůj příspěvek.

vonTossis

vonTossis (hodnocení, recenze)

Předpokládám, že v pražském IMAXu to bude na plátně 25x20, nikoliv 25x14. Nevíte někdo? :-)

na příspěvěk reagoval atomn

rounen

rounen (hodnocení, recenze)

J.Lajner

Já očekávám spíše politickou záležitost, s prvky nějakýho šílenýho dramatu.. Tzn. Zase tam může být ta jakoby depresivní hudba.. Něco jako Interstellar.. Stejně jako McConeghy, tak se hodně bude očekávat od Murphyho..

TheDarKnig

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

Zase bych to tak neprožíval. Ať je klidně Spider-Man výše, já si dokážu užít film jakéhokoliv žánru a zaměření, když je zábavný a kvalitně provedený. Průměrné hodnocení je pouze průměrné hodnocení, je úplně jedno jestli má jeden film 85 a druhý třeba 90, říká to jen to, že oba filmy jsou velmi povedené.

J.Lajner (hodnocení, recenze)

Fin_429

Neměl by mít, ale stoprocentně to tvrdit nemohu. Tuším, že jde o Nolanův první „erkový“ filmový počin.

na příspěvěk reagoval rounen

Fin_429

Fin_429 (hodnocení, recenze)

Já nevím, pokud bude mít Oppenheimer rating nižší než nějaký Spiderman, tak já už nevím.

na příspěvěk reagoval J.Lajner

J.Lajner

Černý déšť je spolu s dalšími dvěma filmy (Balada o N. a Zegen) součástí volné - tematické - trilogie balad o přeživších od Imamury. Britský label Arrow vydal relativně nedávnou hezkou kolekci s bookletem rozsahu menší knihy: https://www.arrowfilms.com/survivor-ballads-three-films-by-shohei-imamura-limited-edition-blu-ray/12698755.html? . A určitě to bude sehnatelné i jinak. :)

Vlákna jsou jinak kult, i když spíš v Británii než u nás, mně přijde.

na příspěvěk reagoval J.Lajner

J.Lajner (hodnocení, recenze)

Bluntman

Díky za zajímavý tip na Černý déšť! Neznám. Před časem jsem dělal retro okénko na tuhle polozapomenutou klasiku, která určitě také stojí za připomínku.

na příspěvěk reagoval Bluntman

Uživatel Slasher smazal svůj příspěvek.

Slasher

Když se zde jedou doporučení, tak jeden velmi dobrý film tzv. "z druhé strany" - ukazující, jaký vliv mělo svržení bomb na lidi krátkou i dlouhou dobu poté: https://www.csfd.cz/film/113083-cerny-dest/recenze/ . A z ranějších japonských Hirošima a Děti Hirošimy: https://www.csfd.cz/film/124488-hirosima/prehled/ a https://www.csfd.cz/film/121208-deti-hirosimy/prehled/

na příspěvěk reagoval Slasher, Slasher, J.Lajner

11.03.2024

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)