Proč se vážený profesor Presbury (P. Kostka) chová občas jako šílenec? Souvisí snad jeho šplhací mánie s pozdní vášní, se kterou zahořel k mladičké půvabné dívce Alici (B. Srncová)? To vše – a ještě více – se snaží objasnit, na žádost profesorova tajemníka (J. Šťastný), snoubence profesorovy dcery (K. Brožová), věhlasná dvojice – Sherlock Holmes (V. Preiss) a doktor Watson (J. Somr). A ještě prozraďme, že nezanedbatelnou úlohu má v celém tomto záhadném příběhu i Praha! (Česká televize)

honajz2

Funguje to tak, jak má. Má to zajímavý děj, nenudí to, je v tom humor... A navíc délka filmu bohatě postačí. Hlavní herci hrají velmi dobře, i když Jan Šťastný občas působí trochu nepřesvědčivě. Na televizní film je to kupodivu dost dobré, ve všem, dokonce by to okamžitě strčilo do kapsy spousty tehdejších českých filmů. Skvěle vybrané lokace, fakt bych v tom nepoznal Česko (tehdy ještě Československo). Nemám moc co vytknout a dávám plný počet. ()

rakovnik

Sherlock Holmes po česku. Velmi kvalitní herecké obsazení, vtipný a svižný scénář a pěkná výprava. Překvapí vás určitě herecké kreace Petra Kostky (viz komentář by Oskar), ale i doktor Watson v podání Josefa Somra je skutečně milý. ()

Elyssea

Nepovažuji na tom nic moc hororového, atmosféra sice byla, ale celkově mi to přišlo děsně pozvolné. Watson mi byl v podání pana Somra nesympatický a Brožovou prostě nemám ráda... ()

dr.fish

Když by člověk znal pointu, už by to asi taková zábava nebyla, ale divák konec nezná, je to vtipné svěží dílko. Navíc si to evidentně pánové Kostka, Somr i Preiss velmi užili. Tohle mi fakt sedlo...85% ()

filmmovier

Nádherné zpracování jednoho z nejpitomějších Holmesových případů s nádhernou atmosférou, skvělým prostředím, velikou porcí báječného, skvělě fungujícího humoru a fantastických hereckých výkonů v čele s geniálním Viktorem Preissem (jeden z nejlepších představitelů Holmese vůbec a kterého jsem si zamiloval už v rozhlasových adaptacích) a Somrem, jehož Watson je možná až příliš hloupý, ale taktéž fantasticky zahraný. A ty kreace, které tady předvadí Kostka, ty jsou taky jedinečné a jen tak se nevidí (za všechny humorná a zároveň mrazivá - nebo obráceně - scéna, kdy visí za oknem ve druhém patře domu). Jediná osoba, která mě tady štvala, je Brožová, ale ne ani tak tím, že by snad neuměla hrát, ale prostě tím, že její postava je naprosto debilně napsaná. Navíc se Čechura se Zelenkou skvěle vypořádali s adaptací předlohy, která je obohacená o spoustu zajímavých prvků a velké várky vtipu. Za mě spokojenost a je škoda, že Preiss hrál Holmese v televizi jenom jednou, takových adaptací bych si nechal líbit víc, mě se to opravdu líbilo, včetně Dvoraka. 78%. ()

Skuby47

Velmi dobře zpracovaná povídka A.C.Doyla. S jednoduchým příběhem si skvěle poradilo špičkové herecké obsazení. Pánové Kostka, Preiss a Somr hráli, Šťastný bavil a Brožová zdobila. Pěkná výprava, slušivé kostýmy, vtipné dialogy a přiměřená délka zakryla to, že příběh nepatřil mezi skvosty autorovy tvorby. Byl to takový Holmes a Watson po česku. ()

HonzaBez

"Jeden by neřekl, čeho je člověk schopen z lásky..." Jeden by neřekl, že Sherlock Holmes může řešit takový obskurní případ. Viktor Preiss spolu s Josefem Somrem v roli legendárního detektiva a jeho přítele Watsona, tvoří velmi příjemný herecký pár. Petr Kostka tu roli občasného bláznivého profesora sehrává s grácií jemu vlastní, i když ta poloha se zvířecími instinkty mohla být při kvalitnější režii ještě věrohodnější. Filmu nechybí sušší anglický humor, pěkná výprava a slušivé kostýmy. A živoucí filmová hudba Jiřího Svobody svým charakterem nezapře svého autora. Přesto ten příběh nemá moc zdařilou pointu, proto za mě jen průměrné hodnocení. PS: Shlédnuto jako připomínka 85. narozenin Petra Kostky.  ()

PollyJean

Jen Zelenka dovede udělat z detektivky estrádu. Aneb Sherlock a Watson ryze po česku (viz taky srovnání Somrova Watsona s komisařem Ledvinou, o kterém píše Oskar). Jen zcela na okraj, v té době bylo zcela běžné, že si postarší muži brali za manželky o generaci mladší ženy (či dívky), na druhou stranu ale nutno uznat, že nechuť zestárnout je věčné a vděčné téma. ()

klúčik

Sherlock Holmes je klasika. Tento televízny film nadviazal na klasické dielo o tomto detektívovi. Viktor Preiss , ktorý stvárnil Holmesa bol výbornou voľbou, už len preto, že fantasticky stvárnil túto postavu v rozhlase... Celkovo obsadenie hlavných postáv filmu je veľmi kvalitné. Filmu dávam 70%. ()

Kaufman

Jako malej když sem to viděl poprve tak sem se dost bál.Hlavně v tý scéně kdy Kostka kouká v noci za oknem v druhém patře... ()

waits

"Dr. Watson a Holmes sedí v letní restauraci, debatují o případu. Watson (rozšafně): Nechte to. Já to zaplatím. (účet je přinesen) Watson (mlčí a dívá se na účet) Holmes: Chcete půjčit brýle, dokotore? Watson: Ne, děkuji, Holmesi, můj údiv není způsoben velikostí písma." Tahle Zelenkova inscenace se vyloženě povedla. A ten šplhající profesor...takovéhle role měl Kostka dostávat, kdepak inženýry v odyseách! ()

PhillM.

Světe div se, vždycky jsem se cítil jako fanatický fanoušek Sherlocka Holmese, v Londýně si vystál hodinovou frontu, jen abych se podíval do domu, kde nikdy nebydlel, koupil si tam předražený kus plechu s nápisem 221b BAKER STREET a přitom se s touhle povídkou seznamuji až teď prostřednictvím téhle staré Zelenkovy adaptace. No, lepší pozdě, než později. Na začátku jsem v titulcích pod slovem scénář zahlédl jméno Rudolfa Čechury a začal se příjemně ladit, neboť RČ (asi tedy na rozdíl ode mě) fanatickým fanouškem a velkým znalcem SH byl. Jenže, když se o 40 minut později schylovalo k rozuzlení, říkal jsem si, "tohle vážně napsal Doyle"? Inu, zjistil jsem, že nejenže napsal, ale že v kontextu doby to mohlo i dávat smysl. Dobrá tedy, je možné se na tento příběh podívat i tak, že z detektivního žánru přetéká do oblasti sci-fi (s čímž měl Doyle taky bohaté zkušenosti, viz skvělý dobrodružný Ztracený svět). Nicméně, pojďme se dostat ke kostce pudla, tedy k této zelenkavé adaptaci. Tak zaprvé, nikdo nikdy neudělal z Watsona takového šklebícího se pitomce, jako tady Josef Somr. Za druhé, z českých filmových představitelů Holmese tohoto Preissova považuji za nejlepšího. Za třetí, panu Kostkovi neřekli, že to není parodie ani komedie, že není na divadle (to neřekli ani Šťastnému s Brožovou) a aby okamžitě přestal dělat ty své pičičandy a bral to trochu vážně. Za čtvrté, můj tvůrče, když za Prahou (překvapivě) neseženeš anglické venkovské sídlo, nebo aspoň barák, který by se mu trochu trošičku podobal, venkovní scénu s koňakem na zahrádce pubu a mnohonásobným Watsonovým obědem škrtni, stejně je naprosto a zcela zbytečná, na ději se nijak neprojeví a jejím jediným důsledkem je, že se pan Somr nají (nemylte se, já mu to přeju!) Takže, řečeno v kostce, úplné peklo to nebylo, ale ani žádná hitparáda, což ostatně platí už z výroby předlohy (srdečný pozdrav do roku 1923), takže od toho pojďme už konečně pryč a závěrem si řekněme, že Čechura (či kdo) dost možná sáhl po této nenápadné povídce taky proto, že se v ní vyskytuje Praha. Ufff. Tohle fakt někdo čte? :-) A co si o tom myslíte vy? Napište mi do komentářů! Přeji vám, aby váš den byl úspěšný a zase někdy na shledanou! ()

johnymdoe

Kostka, Preiss, Somr a Štastný...výborní. Doyle strašidelný a Čechura s vtipným přetavením do scénáře...Jako dítě jsem se této povídky hodně bál, dnes se skvěle pobavil. Pan Kostka je, vždy byl a vždy bude výborný herec a tady jako poťouchlý šílenec to jen dokazuje. ()

Schlierkamp

Československá televizní detektivní komedie natočená podle předlohy A. C. Doylea, kterou upravil R. Čechura. Do role nejslavnější detektiva S. Holmese byl tentokrát obsazen V. Preiss a jeho přítele dr. Watsona představoval J. Somr. Tato slavná dvojice je oslovena panem Bennetem (J. Šťastný), zaměstnancem a budoucím zeťem profesora Presburryho, aby zjistil příčinu podivného a neobvyklého profesorova chování. Profesor v podání P. Kostky totiž v devítidenních intervalech předvádí nelidské výkony, včetně šplhání po stromech či budovách a celkově se chová, jakoby ho posedla nějaká duševní choroba. Zkušený detektiv brzy rozluští tuto záhadu, jejíž příčina spočívala v milostném vzplanutí postaršího profesora k mladé dívce a s tím spojeného pokusu o omlazení profesorova organismu. V malé roli profesorovy dcery a snoubenky J. Šťastného se objevia K. Brožová. Krátká a jednoduchá detektivka od režiséra Z. Zelenky nabízí i komediální složku, o níž se nejvíce postaral pan Kostka a jeho zvířecí kreace a poťouchlé obličeje. Oceňuji tento televizní film nadprůměrně, neboť mě zaujalo jak herecké obsazení, tak i přímočarý a veselý příběh. ()

Brinkley

Pro příběhy A.C.Doylea se slovutným Sherlockem Holmesem mám odjakživa slabost, Viktor Preiss a Josef Somr se pro ústřední dvojici hodí jak banán do opičí pracky a především Petr Kostka předvádí dechberoucí divadlo. A přesto.... scénář mi v mnohém nesedl, předevší pak ony rozverné scénky s herecky topornou Brožovou a průměrným Janem Štastným. Ti ubírají tomuto příjemnému TV filmečku jednu hvězdu. Škoda. ()

Lichty

Sám jsem si nebyl do poslední chvíle jistý, zda Zelenka tehdy natočil Sherlocka jako komedii nebo pokus o horor. Podle mého se ale jedná o takový malý český Slither, ve kterém se neuvěřitelně hláškuje a Petr Kostka v něm vytvořil českou podobu Vlka Jacka Nicholsona (už vím, kde se Nichols nechal inspirovat) s tak neobyčejným charismatem, že by po něm v Hollywoodu skočili. Jednoznačně nejlepší výrok ve filmu má ale Josef Somr, když Karel Augusta stojí nad bezvládným tělem a ptá se, zda nemá zavolat doktora. Somr se na něj podívá a po pár sekundách řekne: "Není potřeba nikoho volat. Doktor jsem já." Kdo chce zkrátka vidět Holmese a Watsona jako dva ochlasty s neobyčejným apetitem, ať si na Šplhajícího profesora počká v televizi. Větší guilty-pleasure asi na televizní scéně nenajde. ()