Reklama

Reklama

Konference

  • Německo Die Wannseekonferenz (více)

Obsahy(1)

20. ledna 1942 se v honosné vile u jezera Wannsee poblíž Berlína došlo na pozvání Reinharda Heydricha k setkání předních představitelů nacistického Německa. Předmětem krátkého a veskrze oficiálního jednání byl jediný bod nazvaný „konečné řešení židovské otázky“, tedy postup při likvidaci Židů v Evropě. Schůze trvala přibližně hodinu a půl a zúčastnilo se jí patnáct mužů, především vysokých úředníků klíčových ministerstev, kteří měli úzce spolupracovat na „úspěšném řešení problému“. Po válce se z konference dochoval jediný zápis, který umožňuje nahlédnout do průběhu několika desítek minut, které vyústily ve vyvraždění milionů nevinných lidí... Snímek Mattiho Geschonnecka můžeme vnímat téměř jako dramatickou rekonstrukci událostí v reálném čase, čímž se pojetím značně blíží i snímku Konference ve Wannsee (2001) Franka Piersona. V tomto případě jde ovšem o německou produkci a v hlavních rolích se představí plejáda známých německých herců – Philipp Hochmair, Jakob Diehl, Godehard Giese a řada dalších. Snímek měl premiéru k 80. výročí této zlomové události evropských dějin, v roce 2022. (Česká televize)

(více)

Recenze (35)

Radda 

všechny recenze uživatele

Člověka až mrazí, když slyší, s jakým absolutně nulovým emočním projevem mluví tito „samozvaní nadlidé“ o konečném řešení židovské otázky a též o budoucím směru samotného evropského kontinentu. O to víc pak stojí, zamyslet se nad faktem, že toto „konečné řešení“ se nemělo týkat jen židovské rasy jako takové, ale i Českého národa jako celku. ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Němci spáchali snímek, který u mě zcela jednoznačně trumfnul Branaghovu Conspiracy. Tu pro mě totiž režisér pokazil svou sebestředností spojenou s nedostatkem soudnosti a já jsem se prostě nedokázal zbavit pocitu, že si jeho Heydrich z ničeho nic nasadí na hlavu zelený cylindr a začne za hurónského smíchu cinkat pytlem zlaťáků. Ani Philipp Hochmair sice zrovna nevypadal jako zastupující říšský protektor, alespoň ale nedisponoval dobráckým irským obličejem. Často o sobě uvažuji a píšu jako o cynikovi, ale sešlosti z této vily nesahám ani po kotníky. Když se to vezme kolem a kolem, sledoval jsem vlastně poradu představenstva výrobního podniku se vším, co k tomu patří, jen samotná výroba a její výsledný produkt byly jaksi mimo mou komfortní zónu. Šedivé, studené a pochmurné jako betonová kobka. / Poučení: Tentokrát žádné nemám, lidstvo je v určitých ohledech nepoučitelné. ()

Reklama

Juto 

všechny recenze uživatele

Film vyniká vo vykreslení tejto kľúčovej udalosti s desivým pocitom chladnej triezvosti, dokonale vystihuje brutálnu logiku fašistickej byrokracie, kde je právo ozbrojené a všetci a všetko je podriadené doktríne vojny a genocídy. Čo oceňujem je, že tu nie je žiadna prílišná dramatizácia alebo beletrizácia, žiadne zbytočné pozadie, ktoré by vykresľovalo obraz tmavší, ako už je. Je to perfektný film pre tých, ktorí sa zaujímajú o nacistickú históriu, o tom, ako sa dá páchať zlo tak zvráteným spôsobom, že to v prvom rade nevyzerá ako zlé, a s použitím temnej irónie. Tento film by som púšťal na stredoškolských a univerzitných kurzoch histórie. 7/10 ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Německá verze slavného nacistického srazu není tak odporná, děsivá, mrazivá a skvostná, jako verze britská (ta od HBO s Branaghem), ale přesto stojí za pozornost. Samozřejmě i díky tomu, že je německá. ale i zde najdeme velice, velice povedené obsazení. Nepříjemné a (obsahově) nechutné dialogy, z nichž divákovi nejednou přeběhne pořádný mráz po zádech, je taky samozřejmostí. Kvalitní filmařina, které v zásadě nelze vytknout vůbec nic, kromě toho, co jsem zmínil hned v první větě. A právě to je důvod, proč jsem nakonec nepřidal i tu poslední hvězdu. 80 %. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Niektorí nacisti nechceli ísť až tak ďaleko, ako sa ukazuje v diskusii vo Wannsee. Ale nechali sa presvedčiť aj argumentmi typu: Vojna nie je prekážka, je to príležitosť, ako splniť naše ambiciózne plány. Tým plánom bolo zbaviť sa 11 miliónov židov. Je zaujímavé až šokujúce sledovať debatujúcich ľudí, ktorí riešia, kto je ešte žid a kto ešte nie, hádžu s desaťtisícami životov len tak, plus/mínus, dohadujú sa koľko treba zabiť a ktorých ešte zapriahnuť do nútenej práce, jeden hovorí "vyhladiť" a druhý "nechajme ich prirodzene vyhynúť sterilizáciami". Je neuveriteľné, že sa takáto ideológia zakorenila v hlavách toľkých ľudí. Samozrejme, že treba vrať do úvahy, že presný prepis rozhovorov nemáme k dispozícii a nevieme, či argumentácia bola presne taká, ako vo filme. Ale obsahovo to zhruba sedí. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (5)

  • Výložky na uniformě Reinharda Heydricha (Philipp Hochmair) neodpovídají historickým skutečnostem. Ve filmu má podle výložek hodnost Gruppenführer, ve skutečnosti už měl ale hodnost Obergruppenführer. Stejně tak neodpovídají výložky na uniformě postavy Heinricha Müllera (Jakob Diehl), ve filmu má hodnost Oberführer, ve skutečnosti měl hodnost Gruppenführer. (HADES)
  • Film premiéroval v Nemecku dva dni pred 80. výročím predmetnej konferencie. (Real Tom Hardy)

Reklama

Reklama