Sisu

Na sklonku druhé světové války najde osamělý prospektor (Jorma Tommila) v divočině Laponska na severu Finska bohatou zlatou žílu. Když se s nově nalezenou kořistí vydá na cestu do nejbližšího města, narazí na ustupující oddíl nacistických vojáků vedený nelítostným obersturmführerem SS (Aksel Hennie), který chce zlato zabavit pro svůj oddíl. Bohužel pro celou vojenskou jednotku se nejedná o obyčejného kopáče, ale o mýtickou „armádu jednoho muže“, která ztělesňuje kvintesenci finského pojmu „sisu“ – blyštivou formu odvahy a nepředstavitelného odhodlání čelit, byť i drtivé přesile. (Falcon)

Wally

Neskutečně hutná, syrová a surová řezničina z laponského severu. Konec je vyloženě přehnaný, ale baví to a hlavní hrdina je děda sympaťák a člověk mu při tom masakrování nácků fandí. Pobavila dívčí popravčí četa 👍 ()

Corpsegrinder

Suprová westernová grindhouse řežba s náckama. Díky zasazení do malebný krajiny mimo civilizaci se nemuseli moc srát s plácáním rozpočtu na dobovou atmosféru kromě pár kostýmů, náklaďáku a tanku, a tak šla většina peněz nepochybně na akci, a ta je zde jako by vypadla z posledních Wolfenstein her. Němci jsou zde porcovaný na kusy nebo rovnou vybuchujou na sračky, o něčem to vypovídá že tenhle nenápadnej masakr má víc brutality než ten ubohej poslední díl Evil Dead. Konečně taky dostáváme hlavního hrdinu co má pořádný sisu a neni to žádný ubrečený hollywoodský hovno, postupem filmu navíc nabyde skoro mytologickejch rozměrů jelikož je prostě nezničitelnej :)) Dobrý obsazení, moc hezkej vizuál, možná jen ta přílišná jednotvárnost to trochu sráží dolů, každopádně svět potřebuje víc takovejch filmů. ()

Hanys_

Unavený stařík proti jednotce wermachtu, který ne a ne zemřít. Zhruba od půlky mě to přestalo bavit a fakt jsem chvilkama chtěl ať ho někdo sejme. 4.5/10 ()

SpaceOdyseus

Jo, to bylo tenkrat, kdyz deda Wick jeste bydlel v Evrope, zivil se ryzovanim zlata, ve volnych chvilich bojoval proti fasismu a nechaval se rezirovat Tarantinem. ()

TERRORDROME

No áno, človek si pri sledovaní povie že je to taký Fínsky Terminátor, Rambo, Komando a Machete v jednom. Banda blúdiacich nacistov natrafí vo Fínskej pustine na podivného deda a myslia si že je to Santa Claus čo im priniesol zlato. Lenže on je žgrlavý a tak mu ho chcú vziať násilím, lenže to nevedia že ten santusák je najkrutejší Fínsky motherfucker prezývaný kostej nesmrtelný, pred ktorým varuje dokonca aj nemecké veliteľstvo. Ten zmrd sa nedá zabiť, vybuchne po ním kôň, kryje sa pred hromadnou paľbou ryžovacím sitkom, priestrely si proste vypáli, pod vodou nasáva vzduch z pľúc svojich obetí a vydrží obesený celú noc opierajúc sa nohou o klinec. Je to taká brutálna groteska z tundry plná explodujúcich nacistov čo sa potápajú pre poklad do jazera v plnej poľnej aj s prilbou a hrdinný dedo vlaje za lietadlo zavesený na krompáči aby ho ním následne otvoril ako konzervu fazule. Definitívne premrštená vtákovina, ale zábavu pumpuje skrz preliatu krv a odtrhnuté údy náckov, čo vždy poteší. Ešte by tak mohli natočiť prequel kde by sme videli ako zamordoval tých 300 rusákov a prišiel ku svojej povesti. ()

Lefty86

Sisu je prostě vyvražďovací mlátička kde krev teče proudem. Přesně jsem věděl co od toho čekam a přesně jsem to dostal. V danou chvíli jsem přesně to potřeboval. Skvělý hlášky, nic co by člověk měl brát vážně jako Vojína Ryana nebo Nepřítele před branami. ()

Warhorr

Asi chyba, že jsem viděl předtím trailer, protože ten ukázal skoro to nejlepší z celého filmu. Rozhodně nečekejte žádný sériový válečný film. Finský Rambo v Druhé světové. lépe to nazvat asi nejde. Nejhorší ze všeho je, že zajímavá a zábavná část přichází pouze když dojde na likvidaci nácků. I když má film čistou stopáž asi hoďku a dvacet pět minut, tak bohužel dobrých 70% snímku se nedokáže adekvátně vyplnit něčím co by si zasloužilo více pozornosti a je to fakt hodně hluchý. Chtělo si to pohrát více s délkou akce a zabíjením, všechno je to krátký. Klidně tu mohl být zasazen nějaký flashback hlavního hrdiny. Navíc se tu ani moc nemluví, nějaké monology určitě nečekejte. Určité scény jsou tu krapet sci-fi a člověk musí umět vypnout. Gore je sice povedený a němčouři dostanou dobrej záhul, ale jen kvůli toho hodnotit více prostě nemůžu. Určitě jsem čekal daleko více, i skrze dřívějších ohlasů. ()

Renfield

Ale jo, přežít se dá očividně všechno, takže proč divácky nepřežít druhou polovinu, jejíž nadsazenost by nevadila, kdyby však naprosto nepohřbila atmosféru té první. Až na pár momentů je pryč severský western, v němž se nikam nespěchá, příliš se toho nenamluví, o to více v něm však funguje hudba a její spolupráce s kamerou, která severskou krajinu využívá na výbornou. Zrychlení děje nepomáhá ani typově trefně (opět jako do westernu) obsazeným záporákům, prostě jim chybí čas na dlouhé pohledy, podobně jako hlavnímu hrdinovi. Proto velmi potěší závěrečná scéna, která vše vrací zpět a to dokonce ve finštině, konečně. Ale abych jen nehanil, jakože nehaním, to zas ne... Akčním scénám ta špinavost, krvavost a tím i nadsázka sedne. 70% ()

Klajnik

Hned v úvodu film řekne, že sisu (neplést se sissy) je nepřeložitelný finský pojem, který značí nezdolné odhodlání vstříc nepřízni osudu. Film by tento pojem mohl dobře tematizovat, kdyby nebyl bezpředmětnou slátaninou, kde dědek zabijí nácky a přežívá nepřežitelné (třeba střemhlavý pád velkého letadla). To vše s odůvodněním, že "prostě odmítá zemřít". Problém tkví v tom, že film neví, čím chce být: Na jednu stranu chce být velmi vážný a tvrdý (tón takového Blok 99), ale na druhou stranu prezentuje velké množství těžko uvěřitelných píčovin, na něž by bylo snazší přistoupit, kdyby byl film více komediálně vyhrocený. Tu hraniční polohu, kterou film zastává, je těžké namixovat tak, aby film fungoval jako celek. (Podobný neúspěch jsem zpozoroval ve filmu Ad Astra, který chce být na jednu stranu vesmírnou odyseou, ale na druhou stranu se tam dějí nesmysly jak ve F&F 9.) Závěr: Pokud chcete natočit vyhrocenej a zábavnej béčkovej akčňák o zlatokopovi, co zabijí nácky, tak tomu musíte mnohé podřídit. Pokud chcete tematizovat odvahu, vytrvalost a neústupnost, budete muset vymýšlet sofistikovanější a uvěřitelnější scénáře a dění. To, co tvůrci vymysleli zde, nic z toho netematizuje, protože film diváka nepřesvědčuje o tom, že by protagonista přežíval díky jmenovaným povahovým rysům, nýbrž díky scénáristickému plot armoru. ()

Zombi

Hezky natočené, atmosférické, sympatičtí herci. Nečekejte však nějaké akční peklo, je to spíš western s několika fajn scénama, než kynetickej akčňák. Za mě slušně 4 hvězdy. ()

bobstock

Krásná práce s exteriéry severu Finska a ošlehanou tváří kopáče. Pro takovou hroudu zlata se už vyplatí bránit si svoje v ceně nadpozemských výkonů, za které by se nestyděl i kdejaký Avenger panák. Zábavně přepálená jednohubka s nesmrtelným hrdinou a anglicky mluvícími nacisty v původním zvuku. Tohle jim ale neodpustim, náckové prostě mluví německy UND DAS IST ES! SCHEISSE 65% ()

mosnak

Kdyby všichni nacisti byli takový sráči jako tato jednotka v Laponsku, tak by 2.svetova válka trvala maximálně tyden. Samozřejmě, že jde o totální kokotinu, ale... Svět má rád nesmrtelné hrdiny. Kdyby to byl 30 minutová epizoda nějakého seriálu, tak dám vyšší hodnocení. Takhle je to slabší průměr 40% ()

mira007

Finská béčková řežba z konce druhé světové, kde proti sobě stojí samotářský zlatokop, místní válečná legenda Jorma Tommila a proti němu esesák Aksel Hennie. Přestřelený akčňák, který se trochu podobá ve stejné době uváděnému německému Krev a zlato (2023), kde na konci války taky parta esesáků honí někoho a chtěj taky nějaký zlato, akorát tady to nezachází do komediálních krajností, přesto na jedno použití zajímavá a výživná černohumorná sadistická záležitost. ()

zelvicka.

Lehký zábavný film o zabíjení nacistů. Nehledat žádné složitosti jako historická přesnost a fyzika a jen si to užít. #kviff2023 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD