Pearl

• Kanada Pearl

Pearl je uväznená na izolovanej farme a musí žiť s chorým otcom a panovačnou matkou. Túži uniknúť a žiť oslnivý život, aký videla vo filmoch, ale jej ambície čoskoro narazia na obmedzenia života na farme. (SkyShowtime)

Lima

Někdy se říká, že film je tak dobrý, jako je dobrý jeho záporák. No a 'Pearl' nemůže mít pevnější oporu. Mia Goth je totiž neuvěřitelná. Na malé ploše dokáže zahrát naivní holčičku, zlomenou ženu, démony zmítanou čubku i totální psychopatku. Všechno ve svém hereckém rejstříku má. Její skoro desetiminutová zpověď v závěru, točená na jeden zátah, mě naprosto rozsekala. Navíc je to celé podpořeno scenářem, který přirozeně plyne, má logický vývoj a po psychologické stránce téměř dosahuje levelu Phoenixova 'Jokera'. A ty vizuální hrátky s kamerou, ten úvod s klasickou hudbou ve stylu starého dobrého Hollywoodu! Jsem prostě šokován, že po zpackaném předchozím 'X' byl Ti West schopen něco takového splodit. Tohle je malá hororová laskominka, natočená s láskou a umem, cílená na filmové fajnšmekry. ()

Morholt

Spíš než horor je to příběh o tom, jak se už z tak lehce vyšinuté dívky stane vinou prostředí úplný magor. Nicméně na to, aby se dal film označit za psychologický, nejde tolik do hloubky. Každopádně Mia Goth hraje fantasticky, líbila se mi stylizace, která občas zašla na hranu absurdity a fajn je i dobové zasazení. Pár hororových scén se tu také najde a i tady se objevuje krokodýl. Nic, co bych si zapamatoval, ale určitě zábavnější než předešlý díl. 60% ()

luka4615

Hororově ujetá jízda režiséra Ti Westa pokračuje tímto prequelem, který ale trpí stejnými neduhy jako snímek "X". Najdeme zde sice opět chytrou kompozici obrazu společně s výtečnou Miou Goth v hlavní roli, nicméně zbytek ingrediencí se po chvíli začne znovu trestuhodně svažovat do velmi předvídatelných vod. Doufám tedy, že třetí díl této neoficiální trilogie už se těchto neduhů vyvaruje. ()

Andreas

Bílý barák, vzadu červená stáj, vidle a divní rodiče - naprosto jasné zfilmování American Gothic, ze které navíc po vyhození poloviny písmen zbyde Mia Goth. Tam už chybí jen zpětně na obraz domalovat strašáka. Pearl je asi pro trochu starší děti, ale takhle klidně mohly vypadat rádobyfilmy jako Alenka nebo Karlík, kdyby Tim Burton nevykvasil v naprosto bezradného výrobce nechutného odpadu. Pearl si nedělá hlavu s naplňováním norem diverzity, ani s módou strhávat hvězdičky za animal cruelty, teď nevím, asi to neplatí, když je to jen digitálně. V tom se fakt nevyznám, řeším, jak je film dobrý, ne nějakou animal cruelty, což je pouze coming out nulové divácké úrovně. Musím však varovat, že se tento film dopouští food cruelty. Dám i těch pět hvězdiček, v rámci "americké zábavy" se jedná o vrcholný příklad, třeba symbol této kategorie Tarantino je proti tomuhle v posledních mnoha letech takový moc "chtěně zábavný, chtěně nekorektní". Což mi přišlo i u MaXXXine, že Tenkrát v Hollywoodu je proti ní trochu připosrané. Stejně tak Pearl může být i pěknou poctou éře technicoloru, nebo starým filmům obecně, na rozdíl od těch chtěných poct, kde často ani o nic jiného než být poctou nejde. Jo a políčko filmového pásu muselo opravdu být více než třeba mušle. I kdyby na ně Perla nebyla zvyklá. ()

Krt.Ek

Tuším, že to byl Sigmund Freud, kdo - a dál přinejlepším parafrázuju, přinejhorším překrucuju jeho teoretický náhled - chápal realitu jakožto zeď, o kterou se rozbijí naše sny a touhy. Jako něco, co je našim nejhlubším tužbám nepřátelské a zároveň má nad nimi navrch. My pak, chceme-li se stát dospělými, se s tímto musíme nějak smířit. A já k tomu při této příležitosti přidávám, že jak X, tak Pearl podle mě spojuje - krom Ti Westa a Mii Goth, která v tomto filmu hraje na Oscara - to, že jejich hlavním tématem je Pearlino nevyrovnání se právě s tímto modelem reality, nevyrovnání se s tím, že realita povětšinou přicházívá pouze se zklamáními. Tím se Pearl zákonitě vzdává možnosti stát se zdravým dospělcem a setrvává ve fázi jakésiho vzdorovitého, agresivního děcka. A čím se takovéto děcka baví? Krmením krokodýlů! ___ Je tedy možné, že film mě bavilo sledovat, protože tam kdesi hluboko bych byl vděčný za svět, kde si stačí věci vyřvat, že nějakým způsobem souzním s její revoltou, že není nic horšího než žít v pekle nesplněných přání. A pokud ne, tak mě možná baví ten vylitý vztek, dát volný průchod svému naštvaní z toho, že věci nevycházejí, jak byste chtěli! Kdoví? Na psychoanalytickém sezení jsem ještě nebyl. Každopádně vám doporučuju dát Pearl šanci, abyste nebyli o něco ukrácení! 80 % ()

• V některých oblastech se v kině po skončení filmu objevilo promo, které informovalo o práci na závěru trilogie jménem MaXXXine (2023). (HanzoBureshi)
  • Výraz „x-factor“, který zazněl během scény konkurzu, nebyl v roce 1918 běžným slangem. Poprvé byl použit v roce 1930. (Johnny.ARN)
  • Během prvního setkání Pearl (Mia Goth) s Projectionistem (David Corenswet) si oba připíjejí skleničkami vína; Pearl je zpočátku vidět, jak si připíjí pravou rukou, ale v dalším záběru má skleničku v levé ruce. (Johnny.ARN)

DC našlo svého Supermana

DC našlo svého Supermana

28.06.2023

V závěru minulého týdne v Los Angeles probíhaly závěrečné fáze konkurzu na nového Supermana do rebootovaného DC univerza. Šéf Warnerů David Zaslav, producent Peter Safran i režisér James Gunn… (více)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení