Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jak dvě růžičky jednoho keře tu kvetou spolu a jsou si k nerozeznání podobné. Jedna však chodí v šatech samá krajka a druhá také pěkně, ale obyčejně. Jedna líhá v kanafasu a z postele ji zvedá práce, druhá spí v hedvábí a drží se jí nuda. Copak Madlenka! Ta, co potřebuje, na to stačí sama. Ale kolem Marion se točí celý dvůr. Jedna vládne, druhá pere a obě touží po štěstí a kráse… Princezny mívají všelijaké rozmary, i ta naše Marion. Není zrovna spokojená se svým přepychovým životem, a tak ji jednoho dne napadne, jak by se jí žilo jako obyčejné pradleně, ta má přece život jako peříčko! Zrovna to samé si ale o princezně myslela pradlenka Madlenka. Ta by zase tuze ráda alespoň na chvíli vyměnila práci za spokojený život na zámku. A tak začala Marion kralovat v prádelně a Madlenka se usadila na trůně… Jak jim ta výměna prospěla, na to se teď podívejte... Laskavou pohádku, která je plná pěkných písniček, natočila v roce 1986 režisérka L. Koutná podle scénáře M. Zinnerové a do hlavních rolí obsadila M. Fišerovou (dvojrole Marion a Madlenky), P. Trávníčka (kominík Venda), K. Rodena (princ Petr), Z. Hadrbolcovou (teta Julie) a L. Lipského (strýc Josef). (Česká televize)

(více)

Recenze (82)

Nonna 

všechny recenze uživatele

Ač nemusím studiové pohádky s hudebními vsuvkami, tuhle mám moc ráda. Má zajímavý příběh, je v ní spousta vtipu a prakticky nikdo v ní nehraje špatně. Markéta Fišerová v dvojroli princezny a pradlenky je krásná, živelná a je jí plno všude a v obou rolích. Libuši Havelkové v této roli víc jak v jiné podobné věřím, že je skutečně kouzelná babička, laskavá, trpělivá, ale ve svém činění důsledná a spravedlivá. Občas mi trochu zatrnou uši při písničkách, zvlášť princ Petr (Karel Roden) vypadá při zpěvu poněkud neohebně a rozpačitě, jako by nevěděl, co s tím. No a královna Julie (Zdena Hadrbolcová), když se v závěru s uzarděním přiznává k těm svým rozkošným dvojčátkům....nádhera. ()

Dory1 

všechny recenze uživatele

Naprosto nepovedené! Jednu hvězdičku odemme dostal jen protože my ho bylo líto úplně vyhodit. Bohužel v této pohádce neshledávám žádný dobrý nápad a ani provedení se moc nepovedlo. A to jsem mylovník pohadek. Takže pokud vás baví pohádky radši si pusťte sůl nad zlato nebo popelku či královský slib, protože touto pohádkou stratíte jen čas a nic vám to nedá. Nemá to v sobě žádné kouzlo! Prachobyčejný pokus, který se projednou nepoved. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Že je možné pohádku jen tak lehce jakoby nahodit - a navíc do pohádkového muzikálu a formy krajně úsporné - dokazuje tato drobnička korunovaná oslňující dvojrolí Markéty Fischerové, pro kterou to byla jedna z jejích posledních hereckých úloh před tragickým zdravotním postihem. Jen tak mimochodem je tu navíc nahozen sociální motiv sdělující, že i ten sebelépe a sebechutněji namazaný krajíc je vždy jen o dvou kůrkách. Smířlivé vyústění je navíc okořeněno poznáním základních věcí lidského života. To je na jednu pohádku natočenou v atraktivním prostředí spíše zámečku než zámku Červená Lhota víc než dost. ()

easaque 

všechny recenze uživatele

-4* dneska jsem si v televizi nostalgicky připomněl tuto starší pohádku s příjemnými písničkami Jaroslava Uhlíře. A i když není tak výpravná a ani moc originální s výměnou těch dvou holek, tak je příběh je dobře napsaný a není nuceně humorný. A protože časem neztratila na kráse, tak jemně nadhodnotím. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Pyšná princezna a hodná pradlenka si vymění jedné měsíčné noci svá já, aby mohly ozkoušet, že to, po čem touží, skrývá také mnohé ostny a trní, nejen pohodičku a lážo plážo, jak si myslí. Pohádka je koukatelná díky Markétě Fišerové, tehdy ještě zdravé, a Trávníčkovi, který specificky po svém blbne a alespoň on sem přináší určitá nadhled a humor. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (6)

  • V pohádce se objevuje hudební motiv písně „Šel nádražák na mlíčí“ ze hry „Švestka“ Divadla Járy Cimrmana, kterou údajně mistr složil vlivem stařecké senility pouze o dvou tónech v rozmezí půltónu. Jedná se tak o objev této melodie o 11 let dříve než u slavných Cimrmanů. (Nptoh)
  • Ve scéně, kde se Majdalenka (Markéta Fišerová) opře o dveře od babiččina domu, je vidět otvor poštovní schránky. V době, do které je snímek situován, ale pošta do schránek nechodila. Navíc poštovní doručování fungovalo mezi Prahou a Vídní, případně na zámcích. (ČSFD)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno