Reklama

Reklama

Marie Terezie - Série 1

(série)
Trailer 2

Epizody(2)

Obsahy(1)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (300)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Námět zní hrozně veřejnoprávně, ale to nesmíte vědět, že vrcholem první epizody je zuřivý sex, během kterého se rozpadne postel. Česká televize opět lišácky maskuje druhořaodu melodramatickou komedii, která v žádném ohledu nemá co dělat s veřejnoprávní službou a patřila by rozhodně na komerční stanici nebo kabelovku. Bohužel výsledek vypadá jako horší film Filipa Renče, navíc s otřesným dabingem. ()

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

Zajímavý pokus, ve kterém je cítit snaha vytvořit něco velkého. Že to zůstalo někde na půli cesty, mnohé události jsme zhlédli tak maximálně z pendolina a historie byla znásilněna tolikrát, že už se chudinka ani nemohla odšourat na vébé, je... naprosto vedlejší. Asi největší trhlinou je ta zkratkovitost. Obzvlášť když člověk vidí podařené kostýmy a nádherné exteriéry (zahrady v Kroměříži rulez!), tak si říká, že když už na to národy sesbíraly peníze, mohlo to dát aspoň na trilogii, která by nevypadala jako průlet meteoru napříč vesmírem, ale jako úctyhodný popis velké osobnosti. Rézi je někde na pomezí tří a čtyř*, dnes se plácnu přes kapsu. ()

Reklama

NinadeL 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pentalogie Marie Terezie stojí za pozornost především jako příklad moderní televizní koprodukce některých zemí bývalé Podunajské monarchie. Osobnost Marie Terezie je nutné představit znovu i nejmladší generaci, nejen proto, že propast času se neustále prohlubuje. Televizní sága proto cílí na nejširší diváckou vrstvu, která je ochotná usednout k obrazovkám první den v novém roce a ocení cosi zdánlivě hodnotného. Pokud alespoň část z nich posléze otevře libovolnou knihu nebo alespoň několik provázaných hesel na wiki, je to zřejmě maximum. Marie-Luise Stockinger v hlavní roli je dostatečně atraktivní a pro našince neokoukanou tváří. ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

U filmu jsem se až nečekaně dobře bavil, a přestože šlo spíše o komorní záležitost postavenou na rozhovorech, vůbec jsem se nenudil. Jestli bylo v tomto snímku něco dokonalé, byly to jednoznačně kostýmy, ty se tvůrcům opravdu povedly. Nemohu se zbavit pocitu, že byl děj příliš zhuštěný, mám dojem, že si zvolené časové období zasloužilo přece jen o něco více prostoru, dva díly evidentně nestačily, a závěr byl proto vyloženě zkratkovitý a uspěchaný. Velmi slušný televizní počin. 4*- ()

stration 

všechny recenze uživatele

Krásná kostýmní, interiérová a exteriérová podívaná, která je ovšem prázdná a děravá jak ústa staré ženy. Motivace postav nejsou dostatečně vysvětleny, některá historické fakta jsou záměrně pozměněna (proč?) a výběr herců je v mnohých případech pochybný. Chtělo by to dotočit další dva díly, aby měl divák možnost vůbec pochopit význam Marie Terezie. Takto byla vykreslena pouze jako plochá figura, která si kromě plození dětí jen občas dupla. Pro mě zklamání a slabota. Jednu hvězdu přidávám za Kroměříž, její zámek a zahrady, které jsou zde i ve skutečnosti krásnější, tajemnější a poutavější, než celý tento koprodukční spektákl. ()

Galerie (121)

Zajímavosti (24)

  • Ve filmu je vidět také švýcarská garda. Ta opravdu sloužila Habsburkům a dělala stráž Hofburgu. Byla založena roku 1699 v Lotrinsku. V roce 1745 doprovázeli Františka I. Štěpána Lotrinského jeho Švýcaři do Frankfurtu, kde byl korunován na císaře. Zrušil jí až Josef II.V letech 1766-1767 byla švýcarská garda rozpuštěna. Část gardistů se vrátila do Švýcarska, část našla uplatnění v Praze, Innsbrucku, Schloßhofu či Holíči. (Vitoraz)
  • Vlečku nevěstě nenesly družičky, tak jak můžeme vidět ve filmu, ale její vychovatelka Karolína von Fuchs-Mollard. (Vitox)
  • Verejnoprávna RTVS zabodovala historickou témou. Mária Terézia sa stretla s mimoriadnym diváckym záujmom. Prvú časť si v pondelok 25. decembra nenechalo ujsť 772-tisíc divákov, druhý diel si pozrelo ešte viac fanúšikov tohto žánru, konkrétne 789- tisíc divákov. Po 2 dňoch tak bola verejnoprávna televízna stanica v prime time jednoznačným trhovým lídrom u divákov starších ako 12 rokov (v pondelok s trhovým podielom 28,8% a v utorok 29,4%). V čase vysielania Márie Terézie bola aj najsledovanejšou televíziou u mladších divákov (12 až 54 rokov).Najviac sa ale páčila starším divákom, o niečo viac ženám, ľuďom s vysokoškolským vzdelaním a z väčších miest nad 100-tisíc obyvateľov. (Zdroj: aktuality.sk)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno