Vincent je jeden z posledních lidí, který se narodil z lásky svých rodičů, a tudíž mimo dohled genetických inženýrů. Nedokonalý Vincent je "odsouzen" k práci uklízeče ve velkém centru pro pěstování dokonalých lidí Gattaca, ačkoliv sám tolik touží stát se kosmickým navigátorem. Nakonec volí cestu podvodu. (oficiální text distributora)

gizi

Je třeba se oprostit od některých nedomyšleností a pak je to dobrý film, který se pěkně sleduje. 70% a 4*. ()

ardeas

Od tohto filmu nečakajte super efekty, je to komorné, príbehové sfici, s témou, ktorá je nadčasová a bude vždy aktuálna. ()

Kivis

Lehce znaven jsem si říkal, že si pustím něco s kratší stopáží, abych to dodíval až do konce, ale Gattaca zafungovala jako dokonalá ukolébavka. Beru, že ten unylý styl vyprávění je součástí hry, ale mně to opravdu výsostně nudilo. Ani když jsem to další den, už čerstvý, dokoukával, nic se nezměnilo. Na tuhle vlnu jsem ani dodatečně nenaskočil. Poměrně tuctový a předvídatelný závěr jen utvrdil pocit, že si tenhle film hraje na víc, než je. Jediné, co si z něj odnáším, je varování, že pravák si ho přece nikdy nedrží levou rukou. I přes nízké hodnocení jsem rád, že jsem Gattacu viděl. Řemeslně je to originální film. Jen se se mnou úplně minul. ()

Pignon

Steve Jobs si tam ukradl svoje iwatche a Elon Pyžmoň nabijeni elektromobilů. Díky tomu je film dnes, po 20 letech od premiéry, pořádně sexy aktuální. A jinak je to malý dojímavý příběh nás nedokonalých, kteří to doháníme pílí. A to je ono! Ach to mládi, Umo a Ethane.... ()

Chlo0opek

Příběh dobrej, interiéry stejně jako hlavní hrdinové chladnost sama. Jinak mně v samé té dokonalosti doslova iritovalo, že nikomu nepřišla divná ta do očí bijící rozdílnost hlavních osob a přitom byli v obličeji úplně jiní. A to i z naprosté blízkosti. Fakt podivné. Ale jinak za podívání to vskutku stálo. ()

mmirri

Asi o tom, že člověk zůstává člověkem, ať je geneticky upravený nebo není. Okolnosti lidského života se mění, ale lidé stejně udělají, co chtějí, ať už cosi dobrého, zlého, velkého či vlastně nudného. V budoucnosti jako v přítomnosti toužíme, závidíme, jsme zoufalí, milujeme. Pěkná hudba, krásná a výborná Uma Thurman. ()

Bragi66

Vizuálně moc zajímavé, myšlenky dost dobré, posedlost DNA značná, avšak argumentace je nevěrohodná, protože bytost ovlivňuje nejen DNA, ale také další získávání během života (a to včetně prenatálního), a to vůbec nemluvíme o karmě. Básnickou licenci ať má každý jakou potřebuje, ale domnívat se, že by někdo svou genetickou stopu zastřel tím, že se bude holit a brousit je nesmysl podle vzoru kdyby - ryby a tento nesmysl urputně prorůstá filmem spolu s umanutou posedlostí DNA. Film má ale také docela solidní lidskou rovinu a dost dobrou vizuální složku i to, že nakonec "Šak sme lidé, ne stroje!". ()

Jiriiik04

Přiznám se, že jsem tento snímek dokoukal až na podruhé – bylo to z toho důvodu, že napoprvé jsem se nedokázal naladit na komorní atmosféru, která se filmem nesla. Napodruhé jsem se dokázal naladit a musím říct, že Gattaca je velmi zajímavé sci-fi. Technická stránka je velmi zdařilá – velmi dobře natočené záběry a perfektní vizuální stránka. Trošičku mi v některých scénách vadil žlutý filtr – na to, že je to snímek z budoucnosti, která se zdá poměrně dosažitelná (a taky celkem deprimující), tak tam ten žlutej filtr dělá trochu neplechu. Hodně se mi ovšem líbila hra se zeleným filtrem, kdyby se nesl celým filmem, bylo by to určitě zajímavější. Audiovizuál filmu je absolutně skvělý – hudba dokáže umocnit každou scénu, která se ve filmu nachází. Nemluvně o tom, že i samotný soundtrack je velmi příjemný na poslech, a to i v napínavých scénách. Herecké výkony jsou fajn, hlavně obsazení je velmi sympatické, ale bohužel mi tam chyběl nějaký výraznější herecký výkon, který by tomu dodal pořádné grády. Scénář je velmi zajímavý a celkově si myslím, že snímek měl zajímavý potenciál, který za mě bohužel nedokázal úplně naplnit. První polovina je za mě pouze fajn, nic moc zásadního se nestane a jenom se na to příjemně dívá, to druhá polovina je trochu jiné kafíčko – je to totiž velmi dobře vygradované, téměř zmizel žlutý filtr a hodně tomu pomáhá technická stránka. Dojem ze scénáře mi ovšem lehce kazí samotný závěr – původně jsem očekával něco údernějšího, ale tady závěr vyšuměl do ztracena… 80% ()

futislav

Plnokrevná sci-fi detektivka, kde neexplodují kosmické koráby, nestřílí se, nelítají šrouby z androidů a přesto je to napínavé až do konce, tedy trochu předvídatelného. Výborný film. Kamera, režie, scénář i skvělí Hawke a Thurman, ještě docela mladí. 90% ()

Jenda1cz

Komorní, přesto velkolepé. Klidné, přesto napínavé. Sci-fi, které ve mně zůstalo opravdu hodně dlouho. Každou postavu na obrazovce jsem prožíval. ()

rime

Takové malinkaté zúčtování Britů o tom jak záleží na původů. Až na to, že to vlastně nenapsal Brit, to je tak typické, nebyli by toho schopni. Dost politiky, je to skvělej film se značným myšlenkovým přesahem, vlastně to není žádný sci-fi, ve skutečnosti je to existenční drama. ()

Ammit

Aneb Kamže se to řítíme. Konec je bez konce. Něco jako sledovat běžce, jak měsíce trénuje a pak nevidět samotný závod. ()

finkie

Umírněně dystopický a hlavně studený příběh z nepříliš vzdálené budoucnosti, kterému asi chybí pár údernějších scén a výraznější pointa, Je to dobře a kultivovaně natočené a nenudí to, ale jak tady zmínil kolega dobytek, celkově se tam toho vlastně až tak moc nestane. Jak tomu u sci-fi často bývá, ani zde se autoři nedokázali oprostit od projekce dobově podmíněné morálky a estetiky do své vize budoucnosti: retrofuturistické prostředí vypadá jako představa lidí z padesátých let o životě v roce 2000, a to včetně průmyslově hierarchické organizace práce ve vesmírném centru; étos vyprávění je pak typicky optimistický devadesátkový (skoro mi to připomínalo Shawshank). Zajímavostí je obsazení velikána americké literatury Gorea Vidala do vcelku významné role ředitele vesmírného střediska. ()

Chicharron

Sci-fi film o paranoidní totalitní společnosti, kde by takovýto podvod stejně neprošel (pracovník testů chcanek věděl vše), proto je to asi sci-fi. Vizuál je stylizován do představ, které zřejmě měli autoři sci-fi na pomezí 50 - 60 tých let, a to je na tom filmu asi to nejlepší, jinak je příběh dost rozvleklý a na takto "vyvinutou" totalitní společnost asi dost nereálný...a hlavně, kolik podobných vizí budoucí totality s kamerami, špiclováním, paranoidní atmosférou, udavači a fízly již bylo ztvárněno? No a popravdě, tohle není sci-fi, ale realita současnosti. ()

Qer

Fenomenální film se skvělými herci a hudbou, která přivádí husí kůži. Jasný důkaz, že pokud máte bravurní scénář a excelentní režii, můžete celkem z mála dostat takovou pecku. Gattaca neoslňuje efektama nebo nadmírou akce, ale naopak svým komorním, hlubokým a inteligentním podáním a příběhem, který ukrývá nadčasovost. ()

Llou

Leela: "Ale i když genetické inženýrství nasytí hladové, nebo když vyléčí nějakého obra správné rozhodně není! Nemůžeme vědět, jaké budou dlouhodobé účinky a jakmile jednou pustíme džina z láhve..." Máma: "Chceš taky vyléčit?"* Leela : "Dobrá jsem pro!" *[pozn. Leelino tělo se v této scéně částečně proměnilo v chobotnici kvůli genetické vadě] Futurama S07E22 "Genům navzdory" Sice jsem vesměs zastánce (biotechnologické) eugeniky, stále ovšem doceňuji tento film a v podstatě i jeho základní myšlenku (i když máte výborné genetické vlohy, pořád musíte pro úspěch pracovat* a také mít vůbec vůli uspět - problém samozřejmě je, že tyto vlastnosti jsou také z části determinované geny, ačkoli slaběji, než např. inteligence, takže úplné rozdělení mezi "vůlí" a "geny" vlastně neexistuje). *ačkoli je třeba podotknout, že ačkoli jakýkoli prediktivní model, podobný tomu, který je ukázán v Gattace skoro jistě nebude schopen predikovat 100% genetické variace nějaké vlastnosti člověka (a to hlavně kvůli komplexitě lidského genomu), pravděpodobnost, že by někdo jako Vincent žil ve skutečnosti je extrémně nízká (tj. že by byl schopen takto extrémně přesáhnout své velmi špatné genetické vlohy - nejhorší příklad toho je jeho srdce, které, jak je vidět, je nedostačující a zřejmě nejde o nějakou chybu v prediktivním modelu, který je používán) ()

vitek_korenn

Gattaca nám se svojí osobitou atmosférou dává nahlédnout do světa (možné) blízké budoucnosti, kdy se lidé již nerodí po příletu čápa. Lidstvo se vydalo cestou umělého oplodnění, získalo totiž schopnost upravit lidské geny dle potřeby. Stačí přijít na schůzku, odevzdat svůj genom a už si jen vesele vybrat, jestli vám po zahradě bude běhat Usain Bolt a nebo vám do vesmíru poletí Jerome. Jelikož si všechny vlastnosti dítěte můžete předem vesele upravit, víte tedy v podstatě jeho budoucnost. Vincent je jedním z posledních lidí narozený přirozenou cestou a všem se snaží ukázat, že i přes jeho určité nedostatky se dokáže vyrovnat ostatním "enhanced" lidem. Nehodlá přijmout skutečnost že jeho budoucnost byla předurčena již před jeho narozením.  Nápad filmu velice kreativní, ne však zcela využitý. Utopický svět Gattacy pokládá zajímavé morální otázky, odpovědi si však člověk musí domyslet sám. Rád bych viděl z onoho až mystického světa více. Vincentovo život se však odvíjí čistě a jen od jeho práce, přičemž samotná cesta do vesmíru je určitý středový bod celého filmu. Ten nám ukazuje, že člověk může všechno - i přes to že mu to nebylo předurčeno. Obecně mě mrzí jen absence více kreativnějších kulis - Vincentovo práce a domov působí dohromady velice melancholicky, místy až depresivně. To sice má představovat čistost a předurčenost daného světa, i tak bych však ocenil kontrast s něčím více lidským, a ne jen strojově založeným. ()

R.E.M.

Po třetí zmínce v rozečtené knize jsem si Gattacu pustila. Svět, kde správné geny jsou podmínkou pro zajímavou práci a kariéru je vykreslen se samozřejmostí zavedeného systému, působivou  strohostí a příjemnou střídmostí. Líbil se mi scénář bez zbytečných akčních scén, promyšlené dialogy, skvělé herecké výkony ústřední trojice podpořené dobrými vedlejšími rolemi, výborná hudba. Hezky vše do sebe zapadalo vč. závěru.  Po cca 27 letech jde stále o aktuální dílo, vlastně vzhledem k vývoji v oboru genetiky a biotechnologií  ještě aktuálnější. Napoprvé mě film zaujal a podruhé... Podruhé mě chytl ještě víc, užila jsem si dialogy,  zejména ty mezi Jeromem a „Jeromem", nechala se vtáhnout do hloubky příběhu. Povedený film, kvalitní sci-fi s nosnou, nadčasovou myšlenkou. ()

BONOBON

Velice povedený, velice inteligentní a neoprávněně přehlížený scfi-fi snímek bez zvláštních efektů opírající se pouze o herecké výkony, atmosféru a velmi originální scénář. Perfektní! ()

Zemřel herec Alan Arkin

18.02.2019

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (více)