Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán (J. Prachař) se snoubenkou krásnou komtesou Blankou (D. Morávková) a mladším bratrem Adamem (J. Nedbal). Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku Lidušku (L. Skleničková), Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. V horském městečku je ještě jeden nový příchozí, národopisec Jiráček (O. Sokol), který sbírá místní pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé ještě věří v Krakonoše. Díky Adamovi Liduška získá místo zahradnice na zámku, jenže také brzy zjistí, že Adam je beznadějně zamilovaný do Blanky. Sobecký a lakomý Štěpán se dozví od Jiráčka o nevídaných pokladech skrytých v krkonošských horách a je odhodlaný je získat, zvlášť, když Adam náhodou objeví vlašskou knihu, která pomocí tajných značek popisuje, jak se k nim dostat. Jenže rozluštit je nedokáže ani Jiráček. Po první neúspěšné výpravě se ukáže tajemný cizinec a nabídne Štěpánovi, že ho k pokladům dovede. Požaduje za to vlašskou knihu a největší drahý kámen, který najdou. Poklad skutečně objeví, ale Adam zapře drahokam, který vzal tajně kvůli Blance. Štěpán, který se nehodlá s nikým dělit, chce cizince připravit o život. Cizinec však v rozhodující chvíli odhalí svou pravou tvář. Je to Krakonoš! A strašný trest přijde vzápětí. Podaří se Lidušce zachránit Adama? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství? (Česká televize)

(více)

Recenze (490)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

To zase bylo zklamání. 1)  Námět zní zajímavě. Když si člověk přečte obsah filmu, tak se docela těší, alespoň u mě to tak bylo. Děj působí kompaktně, logicky a zahrnuje vztahovou historii Krakonoše v minulosti i přítomnosti. Ale pak přijde ta realita._____ 2)  32letý Jan Nedbal (mladší bratr Adam, ten hodný) se tu nijak nevyznamenal. Ještě méně předvedl 39letý Jakub Prachař (starší bratr Štěpán, ten nehodný). Herecky zcela nevýrazný byl pak už 50letý (to to běží) letargický David Švehlík (Krakonoš)._____ 3)  Ve druhé polovině se nikterak svižný děj skoro úplně zastavil a pohádka přepnula z nudy do silné nudy._____ 4)  Scenáristka Barbara Johnsonová má zde na ČSFD uvedeno 7 filmů pod labelem producentka. Všechny jsem viděl. Jejich hodnocení pak mluví za vše: 1 x odpad, 1 x * a 5 x **._____ 5)  Vtipný koment: Gilmour93***. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Na panské sídlo přijíždí noví majitelé: nabubřelý šlechtic Jakub Prachař a jeho skrznaskrz otravný bratr Jan Nedbal. Nejen poddaní v podhůří Krkonoš stále věří na pověry, především na tu o vousatém pánovi hor. Mezi nimi je i hodná (a pěkná) Leona Skleničková, která bude nakonec zajímat víc mužů. Místy to má atmosféru, jindy napětí, i nějaká komická scéna se objeví. Ovšem tím, že se Peter Bebjak prosadil drsnějšími příběhy, tak i tady vsadil na dospělejší tón a malé děti si úplně nezíská. Mnohé scény se táhnou, navíc furt podivně tápe ve vykreslení vztahu mezi mužem a ženou. Výsledkem je žánrově rozmanitá (asi)pohádka, o kterou byl prý ze všech pohádek vysílaných 25. prosince za dobu měření televizní sledovanosti mezi diváky největší zájem. Po delší době jsem rád viděl i Dominiku Morávkovou-Zeleníkovou coby komtesu Blanku, která byla zatraceně odvážná a přesvědčivá v depresivním Pírku nebo rovněž nevlídném dramatu Špína. I když tady samozřejmě neměla prostor vyniknout. Mezi dvěma a třemi hvězdami. ()

Reklama

Slartibarkfast 

všechny recenze uživatele

Je to tak mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Neurazí ani nenadchne. Musím ale lehce přihodit, anžto je to po dlouhé době pohádka bez trapného přehrávání, ze které by se mi vyloženě zvedal kufr. Zaplať křemík, že to konečně někdo trefil tak akorát. Jen ten příběh by mohl být ještě víc promyšlenější. Jen tak dál a více úsilí. 75% ()

Petaxis 

všechny recenze uživatele

Z téhle pohádky mám trošku ambivalentní pocit. Nejsem zrovna fanoušek pohádek obecně a na většinu se nevydržím koukat, ale tohle mě nenudilo - potud dobrý. Líbila se mi i výprava a celkově prostředí, herecky to taky nebylo strašný... Ale mám trošku problém se scénářem, respektive s tím poselstvím, co má tahle pohádka dál přenášet. Krakonoš je tady starej prasák, kterýmu asi připadá normální věznit u sebe doma mladý holky a dělat si z nich služky, ale dle ohlasů to nějak diváky netrápí. Tak nevím, já jsem si doteď myslela že to má být ztělesnění čistého dobra a spravedlnosti, ale tak asi když jste kouzelnej, tak nevadí, že jste trochu psychopat. Chápu, že Češi obecně moc neřeší nějaké genderové stereotypy a tak, ale tohle už mi přišlo fakt za hranou, co si z toho ty malý děti jako mají vzít, že je v pohodě, pokud vás partner omezuje na osobní svobodě a sebere vám možnost samostatně rozhodovat o svém živote, protože to je přece láska? Fujky. ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

České pohádky se obejdou i bez princů, princezen, draků a dalších stvoření a Krakonošovo tajemství je toho důkazem. Český folklór nabízí též materiál pro (nejen) vánoční pohádky a jsem rád, že letos padla volba na Krakonoše. Odmítám srovnávat Bebjakův film s Krkonošskými pohádkami, protože druhý jmenovaný projekt měl seriálový formát a vznikl v úplně jiné době. Mohu ale říct, že jsem si jako divák užil obě televizní díla! Krakonošovo tajemství si mě oproti jiným tuzemským pohádkám z minulých let získalo tím, že v něm nevystupují žádné ukvičené a otravné charaktery, a že nabízí zase trochu jiný pohled na postavu Krakonoše, a přitom se nejedná o žádnou scenáristickou divočinu. Film v sobě hezky mísí milou romantiku s pohádkovými motivy, přičemž ve filmu dochází k souboji jak dobra se zlem tak i folklóru s vědou (o což se postarala postava Jiráčka). Hereckým tahounem filmu byl rozhodně David Švehlík, který sympatickým způsobem ztvárnil Krakonoše. Leona Skleničková byla též fajn, i když jsem v ní stále trochu viděl problémovou Gretu z letošní Stínohry (též od Bebjaka). Sokol byl rozhodně snesitelnější než ve dva roky staré pohádce O vánoční hvězdě. V neposlední řadě musím pochválit pěkné exteriéry a interiéry, a s výjimkou "myšky" film neurazil ani po trikové stránce. Tři a tři čtvrtě hvězdy! ()

Galerie (92)

Zajímavosti (10)

  • Jakub Prachař hraje v pohádce dvojroli Štěpána a jeho dávného předka, podle něhož je namalován i portrét v zámecké jídelně. (melica)
  • Krakonošova chalupa byla postavena na Bílé skále (2 km východně od Příchovic). Zde vznikaly exteriérové záběry. (Hombr3)

Reklama

Reklama