Ulzanův nájezd

• Česko Na stopě Apačů (více)

Když se apačskému náčelníkovi Ulzanovi podaří utéct z indiánské rezervace San Carlos, vzbudí to v armádní jednotce patřičnou pozornost. Ulzana se skupinkou svých bojovníků totiž představuje nebezpečnou hrozbu, a proto je rychle sestaven stíhací oddíl. Vedoucím tohoto oddílu je poněkud překvapivě ustanoven nezkušený poručík DeBuine (Bruce Davison). Úkolem oddílu je sledovat a stopovat apačské bojovníky, dokud se nevrátí zpět do rezervace, nebo nepřekročí hranice Mexika. Ke spolupráci je přizván také zkušený stopař MacIntosh (Burt Lancaster) a apačský armádní zvěd Ke-Ni-Tai (Jorge Luke). Brzy po svém útěku Ulzana podniká sérii brutálních nájezdů na venkovské usedlosti a stává se postrachem pro celé okolí. Když se s následky apačského plenění setká nesourodá skupina pronásledovatelů, všem dochází, že musí Ulzanu zastavit za každou cenu. Začíná napínavá honička, která vyústí v krvavý střet obou skupin... Ulzanův nájezd natočil americký režisér Robert Aldrich (Tucet špinavců), který tímto snímkem navázal na osvědčenou spolupráci se slavným hercem Burtem Lancasterem. Společně natočili již v roce 1954 další dva westernové snímky Apač a Vera Cruz. Ulzanův nájezd přestavuje poměrně drsný westernový snímek, který zdařile tematizuje rasovou nesnášenlivost, vyniká napínavým dějem a zdařilou psychologií postav. (Česká televize)

strikeman

Nízkorozpočtový western s jednou dobovou hereckou hvězdou, jednoduchoučkou zápletkou a nijak zvlášť povedeně zpracovaými akčními scénami, nicméně s příjemnou stopáží, charismatickými postavami a absencí nudných pasáží. 60% ()

MickeyStuma

Velice povedený drsný a dokonce i v jistém smyslu temný western. Slavný Ulzana se svými bojovníky na útěku z rezervace drancující vše na co přijdou. Pověst Apačů coby nejdivočejších indiánů tu je tedy s respektem zachován. Na stopě jim je zkušený stopař a veterán McIntosh, výborně ztvárněného Burtem Lancasterem. Divoký západ je tu opravdu divoký a tak bez zkušeností a jistých znalostí je leckterý 'zelenáč' ihned ztracen. Silný scénář, skvělá výprava, povedená kamera. Zkrátka skvělý filmový zážitek. ()

kkarx

Jeden z mála westernů, kde indiáni, zde Apači, nejsou za úplné blbce, kteří se nechávají zabít snadno jako mouchy. Ba naopak, jsou lstiví a dají se ztěží dopadnout. Jen tomu závěru, kdy si zkušený stopař z vlastní vůle vleze do pasti, jsem nějak nevěřil. ()

JimiH

Já chápu, že přes všechno to chlapáctví a rodokapsový charakter to mnozí přehlídnou, ale pro mě je tenhle film duchovním dvojčetem Griffithova Zrození národa. Tolik bigotnosti a rasismu se jen tak nevadí. Klišovitost postav a neustále se střídající stejné typy scén snad ani nemá cenu rozebírat. Po stránce formy jde ale o dobře natočený film. ()

Kakho-oto

Čekal jsem podstatně drsnější a především akčnější podívanou. Film není špatný, avšak viditelně zaostává za dějově podobným filmem Souboj u El Diablo (1966) či nedávno natočeným snímkem Nepřátelé (2017). Východní Němci použili postavu Ulzany ve dvou filmech s Gojko Mitičem (Apači 1973, Ulzana 1975). V těchto případech byl apačský válečník Ulzana pochopitelně vykreslen úplně opačně než v americkém filmu Ulzanův nájezd. ()

bearmeedek

Ne náhodou je tento film vysílán v TV v cyklu Velikáni světového filmu. Od začátku je z něj cítit velkofilm pro kinosály. Postava Ulzany se vyskytovala i ve filmech z NDR a je vidět znatelný kontrast v podání této postavy na různých kontinentech, nebo přesněji v rozdílném smýšlení. Kdyby v té době exitovali NDR-áci v Americe, určitě by je vojáci naháněli stejně jako Apače. Film se kromě ztvárnění tvrdé reality věnuje i psychologii postav a nenahrává ani jedné straně. ()

thomasnikrs

Kterej zasranej pičus dá filmu tři názvy... Na stopě Apačů a pak Ulzanův nájezd... po slovenštině Krvavá Machetra Apačov...?? ()

ilclassico

Apači jako hipíci na tripu, Lancaster jako starý lovící pes, a Davison jako mladé ucho, brodící se kalem. Kvalitu filmu pro mě sráží závěrečná přestřelka, která, ať se tvůrci nezlobí, nemá logiku a nejde jí uvěřit (když už se dali na tu psychologii). V rámci žánru za 3,5. ()

Winster

Az na tu veselou hudbu co za ne vyhravat, kdyz jsou tam kavaleristi…je to jeden z tech reslistictejsich westernu (neco jako Stopari). Ale teda ten nas dabing je hroznej…a ta koncova prestrelka je opravdu neco :/ ()

zigy

Syrové, a další plus: dobrá postava ostříleného vlka Lancastera a jeho střety názorové s mladíčkem velitelem. Jinak dost nuda v prérii. Napětí špatně vybudováno. ()

jopal

50 rokov od natocenia pozeram na film, ktory som este nevidel. Realisticky, bez rasistickej korektnosti, bez skrupul a s velkou pravdepodobnostou bliziaci sa realite. Nemam mu co vytknut (snad len neprelozenu komunikaciu medzi indianmi), plny pocet. ()

PTuranyi

Aj keď ide o western, viac ako o rýchle kolty či šľachetné srdce ide v tomto filme o vojnovú taktiku a hlboké morálne otázky výberu menšieho zla. Hrdinovia totiž nestoja zoči voči hrdým udatným indiánom či zákerným bielym tváram, ktoré pre zisk ožobráčia hocikoho. Ich protivníkom je partia utečencov z rezervácie vedená ľstivým apačským bojovníkom Ulzanom, ktorý verný poverám svojho ľudu na svojej ceste drancuje a vraždí všetko živé. Na stope mu je oddiel miestnej pevnosti na čele s ostrieľaným zálesákom McIntoshom, vedená greenhornom poručíkom DeBuinom. Tí musia zapojiť všetok um a taktiku, aby nepadli do Uzalnových pascí. Produkcia je veľmi dobrá a Burt Lancaster s so zvyškom hereckého obsadenia dobre stvárnili charaktery svojich postáv. Výsledkom je celkom napínavý film, v ktorom hrdinov nečakajú jednoduché riešenia ani lacný šťastný koniec. 70% ()

Chejpao

Ulzanův nájezd má u mě jeden primát - ze všech filmů, s nimiž jsem měla tu čest, mi způsobil nejintenzivnější depresi, ze které jsem se nemohla vzpamatovat několik dní. Pro odkojence hodných a mírumilovných Indiánů ala Vinnetou je to slušná ťafka mezi oči. Pravda, viděla jsem ho v nějakých patnácti. ()

Agnostik

Příjemná westernovka,nejlépe na nějaké deštivé odpoledne.Klasická dějovka o neposlušných a zlotřilých indiánech proti zkušenému stopaři a oddílu pronásledovatelů 72%. ()

morlumak

Naivní poručík, cynický stopař Lancaster a parta indiánů, co má v plánu zabít vše, co se hýbe. To vše v režii chlapíka, co natočil Tucet špinavců. Povedený netradiční western. ()