Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do čela Anglie nastoupila po smrti své nevlastní sestry Marie, za jejíž vlády byla pro podezření z podpory protestantského povstání téměř rok vězněna. Když se Alžběta stala královnou, rozpoutá se kolem ní boj o moc, ale také boj o postavení samotné Anglie v okolním světě. Alžběta nechce válčit. Bezpečnost Anglie by nejlépe zajistil její sňatek s některým ze dvou nápadníků - jedním z nich je vdovec po Marii, španělský král, a druhým francouzský vévoda z Anjou. Alžběta sama je ale zamilovaná do Roberta Dudleye, vévody z Leicesteru. Nakonec odmítne oba nápadníky, a když se dozví, že Dudley je ženatý, zavrhne i jeho. Prosadí reformu církve a tím se zbaví politických protivníků a bývalých katolíků, kteří kolaborovali. Nakonec se rozhodne zůstat svobodná a stane se "panenskou královnou". (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (283)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

To je nářez co? Chudinka Alžběta /proboha proč to jméno překládat, Elizbath zní daleko vznešeněji / jak se tam musel během nastupu do funkce popasovat s takovejma šmejdama. Já nevím o co těm církevním šaškům jde, to je furt ve jménu boha, ve jménu boha a nakonec postel z diamantů. Fakt jsem měl sto chutí do toho filmu vlítnout a těm sračům nakopat tu jejich pokryteckou prdel. Chudák Elizabetička, to by ten náš nestranej blázen Klaus čuměl, jak se těžce vládne bez patolízalskejch novinářů, bez agentury Sofres-Factum a jejich pitomejch průzkumů oblíbenosti. Po dlouhé době panovník, spíše tedy panovnice která mi byla sympatická a že si jí Cate Blanchett dala ,co ? Geoffrey Rush taky nezaostávál, kostýmky též famozní, ale přeci jen mě to přišlo trošičku zdlouhavý. ()

-bad-mad-wolf- 

všechny recenze uživatele

Bezchybně obsazené role, to především. Sir Francis Walsingham jako muž, stojící v pozadí a přesto významně se podílející na zásadních rozhodnutích a událostech, je v podání Geoffreyho Rushe jedním z nejlepších faktorů filmu, kterému dále kraluje (eh) Cate Blanchett v roli titulní. Dobří jsou i Fienes, Attenborough, Cassel a Eccleston. Vynikající je rovněž výtvarná stránka, pozornost upoutají jak kostýmy a makeup, tak i výběr natáčecích lokací. ()

Reklama

Jinny 

všechny recenze uživatele

Herci jsou jedním z mála kladů, kterými Královna Alžběta může upoutat. Vizuálně totiž tomuhle opusu dávají na frak i televizní Tudorovci. Příběh o Alžbětě, která je na začatku idealistické děvče zamilované do pohledného lorda a postupem času se z ní stane tvrdá žena, která se "provdá za Anglii", se tu mění ve zdlouhavé komentáře k dnes už bezvýznamným politickým pletichám ("Vlézt do postele s Francii, nebo Španělskem?"). Jindřich VIII. klátící jednu dvorní dámu za druhou je pravda prvoplánovější, ale také divácky daleko vděčnější. Přitom Cate Blanchett by celý film v klidu utáhla na svých bedrech a její vztah k Josephu Fiennesovi mohl sympaticky bořit mýtus o anglické panně bojovnici, kdyby ho tvůrci nechali povyrůst z platonické roviny. To, že se o Alžbětiných milencích nedočteme v kronikách, ještě neznamená, že žádní nebyli. Takhle je to pouhé opakování tudorovské propagandy, které očividně dodnes spousta lidí věří. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Kapánek drsnejšia verzia od konkurenčného projektu Shakespeare in Love,odkiaľ si sem odskočili Joseph Fiennes a Geoffrey Rush. Mladá Cate ako „ vystrihnutá” z doby viktorianského Anglicka 16 storočia. V tej dobe by som žiť nechcel,dá sa povedať,že si „dýchavali na krk...” Výborná postava,ktorej vdýchla Cate príchuť královny,ktorá prežívala krušné chvíle. Pomerne drsný story od začiatku,keď 3 ľudí upalujú zaživa,čo je vťahujúce do deja,a ako sa hovorí:„o zábavu je dozaista postarané...” Nebyť Shakespeara,tak by asi ešte pár cien dostala Elizabeth...(performance,výprava,kostýmy,hudba?). ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Michael Hirst .. Věrně zpracovaná historická látka o Elizabeth, panenské královně. Shekhar Kapur mi byl znám jen díky filmu Čtyři pírka a to byla dost slabota. Jeho předešlé dílo je však jiná káva. Sice snímek působí levně, ale i tak je z minima vytěžené maximum. Výprava není nijak rozmáchlá, zato kostýmy jsou na úrovni. Po technické stránce není snímku moc co vytknout a tak se zaměřím na hlavní eso a tím je Cate Blanchett, které tahle role sedla přímo na tělo a výrazně převyšuje kohokoliv z jinak slušného obsazení. Vášeň, odhodlání i závěrečný chlad zodpovědné panovnice zvládla s bravurou sobě vlastní. Tahle role jí otevřela bránu ke hvězdám. I jako návnada na chystané pokračování Golden Age to funguje parádně.. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (16)

  • Film Královna Alžběta byl nominován na 7 Oscarů (Masky, Nejlepší film, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba, Herečka v hlavní roli). Od akademiků si nakonec odnesl pouze jeden - za masky. (Rodriguez)
  • Cate Blanchett byla do role Alžběty zvolena poté, co hrála v divadle v Sydney a tím zapůsobila na producenty. (Elisebah)

Související novinky

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (více)

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

V roce 1998 si Shekhar Kapur se svojí Královnou Alžbětou odbyl svůj dosavadní vrchol. Americká filmová akademie se naučila skloňovat jeho jméno, ač v hlavních kategoriích zůstalo jenom u nominací, a… (více)

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

03.09.2005

Cate Blanchett si historickej snímke THE GOLDEN AGE zopakuje rolu kráľovnej Alžbety, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Vráti sa aj Geoffrey Rush ako Sir Francis Walsingham, Alžbetina pravá ruka pri… (více)

Reklama

Reklama