Luther: Pád z nebes

• Velká Británie Luther: The Fallen Sun (více)

Geniální londýnský detektiv John Luther padl až na úplné dno. Nevyřešený případ mu ale nedá spát, a tak uprchne z vězení, aby dopadl sadistického sériového vraha. (Netflix)

IceQueen

Má jeho meno, vyzerá ako on a aj kabátec jeho nosí, ale Luther to nie je. Základná premisa s úchyláckym odborovým zväzom nie je márna, akurát ten výsledok je značne pofidérny, zhruba ako Serkisov účes. Názov sedí, Pád z nebies je výstižný popis vývoja od seriálu k filmovej bodke (alebo bodkočiarke, dievča môže dúfať). Bavilo ma to, nemôžem povedať, že nie, ale toľko dier, čo má scenár, nemám ani ja na teplákoch. Škoda, mohla to byť slušná šiesta séria, keby sa odstránili nezmysly a vyladili detaily. ()

PauloZ

Krimi průměr s kupou podivných přechodů v ději, kdy jsem kolikrát nevěděl jak na něco přišli. Námět ale super. Škoda toho televizního looku. Místama to působý lacině jak vizuálně tak herecky a choreografně to drhne při potyčkách. Idris s Andym ale super a jen škoda, že ten potenciál zůstal tak nějak na půl plynu nevyužit. ()

hrona

Po celkem slabé páté sérii, je tu John Luther s celovečerním filmem. Co se týče příběhu, je to přesně takové, jaké se dá od tohoto týpka očekávat. Andy je výborný protivník, tajuplnost a drsnost filmu rozhodně nechybí. Ale některé momenty jsou opravdu silné přitažené za vlasy ať už vězeňska část, ba i paradoxně celkové finální rozuzlení, které tak trošku připomíná spíš příběhy agenta s dvěma nulami. Takže jako celek dobrý, ale tak dobré, jako byly první tři série už asi nikdy Luther nebude. ()

sofiapetra

Nemůžu se rozhodnout, jestli se mi to líbilo, nebo ne, což se mi stává spíš výjimečně. Na jednu stranu to bylo nablýskané a svištící, ale na druhou divné, bez logiky a docela prázdné. A moc jsem nechápala, proč byl Luther vlastně ve vězení (pokud to na něco navazovalo, tak to tam nebylo vysvětleno). ()

tron

Spoilery. Pamätám si to ako dnes, keď som pred dávnymi rokmi na STV videl prvú epizódu pochmúrneho anglického krimiseriálu Luther. Toto fakt malo ďaleko k Dempseymu a Makepeaceovej. Bol som z Luthera unesený a očarený, vychutnávajúc si i nasledujúce série, hoc postupne kvalita klesla. Ale objektívne musím povedať, že aj najslabšie predstavovali slušný priemer s nezameniteľnou britskou atmosférou výpravou, drsnými scénami a charizmatickým Elbom, pre ktorého naozaj asi ide o životnú rolu a nečudujem sa, že sa k nej neustále vracia, hoc naozaj by mal konečne začať klásť dôraz na lepšie scenáre. Celovečerák sa nesie skôr v duchu posledných, než prvých sezón. Zázrak to fakt nie je, ale fiasko tiež nie. Elba a spol. si idú svoje, po hereckej stránke ťažko niekomu niečo vyčítať. Žiaľ azda s výnimkou Andyho Serkisa, ktorý tu má najotrasnejší účes v dejinách svetovej kinematografie s výnimkou Toma Cruisea v Mission: Impossible 2. Mám Andyho rád a jeho tunajší magor mohol byť fest mrazivý. Nanešťastie je nechcene smiešny. Čo je samozrejme problém, bavíme sa o ústrednom záporákovi. Ich bitka v metre vyzerá presne tak, ako si myslíte, že bude vyzerať, ak bude megasamec Elba mlátiť temer šesťdesiatnika nižšieho o tri hlavy, ktorý však má v scenári napísané, že bitku musí vyhrať, takže ju nerealisticky vyhrá. Scenár je znáškou divných náhod, nehôd, slepých uličiek a naivností (vydierať ľudí na základe ich „tajného“ života na internete, to tvorcovia fakt v r. 2023 objavili Ameriku, bravo). Najslabšie je únavné, ťažkopádne finále, i keď umiestnené do fantastickej výpravy (tie telá pod ľadom!). ()

• Natáčanie prebiehalo v Londýne a podmorské scény sa robili v Lite Studios v Bruseli, Belgicko (v najväčšej a najhlbšej nádrži v Európe). (Arsenal83)
  • Tento film dostal pozoruhodné povolenie natáčať na Piccadilly Circus dlhšie ako to bolo umožnené ktorejkoľvek inej produkcii. (Arsenal83)
  • Väzenie, v ktorom sa Luther (Idris Elba) nachádza na začiatku filmu, je väznica HM Dorchester, ktorá bola zatvorená v roku 2014 a prešla niekoľkými veľkými prestavbami, aby bola pripravená práve na tento film. (Arsenal83)