Reklama

Reklama

Velké nesnáze v Malé Číně

  • USA Big Trouble in Little China (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jack Burton: užvaněný, velkohubý, umolousaný hejsek a řidič milovaného kamionu, který se neochvějně plouží do náruče San Franciska. Kuriózní spojení toho nejlepšího (a nejhoršího) z Johna Waynea a Indiana Jonese v jedné osobě vyhraje sázku nad restauratérem Wangem. Aby se ujistil, že mu Wang nepláchne, Jack svolí, že jej zaveze na letiště, kam přilétá Wangova snoubenka. Než by vypečená dvojice řekla štandopede, Jackovi ukradnou náklaďák, Wangovi snoubenku a na krku budou mít naráz nejen čínskou mafii, honosící se bohulibým názvem Vládcové smrti, ale také trio čarodějných mordýřů, Bouří, a především – více jak 2000 let starého démona Lo Pana. Ten potřebuje ke svému plnokrevnému vzkříšení právě Wangovu zelenookou snoubenku… Výrazná tvář a veterán amerického žánrového filmu, John Howard Carpenter (Přepadení 13. Okrsku, Halloween, Mlha, Útěk z New Yorku), hudebník, scenárista a režisér, minulý rok oslavil 70. výročí. Při dané příležitosti Česká televize začala výrobu nového, kvalitativně odpovídajícího dabingu, Velké nesnáze v Malé Číně (1986). Hororovou komedií Carpenter utnul období, kdy se věnoval vážnějším (a váženějším) produkcím typu Věc či Starman, a vrátil se ke svým kořenům, datovaným až ke sci-fi komedii Temná Hvězda. Inspirací pro natočení Velkých nesnází v Malé Číně byly vyšinuté hongkongské kung-fu snímky typu Xin shu shan jian ke anebo účelově triviální fantasy a komiksy á la Flash Gordon. Výroba Carpenterova v pořadí devátého – a v té době jeho nejdražšího – kinofilmu se od počátku potýkala s problémy. Studio 20th Century Fox, coby „továrna na sny“, a Carpenter, coby vizionářské individuum, se vzájemně nedokázali sladit. Zároveň se na scénáři podílelo hned několik autorů a text byl ustavičně přepisován. Velikášské natáčení s přemírou speciálních efektů, extravagantních kostýmů a rekvizit pak mimo jiné zápolilo, aby bylo dokončeno dříve než ve stejné době natáčené Zlaté dítě, jimiž Paramount Pictures chtělo Carpenterovu opusu konkurovat... Určitou měrou bezděčně vznikla opalizující „kinematografie atrakcí“, která se publiku předvádí a vábí jeho pohled opojnými lákadly, aniž by se přitom omezovala na logické, soudržné a hodnověrně působící vyprávění, jak je obyčejně u Hollywoodu zvykem. Ačkoli je dnes snímek zařazen do zlatého fondu americké kinematografie a mezinárodně nese pečeť kultovního díla, dobově se toto akční fantasy utržené ze řetězu setkalo s vlažným přijetím. Zisky ze vstupného nadto nedokázaly ani zdaleka dorovnat produkční výdaje a film skončil v hluboké finanční ztrátě. Následující Carpanterovo tvůrčí období proto značilo návrat k nezávislým či minoritním produkcím, z nich vzešly neméně originální horory jako Vládce temnot, Jsou mezi námi a Ve spárech šílenství. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (367)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Nemám žiadne problémy si občas pripomenúť "Veľké problémy v Malej Číne". Prvý krát som tento film videl ako príšernú, pirátsku kópiu na VHS s otrasným, amatérskym dabingom. Vtedy bol tento titul horúcou novinkou. Od tej doby už ubehlo mnoho rokov. No keď sa objaví v televízii, tak si ho väčšinou rád znova pozrem. Práca režiséra Johna Carpentera mi bola vždy hodne blízka. Toto je jeden z jeho najzábavnejších snímkov, aj keď sa tu trocha odklonil od svojich klasických, horrorových múz. Tento film je netradičná akčná fantasy komédia, v hlavnej úlohe s Kurtom Russellom, ktorý tu hádže jednu drsnú hlášku za druhou. *** ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Zabavny fantasy akcny film s neskutocne roztomilym Russellom, ktory tu je za totalneho vola. Hlavnym hrdinom tu je skôr neznamy a mimo akciu nevyrazny Dennis Dun, ktory vsetkym nakope prdel. Skoda, ze nevyslo obsadenie pôvodne zvazovaneho Jackie Chana. S Russellom by boli dobra dvojka. Cela ta cinska carodejnicka mytologia ma na jednej strane bavila, ale na druhej o nej az prilis kecaju a vysvetluju ju, co sa mi zdalo trochu otravne. Velkym plusom su na americky film nezvycajne spickove bitky, so skvelou choreografiou, ktore pôsobia dostatocne kontaktne. Velku radost mi znova spravil Al Leong ako jeden z poskokov, ktory tu ma dost bitiek v ktorych sa neskutocne predvedie. Tentokrat ho picne James Lew. Dalsi to povedomy azijsky xicht. Medzi zaporakmi nemôze chybat ani Okamura alebo v jednej scene aj Tagawa. Z obsadenia este musim vyzdvihnut sexicu Kim Cattrall, ktora ale prekvapivo vynimocne neukaze svoje vnady. Po trikovej stranke to vyzera stale pôsobivo a bavilo ma to ovela viac ako sucasny standardny digibordel. Jedine, co mi pripadalo smiesne su masky dvoch priser. Tie boli trapne. Hlavny hudobny motiv sa uz tradicne Carpenterovi vydaril. Vysledkom je stale velmi zabavny film, ktoremu by neuskodilo vystrihnut niektore zbytocne kecy, cim by ziskal na tempe a bola by z neho bezchybna pecka. Ale aj tak som dost spokojny a je to jeden zo styroch Carpenterovych filmov, ktore ma bavia. CZ dabing je zlo. 7/10. ()

Reklama

Sawy 

všechny recenze uživatele

Suverénně nejdynamičtější Carpenterův film, který hlavně v první polovině neskutečným tempem uhání kupředu, nezastavuje a jeho narativní intenzita nedává vydechnout. Skvost. Druhá půlka je čirá fantasmagorie, která se v tom béčkovém přelivu už tak trochu utápí a neví, co by ještě vymyslela. I tak ale tahle tvář osmdesátých let dokáže stále vykouzlit mnoho divácké radosti a úsměv na tváři. Minimálně opravdu funkčním humorem a bravurní chemií mezi Kurtem a Kimmy Cattrallovou. Vlastně dost radost. 80 % ()

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Taková Carpenterova klička od atmosferických hororů a sci-fi snímků, kterými se proslavil. Do hlavní role obsadil svého dvorního herce Kurta Russella, který už předtím zazářil v režisérových starších dílech jako Útěk z New Yorku či Věc (a později ještě v Útěku z L. A.). Akční fantasy komedie, která na přelomu osmé a deváté dekády minulého století, dorazila také v hojném počtu pirátských VHS kopií i k nám do Československa. Je to správně potrhlá podívaná, ve které - i přes žánrovou odbočku - rozhodně naleznete Carpenterův osobitý rukopis. Výkladní skříň osmdesátkových béček. Sakra zábavných béček. Mňam. ()

anais 

všechny recenze uživatele

Skvělá parodie. Carpenter baví, ale dokáže i vyděsit – ač to je možná můj malý přežitek z dětství, kdy jsem se u „velkých nesnází“ bál poměrně dost. Kurt Russel si tu utahuje v podstatě ze svých vlastních filmů (mj. i hlavně s Carpenterem). Tvář a hlášky tvrdého řidiče kamionu jsou (mírně řečeno) shazovány jeho nepoužitelností v jakékoliv dramatické chvíli. Skvělý (nemrtvý) záporák a jeho tři poskoci ovládající asijská bojová umění, typická Carpenterova elektronická hudba, atmosféra 80.let! Must see! ()

Galerie (99)

Zajímavosti (25)

  • V počítačové hře „Mafia II“ se na tento film odkazuje. Pokud hráč vytáhne zbraň na ulici před gangsterem, gangsteři reagují stejně a v čínské čtvrti toto doplní hláškou: „Netahej velké problémy do Malé Číny.“ (Nick321)
  • Hlavný antagonista David Lo Pan (James Hong) poslúžil ako inšpirácia pre niekoľko postáv (Shang Tsung, Raiden) z prvých dielov hernej série "Mortal Kombat". (Sunwheel)

Související novinky

John Carpenter chystá návrat

John Carpenter chystá návrat

03.08.2008

Hororová legenda John Carpenter, tvůrce filmů jako Halloween, Věc nebo Velké nesnáze v Malé Číně, poslední dobou pracuje především pro televizi (jeho příspěvky do série Mistři hororu patřily k těm… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno