Strážci

• USA The Watchers (více)

Osmadvacetiletá umělkyně Mina zabloudí v rozlehlém, dosud neobjeveném lese v západním Irsku. Když Mina najde úkryt, ocitá se nečekaně vedle tří cizinců, které každou noc sledují a pronásledují tajemné bytosti. (Vertical Entertainment)

Marcos22

Mytologický soft horor, tak jak to máme u Shyamalanů rádi. Celovečerní prvotině dcery v Hollywoodu známějšího tatínka Manoje sice nechybí rodinný rukopis, zcela však postrádá napětí, které je pro kvalitní dílo nezbytné. V závěru je divákovi tradičně vše rozklíčováno, a je velká škoda, že třeba právě zde nenalezla Ishana vlastní styl, kde by příběhově nevyřkla vše a něco zůstalo tajemstvím, na vlastní interpretaci diváka. Takto jsme zkrátka dostali kopii Manoje, která je ještě nevybroušená, méně zkušená a po experimentální rovině bojácná. Pokud máte rádi filmy M. Nighta Shyamalana, Strážci vás neurazí, pokud nikoli, tak se jim vyhněte, poněvadž dostanete o jeden (Čas), dva (Vesnice) levely horší zážitek. Dvě hvězdy. 😕 (06.06.2024) ()

Arsenal83

Išana Šamalanka sa od svojho otca nedokázala odpútať, vlastne bez neho by nič nenatočila - celé to zaplatil a zabezpečil aj propagáciu. Ale nedokázala sa odpútať ani od jeho štýlu, naopak, akoby ho chcela napodobovať. Síce pridala inovatívny sci-fi prvok o tom, že by Dakotu Fanning chcel niekto sledovať, čo si ťažko predstaviť, ale to je málo. Zároveň však film má aj svoje dobré pasáže a niektoré veci sú premyslené, no k tomu sa pripájajú aj logické nepodarky, keď za 8 mesiacov niektorým ľuďom nerastú vlasy alebo sa možno holili konármi, čo by najmä v oblasti zadnice nemuselo byť dvakrát príjemné. Ide o priemerný debut, po ktorom sa do lesa nikto nebude báť chodiť, lebo hororových prvkov je pramálo a atmosféru s vysokými stromami v temnom lese sme už zažili mnohokrát. Išane sa len tak ponuky hrnúť asi nebudú, jedine, že ocko zase niečo zaplatí. ()

*CARNIFEX*

Sklamanie. Mrzí ma to, ale na výborne nastolený úvod, ktorý rozohral zaujímavú, mystickú záležitosť, nenadviazal už samotný dej ničím, čo by diváka mimoriadne prekvapilo. Spočiatku ma to veľmi bavilo, mal som z toho dobrý pocit, no odstupom času bolo scén, pasáží, či prvkov hororu čoraz menej a menej, až mi samotný film prišiel skôr ako taká "rozprávka", než horor v pravom slova zmysle. "The Watchers" si smelo môžete pozrieť aj s deťmi, pričom pomerne zarážajúce je aj správanie postáv. No skrátka - idioti. ()

Lacike

Shyamalanová dcéra ide v otcových stopách, ale buď ešte úplne nezblbla ako otecko alebo proste ešte nemá potrebu to prekombinovať ad absurdum. Príbeh je celkom jednoduchý, len už tradične nám sú karty odkrývané príliš pomaly. Čo je škoda, lebo tá fantasy mytológia Elfov je oveľa zaujímavejšia ako snaha robiť z toho horor s krvilačnými príšerami. Desivé mi to nepripadalo vôbec. Možnože už na mňa horory s príšerami nefungujú a zakaždým sa len na tej hlučnej ľakačke zasmejem a poviem si: tohto sa mám báť? Ale tá mytológia ma začala baviť. Tentokrát by bola zaujímavá aj dvojka, kde by sme videli ako žijú Elfovia medzi nami. Asi najväčším plusom sú postavy, ktorých osud ma zaujímal. Celkovo zaujímavý film. 6/10. ()

Warhorr

Nevím co je větší zhovadilost, jestli film nebo kniha ( u nás vyšla jako Zloději tváří ). Ta byla tím největším hororovým brakem, který se mi kdy dostal do rukou a tohle jsem dal vlastně jen ze zvědavosti. Partička lidí uvězněná v baráku kdesi v lese, odkud můžete ven pouze za denního světla a musíte dodržovat jakási pomyslná pravidla abyste přežili. Nepříliš sympatické postavy, atmosféra moc nefunguje, gore žádný, jumpscare žádný, monstra nejde ani pořádně vidět. Aspoň, že tu není kladen důraz na sbírání oříšků a bobulí jako v knize, to bych rázem vypnul. Potěší fajn hudba a opravdu jen lehký twist na konci. Jinak je to vlastně stejný zklamání jako, pro mě zcela nepochopitelně, vyhajpovaná kniha. ()

• Natáčanie prebiehalo v Dubline, Wicklow a Galway (všetko Írsko) od júla do septembra 2023. (Arsenal83)
  • V originále má film název The Watchers, v Británii a Irsku však došlo k přejmenování na The Watched kvůli možné záměně se seriálem The Watcher (od r. 2022). (NiWi)