Strážci

• USA The Watchers (více)

Osmadvacetiletá umělkyně Mina zabloudí v rozlehlém, dosud neobjeveném lese v západním Irsku. Když Mina najde úkryt, ocitá se nečekaně vedle tří cizinců, které každou noc sledují a pronásledují tajemné bytosti. (Vertical Entertainment)

JASON_X

Kokos nepadl daleko od palmy a mladá Šajmalanka se zjevně potatila, jako třeba i mladá Lynchovka (kurňa ještě od jedné dcery slavného taťky rejži jsem něco viděl, jen si teď zaboha nevzpomenu od které). Ale k otcově fortelnosti má hezká Išana ještě daleko. Možná je na vině i dějově poměrně slabá předloha - žádný Holdstock se nekoná, zajímavá ústřední myšlenka je totiž dost nešikovně zpracovaná. A tak si toho z jejího prvního celovečeráku mnoho neodnesu, snad jen jakýsi matný dojem jakéhosi komorního, nepříliš záživného mysteriáku pro mládež, dojem, který mi z makovice nejspíš do týdne beze stopy vyprchá. ()

Morholt

Recenze mých oblíbenců mě docela navnadily, ale nakonec nemůžu říct, že bych z toho byl úplně na větvi. Povedlo se nasnímat prostředí hlubokých lesů, to zase jo. Líbil se mi i vizuál potvor a potěšila Dakota Fanning, kterou prostě můžu. Každopádně celkově to bylo takové nedomrlé. Samotná pointa by mi asi ani nevadila, ale člověk se nemusel ani moc zamýšlet, aby zjistil, že to nedává moc smysl. Neuchvátila mě ani samotná mytologie, která byla úžasně neoriginální a samotný konec byl spíš úsměvný. Shymalanka se z mého pohledu potatila a bohužel se zhlédla spíš v Ženě ve vodě než Šestém smyslu. A to není dobře. 35% ()

Lacike

Shyamalanová dcéra ide v otcových stopách, ale buď ešte úplne nezblbla ako otecko alebo proste ešte nemá potrebu to prekombinovať ad absurdum. Príbeh je celkom jednoduchý, len už tradične nám sú karty odkrývané príliš pomaly. Čo je škoda, lebo tá fantasy mytológia Elfov je oveľa zaujímavejšia ako snaha robiť z toho horor s krvilačnými príšerami. Desivé mi to nepripadalo vôbec. Možnože už na mňa horory s príšerami nefungujú a zakaždým sa len na tej hlučnej ľakačke zasmejem a poviem si: tohto sa mám báť? Ale tá mytológia ma začala baviť. Tentokrát by bola zaujímavá aj dvojka, kde by sme videli ako žijú Elfovia medzi nami. Asi najväčším plusom sú postavy, ktorých osud ma zaujímal. Celkovo zaujímavý film. 6/10. ()

BoPo

Dcéra Shyamalana dostala od otca peniaze, aby si mohla natočiť svoju prvotinu. Ide žánrovo v jeho stopách a má bohužiaľ aj jeho "formu" z rokov 2006-2013. K pozretiu mňa presvedčila účasť dvoch mien. Georgina Campbell si urobila výrazný hororový zárez v roku 2022 (Barbar). Dakota Fanning by už mohla konečne zúročiť svoj talent aj ako dospelá herečka. Zatiaľ bohužiaľ vyberá nezaujímavé scenáre, a to teda vrátane Strážcov. Vstup do lesa, zoznámenie so zápletkou, skúmanie, všetko poskytovalo pôdu k odprezentovaniu zaujímavej pointy. Tá však neprišla. Rozprávka pre veľkých, v ktorej samozrejme nechýba jeden shyamalanovský zvrat, ktorý však nič nikam výrazne neposunul. Nebolo to blbé, skôr nevýrazné. ()

maddy

Ishana Shyamalan sa očividne inšpirovala u svojho slávnejšieho otca, akurát sa však inšpiruje skôr v jeho horších kúskoch, než v tých lepších. The Watchers sa síce v úvode hrajú na inteligentný mystery koncept ... len aby ho s každou pribúdajúcou minútou dopracovali v závere až k takmer rozprávkovému vyústeniu s okrídlenými, lietajúcimi babkami, ktoré sú akýmisi polo-Elfami, lol. Vo výsledku tak horor, ktorý sa v prvej polovici tvári tajome ako hrad v Karpatech, ale v druhej polovici sa dopracuje skôr k smiešnej blbůstke, než k čomukoľvek zaujímavému, tobôž inteligentnému. Na jeden krát usledovateľné, ale vraciať sa k tomu nemá absolútne žiaden zmysel. CELKOVO: 5/10 ()

schizmo

Nakonec spíš promrhaný potenciál, ale ten nápad o pradávných bytostech (které se v různých pramenech opravdu objevují), je opravdu znamenitý! ()

kareen

Nejlepší na tomto snímku je ten nápad, ale to je bohužel asi tak všechno. Možná je chyba, že jsem na to koukala odpoledne za světla, ale nejen že mi to nepřišlo vůbec strašidelné, dokonce jsem necítila ani žádné napětí. Za Dakotu a pohádkový motiv bych možná přihodila hvězdičku, ale pak přišel ten směšný konec, SPOILER kdy hrdinka příšeře třemi větami promluví do duše (prozradí velké tajemství, které divák pochopil už dávno před tím) a ta hned potom, za tři vteřiny, úplně procitne a změní své chování. ()

Trevor

Pod taktovkou skúsenejšieho režiséra či režisérky to mohlo dopadnúť ešte lepšie ale treba uznať že najmä vďaka celkom dobre zvládnutej druhej polovice filmu si to aktuálnych takmer 60% zaslúži, mne osobne sadli výkony všetkých štyroch ústredných postáv. ()

M.i.k.e

Ishana Shyamalan se evidentně potatila a ve své prvotině přišla se slušnou mysteriózně hororovou jednohubkou, které se celkem daří budovat atmosféru a na rozdíl od posledních tátových kousků nakonec nevyšumí do ztracena, ale nabídne solidní a poměrně i smysluplně vyústění. Finální zvrat sice není extrémně překvapivý a podařilo se mi ho odhadnout dopředu, ale to nic nemění na tom že Watchers jsou dobrá žánrovka, která rozhodně neurazí...65% ()

dubinak

Krásný vizuál, ale co z toho, když je to scénářem totální brak jenom s náznakem nějaké hlubší myšlenky, která ale stejně v tomto příběhu nemá šanci fungovat. Postavy se chovají jak idioti, mají nelogické úvahy a ještě debilnější promluvy a moc jsem nepochopila, co se tím básník snažil říct. Ještě, že jsem na to nešla do kina. ()

C0r0ner

Irská mytologie tak trochu jinak a ve výsledku vůbec ne špatně. Některé nelogičnosti by se našly, což je takový Shyamalanovský kolorit (jedno jestli otec nebo dcera), ale to mi nebránilo, aby se mi tenhle film líbil. 75% ()

PROCESOR

Tak takový horory mi celkem sedí. Je vidět, že i málo stačí. Jenom hluboký les a vaše fantazie a už to jede. Atmosféra je navozená slušně, je jenom škoda, že z počátečního ucházejícího děje se to závěrem zvrtne v těžko uchopitelného cosi. ()

NiWi

Docela povedený debut pokračovatelky filmového odkazu Shyamalanů. Dcera se evidentně potatila, a její první film snese co se řemeslného zpracování a výpravy týče přísnější měřítka. Příběh filmu a jeho mysteriózní stránka je navázaná na zajímavou a neokoukanou mytologii, která se ale zbytečně prezentuje až moc rozmáchle, a přitom by daleko lépe fungovala jako lokální záhada. Atmosféra není špatná, ale celkově je na tento typ žánru až moc "vanilla". V zádech vás téměř nikdy nemrazí, a horor hodně ustupuje do pozadí na úkor mysteriózního thrilleru, který bohužel nemá vždycky ty správné grády. Postavy jsou až na ústřední Dakotu Fanning dost nezajímavé, a různý symbolismus se kolem nich daří vykreslovat tak napůl. Nakonec však jablko nepadlo daleko od stromu, a jedná se o lehce zapomenutelnou, ovšem řemeslně zručně zvládnutou mysteriózní jednohubku. ()

majo0007

Síce pekne natočená, ale zato zcela nelogická chujovinka. By ma zaujímalo, čo celé tie mesiace jedli (chudák tam chytá vrany... WTF!) a pili!, kam chodili na hajzel... Týpek je tam "uväznený" 8 mesiacov, ale chodí na hladko vyholený jak bejby riťka, pipina musí mať občas aj krámy (si asi prikladala lopúchy)... Už tradične nepotešila Dakota - "dieťa kvetov"- Fanning s jej rybacími očami. No a napokon - film samozrejme dostal cz-sk perfídny ekvivalent Strážci-Sliediči... film s názvom Diváci by zrejme do kina nikoho nepritiahol. Nedajte na zdejšího rozumbradáše verbala, film stojí za hovno! Občas mám taký TIK, že si niečo pozriem znovu, ale nad týmto sa len prežehnať a ísť ďalej. ()

oveckaoa

Sterilní horor co vypadá jako by ho točila Ai možná to je budoucnost tohoto žánru , protože jedna postava vypráví, že zavinila smrt matky a  neprobudí to u ní žádné emoce druhou mlátil otec a on od něho odešel a taky je s tím v klidu a dalo by se pokračovat.  Ženská veze do zoo v Belfastu vzácného papouška po cestě  se ztratí v lese kde ji zachrání 2 ženské a chlap co žijou v nějaké chatě a venku jich pozorují nějací tvorové. V této chatce jde elektrika  a asi ji berou ze vzduchu  a nikdo se to ani nesnažil vysvětlit jak a oni s z tama snaží dostat. Ty tvory uvidíme ve třech scénách a zabijou pouze jednoho chlápka (tahle smrt je tam jen kvůli tomu, že je zde rovnice si chlap umřeš ženské tu neumírají navíc nedává smysl odešel od otce co ho mlátil a naráz má o něho starost )  a druhého mimo záběr. Gore to nemá žádné a dostanou se z tama sami od sebe pomocí toho  papouška což je taky píčovina , když žil většinu života v kleci (nevím jestli je to v knize vysvětleno nebo ne a je mě to jedno). Na konci se to snaží zachránit   pointou , ale ta je debilní a nedává smysl první ji chce zabít , protože o nich ví pak jí je to u prdele, protože jí řekne , že je jiná.  P.s. co to je za svět kde jste ztracení třeba 3 měsíce a více a nikdo Vás nehledá? U ní by ji hledali kvůli tomu papouškovi a ta druhá by měla snad taky příbuzné.   40 procent ()

Triple H

Keďže Shyamalana mám stále tak nejako rád, debut jeho dcéry som vynechať nemohol, nech už má hodnotenie akékoľvek. Kombinácia The Village, The Witch a The Ritual, z ktorej cítiť vplyv otca a na ktorej vidieť, že skúsenejšia alebo možno sebavedomejšia a istejšia ruka by to celé dokázala takpovediac lepšie upratať. Ale to neznamená, že to je fail, film spĺňa čo má, nenudí, len to chcelo možno trochu viac dbať na detail, trochu sa pohrať s expozíciou a záver už bol možno priveľmi prekombinovaný a mohol sa držať skôr roviny "oblud dostal na prdel". A keby sa dej presunul viac do minulosti, možno by to malo väčší šmrnc, hoci potom by podoba s The Village alebo The Witch bola priveľká. Nebyť mena režisérky (alebo jej otca), tento debut asi zapadne na streame a do kín sa nedostane, každopádne objektívne to debut nie je zlý a ukazuje nejaký talent a cit pre atmosféru, len si tak hovorím či tomu aby film fungoval nepomohol aj pán otec ako producent. Ak to nie je ghost directing, slečna by mala podľa mňa ďalej skúsiť ísť do niečoho úplne iného, bez octovej podpory, čo ju poriadne preskúša. A potom možno príde niečo ešte lepšie. ()

jendAA365

Ouč tak v tomhle debutu vstupenku do první hororový ligy fakt nevidím, ikdyž by ten film moc chtěl. Ta story má ale natolik komplikovanou (místy nesmyslnou) mytologii, že se většinu stopáže jenom vysvětluje a málokdy se v tom děje něco doopravdy zajímavého. Nebavily mě postavy, nelíbil se mi monster design a namísto šoking finále je v tom jen víc a víc nekvalitního cgi. Samotnou koncovku jsem už doslova uzíval. Jeden z těch filmů, který se zprvu tváří, že v sobě skrývá něco fakt zásadního, ale ne, není to tam. 4/10 ()

Johnny.ARN

Čajka tatka nezapre, aj keby jak chcela. Atmosférické, tajomné, porábka na každom kroku a strhujúci záver. Len tak ďalej. 3 z 5 ()

BROKEN_

Technicky je to fajn a na začátku mě to zajímalo a byl jsem do toho ponořen a přemýšlel jsem, co se bude dít a co tam vlastně bude. Tohle mě na těchto filmech/seriálech baví. Ponořit se do toho dění a vychutnat si to. Jenže tenhle film mi nakonec nesedl a byl jsem překvapený, jak hloupé to nakonec bylo (a to nejsem hnidopich a dokážu věci přehlížet a vychutnat si to, když se film snaží, ale tady to nešlo). Nějak cca v půlce filmu tomu došla energie a mě chuť to dál sledovat. Postavy jsou nezajímavé a herci mi nesedli. Dakota Fanning v hlavní roli je za mě mimo a raději bych tam viděl někoho jiného. Příběh nabere zajímavý směr a líbila se mi ta mytologie...asi i proto, že jsem to neodhadl a o to více jsem to ocenil. Bohužel s příchodem jedné nové postavy to začalo být nelogický a nesmyslný. Finále následně úplně zbytečně urychlený a jde vidět, že dcerka M. Nighta Shyamalana ještě potřebuje zkušenosti a možná i větší autorský rukopis. V mnoha momentech je to vlastně fajn, má to dobré tempo a ty "monstra" jsou dobře zpracovaný. Podle mě by této knižní adaptaci prospěla seriálová forma. 4/10 ()