Strážci

• USA The Watchers (více)

Osmadvacetiletá umělkyně Mina zabloudí v rozlehlém, dosud neobjeveném lese v západním Irsku. Když Mina najde úkryt, ocitá se nečekaně vedle tří cizinců, které každou noc sledují a pronásledují tajemné bytosti. (Vertical Entertainment)

Arsenal83

Išana Šamalanka sa od svojho otca nedokázala odpútať, vlastne bez neho by nič nenatočila - celé to zaplatil a zabezpečil aj propagáciu. Ale nedokázala sa odpútať ani od jeho štýlu, naopak, akoby ho chcela napodobovať. Síce pridala inovatívny sci-fi prvok o tom, že by Dakotu Fanning chcel niekto sledovať, čo si ťažko predstaviť, ale to je málo. Zároveň však film má aj svoje dobré pasáže a niektoré veci sú premyslené, no k tomu sa pripájajú aj logické nepodarky, keď za 8 mesiacov niektorým ľuďom nerastú vlasy alebo sa možno holili konármi, čo by najmä v oblasti zadnice nemuselo byť dvakrát príjemné. Ide o priemerný debut, po ktorom sa do lesa nikto nebude báť chodiť, lebo hororových prvkov je pramálo a atmosféru s vysokými stromami v temnom lese sme už zažili mnohokrát. Išane sa len tak ponuky hrnúť asi nebudú, jedine, že ocko zase niečo zaplatí. ()

rollman1

Výlet do lesa po Shyamalonovsku. Dcera dnes už kultovního režiséra přináší svůj debut a musím přiznat, že se nejedná o vůbec špatný pokus. Snímek vypráví celkem nápaditý příběh, opřený o zajímavou mytologii. Dobře se tady pracuje s napětím a postupným odhalováním onoho tajemna. Překvapila mě i atmosféra, která minimálně v první polovině tahá film hodně vysoko a postará se o největší peek celého filmu. Pak ale přichází polovina druhá, která přejde už do takového tuctovna, atmosféra se ztratí v rámci velkého odhalení a spěje se k nezáživnému konci. Svět, který je zde vytvořen se mi líbil. Odhalovaní záhady strážců, atmosféra a práce se zvuky taky. Zamrzí tak jen nevýrazné postavy a spadnutí řetězu v posledním aktu. Ostudu však dcerka tátovi neudělala a rozhodně jsem zvědav na její další projekty. 👍Zajímavý svět, první polovina je solidní atmosférická podívaná, odhalení je nečekané a děsivě zpracované, rychlé tempo. 👎Nevýrazné postavy, dějově to po první půlce ztratí na osobitosti i atmosféře. Konec zbytečně urychlený. ()

TheEvilTwin

Hodnotit samotný nápad a mytologii kolem Strážčů, je to jasná pětka jak vyšitá, a to ikdyž je zde poměrně nedotažená a velmi, velmi povrchně načrtnutá, tak je jasně vidět, že z toho nápadu by šlo do budoucna vytřískat hodně pozornosti. Když bych ale měl hodnotit film jako celek, mé hodnocení z průměru klesalo k závěru na 2* a ze samotného finále jsem byl tak rozhořčen, že jsem měl chuť jít i na 1*. Shyamalanova dcerka si tímhle filmem totiž při vstupu do režiserského světa neudělala příliš dobrou vizitku, jelikož celá tahle věc nedává při větším zamyšlení nejmenší smysl, pravidla filmu se tady tvoří za chodu "jak se komu zachce" a ikdyž je ústřední motiv víc než dobrý, celé jeho provedení je až bolestivé. První půlka nám odhalí, kam se bude děj vyvíjet poté, co se Mina ztratí v lese a divák se jen modlí, aby došlo i na zodpovězení mnoha a mnoha otázek, které film v první části položí. K mé radosti se pak vše zodpovědělo a musím říct, že první setkání se Strážci bylo atmosfericky hutné a ve filmu až přelomové. Bohužel s dalším odhalování mytologie divákova úvodní radost pomine, když zjistí, že s blížícím se závěrem si tady tvůrci vycucávají věci z prstu, postavy se chovají extrémně nelogicky a celé nastavené hranice okolo toho, co Strážci (ne)mohou se tady bourají dle nálady režisérky. Z filmu, který měl potenciál uvést Ishanu Shyamalan do světa filmu jako královnu hororu, se stal brak, na který si i náročný divák za týden bohužel nevzpomene, což je vzhledem k očekáváním dramaticky zpackaný výsledek. ()

Othello

Shyamalanovská dynastie si tento rok začíná vytvářet hollywoodskou frančízu, což bude oprávněné antipatie. Na druhou stranu když si uvědomíme jakou garancí je aktuálně toto jméno, tak to může být vlastně dost dvousečná zbraň. The Watchers jsou podivnou kombinací izolovaného monster hororu a young adults filmu, jehož největší slabinou je jednoznačně scénář. Ten sice příběh dovede častokrát dál než jsem čekal, což budí příjemnou zvědavost ohledně dalšího vývoje, zároveň to dělá naprosto příšernými zlomy, z nichž ten s poklopem pod stolem je fakt tristní. Naštěstí je to vizuálně kompetentní. Úvod s odvrácenými tvářemi a okolními postavami out of focus byl dostatečně sebevědomý a i v průběhu příběhu se několikrát střihem či postavením kamery vykročí z pohodlných standardů, takže proč ne. ()

Marcos22

Mytologický soft horor, tak jak to máme u Shyamalanů rádi. Celovečerní prvotině dcery v Hollywoodu známějšího tatínka Manoje sice nechybí rodinný rukopis, zcela však postrádá napětí, které je pro kvalitní dílo nezbytné. V závěru je divákovi tradičně vše rozklíčováno, a je velká škoda, že třeba právě zde nenalezla Ishana vlastní styl, kde by příběhově nevyřkla vše a něco zůstalo tajemstvím, na vlastní interpretaci diváka. Takto jsme zkrátka dostali kopii Manoje, která je ještě nevybroušená, méně zkušená a po experimentální rovině bojácná. Pokud máte rádi filmy M. Nighta Shyamalana, Strážci vás neurazí, pokud nikoli, tak se jim vyhněte, poněvadž dostanete o jeden (Čas), dva (Vesnice) levely horší zážitek. Dvě hvězdy. 😕 (06.06.2024) ()

JASON_X

Kokos nepadl daleko od palmy a mladá Šajmalanka se zjevně potatila, jako třeba i mladá Lynchovka (kurňa ještě od jedné dcery slavného taťky rejži jsem něco viděl, jen si teď zaboha nevzpomenu od které). Ale k otcově fortelnosti má hezká Išana ještě daleko. Možná je na vině i dějově poměrně slabá předloha - žádný Holdstock se nekoná, zajímavá ústřední myšlenka je totiž dost nešikovně zpracovaná. A tak si toho z jejího prvního celovečeráku mnoho neodnesu, snad jen jakýsi matný dojem jakéhosi komorního, nepříliš záživného mysteriáku pro mládež, dojem, který mi z makovice nejspíš do týdne beze stopy vyprchá. ()

luka4615

Hypnoticky atmosférická a pomalu plynoucí laskomina, jejíž styčné plochy s irským folklórem jsou v rámci žánru vskutku něčím ojedinělým. Snímek The Watchers se mimoto může rovněž pochlubit i stoickými hereckými výkony, což v kombinaci s hravým scénářem tvoří skvěle střiženou hororově mysteriózní podívanou, v jejíž nejlepších momentech jsem byl zcela pohlcen událostmi odehrávajícími se na velkém plátně. Co tedy dodat na závěr? Musím uznat, že režisérka Ishana Shyamalan se vskutku "potatila" a zřejmě dostala do vínku jen to nejlepší. Doufám tedy, že v nastavené laťce bude i nadále pokračovat, jelikož dobrých a především skutečně promyšlených počinů atraktivně ohýbajících okoralé žánrové standardy je poslední dobou jako šafránu. Skvělá práce! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) ()

Morholt

Recenze mých oblíbenců mě docela navnadily, ale nakonec nemůžu říct, že bych z toho byl úplně na větvi. Povedlo se nasnímat prostředí hlubokých lesů, to zase jo. Líbil se mi i vizuál potvor a potěšila Dakota Fanning, kterou prostě můžu. Každopádně celkově to bylo takové nedomrlé. Samotná pointa by mi asi ani nevadila, ale člověk se nemusel ani moc zamýšlet, aby zjistil, že to nedává moc smysl. Neuchvátila mě ani samotná mytologie, která byla úžasně neoriginální a samotný konec byl spíš úsměvný. Shymalanka se z mého pohledu potatila a bohužel se zhlédla spíš v Ženě ve vodě než Šestém smyslu. A to není dobře. 35% ()

Lacike

Shyamalanová dcéra ide v otcových stopách, ale buď ešte úplne nezblbla ako otecko alebo proste ešte nemá potrebu to prekombinovať ad absurdum. Príbeh je celkom jednoduchý, len už tradične nám sú karty odkrývané príliš pomaly. Čo je škoda, lebo tá fantasy mytológia Elfov je oveľa zaujímavejšia ako snaha robiť z toho horor s krvilačnými príšerami. Desivé mi to nepripadalo vôbec. Možnože už na mňa horory s príšerami nefungujú a zakaždým sa len na tej hlučnej ľakačke zasmejem a poviem si: tohto sa mám báť? Ale tá mytológia ma začala baviť. Tentokrát by bola zaujímavá aj dvojka, kde by sme videli ako žijú Elfovia medzi nami. Asi najväčším plusom sú postavy, ktorých osud ma zaujímal. Celkovo zaujímavý film. 6/10. ()

BoPo

Dcéra Shyamalana dostala od otca peniaze, aby si mohla natočiť svoju prvotinu. Ide žánrovo v jeho stopách a má bohužiaľ aj jeho "formu" z rokov 2006-2013. K pozretiu mňa presvedčila účasť dvoch mien. Georgina Campbell si urobila výrazný hororový zárez v roku 2022 (Barbar). Dakota Fanning by už mohla konečne zúročiť svoj talent aj ako dospelá herečka. Zatiaľ bohužiaľ vyberá nezaujímavé scenáre, a to teda vrátane Strážcov. Vstup do lesa, zoznámenie so zápletkou, skúmanie, všetko poskytovalo pôdu k odprezentovaniu zaujímavej pointy. Tá však neprišla. Rozprávka pre veľkých, v ktorej samozrejme nechýba jeden shyamalanovský zvrat, ktorý však nič nikam výrazne neposunul. Nebolo to blbé, skôr nevýrazné. ()

maddy

Ishana Shyamalan sa očividne inšpirovala u svojho slávnejšieho otca, akurát sa však inšpiruje skôr v jeho horších kúskoch, než v tých lepších. The Watchers sa síce v úvode hrajú na inteligentný mystery koncept ... len aby ho s každou pribúdajúcou minútou dopracovali v závere až k takmer rozprávkovému vyústeniu s okrídlenými, lietajúcimi babkami, ktoré sú akýmisi polo-Elfami, lol. Vo výsledku tak horor, ktorý sa v prvej polovici tvári tajome ako hrad v Karpatech, ale v druhej polovici sa dopracuje skôr k smiešnej blbůstke, než k čomukoľvek zaujímavému, tobôž inteligentnému. Na jeden krát usledovateľné, ale vraciať sa k tomu nemá absolútne žiaden zmysel. CELKOVO: 5/10 ()

schizmo

Nakonec spíš promrhaný potenciál, ale ten nápad o pradávných bytostech (které se v různých pramenech opravdu objevují), je opravdu znamenitý! ()

kareen

Nejlepší na tomto snímku je ten nápad, ale to je bohužel asi tak všechno. Možná je chyba, že jsem na to koukala odpoledne za světla, ale nejen že mi to nepřišlo vůbec strašidelné, dokonce jsem necítila ani žádné napětí. Za Dakotu a pohádkový motiv bych možná přihodila hvězdičku, ale pak přišel ten směšný konec, SPOILER kdy hrdinka příšeře třemi větami promluví do duše (prozradí velké tajemství, které divák pochopil už dávno před tím) a ta hned potom, za tři vteřiny, úplně procitne a změní své chování. ()

Trevor

Pod taktovkou skúsenejšieho režiséra či režisérky to mohlo dopadnúť ešte lepšie ale treba uznať že najmä vďaka celkom dobre zvládnutej druhej polovice filmu si to aktuálnych takmer 60% zaslúži, mne osobne sadli výkony všetkých štyroch ústredných postáv. ()

M.i.k.e

Ishana Shyamalan se evidentně potatila a ve své prvotině přišla se slušnou mysteriózně hororovou jednohubkou, které se celkem daří budovat atmosféru a na rozdíl od posledních tátových kousků nakonec nevyšumí do ztracena, ale nabídne solidní a poměrně i smysluplně vyústění. Finální zvrat sice není extrémně překvapivý a podařilo se mi ho odhadnout dopředu, ale to nic nemění na tom že Watchers jsou dobrá žánrovka, která rozhodně neurazí...65% ()

Juto

Mnoho filmových kritikov je predvídateľných. Dcéra Shyamalana má prístup k filmovaniu a rozprávaniu. Och, bože ona nie je odlišná od otca. Úprimne povedané, mne sa mi to páčilo. Mám rád filmy s dobrým príbehom a bohatým budovaním sveta. Po prvé, nie je to super strašidelné, ale je to náladové a má to dosť znepokojujúce momenty. Zvukový dizajn je špičkový, rád by som to videl v Atmos, ale aj vo verzii 5.1 je to stále skvelé. Príbeh je dostatočný, zaujímavý a celkovo vás film drží v napätí až do konca. To je typické pre otcove filmy. Nie je to film pre filmových kritikov, ale dobrý atmosférický a folkloristický film pre divákov, ktorý ocenia napätie, atmosféru, znepokojenie skôr ako úplnú logickosť príbehu a správanie postáv. 6,5/10 ()

Vyhy

Je v tom cítit tatínkova ruka a dohled. Na to, že se jedná o její prvotinu, tak celkem fajn a držím ji pěsti, aby pokračovala, protože určitě jednou to vyjde a natočí trhák, jako její otec. Creepy atmosféra lesa a nečeho neznámého ze začátku fungovala velmi dobře. Pak to spadlo do klasického béčka. Pokud ale se nahodíte na vlnu mystična, tak si to užijete. Horor to ale moc není. ()

dubinak

Krásný vizuál, ale co z toho, když je to scénářem totální brak jenom s náznakem nějaké hlubší myšlenky, která ale stejně v tomto příběhu nemá šanci fungovat. Postavy se chovají jak idioti, mají nelogické úvahy a ještě debilnější promluvy a moc jsem nepochopila, co se tím básník snažil říct. Ještě, že jsem na to nešla do kina. ()

C0r0ner

Irská mytologie tak trochu jinak a ve výsledku vůbec ne špatně. Některé nelogičnosti by se našly, což je takový Shyamalanovský kolorit (jedno jestli otec nebo dcera), ale to mi nebránilo, aby se mi tenhle film líbil. 75% ()