Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Stárnoucí Indiana Jones učí na univerzitě a žije poklidný život. Jsou však padesátá léta a Amerika zažívá hysterii ohledně sovětských a komunistických agentů. Jednoho dne ho unese právě skupina ruských agentů vedená podivnou vědkyní Irinou Spalko, již doprovází několik ruských vojáků, kteří hledají na americké základně podivnou bednu. Indiana se ze zajetí dokáže osvobodit. Celá záležitost mu přinese jen nepříjemnosti, když je vyšetřován americkou tajnou službou. V důsledku tohoto vyšetřování je Indiana vyhozen z univerzity. V té době ho však vyhledá mladík Mutt Williams, který ho požádá o pomoc pro svého otčíma, profesora Oxleyho, a svou matku Marion, kteří odjeli do Jižní Ameriky hledat tajemnou křišťálovou lebku. Indiana je informací o lebce ohromen a ihned s Muttem odjíždí do Peru, kde se Oxley a Muttova matka ztratili. Indianovi nedělá problém hrobku španělského conquistadora a v něm křišťálovou lebku najít. Zanedlouho nalezne i profesora Oxleyho. Jak se ale ukáže, Oxley se pomátl na rozumu a Indiana ani Mutt z něj nejsou schopni dostat nějaké souvislé informace. Ke všemu jsou v té době zajati Rusy, které opět vede Irina Spalko. Rusové mají v zajetí i Muttovu matku, Marion. Ukáže se, že Mutt je ve skutečnosti synem Indiany. Rusové po Indianovi a jeho doprovodu chtějí, aby je dovedli do tajemného zlatého indiánského města, které je legendou s lebkou spojené. Rusy doprovází zrádce Mac, který se nechal ke spolupráci s Rusy uplatit. Po krátké době se podaří Indymu a jeho doprovodu včetně Maca, který Indymu namluví, že pracuje pro CIA a Rusy tak monitoruje, utéci... (TV Prima)

(více)

Videa (15)

Trailer 4

Recenze (1 725)

Matty 

všechny recenze uživatele

„I Like Ike“ Mohu-li si ve svém věku (který považuji za nízký, aniž bych si cokoliv namlouval) dovolit něco takového napsat, čtvrtý Indy pro mne byl milou vzpomínkou na dětství. Jonese jsem měl vždycky radši než Hvězdné války, Království křišťálové lebky mi připomnělo o kolik radši. Dost dobře nevím, čemu přesně tuto resuscitaci víry v kvalitní, ničím neředěnou zábavu přisuzovat, pravdou je, že nastala až několik hodin po projekci a že mi nyní nezbývá, než ukojit svůj filmový chtíč a v nejbližších dnech si vyhradit třikrát dvě hodiny času. ___ Úvod je strhující, pozornost diváků, již mírně ochablá dlouhou reklamní předehrou, náhle zbystří přispěním řízné rockenrollové muziky a špičkově zrežírované, na každý pád bezstarostné jízdy. Stejné tempo, stejný nadhled a stejná nostalgická jiskra je filmu vlastní po celý čas. Čas – ten zpropadený hajzlík tentokrát utíkal pekelně rychle a nebýt mírného útlumu na konci druhé třetiny (Jones kontra lebka), nejspíš mi ze tváře nezmizí přiblblý úsměv, který převzal vedení nad mým mimickým svalstvem někdy kolem druhé minuty. ___ Steven Spielberg je jako z mrtvých vstanuvší táta, který všem těm méně (Tomb Raider, Lovci pokladů) i více (Mumie, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže) schopným Indyho pohrobkům uděluje lekce slušného vychování. Nekárá, pouze dává jasně najevo, kdo je tady šéfem. A věřím, že se přitom i s celou svou filmovou rodinou (na ní je kladen větší důraz než kdy dříve) parádně vyblbnul. Sice už v tom z jistých (zištných) důvodů není tolik spontaneity, přesto jeden ze světlých bodů mé budoucnosti tvoří vyhlídka DVD, díky němuž si vychutnám všechny skryté vtípky, narážky na jiné filmy a další lahůdky. Co si již nevychutnám a pro co doporučuji zajít minimálně (!) jednou do kina, je slovy nepopsatelná VELKOLEPOST. Pouze empirickou metodou také doceníte většinu slovních vtipů, vtipných tónem jejich vyřčení a výrazem pronášejícího – cokoliv si myslíte o herectví Harrisona Forda, tyhle výrazy on umí. (Či vám snad přijde sama o sobě vtipná hláška „Rusáci“?) ___ Nový Jones je po devatenácti letech čekání tady a je to bomba, kterou zase pár let nic nepřekoná (pokud ano, budu jedině rád). Jsem nesmírně nadšen, nikoliv pod vlivem nadšení všeobecného, jaksi nesubjektivně-neobjektivního, ale prostě nadšen z prvotřídní, každou vteřinu profesionální a ani na okamžik blbé zábavy. K pěti hvězdičkám jsem dospěl po zralé úvaze a znepokojujícím zjištění, kolik výrazně horších „jenom zábavných“ snímků jsem hodnotil stejně. Málokdo si je v tomto směru zaslouží tolik jako ti dva (ne)dospělí filmoví spratci. Apendix: Nevíte, kde se dá sehnat pravá jonesovská fedora? Jen pro ten pocit. 90% Zajímavé komentáře: Adrian, Marius, Lateef, Cervenak, M.a.t.t., Vitason, Kryton, Triple H, Weirdman, Ulrich, SeanLSD, SG-1, rudeboy ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Zlatavý opar přítomný ve všech obrazech napovídá, že tento film bude nejvíce připomínat setkání starých mazáků, kteří si v družné zábavě nad sklenkou vyprávějí o svých největších hrdinských skutcích - a pořádně si to své vyprávění přibarvují. Důkazem toho budiž, že Indy tentokrát už navzdory svému pokročilému věku (kteroužto stylizaci umocňuje nostalgickými povzdechy nad odchody svých blízkých z tohoto světa) definitivně opustil třídu v rámci zábavy jakžtakžuvěřitelného geroje a stal se kýmsi nezničitelným, ba dokonce nezasažitelným - těch pár pěsťovek a kopanců se nepočítá. Pokud jde o příběh - nemám absolutně problém s emzáky ani se sovětskou sbornou (Cate alias Irina je přece z Ukrajiny;)) a navíc úvodní čtvrthodinovka v Area 51 a přilehlé testovací oblasti je z celého filmu největší nářez. Pak samozřejmě na scénu přifrčí mladý Marlon Brando/James Dean/Elvis Presley a zábava ještě chvíli pokračuje, ale pak najednou začne těch WTF a nelogičností a neukončeností a animátorských exhibicí přibývat, až se nakonec dojde k něčemu, co neumím popsat jinak než jako "A tohle bylo jako vono? A co to teda vlastně bylo?", jinými slovy i přes nesporné řemeslné kvality a povedené vtipy pro znalce (zlatý předmět v bedně v Area 51) i neznalce série (barová rvačka a následná honička zakončená v knihovně) se Indy při svém čtvrtém dobrodružství dostal "over the top" a směrem ke konci zahájil krkolomný sešup zpátky tam, odkud kdysi vyrazil - a odkud snad brzy vyrazí mladá krev s napomádovaným hárem a vlnou, na kterou Robert Pattinson nikdá mít nebude;) 70% a víc ani ránu. ()

Reklama

Marigold 

všechny recenze uživatele

Z mého pohledu si Indy s padesátými léty rozumí naprosto skvěle. Nicméně o dost hůř si rozumí s 21. stoletím, vizuálně mi to přišlo sterilní, vyžehlené a občas podbízivé. Harrison Ford má pořád hromské koule, což se bohužel nedá říci o Cate Blanchett (a žel nejen z důvodů pochopitelných). Shia LeBoeuf svůj legolasí part také odtáhl se ctí, nicméně tohle pomrkávání na mladší publikum, kterému už dědek s bičem nestačí, to mi vadí. Podobně jako lucasovská infantilita... Co se mi líbilo? Atmosféra, místy páchla záhrobně stuchle jako zastara. Spielbergův konzervativismus, který nenudí a nepůsobí anachronicky. Přesto svoje dojmy z Indyho vystihuji slovem rozpačité. Mám pocit, že tam, kde původní trilogie vystačila s málem, musí čtyřka až příliš sahat k megalománii a nadsazenosti... Je to prostě dobře opracovaný produkt a z mého pohledu jednozačně hit, ne však kult. ()

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Rok 2008: Zatímco Temný rytíř představil aktuální trendy a Speed Racer vyjevil, jak budou vypadat filmy za 25 let, reakcionářský Indiana Jones 4 se ohlíží zpět. A cestuje napříč časem – tj. 30. léta (braková dobrodružství), 50. léta (špioni, UFO, horory), 80. léta (původní trilogie) a současnost. Výsledkem je kupa narážek pro zasvěcené a poněkud neschůdný film pro nezasvěcené, který jako kdyby do 21. století ani nepatřil. ____ Spousta věcí ve filmu vypadá divně, přičemž alibi se skrývá v záměrné brakovosti. Jde o to, že Spileberg sice patří mezi přední vypravěče, ale s více zhlédnutími nacházíte v jeho filmech chyby a nedodělky. Zde jsou mazaně zdůvodněny pulpovostí. ____ Vytýkat Indymu 4 začlenění UFA signalizuje neznalost Spielbergova portfolia. Skoro v každém třetím jeho filmu se s mimozemšťany v různých podobách setkáváme. Steven skrz ně akcentuje problém komunikace. Zdá se totiž, že děti a „ufonci“ s ní mají menší problémy než dospělí. ____ Kdykoliv se kamera oddálí na velké celky a ustanovuje nebo panorámuje krajinu, generuje v režimu digitálního retra okázalé pohlednice. ____ Zápory: 1, Postavy mají přesně vytyčený půdorys a ani na moment je nenapadne ho opustit. S rámcem se nehýbe, pouze prostor uvnitř kdosi tu a tam zvelebí nápadem či narážkou. Důsledkem je nepopíratelná lepší první půle filmu, kde nejsou obrysy půdorysu tak zřetelné. 2, Klíčoví hrdinové vysadili steroidy. Ford není dost jonesovský, Shia dost rebelantský (rozuměje divošsko-Brando-novský) a Cate dost nemilosrdná (hrdopyšnosti Ninočky zůstala cosi dlužna). 3, Slackující děj žadoní o vystříhání 20% materiálu z každé sekvence. ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

V rámci civilizovanosti bych sem zřejmě měla umístit varování ohledně spoilerů, ale ježto jsem nejspíš poslední osoba na této i jiných planetách, která to viděla, přijde mi to jaksi zbytečné. Stejně jako rozumování typu "je to Indy, není to Indy..." no, měla jsem filosofii jenom dva semestry, takže tuto závažnou otázku těžko vyřeším. V dobách Indyho prvního dobrodružství jsem byla ještě na houbách a dlouho se mi dařilo se příběhům archeologa v kloubouku vyhýbat, o kteréžto panenství mě připravila až před pár lety Poslední křížová výprava. Dodnes jsem neviděla celou sérii a nijak mi to žíly nerve, i když po Lebce mi to za ně pravda trochu tahá. Nerada bych polemizovala o tom, nakolik relativní neznalost ovlivňuje celkový postoj k filmu, ale když se tak dívám na ostatní komentáře, vychází mi z toho, že nejspíš pozitivně. Protože já jsem nešla po dvaceti letech na rande se svou první láskou, já jsem se nechala sbalit v podstatě cizím chlapem a - promiňte, strážcové mravnosti - zatraceně moc si to užila a v přiblblosti spokojeného úsměvu se opovažuji soutěžit s uživatelkou Galadriel. Tenhle chlápek vám věnuje celé svoje kouzlo a přitom se nevnucuje, takže odolat by bylo zatraceně těžký a proč to vlastně dělat? Protože se zabrousilo do sci-fi rajónu a to nejen do Area 51, studená válka hoří hrdinům za patami a šlape jim na ně bolševické komando, namísto toho, aby se v předválečné pulpovské tradici pátralo po biblických artefaktech a bojovalo s nácky? Nikdo z nás už není tím, kým jsme byli v Indyho začátcích, tak proč se dohadovat a nevěřit - paradoxně podobně jako profesor Henry Jones jr., který má po setkání se silami Archy, Chrámu a Grálu problém uvěřit v původ a moc průzračných lebek? Není totiž vůbec těžký nechat se očarovat a zase jednou být nedospělý a být paf z pozemského Hana Sola s jeho obří... představivostí. A kdyby se Sean Connery uvolil přilepšit si pár pětkama k důchodu a objevit se na scéně tělesněji než na fotce, byla by moje spokojenost už víc než maximální, ale žádat víc než maximální spokojenost by bylo tak jako tak rouhání. Pokud má někdo s Lebkou problémy, nechť si je vyřeší - tak jako tak na pětku stejně půjdete všichni, tak o co tu jde? Já už se těším, až si čtyřku dám znovu. A znovu. A znovu. A... nevíte někdo, proč tady ještě kecám, místo abych si šla užívat se svou novou láskou? P.S. Indy a Marion mi neuvěřitelně připomínali moje rodiče, takže to byl další bod navíc. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (124)

  • Za kamerou se bohužel nemohla sejít celá "rodina" z předchozích dílů. Stařičkého a napůl slepého kameramana Douglase Slocomba nahradil Spielbergův aktuální spolupracovník Janusz Kaminski (musel mnohokrát shlédnout starší díly, aby věrně napodobil Slocombeův styl), který tak s režisérem točil už pojedenácté. Nedostavil se ani kaskadér Vic Armstrong, protože právě natáčel Mumii: Hrob Dračího císaře (2008), a zúčastnit se bohužel nemohl ani obrovitý Pat Roach, který hrál ve všech třech předchozích (1981, 1984, 1989) filmech (mohutného Šerpu, nacistu rozsekaného vrtulí, indického dozorce v dole, německého vojáka u vzducholodi), ale v roce 2004 zemřel. Stejně tak nás v roce 1992 opustil Denholm Elliott - představitel Marcuse Brodyho, muzejního kurátora a dlouholetého Indyho přítele. Indy (Harrison Ford) má tedy v Království křišťálové lebky nového rádce, dobrého kamaráda ze studií a současného kolegu na Marshallově univerzitě, děkana Charlese Stanfortha (Jim Broadbent). (Rodriguez)
  • Když zazní v "nuketownu" výstraha, doprovázená varováním, o 1 minutě do času 0, uplyne k další hlášce, oznamující 15 vteřin do exploze, nikoli 45, nýbrž jen 30 vteřin. Naopak posledních 15 vteřin, než zkušební jaderný výbuch nastane, se protáhne na 25 vteřin. (Robbi)
  • Ve scéně v džungli, kdy Rafan (Shia LaBeouf) hodí Indymu (Harrison Ford) místo lana hada, použili tvůrci živou pětimetrovou krajtu papuánskou. (Reiniš)

Související novinky

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Od roku 2022, kdy Steven Spielberg představil fandům svůj Zlatým Glóbem ověnčený osobní film Fabelmanovi, jsme moc netušili, k čemu se chce jeden z nejslavnějších režisérů všech dob příště… (více)

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (více)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (více)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (více)

Reklama

Reklama