Paríž, 1887. Súboj je oficiálne zakázanou, ale stále bežnou praxou rozhodovania sporov a hájenia cti. Teda, ak ste muž. Podľa Marie-Rose Astié de Valsayre by to tak ale nemalo zostať. Odvážna a inteligentná žena sa rozhodne, že pôjde príkladom a postaví sa arogancii a nadradenosti mužov so zbraňou v ruke. Vyhľadá preto pomoc neprístupného a tvrdého majstra meča Clémenta Lacaza, ktorý práve v nerovnom súboji stratil mladého synovca. Spočiatku nepredstaviteľné spojenectvo sa pre obe rozdielne postavy stane nečakanou výzvou, v ktorej sa pretínajú záležitosti cti aj srdca. (ASFK)

Arsenal83

Zbytočne nadhodnotené tými, čo si rýchlo napísali, že boli v Karlovych Varoch a preto nedokážu dať iné než plné hodnotenie a ospevujú tu priemerný film ako "ultimátnu historickú záležitosť"... Pritom všade je film hodnotený okolo 60%. Má svoje pozitíva: tvorcovia si dali záležať na tom, aby stvárnili dobu, kostýmy i samotné postavy verne histórii - je za tým reálne štúdium zdrojov z konca 19. storočia. V tom chválim. Na druhej strane je to len taká šermovačka bez D'artagnana a strieľačka bez Buffalo Billa. Plus je tu samozrejme feminizmus, ktorý v tom čase začal rásť - a dobre že sa ženy začali dvíhať, len si ten feminizmus nemusel brať od mužov tie najhoršie príklady, pretože tradícia duelov je asi najstupídnejšia vec, akú kedy mohol muž, alebo v modernom ponímaní "osoba s penisom", vôbec vymyslieť. Inak zaujímavosťou je, že prvou, ktorá duely zakazovala, bola stredoveká tmárska a zaostalá cirkev (1215, 4. Lateránsky koncil), to by novodobý pokrokár nepovedal. Napriek tomu v Uruguaji boli duely povolené až do roku 1992. Film je tak poctou či skôr spomienkou na duelovú dobu, dnes buďme radi, že chodí Duel len na RTVS, avšak film zároveň nepokrýva osobnosť Marie-Rose Astié de Valsayre úplne spravodlivo. Bola omnoho viac než len nejakou duelantkou a šermiarkou, jej feminizmus bol kultivovanejší a nie tak obmedzený, išlo jej o vzdelanie, o volebné právo, právo na rovnaký plat. A samozrejme, bola v skutočnosti neporovnateľne šerednejšia než je herecky stvárnená, ale to už tak býva. Celkovo film hodnotím ako prudko priemerný aj s ohľadom na to, že mu unikajú historické kontexty a súvislosti, tempo je pomalé, postavy málo zaujímavé a všetko sa len utápa v nekonečných súbojoch. ()

EvilPhoEniX

Za zhlédnutí stojí tahle francouzská dobová historická novinka, kde muži si svou čest řeší vzájemnými duely na kordy či pistole a herecky vládne mistr šermu Roschdy Zem, který si tu zahrál velkého sympaťáka. Má to atraktivní vizuál, silná témata jako čest, hrdost a feminismus, zajímavé pravidla duelů a hezky natočené i intenzivní duely ( ten šerm je fakt parádní!) a v závěru na někoho můžou zafungovat i Emoce. Slušný film na netradiční téma, kde umíralo tisíce Francouzů v drsných duelech.. 7/10. ()

Aljak

Film z prostredia parížskych duelov konca 19.storočia bol rozhodne originálnym námetom s obrovským potenciálom. Začalo to skvelo, ale po tom ako sa odohral ten prvý tragický duel, tak to za mňa akosi stratilo prvotnú šťavu a až príliš sa to točilo okolo Marie-Rose a feministickým tém. A to je škoda, lebo téma duelov bola skvelá. Výprava bola skutočne vydarená, tam niet čo vytknúť. Len toho feminizmu a tých rečí okolo toho tu bolo na môj vkus príliš. Navyše, čakal som, že Marie-Rose bude v tom hrať nejakú osobnú rolu (napr. osobná pomsta), takže aj z tohto pohľadu trochu sklamanie. 3*, tak akurát! ()

M.i.k.e

Velmi dobré historické drama, které stojí primárně na soubojích a tématu ženské emancipace. Tyhle dvě věci jsou si sice poměrně vzdálené, ale tady vzájemně fungují přakvapivě dobře a v závěru dokonce dojde i na nějaké ty emoce. Velkým plusem je ztvárnění samotných soubojů, které tady umí být elegantní stejně jako drsné, upocené a vyčerpávající…80% ()

*CARNIFEX*

Mňa by len zaujímalo, prečo je poväčšine, alebo teda takmer vždy, dôvodom pre škriepky medzi dvoma (troma) mužmi nejaká “fuchtľa”. A to už od nepamäti ☝️.. ale aspoň tak poznáme príčinu vzniku porekadla: “za všetkým hľadaj ženu”, no nie že by tu neboli aj pozitívne záblesky, o tom potom, to zas aby ma tu podaktorí nemoralizovali, respektíve aby som tu neprebudí nejaký tajný spolok feministiek, ktoré už ani prakticky nemajú “začo bojovať” 😉 Mne osobne sa snímok pozdával. Historické filmy mám rád, i keď tento je tematicky z trochu iného, hádam aj netradičného súdka. Šerm ma baví asi tak, ako rýľovať záhradu, no ďaleko viac ako súboje, ma zaujímal samotný príbeh. No a s tým som bol Ja osobne viac ako spokojný, keďže ma v úvode zaujal a vo svojom jadre nečakane bavil. Taktiež musím uznať, že Roschdy Zem, sadol do tejto role, ako riť na šerbel. Dobrý film, lepši priemer. ()

• Pri písaní scenára bol kľúčový nález ročenky "Annuaire du duel 1880-1889", vďaka ktorej Vincent Perez a Karine Silla preskúmali dobové články v tlači so zistením, že vo Francúzsku bol v danej dobe duel na dennej báze. Takto beletrizovali príbehy hlavných postáv filmu, z ktorých prakticky všetky sú založené na skutočných duelantoch. (Arsenal83)
  • Vincent Perez a jeho kaskadérsky spolupracovník na mnohých úlohách a dlhoročný majster šermu Michel Carliez snívali už dlhšie o vytvorení filmu zameraného na históriu duelov vo Francúzsku, no projekt dlho ležal ľadom, kým ich konečne k akcii v rozhovore nevyprovokoval Jean Dujardin, ktorý pri nich natáčal súbojovú scénu vo filme J'accuse (2019). (Arsenal83)
  • Lacaze (Roschdy Zem) je pomenovaný po prvom majstrovi šermu Vincenta Pereza, keď študoval na konzervatóriu, ale ide o fiktívnu postavu založenú na všetkých majstroch šermu, ktorých počas svojej kariéry poznal, ako aj na tých, s ktorými sa stretol počas svojho výskumu (Arsenal83)

V Karlových Varech byly předány ceny

V Karlových Varech byly předány ceny

08.07.2023

Sedmapadesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se v sobotu večer po devíti dnech plných filmů, hudby a dalších kulturních zážitků uchýlil ke svému závěru. Ve velkém sále hotelu… (více)