Olga (Jiřina Bohdalová) je devadesátiletá vitální důchodkyně, která žije v postarším domku společně se svojí dcerou, učitelkou Hanou (Lenka Vlasáková). Jejich vzájemný vztah je poněkud napjatý a nejspíš poznamenaný nejedním šrámem z minulosti. Olga přežila hrůzy gulagu a dnes o tom píše knížky a vypráví na besedách. Své posluchače dokáže přesvědčit i zaujmout, díky čemuž se o ni začínají zajímat taky novináři. Mezi nimi je i reportérka Dastychová (Pavla Beretová), která, zdá se, ví o Olze v danou chvílí víc než kdokoliv jiný v této zemi. A chystá se s tím jít ven. (Česká televize)

Krustyburg

Bohdalová hrála nádherně. A v jejích letech, klobouk dolů! Škoda jen, že ta její postava byla od počátku čitelná a rozuzlení mě trochu vytočilo. 🙂 Lepší 3*. ()

ghatos

Jiřinku rád nemám (hlavně lidsky), tady je ovšem více, než snesitelná. Vztah k minulosti a ke své dceři zapleten pavučinou (ne)pravd za 70%. ()

borec999

Televízna dráma, ktorá stojí a padá na hereckých výkonoch Bohdalky a Lenky Vlasákovej, ktoré prakticky nezlezú z obrazu a sú v 90% scén. A našťastie ich vzťah matky a dcéry + postavy a dialógy sú uveriteľné, dobre napísané a obe herečky podali kvalitný výkon. Obzvlášť Bohdalová v jej veku, klobúk dole, je to pani herečka. Viem si predstaviť, že záverečný twist mohol byť dramatickejší, že to mohlo byť viac emotívne, vyhrotené, ale v konečnom dôsledku mne osobne to stačilo na jemne nadpriemerný zážitok i v takej podobe ako som to dostal. Strach mal podobne ako pri Kleci aj tu čuch na zaujímavý, reálny príbeh. 70% ()

velkyvezir

Je potřeba oddělit dvě věci - herecký výkon od příběhu. Herecky jde skutečně o koncert Bohdalové a Vlasákové. S příběhem už je to horší kvůli nedůvěryhodnému zlomu, že novinářka nezveřejní pravdu a obětuje profesní čest pro lhářku. ()

Roman Albach

Herecký koncert Jiřiny Bohdalové. Příběh silný, ikdyž jeho vývoj byl brzy zřejmý. Nicméně to zážitku neubralo. Naopak byl jsem v napětí, jaký bude závěr. ()

aquiver

Podnětný a zajímavý kousek, navíc podpořený důstojnými hereckými výkony. Ale tu kontroverzi vnímám. Se lží pochopitelně nesouhlasím, ale coby úvaha a zamyšlení ve filmu ten námět obstojí. Jinými slovy, nemohu souznít s protagonistkou, ale to ani s mafiány v mafiánských filmech. Můžeme si tedy vybrat, zda ji vnímat jako kladnou či zápornou osobnost. A lhát se samozřejmě nemá. 70 % ()

Savel

Oči plné slz. Po dlouhé době mě skutečně mrzí, že takto skvěle napsaný (a paní Bohdalovou božsky zahraný) doják, není lépe zrealizovaný. Banální kamera, tuctová režie, absence art direkce, obecně používaná hudba, těžce nemoderní, zatuchlé. Ale přes to všechno emoce přetrvávají. Je mi do breku. ()

bobstock

Televizní konverzačka o připomínání hrůzné minulosti a současné tahání kostlivce ze skříně se podle scénáře Marka Epsteina povedla téměř dokonale. Pachuť smutné minulosti byla Jiřině Bohdalové napsána na tělo a dokonale ji jako Olga z gulagu prožila. Sama herečka si prošla několika fázemi politického zřízení této země a tak někde uvnitř duše moc dobře ví, o čem její tragikomická figura je. 75% ()

mira007

Herecky naprostý koncert Bohdalové (ale ona i Vlasáková jede bomby), jenže pro mne tento Strachův film zklamáním, protože to téma falešné hrdinky bylo asi na deset minut a zbytek se vycpala vatou vztahů matka dcera. Tož asi jsem čekal vybroušenější to téma gulagů, protože jako celek mi to přišlo div ne jako televizní inscenace na dvacet minut. ()

Chudobka

Lež nesnáším a neodpustím nikdy. Pro mě je vyznění filmu nepřijatelné. Lenka Vlasáková byla výborná. Novinářka z Reflexu ? Nevěrohodné. Nejsem schopna hodnotit. ()

bratr.Milan

Možná bych se na Svatou Jiřinu nepodíval, ale protože moji oblíbení uživatelé se v hodnocení rozdělili na dva tábory, tak jsem se na ten kontroverzní film musel podívat, abych je rozsoudil :). Musím uznat, že pověst dobrého režiséra, kterou slyším z různých stran, si Jiří Strach nejspíš zaslouží. Jiřina Bohdalová je asi také dobrá herečka, protože jsem si všimnul, že v každém filmu zahraje přesně to, co po ní chce scénář a režisér. Takže její výkony ve filmech jsou přesně tak dobré, jak je dobrý scénář a režie. Podobnou zkušenost mám například u herce Karla Rodena. V tomto snímku je režie výborná, scénář už tolik ne. Je pro mě ukázkou, jak může jeden monolog rozbít dobře rozehrané drama. Tím je poslední řeč novinářky, kterou pronáší před koncem filmu. Obhajuje lež, že je dobrá, pokud má dobrý úmysl a zdánlivě dobré plody. Moje životní zkušenost je opačná. Nedávno mi dva lidé lhali s dobrým úmyslem, jedna blízká osoba a jedna, se kterou jsem zařizoval výstavu svých obrazů, ta se naštěstí včas zrušila. Když vám totiž někdo komu důvěřujete lže, protože sleduje dobré úmysly a vy na to přijdete, je to pro vás víc zraňující, než kdyby to byl nějaký lump se zlodějskými úmysly. Postava novinářky je zde prezentována jako kladná a morální žena, takže její významný monolog, který ukončuje její příběhovou linku vyznívá jako poselství filmu a názor scénáristy. Já s tímto názorem nesouhlasím. Lež s dobrým úmyslem je horší než lež od lumpa. Výborně zrežírované drama na skvělé téma, ale aby bylo i dobře zakončené, chtělo by to scénáristu s osobní zkušeností o dané látce. Tady to působí jako jeho názor od stolu na danou věc, který nesdílím a nepřijde mi ze života. ()

Klajnik odpad!

Hloupý a přizdisráčký český film, který jednak dramaticky nefunguje a druhak je mi protivný svým provedením i vyzněním. Nevím, jestli nebyl napsán dobrý scénář anebo jestli původně tomu tak bylo, avšak byl také tolikrát přepsán a upraven, až se vlastně rozmělnil a rozsypal do stavu, který je nabízem divákům jako něco, co si zaslouží jejich pozornost. Nejzajímavější je, jak je k celé látce přistoupeno a co z toho vylezlo... Film je inspirován příběhem ženy, která ze sebe dělala obět gulagu z podmětu vidiny finančního obohacení, k němuž ale po odhalení nedošlo, avšak zde je přetransformován do příběhu ženy, která lži šířila z dobrých důvodů (prý aby se nezapomnělo), ale finanční reparaci dostala a novinářka z Reflexu, která její blamáž odhalila, to po odhalení rovněž zamlčela, protože uznala, že toto pochybné jednání reálně má pozitivní dopad (úhel konsekvenciální etiky). Tím je vytvářen obraz nedůvěryhodné novinařině, čož je zvláštní perspektiva od ČT. Protože mám ponětí o tom, jak novinařina funguje a v jakém je novinařina stavu, tak nehodlám přistoupit na to, že by jí to prošlo - že by po tom nikdo neskočil, že by všichni kryly její lži, že by novinářka, která to vyšetřila a zamlčela nedostala padáka. Navíc se mi těžko věří v dobré altruistické úmysly báby-protagonistky, když ji hraje Bohdalová (dovolte mi si odplivout). Mám ale rád momenty, když se stírají hranice mezi postavou a hercem. Jiřinka zde totiž pronese: “Lepší vyžraná kurva než mrtvý hrdina.” To se mi zdá být jejím životním mottem. Její 93 let a na začátku její postava pronese: "Ještě dnes když vidím díru v zemi, rozklepou se mi kolena," čímž Jiřinka skrze postavu vysvětluje, proč se ještě neuráčila padnout do hrobu. Krom toho je zde taková vztahová linka mezi matkou a dcerou, která je velmi plytká a dramaticky nefunkční. ()

Ahsoka

Príbeh Viery Sosnovej je nesporne zaujímavý a hodný na sfilmovanie. Avšak dosť ma zaskočil na záver, kedy z filmu vyplýva veľmi zvláštne posolstvo, že lož v záujme dobrej veci je nielenže v poriadku, ale navyše by mala byť aj podporovaná! Prekvapuje ma tento doslova amorálny prístup. O to viac v tomto konkrétnom prípade, keďže pani Térová/Sosnová si samotný tábor zažila, len nie z uhla pohľadu, aký zastáva. Ak by ukázala pravdu, stále by predsa mohla šíriť úplne rovnaké posolstvo. Prečo teda je (podľa filmu) v poriadku, keď bude ďalej klamať? Bez ohľadu na to, klobúk dolu pred 93-ročnou Bohdalkou, ktorá je v schopná podať v takomto veku vynikajúci výkon. ()

petikacka

Ať si kdo chce co chce říká, mě ten film přijde dost nepovedený a zmatený. Co tím jenom básník chtěl říci? To mě napadlo po jeho skončení. O čem to vlastně mělo být? O neurovnaném vztahu matky s dcerou? Na pochopení tady máme ovšem pouze 2 věty na konci. Nebo o lži a o morálce? To zase zabila linka s novinářkou Pavly Beretové z časopisu REFLEX ( sic! ), která nechá klidně vytisknout svůj článek i když ví, že je to lež?! Ovšem babka to vypráví, tak zajímavě, tak je to fuck?! Pro mě je to především urážka všech ještě žijících pamětníků kteří natáčí své "zážitky" pro Paměť národa, aby nikdy nezapomněl co vše tu bylo možné i nemožné. Takže mi z toho vychází pouze pocta Jiřině a to je na film trochu málo i když samozřejmě klobouk dolů před její vitalitou. Za mě zklamaných 55% ()

barteca

Tak Jiřinka Bohdalová se tímto výkonem definitivně zařadila mezi blahoslavené. Neskutečná energie v jejím věku. Jediný přešlap vidím v práci maskéra a vizážisty, divadelní líčení tomu neslušelo. ()

domirovec

Zajímavá záležitost s velmi příjemným scénářem, protože Epstein to prostě umí. Bohdalka ve svých 93 letech hraje GENIÁLNĚ a je úžasná. Beretová s Vlasákovou hrají také skvěle, i když mi postava Lenky lezla docela na nervy. Jinak fajn snímek, nic úplně fascinujícího, ale je to příjemně promyšlené a dobře se to sledovalo :) 4/5 ()

Olík

Nebudu z těch, co se rozplývají nad herectvím Jiřiny Bohdalové…..i když samozřejmě klobouček za to, jak si to v jejím věku dává…..ale jestli mne něco opravdu zaujalo, tak to bylo téma příběhu. Téma, které napsal sám život. Téma, které rezonuje. Téma, které určí, na jaké straně plotu budete stát. Křiklounů, kteří se vzpírají platit koncesionářské poplatky, bych se zeptal: Tohle nebyly vyloženě vyhozené peníze, že? ()