Olga (Jiřina Bohdalová) je devadesátiletá vitální důchodkyně, která žije v postarším domku společně se svojí dcerou, učitelkou Hanou (Lenka Vlasáková). Jejich vzájemný vztah je poněkud napjatý a nejspíš poznamenaný nejedním šrámem z minulosti. Olga přežila hrůzy gulagu a dnes o tom píše knížky a vypráví na besedách. Své posluchače dokáže přesvědčit i zaujmout, díky čemuž se o ni začínají zajímat taky novináři. Mezi nimi je i reportérka Dastychová (Pavla Beretová), která, zdá se, ví o Olze v danou chvílí víc než kdokoliv jiný v této zemi. A chystá se s tím jít ven. (Česká televize)

Salvator

Herecky výborné. Scénář dosti slabý a předem čitelný. Navíc dělá ze lži přednost, což hodně připomíná člověka, kterému hlavní hrdinka v osobním životě věnuje své sympatie. ()

Kaleidoskop

Když jsem zahlédl úvodní vteřiny nového televizního počinu z dílny Jiřího Stracha a Marka Epsteina, zalekl jsem se, zda jsem omylem nepřepnul na druhý kanál, kde zase dávají nějaký tuctový dokument o druhé světové válce. Žel bohu mě titulky, které běží přes úvodní černobílé záběry, vrátily do reality a ukázalo se, že to je opravdu ono. Po druhé takové pasáži s historickými záběry, které uzavírají osmdesáti minutovou stopáž celého díla bohužel musím prohlásit, že to co se nachází mezi tím, není kvalitativně o moc lepší. Dvojci Strach a Epstein totiž asi došly rozumné nápady, protože toto se příběhově dle mého názoru rovná prváckému cvičení na FAMU a to ještě hodně špatnému. Od začátku je to hrozně předvídatelné, scény se dějí přesně dle vašeho odhadu a autoři se za celou stopáž ani nijak nepokusí vás něčím překvapit, nebo vaše divácké očekávání nějak narušit. Po herecké stránce to není o moc lepší. Na jedné straně tu "exceluje" klasicky kýčovitá Lenka Vlasáková, která si na hysterických ženách na pokraji nervového zhroucení postavila kariéru a na druhé straně tu máme senilní Bohdalovou, která ve většině scén působí spíše uboze, trapně a komicky, než vážně a uvěřitelně. Klasickou televizní kameru bych dokázal odpustit, co mě ale překvapilo na technickém zpracování je hudba. Spoustu scén totiž režisér podkresluje tesknou a tíživě vážnou hudbou, kterou chce asi zatlačit na divákovi city, ovšem nelze říci, že by se mu to tímto kýčovitým prvkem příliš dařilo. Vrátím - li se ještě k příběhu, tak zpětně musím říci, že ten scénář je ukázkovou prací přesně podle té nejlevnější učebnice scénáristiky, důkazem toho budiž zejména posledních cca 10 minut filmu, ve kterých autoři cítili potřebu uzavřít všechny dějové linie aby si náhodou divák nemusel něco domýšlet. Z propagace tohoto filmu bylo hodně cítit to volání, že se jedná o tu poslední velkou roli Jiřiny Bohdalové. Ovšem jak už jsem zmínil výše, myslím, že herečka jejího formátu se mohla s kariérou rozloučit i lépe, než rolí, ve které působí pro samou vážnost spíš komicky. Edit: Po prostudování jiných recenzí jsem zjistil, že tento příběh má být adaptací skutečného příběhu ženy, která pořádala besedy o svém fiktivním životě v sovětském gulagu. Jenže když finální vyznění je něco ve smyslu: lhát o minulosti je v pořádku, když se nám to zrovna hodí, nemohu říci, že by to u mě skóre filmu vylepšilo. Spíš naopak. ()

fafejt001

Začalo  to  pomalu  a  až  rozvláčně  se  to  táhlo  ,  tak  do  poloviny  .  Potom  to  začalo  mít  ve  mně  otázky  ,  že  NĚCO ,   bude  trochu  jinak . Rozhovor ,  tedy  ten  poslední ,   mezi  Olgou  a  novinářkou  byl  lehce  gradační  a  setkání  dcery  s  Olgou  na  její  přednášce  ,  v  závěru   filmu  ,  mne   fakticky  dorazil . A  ty  slzy  jsem  Paní  Herečce  Bohdalové ,   věřil  na  200 %  .  Prostě  výborný scénář ,  režie  i  herecké  výkony  všech  tří  hlavních  hereček  ,  mne  utvrdili  v  tom ,  že  se  dá  stále   natočit  ,   skvělý  Tv  film  ,  pro  Českou   televizi   . Ještě  jednou  hluboce   smekám  ,  před  Paní  Herečkou  Jiřinou  Bohdalovou  ! ()

Franki69

Režisér Jiří Strach nám přes Jiřinu Bohdalovou vzkazuje, že lhát o naší minulosti je vlastně dobré a mě v naší zemi začíná být trochu úzko. paní Bohdalová byla v roli velmi přesvědčivá, morální poselství filmu je ale naprosto zdrcující. Žijeme ve stále divnější době a filmu dávám nedoporučuji. Jedna hvězda je mých 15%. V anotacích výrazně chyběla zmínka, že se jedná o volnou dramatizaci skutečného příběhu paní Věry Sossnarové. ()

lexa.k

Poselství filmu, že lhaní je v pořádku, pokud to děláte dobře a posloužíte "dobré věci", je zvrácené. ()

Dawe2

Tohle je především herecký koncert Jiřiny Bohdalové, která je opravdu skvělá.  Jí sekundující Lenka Vlasáková moc nezaostává. Příběh sám o sobě není až tak zvláštní, přesto musím hodnotit poměrně vysoko.  Profesionalita je tu znát po všech stránkách. ()

redfoxik

Chceme-li ukázat zločinnost komunistického systému, pak není potřeba si k tomu vymýšlet nepravdy, existuje velké množství skutečně prokázaných zločinů. Obhajoba lži, manipulace, nechutný film. ()

rigby

Ačkoli jsem nečetl předem nic o tomto filmu a nechal se překvapit, zase tak velké překvapení to nebylo. Už od prvních minut jsem tušil, že nebude něco v pořádku a ta svatá nebude tak svatá. Ale to jen ke scénáři, který byl předvídatelný. Nicméně Jiřina Bohdalová svou rolí přesvědčila. A nejen ona. Nakonec jsem byl velmi spokojen filmovým zážitkem. ()

brasek

Komorná dráma, viac nezaujímavá a nudná ako všetko ostatné čo filmový priemysel ponúka. Zaujal iba tanec Kalinka v podaní Jiřiny Bohdalovej a Petra Beretová, ktorú milujem ;-) ()

Grázl83

Úvodní scéna je od první sekundy strhující a dokonale natočená a zahraná. Potom už to sklouzává do průměrného a nijak zajímavého televizního filmu, kde tu šeď vytrhne jenom uhrančivý hlas Jiřinky, když vypráví na přednáškách o gulagu. ()

Igy007

Příběh jedné mazané prolhané manipulátorky a podvodnice, která narazila na tu nejnaivnější žurnalistku ve vesmíru aneb Svět chce být klamán, a proto máme tolik hrdinů. Dílko pragmaticky hraje na módní vlnku jednosměrné nenávisti, klobouk dolů. Je třeba dojit tu kravičku dřív, než  chcípne ... ()

evangelik

Moje obsese zmíněnou herečkou už dostoupila do té výše, že prchám od televize, přepínám, kdykoliv ji uvidím. Všeho moc opravdu škodí. Inu, schopnost včas odejít není dána každému. Kdyby byla hlavní role svěřena jakékoliv jiné herečce - prosím. Ale - při vší úctě k dřívějším rolím J.B. - poněkud jednodušší intelekt a schopnost lísat se do přízně komukoliv, co je zrovna u moci, to jsou ty kvality, proč ji režiséři stále obsazují? Bohdalová a gulag? Něco jako kdyby nám prostitutka kázala o morálce. Film nehodnotím. ()

Antal89

Ztvárnění od Stracha precizni jako obvykle.  Jiřina Bohdalová opět exceluje. Co se mi však  honí hlavou je to, jak se z původní osoby Krvavých jahod (což je dilo, které  Marek Epstein degradoval svými slovy na "slunce, seno, jahody") udělala alkoholička a lhářka.  Realita je ta, že skutečná Věra Sosnarová skutečně v pracovním táboře byla a žádnou kuchařku tam nedělala. Ztvárnění reality proto v tomto případě se výrazně odchyluje. Štěstí,  že se toho paní  Sosnarová nedožila. ()

NikiVai

Jako osobnost Jiřinu Bohdalovou moc nemusím, ale klobouk dolů před jejím uměním. Fascinovaně jsem sledovala její herecký koncert a nezbývá, než ji hluboce obdivovat její vitalitu a um i v tak pokročilém věku. Příběh sám o sobě nebyl špatný, pointu jsem tak nějak tušila. Možná místy až moc rozjímavé, ale k tématu se to hodí. Fakt parádní podívaná. Jo a samozřejmě Lenka Vlasáková taktéž vynikající. ()

ALFIKA

Já teda Jiřku nemusím, ale spíše z důvodů, že se poslední dobou se*e úplně do všeho, od zahradničení po vaření.... Ale herečka je to od Boha, o tom žádná. V tomto kusu podala přes svůj kmetský věk výkon opět excelentní. Jediné, s čím mám problém je děj toho TV kusu a vyznění závěru.... Lež je prostě lež a podvod podvod a nezmění to ani sebelepší dobré úmysly. Takže s tím "americkým hepyjendem" mám problém ve výši dvou hvězd.... ()

Poryv

Mohl to být výborný film, nebýt přehnaného patosu, který je marně maskován snahou o psychologickou studii. V ony momenty se jedná o neuhlídaný adorační pohled režiséra na hereckou legendu. Škoda. Střízlivost a civilnost by byly ku prospěchu věci. ()