Reklama

Reklama

Epizody(8)

Obsahy(1)

Konec 80. let. Zatímco rodiče bojují o přežití v měnícím se světě, děti bojují o území. Dva čtrnáctiletí chlapci, Andrej a Marat, hledají ochranu a podporu uprostřed násilí a chudoby – a nacházejí ji na ulici. (FunDinDung)

Recenze (17)

999.9 

všechny recenze uživatele

Tajemný a fascinující termín čušpan pochází ze Siblagu. Původně označoval nově příchozího, zpravidla doposud netrestaného vězně, který se tak logicky a zákonitě zařadil na nejnižší stupeň muklovské hierarchie, se všemi nepříjemnostmi z toho vyplývajícími. Slovo později nepatrně zevšeobecnělo a ocejchovalo jedince nezařazeného, nikam a k nikomu nepatřícího, což byl v nemilosrdném společenském prostředí SSSR problém větší než velký. Seriál přinesl termínu značnou popularitu a na trhu se rychle objevila např. trička s nápisy Чушпан, Hе чушпан, atd. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Doposiaľ jednoznačne najlepšia seriálová záležitosť, ktorú som tohto roku vzhliadol. Drsné, Ruské prostredie a život "bez" pravidiel, no zato v zásadách, ktoré píše samotná ulica. Je to príbehovo pekne zamotané, od piatej epizódy sa prakticky jedná o scenáristický skvost. A Ja len na záver dodám, kam sa na toto hrabe ideologicko-propagandistický Netflix s tými svojim sračkami, ktoré poslednú dekádu niekoľkých mesiacov produkuje, ktorými akurát tak vymýva mozog mysľou neprítomným, ktorí vďaka "trblietkam" v popredí, "cez stromy nevidia les". Fantasticky, realisticky kruto podaný námet, ktorý v rámci žánru ponúka to najlepšie. Vrelo odporúčam. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Strhující ruský seriál o tzv. Kazaňském fenoménu, pouličních ganzích mladistvých, které násilím ovládly nejen sovětskou Kazaň, ale i další ruská města během Gorbačovovy éry konce i rozpadu sovětského bolševického impéria. Výslednice několika fenoménů - morálního zmaru pozdního socialismu a života v komunistickou totalitou pokřivené společnosti i jejího pokřiveného systému hodnot, což dobře známe i u nás z doby normalizace a specificky z 80. let (fenomén tzv. veksláků, všudypřítomných úplatků, korupce, hesla Kdo nekrade, okrádá rodinu etc.); perestrojky, která nechtěně vedla k oslabení totalitních mechanismů a perzekuce společnosti, kdy mocenský i policejní aparát pomalu kolaboval, plus důvody specificky ruské - stalinský teror vedoucí k milionům vězněných a k vzniku speciální třídy lidí (naší českou terminologií muklů), kteří se během chruščovovského tání v 50. letech postupně vraceli ze stalinských lágrů do svých domovů a přinášeli s sebou nejen nepsaný vězeňský kodex, ale i argot, tedy mluvu, i hierarchizaci společnosti odrážející se v hierarchizaci skupinek pacanů; stejně jako deziluze z neúspěšné sovětské invaze do Afganistánu a návratu psychicky decimovaných a frustrovaných válečných veteránů... Seriál Slovo pacana je prostě nejlepší reklama na socialismus! ()

Warhorr 

všechny recenze uživatele

Kazaň, konec 80.let. Doba, kdy jsou prostí obyvatelé rádi, že mají na jídlo alespoň brambory a ztratit teplou čepici či kabát se rozhodně nevyplácí. Doba, kdy si jako mladý hoch vyberete být buď blbečkem a jste šikanován všude možně a smějí se vám na každém kroku, nebo se přidáte do některého z místních gangů, kde si vydobýte respekt, uznání a budete stát za svými bratry a oni zase za vámi. Příběh se zaměřuje převážně na tři postavy - Andreje, nového člena tzv. ''průzkumníků'', Marata, již zkušenějšího mladšího člena a jeho bratra Vovy, který se právě vrací z války v Afghánistánu. Všichni tři se svojí bandou musí podotýkat s drsným a nelítostným životem kazaňských ulic, dodržovat pravidla gangu a taky se snaží získat srdce svých nápadnic. Téměř v každém díle je to vážně hukot. Neustále, opakuji, neustále, tu má někdo rozbitou držku a krev z nosu tu teče proudem. Bitek si tu člověk užije až až, někdy jen jeden na jednoho, někdy jsou to celé skupiny. Každý gang má svoji základnu, spolčuje se a hlídá si své teritorium. Jakékoliv narušení, porušení zákona a hlavně zrada, se tu nemilosrdně trestá. V žádném případě neoslazený a krutý pohled do sídlištního života v sovětském impériu. Foglarovi Rychlé šípy, akorát z opačného, horšího pohledu, kde se nikdo a s nikým nesere. Jak ruskou tvorbu nemusím, tak mohu prohlásit, že tohle je ten nej seriál, co jsem od nich zatím viděl. ()

Rebeca 

všechny recenze uživatele

"My jsme ulice!"Boj o teritorium, gangy, chuligáni, milicija i papaláši - promíchané s jakýmsi druhem jednoduché jánošíkovské spravedlnosti.Přísně ohraničená plocha  děje - sídliště s chruščovkami; bitky i pomoc slabým, "skořápky", první polibky, veterán z Afganistánu, ukradené čepice i video s páskou Robocop-a;  reálie, dodržovány do puntíku, slang i hesla ulice; víc než dobře vypointované - postavy uvěřitelné, jejich příběhy i charaktery nepodléhají zveličování.To vše tam je, ve svižném tempu bez povrchnosti a s výbornou režii, kamerou i scénářem, inspirovaným skutečnými událostmi z doby perestrojky; kvalitní výkony herců i ne-herců; podbarveno ruským hudebním disco-proudem. Vzorová ukázka, jak by měl být natočen seriál s retropříběhem. Naprosto strhující závěr. ()

Zajímavosti (6)

  • Zbraň, která je nalezena v trezoru posilovny, je revolver Nagant model 1895. (Dendee)
  • Dělení „asfaltu“ (tedy rozdělování ulic a dvorů) mezi skupinami gangsterů vydrželo především v Kazani, ale i jiných větších městech bývalých republik Sovětského Svazu ještě několik let po přelomu tisíciletí (v závislosti na regionu přibližně 2003–2008). Především do dob, než došlo v republikách ke stabilizaci hospodářství a příchodu prvních vln potírání korupce a kriminality. (Dendee)
  • Zelené auto pronásledující Ajgul (Anna Peresild) je Lada Samara (VAZ) model 2109, nazývána v zemích bývalého SSSR slangově „Děvjatka“. (Dendee)

Reklama

Reklama