Reklama

Reklama

Epizody(8)

Obsahy(1)

Konec 80. let. Zatímco rodiče bojují o přežití v měnícím se světě, děti bojují o území. Dva čtrnáctiletí chlapci, Andrej a Marat, hledají ochranu a podporu uprostřed násilí a chudoby – a nacházejí ji na ulici. (FunDinDung)

Recenze (16)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Strhující ruský seriál o tzv. Kazaňském fenoménu, pouličních ganzích mladistvých, které násilím ovládly nejen sovětskou Kazaň, ale i další ruská města během Gorbačovovy éry konce i rozpadu sovětského bolševického impéria. Výslednice několika fenoménů - morálního zmaru pozdního socialismu a života v komunistickou totalitou pokřivené společnosti i jejího pokřiveného systému hodnot, což dobře známe i u nás z doby normalizace a specificky z 80. let (fenomén tzv. veksláků, všudypřítomných úplatků, korupce, hesla Kdo nekrade, okrádá rodinu etc.); perestrojky, která nechtěně vedla k oslabení totalitních mechanismů a perzekuce společnosti, kdy mocenský i policejní aparát pomalu kolaboval, plus důvody specificky ruské - stalinský teror vedoucí k milionům vězněných a k vzniku speciální třídy lidí (naší českou terminologií muklů), kteří se během chruščovovského tání v 50. letech postupně vraceli ze stalinských lágrů do svých domovů a přinášeli s sebou nejen nepsaný vězeňský kodex, ale i argot, tedy mluvu, i hierarchizaci společnosti odrážející se v hierarchizaci skupinek pacanů; stejně jako deziluze z neúspěšné sovětské invaze do Afganistánu a návratu psychicky decimovaných a frustrovaných válečných veteránů... Seriál Slovo pacana je prostě nejlepší reklama na socialismus! ()

Miroslav.Zac 

všechny recenze uživatele

Nebýt té zpropadené války, byl by seriál na Netflixu velikým hitem. Takhle se dostane mezi pár fandů daného žánru, kteří vědí, že takhle to v Rusku chodí dodnes, jen ti kluci mají jiný hadry a mobily, a jen silný režim dokáže ty tlupy frustrovaných chlapců udržet jakžtakž na uzdě... no a proto je báťuška Putin mezi Rusy tak oblíbený. On to dovede. Myslím, že důvodem k natočení takového seriálu v represivní zemi, jakou Rusko je, je ukázat slabost končícího režimu, jehož tehdejší čelní představitelé jsou dnes v nemilosti, protože způsobili pád (opět) milovaného SSSR. Rvačky jsou slušně natočené, bohužel pořád na jedno brdo a tak se brzy přejí, pohled na osmdesátkovou Kazaň je prakticky stejný, jako pohled na Kazaň roku 2023, takže filmaři ty lokace nemuseli shánět nijak složitě, konec byl očekávaný, protože takhle to většinou opravdu končí. ()

Reklama

Warhorr 

všechny recenze uživatele

Kazaň, konec 80.let. Doba, kdy jsou prostí obyvatelé rádi, že mají na jídlo alespoň brambory a ztratit teplou čepici či kabát se rozhodně nevyplácí. Doba, kdy si jako mladý hoch vyberete být buď blbečkem a jste šikanován všude možně a smějí se vám na každém kroku, nebo se přidáte do některého z místních gangů, kde si vydobýte respekt, uznání a budete stát za svými bratry a oni zase za vámi. Příběh se zaměřuje převážně na tři postavy - Andreje, nového člena tzv. ''průzkumníků'', Marata, již zkušenějšího mladšího člena a jeho bratra Vovy, který se právě vrací z války v Afghánistánu. Všichni tři se svojí bandou musí podotýkat s drsným a nelítostným životem kazaňských ulic, dodržovat pravidla gangu a taky se snaží získat srdce svých nápadnic. Téměř v každém díle je to vážně hukot. Neustále, opakuji, neustále, tu má někdo rozbitou držku a krev z nosu tu teče proudem. Bitek si tu člověk užije až až, někdy jen jeden na jednoho, někdy jsou to celé skupiny. Každý gang má svoji základnu, spolčuje se a hlídá si své teritorium. Jakékoliv narušení, porušení zákona a hlavně zrada, se tu nemilosrdně trestá. V žádném případě neoslazený a krutý pohled do sídlištního života v sovětském impériu. Foglarovi Rychlé šípy, akorát z opačného, horšího pohledu, kde se nikdo a s nikým nesere. Jak ruskou tvorbu nemusím, tak mohu prohlásit, že tohle je ten nej seriál, co jsem od nich zatím viděl. ()

LEGACY 

všechny recenze uživatele

Mám teprve po dvou dílech, ale i tak už mi přijde jakobych v tomhle osmdesátkovým prostředí trčel roky a roky. Tohle je odpověď na ruskou duši, ruskou odchylku od evropského standartu, její kulturu, drsný život na okraji ulice, kde soudržnost a čest dělá vše, no a nesmí se vám rozklepat kolena, nesmíte projevit slabost. Už teď mám pocit, že je to suverénně nejlepší ruský seriál, minimálně tohoto žánru, kterému se žádná legendární Brigáda nerovná a soundtrack vám v bude v hlavě znít ještě dlouho po dokoukání. Sám jsem trochu kašpar, protože sám se neperu, ale nějak jsem chtěl mít příběhu blíž, a tak jsem si párkrát udeřil pěstí do stěny až mám klouby do krve, tak jako Marat a další. Tímto gestem ale s podobnostmi končím a jsem rád, že my jsme měli to, co oni si museli vydobýt na ulici, zázemí, rodinu a fungující společnost. Skvělý náhled do jedné ruské kapitoly.https://www.youtube.com/watch?v=tE_7HeBZgYE https://www.youtube.com/watch?v=SGwTMlFwC0Q ()

Pawlisman 

všechny recenze uživatele

Ouch, Rusové realistično prostě umí nejlépe. A toto je tak syrově pravé, joj, ani děj nazaostává a vy jste nejenom vtaženi, ale také se těšíte na další epizody. Ano, jsou to jen pěstičky a řešení všeho je "nabombit", ale prostě...toto se povedlo. Gangsterska o dětech z Ruska? Why not... Sic tedy v úplném závěru došel dech, dá se odpustit. Postavy skutečně nejsou černobílé, ale sic jde o totální hovada, máme s nimi jisté sympatie a prožíváme jejich psychické problémy společně. ()

Zajímavosti (6)

  • Nedobová píseň hrající často v seriálu „Piyala“ od dua Aigel je zpívána v tatarštině, dialektu republiky Tatarstán (jedna z republik Ruské Federace), kde se nachází i dějiště seriálu, město Kazaň, které je zároveň hlavním městem zmíněného Tatarstánu. (Dendee)
  • Zbraň, která je nalezena v trezoru posilovny, je revolver Nagant model 1895. (Dendee)
  • Seriál se odehrává v Kazani, nicméně byl natočen ve městě Jaroslavl. Prezident Tatarstánu Rustam Minnichanov natáčení v Kazani výslovně zakázal. (ČSFD)

Reklama

Reklama