Po utrpení sériových paranormálních událostí povolá bohatá rodina žijící v L.A. mladé povstávající šamanské duo Hwa Rim (Kim Go-eun) a Bong Gil (Lee Do-hyun), aby zachránilo novorozence rodiny. Jenomže pro tento případ je také potřeba vykonat exhumaci, což je práce pro Young Geuna (Hae-jin Yoo) a geomanta Kim Sang Deoka (Min-sik Choi). (HanzoBureshi)

borec999

Ja neviem, ale mne kórejské horory proste nesedia. Musím uznať, že od otvorenia truhly až po príchod Majstra je to kvalitne natočené, s výbornou atmosférou kedy cítite že sa deje (resp. bude diať) niečo fakt zlé, zakázané za čo hlavné postavy zaplatia, aj napriek tomu že reálne nie je toho veľa vidieť. Oceňujem okultné prvky a previazanie s tradičnou mytológiou danej krajiny, či originalitu a nepredvídateľnosť scenára. Bohužiaľ s príchodom Majstra atmosféra mizne a film sa uberie troška iným smerom ako by som čakal a za mňa: mu dochádza dych, aj napriek tomu, že verím, že nárast gore a iných motívov niektorých divákov uspokojí. Čo mne osobne ešte bránilo od vyššieho hodnotenia a lepšieho prežitku bola prehnaná dĺžka (a s tým spojené občasné hluché miesta) a kórejskí herci, ktorých prejav je zrejme pre kórejských divákov prirodzení, no mne sa vďaka kultúrnym rozdielom zdal občas príliš preafektovaný a neprirodzený. Takže vo výsledku, áno film stojí za videnie, má veľa zaujímavých prvkov a momentov, ale ako celok u mňa na 4* tesne nedosiahne. 60% ()

Adramelech

Vzhledem k exhumační scéně nemohu dát méně než čtyři hvězdičky. Při sledování filmu jsem si znovu uvědomil, že spiritualita zemí Dálného Východu se opírá o jiný vztažný systém než evropský hermetismus. Dá se o ní načerpat poučení z literatury, ale pro praxi je zapotřebí osobního zaškolení. Jednou jsem se bavil s mongolskou šamankou a abych jí ukázal, že tady v Evropě taky nejsme žádné holé větve, demonstroval jsem jí něco málo z magie západní tradice. Ona prohlásila, že jsem černý šaman a pak už se mnou nechtěla kamarádit. Ještě předtím jsem byl v kontaktu s Čínankou, která byla obeznámená s taoistickou magií. Zajímalo mě, jestli se s čínštinou dají provádět stejné cirufické kejkle jako s hebrejštinou. Dají, ale takto získané formule jsem nedokázal správně vyslovit (tonální jazyk); pracovali jsme s Knihou proměn v čínském originálu, já měl u ruky samizdatový český překlad, abych mohl vybrat vhodné verše. Přesvědčil jsem kolegyni, aby formule odrecitovala ona. Provedli jsme dvě operace, ale pak holka dostala strach a další pokusy odmítla. – K filmu ještě poznamenávám, že orientální elementy jsou abstraktními pojmy, a že jich vztah k hmotným matériím je ryze symbolický. Propichování ohnivého démona kůlem namočeným ve vodě proto působilo komicky. Ale filmy jsou filmy a je třeba je patřičně opentlit, aby bylo na co koukat. ()

Flopik

Opäť veľký palec hore pre Kóreu, nakoľko nám pripravila solídnu žánrovku. Začiatok je pomalší, má to dlhšiu stopáž ale musím uznať, že to nemá hluché miesta. Všetko je potrebné pre príbeh, ktorý je originálny a krásne sa zamotá. Sledujeme 4 ľudí, 2 šamani a 2 majstri na dopriavanie pokoja mŕtvolám, postavy sú sympatické a atmosféra je perfektná. Po hororovej stránke sa mohlo pritvrdiť, buď v krvi alebo hlavne v maskách. Za mňa určite palec hore a doporučujem, silné 4*. ()

Rathalos

Bohuzial,tentoraz nemozem chvalit Juznu Koreu,lebo horor Exhuma bol vacsinu casu o nudnom vykecavani a viac-menej sa nic take nedialo,aspon za zaver davam dve hviezdy...:⁠-⁠) ()

Gastovski

Jakožto ne moc velkého fanouška hororů mě Exhuma velmi příjemně překvapila svojí komplexitou, poutavostí a hutnou atmosférou permanentního pocitu znepokojení. Začíná se mysteriózně, pak se začne brnkat na duchařskou strunu a  posléze vše vykrystalizuje do čirého hororového běsnění. Sledovat filmy z jihokorejské provenience se skoro vždy vyplatí. ()

FeriusParfax

Čekala jsem teda rozhodně něco víc. Nemůžu ani říct, jak film dopadnul, protože jsem posledních 20 minut prospala. Horory zkrátka nemají mít přes 2 hodiny… Hodně mi vadilo, že vás tvůrci vůbec neuvedli do dění. Netušíte, co se děje, o co jde a nic není po celou dobu pořádně vysvětleno. Takže se tak patláte v nějaké slátanině, kde nevíte, o čem je řeč. Ťamánci navíc házeli jedno cizokrajné jméno za druhým… Až do konce jsem si nebyla jistá, kdo je kdo. Film měl i silnější chvilky. Těch však bylo velmi pomálu a s nedostatkem děsivosti přicházela chtě nechtě nuda. Celkem zklamání. Jediná neusnuvší osoba v místnosti potvrdila, že ani konec nestál za to. ()

Fungore

Jižní Korea.. ta vždy po nějaké době přijde s něčím tak neotřelým, že světu připomene, jak se to má dělat. Máme tu opět horor, který se nedá zařadit jen do jedné škatulky. Začíná to jako mysteriózní atmosférická duchařina, ale nakonec se téma přelívá někam jinam - nechci spoilerovat - a pokud očekáváte, kam se děj bude ubírat, tak vás tvůrci rychle vyvedou z omylu. Příběhem nás provází charismatické postavy, podíváme se na asi nejlépe ztvárněný rituál (spolu s The Wailing), dočkáme se i nějaké té krve a dostaneme úderné finále. Není snadné ten film popsat bez spoilerů - nerad bych někomu sebral momenty překvapení, proto bych to jednoduše shrnul. Tenhle horor se vyplatí vidět, je to zajímavé, mysteriózní a spirituální téma a určitě jste ještě nic podobného neviděli. Pro mě osobně pořád vede starší film The Wailing, který má více rovin, větší mix žánrů a celkově je to vážnější a komplexnější snímek, ale tohle k němu nemá vůbec daleko. Démon jako ze hry Nioh.. to jsem fakt nečekal. Korea se opět trefila do noty. Díky EvilPhoEniX za doporučení! ()

Solverino

Tak to byla opravdu pecka! Po dlouhé době opravdu dobrý horror. Kdo má rád klasiky, korejce a asijské horrory obecně, ten si přijde na své. Naprosto skvělá ponurá atmoška, budete se bát jít vyčůrat :) Moc děkuji za výborné slovenské titulky! ()

Brmbolec

Výborne. Nevedel som sa dočkať, kedy budú titulky a stálo to za to. Konečne zaujímavý horor s dobrým scenárom a zaujímavým príbehom. Dosť pravdepodobne horor roka 2024... ()

SAINTS

Južná Kórea je už desaťročia synonymom kinematografickej kvality, Exhuma je jedným z ďalších kvalitných kórejských filmov. Napriek svojej minutáži je Exhuma svižný horor a tých 134 minút ubehne veľmi rýchlo. Je to napínavý a nepredvídateľný ľudový horor. Posledná tretina filmu je trochu slabšia, v ktorej scenár blúdi medzi všelijakými myšlienkami, z ktorých niektoré sú trochu absurdné, ale to neznižuje pozitívny dojem z celku. Horor je mimoriadne vďačný žáner na kritické a metaforické spracovanie niektorých temných spoločenských tém a Exhuma je takýto prípad. Film nám odhaľuje aj mimoriadne škaredú a násilnú minulosť Kórejského polostrova. ()

HanzoBureshi

Brutality a lekačky bývají vždy hlavním tahounem hororových žánrů, jenomže já dávám přednost takovým filmům, které dokážou zabavit a vyděsit i bez těchto prvků. Naposledy se to podařilo u The Wailing, a nyní je tu Exhuma. Je to snímek, který opět nabídne spoustu věcí, ze kterých si každý divák může něco vybrat, jako třeba folklór, staré kletby nebo mystika. Šamanismus a duchařina jsou opravdu opět skvělým mixem, který převládal v první polovině filmu. Příběh se totiž věnuje paranormálním jevům, ke kterým je přidaná exhumace. Sice se jedná o něco, co není nic nového, ale jakým stylem a pečlivostí to bylo natočeno, tak takhle si mě ještě nic tolik nezískalo, třeba u té exhumace s rituálem mi přestal rozum stát. Následující ghost hunting byl opravdu skvělou záležitostí s minimum efekty. To jsem však ale netušil, že druhá polovina přepne na jiný level, a nabídne tak něco originálně najetého a šíleného. Proč se mi vybavil film Onibaba? Je to totiž naprosté žrádlo! Hlavní postavy jsou fajn, Min-sik Choi je stále frajer a Hae-jin Yoo je dobrá výpomoc, dohromady jde o sympatickou střelu. To samé dvojice Go-eun Kim a Do-Hyun Lee. Ta vizualizace, ty zvukové efekty, ten celkový příběh, ta atmosféra, to finále.... Je to opět kvalitní filmařina a první horor, který mě letos zaujal, a je to opět Asie. Nečekal jsem, že se tento horor spojí s mou oblíbenou tématikou. Mé hodnocení: 9/10 ()

xxmurphyxx

Slušný prírastok do hororového žánru, aj keď to mohlo dopadnúť lepšie. Obsadenie na jednotku, audiovizuálna forma neposadí na prdel, ale svoj účel spája dobre no a príbeh...hlavný ťahúň, aspoň kým sa neodhalí na kosť, tam som čakal predsa len viac. Pomalé tempo a postupné odhaľovanie niečoho zlovestného vo mne vyvolávali hlad po niečom sýtejšom. Atmosférou mi to sadlo, pár pasáží je naozaj vymazlených, nejdem spoilovať, ale hlavnú úlohu v nich zohráva oheň a nebo, kto pozrie bude vedieť. Film som si užil, ale zas žeby som si v blízkej dobe hodlal dať repete, to nie. Kvalita tu je, ale ďalší Wailing sa nekoná. ()

Ace.A.T.L.

Je to hodně zajímavý z hlediska zvyků, víry, spojení s dnešní dobou, ale tím to tak nějak hasne. Bohužel my, týhle kultury neznalý si to nedokážeme přiosobnit. Je škoda, že zlo ukážou v plný kráse, protože to pak shazuje pocit napětí. Ale i tak jsou to ode mě 4* a DOPORUČUJU ()

brasek

Dva duchárske príbehy v jednom filme. Žiadny z nich nie je extra príťažlivý, dej je mdlý, chýba poriadna atmosféra a napätie. Na aktuálne hodnotenie cez 70% je to malé sklamanie. ()

Gretchen

Malinko zklamání. Myslím, že Korejci mohli z tohoto námětu vytřískat víc, přece jen Asiati jsou na horory vycházející z folkloru vcelku experti. U Exhuma mi však chyběla temnější a znepokojivější atmosféra. Zkrátka: Málo jsem se bála a čekala jsem větší nářez. Vyzdvihnout bych však chtěla precizní ztvárnění korejských šamanských rituálů, které byly atmosferické víc než dost a zároveň bravurně natočené. Tyto scény jsem si dokonce pustila dvakrát a měla jsem během nich sto chutí se k vymítání zlých duchů přidat (vypadaly totiž jako docela dobrá party). P.S. (Mini spoiler) Docela mě pobavilo, že hlavní démon je japonského původu. Náhoda či záměr? :)) ()

dr.francin

Jak už tady někdo psal, nejlepší korejský horor (s přesahem) od The Wailing. Modlím se, ať to dostane českou distribuci, tohle je potřeba vidět v kině. ()