Shardlake

• USA Shardlake
Drama / Historický / Mysteriózní / Thriller
USA / Velká Británie, 2024, 3 h 28 min (Minutáž: 49–56 min)

Během rušení kláštěrů za vlády anglického krále Jindřicha VIII. vyšle králův první ministr Thomas Cromwell (Sean Bean) do jednoho z klášterů právníka Matthewa Shardlakea (Arthur Hughes), aby vyšetřil smrt královského zmocněnce. Vyšetřování, které provází další vraždy, nejasné stopy a spletité motivy, směřuje k překvapivému řešení. (raininface)

verbal

Sansomovy knihy jsou dle mého neskromného a ryze objektivního názoru moc dobré. Dokonce bych neváhal velkohubě prohlásit, že jeho trampoty zkripleného středověkého právníka za vlády prasokrále Jindry Osmičky bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co lze z historické literatury i z literatury obecně s obrovskou chutí sežrat. Jedná se totiž nejen o nebývale qalitní, originální a strhující napínače s naprosto precizně vykresleným historickým pozadím, ale především o vzdělávací počin, který velmi zábavnou formou sqěle doplňuje bílá místa ve velkobritském dějepisu 16. století. Tudíž jsem se, sice s obavami, vrhnul po audiovizualizaci Sansomovy prvotiny „Rozpuštění“ lačněji než štětka s genitálním oparem po Herpesinu a slupnul to na jeden zátah. Ten oprávněný strach pramenil výhradně z toho, že jsem pod produkcí uviděl rudý nápis „Dyzny“. A nebyl by to zkurvený manipulativní bolševický kokotporát, aby to alespoň pořádně nenegrofikoval. A tak tu máme klášterního negropata z Ugandy a mnišské osazenstvo tvoří z poloviny mouřenínové, hadrové hlavy a pandžábští čmoudí, pro které dozajista nebylo ve středověké Anglii, a zejména v církevních kruzích, kam plivnout! Nasraně druhé se však jedná o naprosto perfektní, kulantně výpravnou a maximálně věrnou adaptaci Sansomova sqostu, ozdobenou naštěstí bílým!!! Fazolkovým Cromwellem, zcela bez jakýchkoliv středověkých feministek, maskulinních vzplanutí k pánským konečníkům, zvrhlí mniši jsou zde bez revisionismu označování jako odporní sodomité, a ti na to de fuckto mají kopyrajt od Ředitele již od roku 325. Je vidět, že to SýDžej bezhlavě nepustil z ruky jako Bernie Saské kroniky Bolševizi, takže se až na to černomytí jedná o vynikající a téměř důstojnou adaptaci. Audiovizualizace samozřejmě nikdy plně nevystihne úžasnost knihy, takže pokud nejste úplní mongololidé a umíte číst, vřele doporučuji to udělat, nebo alespoň žvýkejte dobré knihy. Autorova prvotina, ač parádní, je z jeho 7 knih asi nejslabší, a opravdové bomby SýDžej jede až od druhého dílu. Moc doufám, že to proleze se slušnou sledovaností i přes většinové zdegenerované homixové retardéry a já se dočkám rasově, tranzistorově i sufraštětkově nezpotvořených adaptací všech sedmi. ()

M.i.k.e

jelikož neznám Sansomovi knížky, tak první co mě napadlo když sem zahlédl "plakát" téhle minisérie bylo že půjde o další teen fantasy od Disneyho. Jenže chyba lávky a Shardlake jmenující se podle svého hlavního hrdiny je velmi slušná historická detektivka, která svůj fiktivní případ zasazuje do reality Anglie šestnáctého století (v tomhle případě těsně za popravu Anne Boleyn). A ono to funguje a funguje to opravdu dobře. Jediné co mě trochu mrzí je fakt, že se celá série z větší části odehrává v interiérech, takže není zase tolik možností jak nasát tu špinavou středověkou atmosféru. Ve výsledku je to ale spíš detail...70% ()

Daiker

Takový Poirot z 15. století.... Kdo má rád záhadné anglické detektivky bude určitě spokojený.... Vizuál je až hororový, ale za to může prostředí starého kláštera, který leží mezi blaty. Tam se odehrává většina příběhu, což je dobře. Případ je zajímavý a už jsem tušil ve třetím díle, že ****** Samozřejmě nechybí závěrečné odhalení, kde si detektiv (zástupce koruny) všechny svolá a prozradí pachatele..... Chci další případ a doufám, že bude.... Byla zfilmována jen jedna kniha ze sedmi... ()

hanagi

Historické detektivky miluju. I když předlohu neznám, období vlády Jindřicha VIII je tak profláklé, že orientace v dobových souvislostech není problém. Příběh je zajímavě spletitý, ale drží se logiky a i prostředí zimou prolezlého kláštera má tu správně temnou atmosféru. Neobvyklá je hlavní postava fyzicky postiženého právníka, velice chytrého muže, který musí vybalancovat svou potřebu pravdy a spravedlnosti se zájmy svých chlebodárců. ()

Jirka_Šč

Slabších 5 hvězd. Čtyřdílná minisérie připomínající Jméno růže. Jen to je méně "divné", mainstreamovitější, zasazené do Anglie 16. století (kterou čtenář zná trochu lépe, než Itálii 14. století) a děj se neomezuje pouze na jeden klášter. Výborný příběh a oceňuji hlavního, tělesně postiženého (což bylo v té době považováno za nečisté a hříšné – buď byli dotyční hříšní sami, nebo možná projevovali hříchy svých rodičů a předků) hrdinu - Matthew Shardlake - právník, inteligentní, navenek silný, v soukromí s obavami a kritický vůči svým chybám. Oceňuji i další nečernobílé charaktery, které dokáží konat zlo i dobro a mohou prezentovat současně aroganci i lidskost. ■ Přestože obvykle v krimi záplatkách plavu, tentokrát jsem uhodl kdo, přestože jsem netušil proč. ()

• Sean Bean zde hraje historickou postavu Thomase Cromwella. Tento rádce a první ministr krále Jindřicha VIII. byl 28. července 1540 popraven stětím. (DerfelCadarn)
  • Klášter St. Donatus ve skutečnosti neexistoval a ani Scarnsea nebylo skutečným přístavním městem na jižním pobřeží Anglie – obojí si vymyslel C.J. Sansom. Právník Matthew Shardlake (Arthur Hughes) je sice fiktivní postava, jeho pozice královského komisaře pod vedením Thomase Cromwella (Sean Bean) však byla skutečným, mocným postem. (Jirka_Šč)