Reklama

Reklama

Shardlake

(seriál)
  • USA Shardlake
Drama / Historický / Mysteriózní / Thriller
USA / Velká Británie, 2024, 3 h 28 min (Minutáž: 49–56 min)

VOD (1)

Epizody(4)

Obsahy(1)

Během rušení kláštěrů za vlády anglického krále Jindřicha VIII. vyšle králův první ministr Thomas Cromwell (Sean Bean) do jednoho z klášterů právníka Matthewa Shardlakea (Arthur Hughes), aby vyšetřil smrt královského zmocněnce. Vyšetřování, které provází další vraždy, nejasné stopy a spletité motivy, směřuje k překvapivému řešení. (raininface)

(více)

Recenze (32)

alchac 

všechny recenze uživatele

Už když jsem příhody Matyáše Šerodlaka četl v knižní podobě, říkal jsem si, že po tomhle musí současná kinematografie dříve nebo později skočit. No posuďte sami – hlavní hrdina tělesně hendikepovaný, jeho nejlepší přátelé jsou dokonale integrovaný, na Sorbonnské medině studovaný arabský imigrant a dále konvertita židovského původu (to tenkrát v době čtení ještě byli Hebrejci ti hodní) a dokonce se v jedné z knih jako jeden/a z hlavních postav objeví opravdu velmi zajímavý/á tranzistorák. Že po tom chňapnul zrovna největší současný korektální ničitel dobrého vkusu, jehož logo v úvodních titulcích je pro mě jinak signálem pro okamžité vypnutí, mě proto sice nepřekvapilo, nicméně i tak docela vyděsilo, avšak po zhlédnutí první knihy musím říct, že nakonec to dopadlo docela přijatelně. Přemnožení MUDr. Maltonů, byť očekávané, mně sice permanentně nadzvedávalo žluč, stejně jako to, že Barák příliš nepřipomínal toho v knihách popsaného ostříleného a prohnaného šermujícího krav mága, ale spíše budil dojem, že by býval mohl velmi úspěšně infiltrovat tajnou klášterní sodomitskou buňku, a jakkoliv Matyáše shledávám povedeným, přece jen jsem byl mírně zklamán, že radši qazimódně neohnuli hřbet přítomného Borového Mirdy (jehož part by takto mohl zaujmout prověřený Rylance a Théoden si mohl znovu střihnout Norfolka). Takže sumasumárně zatím za pěkné čtyři, nicméně s ohledem na to, že v jedničce se autor teprve nesměle (a proto místy příliš okatě Ecologicky) rozjížděl, očekávám, že nejpozději po druhé knize to vytáhnu na plný počet a zejména doufám, že to Děsnejové neutnou/nedoprasí před nejoblíbenějším Zjevením. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Mám rád tieto temné výlety do stredoveku. Asi najlepšou správou je, že táto miniséria má iba 4 epizódy a tvorcovia zbytočne nenaťahujú čas ani diváka. Historická vyšetrovacia kriminálka má výbornú atmosféru, pretože prevažnú časť deja sa nachádzame za bránami kláštora a mne tieto komornejšie ladené príbehy sedia. Lákadlom pre mňa bolo okrem príbehu samozrejme najmä meno Sean Bean, ale musím sklamať všetkých, ktorí sú na tom podobne. Sean tu odohraje asi 2x ani nie 5 minút, čo je trochu sklamanie, ale na druhej strane mi to vynahradil úplne neznámi A. Hughes, ktorý má charizmu a hraje slušne. Úvod sa mi zdal trochu narýchlo, navyše dosť nevhodná hudba ako z Pirátov z Karibiku, takže mi chvíľu trvalo kým som sa naladil. Vyhovovalo by mi ešte o čosi pomalšie tempo, viac napätia a celkovo temnejší prístup. Knihu nepoznám, ale vraj ich je viac, takže sa možno dočkáme ďalších minisérií.  Výborne spracované, ale bez nejakého výrazného napätia, navyše s "malými" historickými nezmyslami. Hlava kláštoru černoch? Vážne? V tej dobe?, aj preto slabšie štyri *. 70%. ()

Reklama

DwayneJohnson 

všechny recenze uživatele

Víc nedám, ani kdyby mě na skřipci tahali, to vám teda řeknu. Fakt, že opata hraje černoch v roce asi 1530, ten bych ještě zkousl, protože už jsem asi zhyperzkorektněl, ale víc mi vadily jiné věci. Hlavně taková řekl bych až načančanost, která se týkala výpravy a reálného zobrazení té doby. Samozřejmě s trochou více bolesti a utrpení tehdejšího, anglického obyvatelstva. Tohle vše mi tady prostě dost chybělo. ()

hanagi 

všechny recenze uživatele

Historické detektivky miluju. I když předlohu neznám, období vlády Jindřicha VIII je tak profláklé, že orientace v dobových souvislostech není problém. Příběh je zajímavě spletitý, ale drží se logiky a i prostředí zimou prolezlého kláštera má tu správně temnou atmosféru. Neobvyklá je hlavní postava fyzicky postiženého právníka, velice chytrého muže, který musí vybalancovat svou potřebu pravdy a spravedlnosti se zájmy svých chlebodárců. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

jelikož neznám Sansomovi knížky, tak první co mě napadlo když sem zahlédl "plakát" téhle minisérie bylo že půjde o další teen fantasy od Disneyho. Jenže chyba lávky a Shardlake jmenující se podle svého hlavního hrdiny je velmi slušná historická detektivka, která svůj fiktivní případ zasazuje do reality Anglie šestnáctého století (v tomhle případě těsně za popravu Anne Boleyn). A ono to funguje a funguje to opravdu dobře. Jediné co mě trochu mrzí je fakt, že se celá série z větší části odehrává v interiérech, takže není zase tolik možností jak nasát tu špinavou středověkou atmosféru. Ve výsledku je to ale spíš detail...70% ()

Zajímavosti (2)

  • Klášter St. Donatus ve skutečnosti neexistoval a ani Scarnsea nebylo skutečným přístavním městem na jižním pobřeží Anglie – obojí si vymyslel C.J. Sansom. Právník Matthew Shardlake (Arthur Hughes) je sice fiktivní postava, jeho pozice královského komisaře pod vedením Thomase Cromwella (Sean Bean) však byla skutečným, mocným postem. (Jirka_Šč)
  • Sean Bean zde hraje historickou postavu Thomase Cromwella. Tento rádce a první ministr krále Jindřicha VIII. byl 28. července 1540 popraven stětím. (DerfelCadarn)

Reklama

Reklama