Horizont události

• Velká Británie Event Horizon (více)

hrumsrt

Po obrovském finančním úspěchu předchozího celovečerního snímku Paula W.S. Andersona, kterou byla kultovní a mnou oblíbená filmová adaptace legendární hry Mortal Kombat, se od Andersona čekaly velké věci, a tak nebyl problém ho dostat k režii zajímavějšího, finančně náročnějšího a nakonec i ambicióznějšího filmového projektu. A právě tím luxusnějším a zlomovým filmem, který Andersona vystřelí výš, měl být právě Horizont událostí.. Už prozradím, že to tak úplně nevyšlo a finančně projekt propadl, což pak ještě dorazila režisérova následující televizní účast a úspěchem se konečně stal až další nakonec kultovní film Resident Evil. Ale zpět k tomuto snímku.. Horizont událostí si režisér vybral namísto jiného projektu, který ho tolik neoslovil, naneštěstí jím byli první X-meni, kteří následně proslavili každého, kdo se jen mihnul na place.. Ano, možná šlo o chybu, ale Anderson měl větší ambice a věřil si na sci-fi, z něhož cítil potenciál stát, že by po letech mohl stát vedle legendárního Vetřelce. No pýcha předchází pád, a tady své schopnosti tvůrce vysoce přecenil... Horizont událostí je trošku podvod, jelikož když si vezmete termín "horizont událostí" v kontextu sci-fi už okamžitě máte nějakou asociaci, co by Vás asi mohlo čekat, ale tomuhle jevu se snímek obloukem vyhýbá... Ve snaze přiblížit se právě Vetřelci můžeme na filmu vidět několik podobně laděných snah, které ale ve výsledku tak prodány nejsou.. Taktéž se jedná o sci-fi horor, ale třeba tam jde Ridley Scott vsadil na praktické efekty, tady už se pracuje s digitálním obrazem a to teda nepříliš vděčně.. Prakticky celá první třetina, kde se seznamujete s postavami a spíše si opakujete podobné vesmírné kratochvíle, jako v již zmíněném Vetřelci, anebo jako v podobně slavné Vesmírné Odyssei.. A i když to pořád samozřejmě není srovnatelné, jelikož nikdo z posádky není Keir Dullea a už vůbec ne Sigurney Weaver, stále jsem se bavil a užíval si ten nevědomý stav, než budou muset hrdinové postoupit k nějakému řešení zápletky.. Jenže pak přijde kámen úrazu celého filmu, tedy scénář Philipa Eisnera, který si vybral skvělé zasazení, ale vůbec nevěděl, co dál.. Takže s postupně plynoucí stopáží klesá kvalitativně i celý film. Po celou dobu se snaží diváka přesvědčit, že všichni vědí, kam směřujeme, sem tam to proloží nějakým chytrým nápadem, ale jak roste originalita, až nakonec se musí začít zápletka rozuzlovat, přestává Horizont událostí dávat smysl a zásadně ztrácí šmrnc... A i když se mě po dokoukání zmocňuje pachuť a pocit promrhaného potenciálu (na který ale Anderson zkrátka od začátku neměl), stejně jelikož je podobně laděných vesmírně-mysteriózních dramat tak málo, neměla by slabší finální třetina nikoho odradit a třeba ji nakonec pochopíte srozumitelněji.. 70% ()

sovereign

Jeden z filmov, ktorych vysoke hodnotenie na portali csfd.cz akosi nechapem. Isto, zaciatok navodi v cloveku pocit dacoho tajomneho, uvodne zabery skvele, clovek sa tesi, potom caka, caka, caka a nic... film pride, odide a pri tom odchode sa cloveku velmi, velmi sprotivy (co mal do pekla znamenat ten zaver?) ()

snake

Je k nevíře kolik se v dnešní době točí rádoby hororů a kolik z nich končí v tom nejhorším filmovém odpadu. A co je vyloženě smutné- horory sleduje divák většinou kvůli jednomu prostému cíli, aby se trochu bál. Jenže to se povede v dnešní době jednomu z padesáti hororů. A právě proto si tolik cením Horizontu Události. Minimálně první polovina je tam děsivá, že mě dokáže zaručeně dostat i po padesáterém shlédnutí. Scénář je podle mě naprosto originální záležitost až na to, že v druhé půlce začíná ztrácet dech a z děsivého hororu se stává krvavá nechutnost a na konci akční blbina. Je to doopravdy velká škoda, hlavně z toho důvodu, že tento film mohl stát na předních místech nejlepších hororů v historii kinematografie. To, že je ve filmu plno nechutností a opravdového hnusu je věc, která mě osobně zas tolik nevadí (i když na poprvé mě doopravdy silně rozhodila), co mi ovšem vadí je, že na konci se postavy chovají naprosto idiotsky a finále je dosti béčkové a laciné. Opravdová škoda! Paul W.S. Anderson je průměrný režisér, každopádně s Horizontem si poradil nadprůměrně. Dokázal vytvořit opravdu hustou atmosféru, která film vynáší ze sraček béčkových vod! ()

Amadeo

Tomuto sa hovorí akčné sci-fi s prvkami hororu. A jedno zo scifičiek, kde triky len umocňujú celkovú tiesnivú priam nostronovskú atmosféru. Veľmi dobré výkony dvoch protihráčov Sama Neila s jeho diabolským vynálezom a Laurenca Fishburna s jeho snahou zachrániť každý život, ktorím kontruje zvyšok kompánie z Louise&Clarke. Takže , keď vás niekto tam z vonku požiada o pomoc, vypočujte si jeho volanie poriadne. Za chyby sa totiž platí životom. V celku veľmi dobré sci-fi , oficiálne za štyri * , ta piata za otvorený koniec - milujem otvorené konce. ()

rhcp44

Tak hustou atmosférou, jaká nám je nastíněna v první hodině filmu, se může pochlubit velice málo filmů podbného žánru. Ve zbývající půl hodině je sice celkový dojem trošku pošramocen, ale to mrazení v zádech, které zůstalo i několik okamžiků po skončení filmu, si zaslouží 5*. ()

Tales

Atmosfera v prvnich asi dvou tretinach je tak brutalni, ze sem se malem posral. Vizualne je to taky dobry. Problem ale je to, co se stane v posledni tretine filmu. Hodne dobre rozjetejch hororu proste nedokaze udrzet kvalitu filmu az do konce a z niceho nic proste prepne na akcni vyvrazdovacku, coz uplne zkurvi atmosferu. A samozrejme je to pripad i tohodle filmu, protoze to co se stane v posledni tretine a cely "odhaleni" toho, co se na lodi vlastne deje je pekne trapny a myslim, ze z toho slo udelat neco mnohem lepsiho. Jinak u nekterejch dialogu sem se musel smat, vrchol debility. Ale to uz je proti tomu konci jen takovy maly minus. Za ty prvni dve tretiny je to jasnejch pet hvezdicek a za ten konec tak dve hvezdy, takze celkove za 4. ()

Jaromír

Nadprůměrná sci-fi vyvraždovačka. Po obrazové stránce velmi působivý film s hutnou atmosférou, na kterou jen tak nezapomenete. ()

Soubi

Nejděsivější sci-fi horor a jeden z nejlepších hororů vůbec. Momenty zástavy srdce se střídaly se zrychleným dechem, protože prostředí kosmické lodi bylo...mírně řečeno...k zbláznění. Rok 1997 jde na filmu vidět, přesto si drží první příčku mého žebříčku specifického žánru sci-fi hororů (Vetřelce nepočítám, to je úplně jiná kategorie). Co je na tomto filmu nejlepší? Atmosféra a to, že si ho jen tak brzy znovu nepustíte :) ()

Bigfuckman

Horizont událostí jsem viděl již v době jeho vzniku. Tehdá se točila vesmírná sci-fi jak na běžícím pásu. Bohužel s odstupem času a po shlédnutí kvalitnějších vesmírných sci-fi nemůžu než udělit horizontu událostí pouze průměrné hodnocení. Film vykrádá jiné snímky seč může. Namátkou zmiňuji : Alien, The Shining, Spacey Odyssea. Pocit strachu se nedostavil ačkoli se o to tvůrci jistě snažili. Scénář nebyl špatný, ale jistě by to šlo natočit o mnoho lépe a větší dávkou napětí, záhad, tajemna a atmosféry. ()

intro

Jeden z nejlepších sci-fi hororů co sem zatím viděl.Parádní doslova pekelná atmosféra a Sam Neill jako zloduch je prostě perfektní a hlavně ke konci je úplný monstrum.Rozhodně doporučuju ()

curfew77

Ve své době jsem to baštil absolutně bez dechu, dneska už se tedy sem tam pousměju, ale přesto: nestárnoucí hlášky typu "proženu to filtrem a uvidíme" nad znepokojivým palubním videodeníkem jsou prostě nádhernou ukázkou žánru :) Navíc Laurence Fishburne ve své nejlepší předmatrixovské roli, vizuálně velmi působivé (kolik tak asi mohl činit rozpočet?), zkrátka, velmi slušný film, který nedostane do kolen ani poněkud čitelný závěr. "Tahle loď je zkurvená. - Díky za vědecký rozbor." :))) 80 %. PS: Tak rozpočet činil 60.000.000 USD... což není zas tak málo :) ()

Stejšn

Vše podstatné už bylo napsáno, do dvou třetin paráda, pak smutný zlom. Ještě bych dodal, že ve filmu je až moc lekaček typu "kamera najede na postavu úplně nablízko, a najednou odjede s lekacím zvukovým efektem dozadu a za postavou někdo stojí, případně jí položí ruku na rameno apod." ()

čolek

Počáteční silnou atmosféru na způsob Vetřelců vystřídá něco jako Vymítač ďábla, ale nenudíte se a o to tu jde, ne? Jen se mi do role posedlého dr. Weira příliš nehodil Sam Neill. ()

Borecz

Ach, jaká škoda! Tak solidní začátek a tak hrozný konec. Docela výstižné, ne? Myslím, že ano. Film se totiž rozjíždí skutečně velmi slušně a hned po seznámení se s hlavními hrdiny přichází tajuplná atmosféra neznámé lodi, která je velmi hutná a do jistého okamžiku i napínavá a zajímavá. V jisté chvíli (touto chvílí bych nejspíše nazval určitý výjev v lodním deníku) se však atmosféra i děj mění ze strašidelného na přihlouplý, což pokračuje přes zbytečný a přehnaný až k naprosto absurdnímu a ubohému. To je ovšem hrozná škoda, protože snímek má minimálně v první polovině velmi dobře nakročeno k tomu, aby byl velice solidním a atmosférickým, avšak v druhé polovině se této možnosti nejen vzdává, on ji přímo zahazuje, cupuje na kousky a ty následně zadupává do země. Vezmeme-li to kolem a kolem, pak opravdu slušný rozjezd a poměrně dobrou první polovinu filmu vystřídá podprůměrná atmosféra obyčejné vyvražďovačky a enormně hloupý závěr. Celkem se mi tedy zdá, že zápory převažují nad klady a to tedy dává něco přes 2* (tři to ale nejsou). ()

PeterFLJilek

Inšpirácia Solarisom? Možno áno, možno nie. Na jednej strane musím uznať vynikajúcu prácu s napätím, ale v mnohých prípadoch sú scény až príliš priemerné. Nehovoriac o menších nedostatkoch, veľmi detailných, ktoré si však divák laik nevšimne. ()

Pitryx

Naprosto skvělé efekty i děj, i když 1 – 2 hluchá místa by se zde našla. Bohužel nápad už zde byl (SOLARIS), ale tam je děj naprosto nudný. Také maskéři se zde vyřádili a vyřádili se na velmi dobré úrovni. Jen si stále myslím, že je škoda onoho nápadu, dalo se z něj vytřískat více. Ale třeba by to již nebylo ono. Jak tedy snímek ohodnotit? Zařadil bych jej do vysoce nadprůměrných, ale žel s drobnými chybičkami. Novad.h.0810288726/9155 ()