Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Citlivý příběh o Edim - sběrači kovového šrotu i knih. Peníze, které za kov získá, obvykle propije spolu se svým parťákem Jurečkem v hospodě, kde se setkává s mafiánskou dvojicí drsných bratrů. Bratři Ediho požádají, aby doučoval jejich sestru, kterou po smrti rodičů vychovávají. Ediho si vybrali, protože vědí, že jeho vášní jsou knihy a že je Edi sečtělý. Ale také proto, že není Edi atraktivní a krásná sestra mu nepodlehne. Za několik měsíců se však ukáže, že je sestra těhotná. Podezření padá na cikána, který se o sestru dlouho zajímal. Sestra pod strachem pomsty bratrů označí Ediho za otce dítěte... Edi bydlí někde vedle nás. Míjíme ho každý den, když jedeme do práce, školy, do kina, ke známým. Vidíme, jak tlačí svůj vozík, naplněný tím, co nám kdysi bylo vzácné, ale dnes jsme se toho zbavili. On ví, co se s tím dá ještě udělat. Jeho život se nám zdá málo komplikovaný a možná proto on výborně zná základní pravdy o životě - co je to přátelství, poctivost, láska, možnost spolehnout se na druhého, dát někomu štěstí. Když se díváme na film o Edim, začínáme rozumět, co je opravdu pro nás to nejdůležitější. A co v tom filmu najdeme pro sebe, je jeho skutečná hodnota... Polský film Edi Piotra Trzaskalského získal vedle mnoha domácích cen i ceny na mezinárodních filmových festivalech m.j. jmenujme alespoň cenu ekumenické poroty a cenu Fipresci MFF v Berlíně 2003, cenu Philip Moriss na MFF v Karlových Varech. Polská republika nominovala film Edi na cenu Oscara Americké filmové akademie v roce 2004. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (39)

emma53 

všechny recenze uživatele

Já jsem první polovinu válčila s tím jestli to zvládnu celé, protože Jurek s Edim se od té flašky ne a ne odtrhnout, ale Poláci jí mají přišitou už k pupeční šňůře, tak jsem věděla, že bych čekala zbytečně. A to jsem ještě chvíli jen tak mimo obraz přemýšlela, jestli těch lahví vodky je víc před kamerou a nebo za kamerou. Ale ono to velmi dobře vystihlo jejich mentalitu, včetně těch vozíčků se šrotem, ano, takhle to tam stále funguje a kdo si myslí, že ne, stačí se tam jet podívat. Postupně se ovšem vše mění ve velké drama, když dojde k otěhotnění jedné dívky a podezření padne právě na zcela nevinného Ediho. Od tohoto momentu nabyl film neskutečně silnou a dojemnou atmosféru, kdy jsem se chvílemi dívala na Ediho s miminkem skrz slzy. A když tady napíšu, že tam byly situace přímo srdceryvné, tak věřte, že tady to slovo je skutečně namístě. Závěr byl v této situaci jediný možný, ale že bych ten kapesník už nepotřebovala, tak to ne, ba právě naopak. Krásný film o drsnoti a smutné životní realitě v kontrastu se skutečnými touhami našeho srdce. Kdo si chce pobrečet, tak tohle moc smutné drama doporučuji. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Aby příběh vyzněl plnou silou je potřeba vyčkat až do poslední scény, protože pak TO přijde a stojí TO za to. Tři dámy co seděly v kině v mé blízkosti začaly vytahovat kapesníčky jak na povel. Hodně vydařený je rovněž obrazový kontrast mezi syrově a špinavě vyobrazeným městským životem a poetikou polského venkova. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Nevím, jestli to bylo cílem, ale podobný typ filmů se natáčí s výhledem na účast v soutěži na filmovém festivalu a s výhledem na ocenění filmovou kritikou. Komerční potenciál tohoto snímku je minimální. Koncentrovaná deprese v příběhu o dvou bezdomovcích, kteří nemají sílu vzepřít se osudu. Citlivě nasnímané, založené na poctivých hereckých výkonech, s dobrou kamerou. Emotivní příběh o tom, že každý ztroskotanec za sebou vláčí nějakou minulost. Celkový dojem: 70 %. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Obyčejný chlápek postávající na ulici. Nenápadný. O vaši pozornost neusiluje, jeho život vás nezajímá. Polského režiséra Piotra Trzaskalského ano a věnoval mu celý film. Edi je looser. Co měl, ztratil. Co má, ztratí též. Žije za peníze ze sesbíraného šrotu či vyhozených elektrospotřebičů. Často relativně nových a funkčních elektrospotřebičů, což nedává spát Ediho kamarádovi Jureczkovi. Proč, proč to ti lidé vyhazují? Taky se někdy ptám. Z chladného a odtažitého Polska přišel nečekaně citlivý a vstřícný snímek, s univerzálním, v postsocialistických zemích přesto účinnějším příběhem o životě a přežívání. Perfektní technickou stránkou může směle konkurovat nákladnějším západním produkcím. Ty ovšem málokdy dojímají bez tíhnutí k patosu. Edi je krom několika radostných okamžiků mimořádně smutným filmem. Řekl bych, že v tolik kritizovaném konci nejvíc. 80% Apendix: První minuty, kdy kamera zabírá vodní hladinu, kterou s čím dál větší intenzitou rozčeřují dopadající kapky, bych bez váhání označil za jeden z nejlepších úvodních záběrů vůbec – miluji déšť! Zajímavé komentáře: Douglas, charlosina ()

ORIN 

všechny recenze uživatele

Malý velký film. V Ediho životě se něco zvrtlo. Zřetelně je vidět, že má navíc, ale není natolik silný, aby sám něco změnil. A tak se smířlivě podvoluje svému osudu a bez jakýchkoliv námitek přijímá rány života. Při sledování se mi na mysl neustále drala myšlenka, jaký je vlastně život svině. Od plného hodnocení mě odradill až příliš předvídatelný a v mnoha ohledech hloupý konec. IMHO typický snímek pro MFF. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama