Reklama

Reklama

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

  • Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (1 305)

novoten 

všechny recenze uživatele

Zatracovat Columbuse a dělat z Cuaróna boha tady nebudu už proto, že první polovina mi přijde jako tematicky naprosto přesné navázání na poetiku prvních dvou dílů a pár kamerových vychytávek či zoomy na na mrznoucí květinku (přestože jsou formálně naprosto perfektní) nijak zvlášť atmosféru nezmění. Pro nezaujatého diváka sice prospějí, ale pro mě, jako pro skalního fanouška knižních předloh, jsou jen nepatrnou ozdobou. Zlom přichází ve chvíli, kdy se Harry s Hermionou dostanou k Vrbě mlátičce a nastává neskutečný masakr, kde fascinující herecká etuda trojice Thewlis-Oldman-Rickman je tím nejmenším. A vrchol samozřejmě v dlouho trvajícím finále s časovými hrátkami a všemi bytostmi, které jen mohou diváka vyděsit. Jediná výtka tak míří k velké scenáristické díře: vysvětlení toho, kdo jsou Pobertové, by asi pomohlo. Přesto jsem třetí díl viděl asi nejčastěji a snad i chápu jeho pozici nejoblíbenějšího dílu. Já mám ale o chlup raději Yatesovy kousky. ()

Cival 

všechny recenze uživatele

O třídu výš než Columbusovské shity. Skvělá stmosféra, celá řada velmi zajímavých nápadů, záběrů a režijních vtípků (třeba ta ruční kamera v prvních sekundách). Mám sice spoustu výhrad, ale takovýhle Potter se mi líbí. Narozdíl od jednotky a dvojky, kde mě nezaujala snad žádná scéna, mi ve trojce přišlo několik momentů geniálních (vlak, hrátky s časem), takže děkuji Cuarónovi za napravení série a těším se na další díl. ()

Reklama

Kaka 

všechny recenze uživatele

Harry Potter je po celou dobu tak trochu lehká vykrádačka Jacksonova opusu. Šikovně si z něj půjčuje všelijaké detaily a drobnosti - ne příliš nápadně, přesto jsem ve všech třech dílech našel hned několik velmi podobných scén, či konkrétních věcí. Ve třetím díle jsou to jednoznačně Mozkomoři, kteří se až otravně podobají úchvatně provedeným Nazghulům. Pravda ovšem je, že trojka je doteď nejtemnější a nejmín dětský film celé série. Poprvé jsou zde vidět až hororové prvky, které zřejmě budou dále eskalovat tvůrci v pozdějších dílech. Není to výrazně lepší díl, než ty dva předešlé, ale přece jen možná o malinko ano. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

V mnoha komentářích čtu, že teprve teď, díky změně režiséra, dostal Harry Potter tu pravou potterovskou atmosféru, že konečně potemněl a podobně. No, myslím, že to jsou dost zavádějící tvrzení. Vždyť jak by mohly mít předchozí dva filmy atmosféru Vězně z Azkabanu, když se v nich (stejně jako v jejich předlohách) nedělo v podstatě nic, co by si o ni říkalo? Takže co do atmosféry bych řekl, že nejde o zas tak velkou zásluhu Alfonsa Cuaróna - on měl prostě štěstí, že se dostal právě k této části. Co už jeho zásluhou samozřejmě je, to je strhující spád filmu, ta všudypřítomná hravost (scéna s bubákem, kdy kamera prolétá zrcadlem tam a zpět například), napínavé, ba přímo hororové scény s mozkomory a citlivé vedení herců, jejichž hrdiny sice začíná pěkně mlátit puberta, ale ani na chvíli je nepřestáváme mít rádi. No a pak tu jsou samozřejmě nové postavy. Garyho Oldmana i Davida Thewlise je radost sledovat a když se k nim v Chroptící chýši připojí ještě Alan Rickman, je o nejlepší scénu filmu postaráno. Závěrem bych rád ještě zmínil hudbu Johna Williamse - Vězeň z Azkabanu je totiž poslední díl série, k němuž ji skládal, a odvedl absolutně skvělou práci. ()

larelay 

všechny recenze uživatele

Nie zle...Vobec nie. Ale posudzujem to hlavne z hladiska kniznej predlohy. Kniha posobi veselo, najdete sa v nej, pobavite sa a hlavne zapojite fantaziu na plne obratky. Film vsak vo mne zanechal pochmurnu naladu, tak ako vsetky Cuaronove filmy. A este jedna dolezite vec...Harry Potter je hlavne pre mladsiu generaciu. A na Vazna z Azkabanu by som svoje dieta nezobrala.... ()

Galerie (282)

Zajímavosti (152)

  • Samotný průběh natáčení nebyl nenáročný, ale - slovy režiséra Alfonsa Cuaróna - se to dalo předpokládat "hlavně kvůli tomu, jak bylo dlouhé. (...) Byl jsem součástkou ve veliké mašině, která když se jednou rozjede, jen tak se nezastaví a vy s ní musíte držet krok. Ze začátku je to skvělé, protože všechno sviští jako po másle. Přidáváte, zrychlujete tempo... a pak vám dojde, že se vám v tom soukolí zachytilo oblečení a že když na chvíli zpomalíte, uškrtí vás to. Takže to nejobtížnější bylo vyrovnat se s nabitými pracovními dny a s tím, že musíte dělat spoustu věcí najednou. Zároveň jsem točil, stříhal a dohlížel na zvláštní efekty." Při natáčení ve Skotsku štáb zaostal za časovým rozvrhem, z čehož "studio nemělo radost. Ale zachovali se k nám pěkně, podpořili nás. Ono je tam často fakt hrozné počasí, a když potřebujete točit náročné scény v exteriérech, může se klidně stát, že skoro celý den jen posedáváte na place, čekáte, čekáte a čekáte - a stojí to hrozné peníze. Ale tak už to chodí." (NIRO)
  • Pro režíséra Alfonsa Cuaróna šlo o první opravdu "velký" film. Po skončení jeho natáčení k tomu řekl: "Váhal jsem, jestli tuhle práci vůbec mám přijmout. Mluvil jsem o tom se svým kamarádem Guillermem del Torem a on mě podržel a doporučoval mi, ať do toho jdu. Říkal: 'Jestli to uděláš, snaž se hlavně sloužit materiálu. Nepokoušej se udělat z toho film Alfonsa Cuaróna. Když budeš sloužit předloze, natočíš z toho svůj nejlepší film.' Řídil jsem se tím a nakonec jsem si to docela užil. Na prvním místě byla předloha, na druhém místo téhle epizody v sérii filmových Potterů a až pak to, co jsem do toho mohl vložit já. Nechtěl jsem, aby lidi přišli do kina na třetí díl a ocitli se v úplně jiném světě, než na jaký jsou zvyklí." (NIRO)
  • Po scéne s dementorom pri nacvičovaní kúzla „Riddikulus“ má Harry (Daniel Radcliffe) jazvu na druhej strane čela ako v knihe. (Budisovie)

Související novinky

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (více)

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (více)

Reklama

Reklama