Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

Alojs

Regulérně mezi 4* a 5*, avšak na poměry utahané potterovské série nejvyleštěnější útržek. Alfonso byl nejlepší volbou a nevyrovná se mu ani Columbus, ani další, po něm nastupující. Příběh je temnější, zajímavější (rovněž zásluhou předlohy a přitažlivého cestování v čase), nepostrádá napětí a potřebný drajv. Už jen z tohoto pohledu zaokrouhlím nahoru. ()

Uhura

Nejlepší díl celé série (včetně Prince dvojí krve). Výborná atmosféra, kterou podtrhuje velmi dobře zvolený ústřední motiv hudby, pološílený Gary Oldman, .. Cuarón prostě ví, jak na to. ()

Ogrb

Upřímně řečeno Pottera zrovna dvakrát nemusím, ale tohle se docela povedlo. Oproti ostatním dílům je to přímo pohádka. Jednička a dvojka je jedna větší trapárna jak druhá, čtverka je možná vůbec nejhorší a pětka a šestka mě taky nějak nenadchly. Ale trojka je výjimka, která se mi dost líbila, hlavně proto, že už od Mexické jízdy žeru Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí můj obdiv vůči němu jenom prohloubili). Temná atmosféra, dobře udělaní mozkomoři nebo jak se ty potvory jmenujou a slušní herci. Ta jízda na tom okřídleným koni se taky povedla. Pro mě příjemné překvapení. 8/10 ()

Tiiso

Opět s postupujícím věkem i postupující děj kde nabíráme na vážnosti a dramatičnosti. Každý příběh Pottera má svůj styl a nelze o žádné příběhové lince říci, že by byla hloupá či naivní. Opět technicky velmi dobře zvládnuté a postavy jsem si už hezky srovnal a pomalu se s nimi sžívám. ()

Gromit

S příchodem Alfonse Cuaróna chytila potterovská série nový, nečekaně osvěžující dech. Vězeň z Azkabanu je minimálně o třídu výš než předchozí dva díly (které jinak považuji za velmi vydařené). Ponurá, místy až hororová atmosféra, kompaktní děj, výborní herci (včetně těch dětských!) a skvělé triky (zejména mozkomorové jsou úchvatní) činí ze třetího Pottera nezapomenutelný zážitek. ()

Shredder

Cuaron ma talent a je to vidiet. Vazen z Azkabanu ma tu spravnu atmosferu a je zrucne zrezirovany. Vytknut musim len zatial snad najhorsieho filmoveho vlkolaka( vyzera ako opica s 2 metrovy rukami tenkymi ako palicky a spicatymi zubami) a vyber Oldmana do postavy Blacka, ktory ju vobec nevie uchopit tak ako by mal a tym padom straca svoje caro. HP3 uspokoji rovnako fanusikov knihy aj tych co ju nikdy necitali a je to najlepsie spracovany film serie. ()

Jacccob

Změna řežisera téhle sérii opravdu prospěla, Cuaron nám představil podstatně temnější verzi Harryho Pottera, kde jednoduchými nápady vygradoval napětí až do nebe. Scéna, kdy Harry v noci bloudí po bradavicích, a hledá podle plánku někoho, kdo by měl být mrtvý, je dechberoucí. ()

MimiD

Geniálně natočené.Cuaron vážně zaválel a Pottera přemenil z pohádky na skvělý fantasy dobrodružný film. Tento díl je vrchol kvality HP serie. Předsavitelé mě tu zaujali, už nemají tak pisklavé hlásky a chovají se ''rozumněji''. Vytkla bych jen trochu schátralý zjev nového Brumbála. ()

Akitenshi

Filmy Harryho Pottera se mi líbí, všechny kromě tohohle... fakt špatný, hodně velké změny, které nejsou jakkoliv vysvětleny způsobují necelistvost celé ságy, opomenutí vysvětlení pár poměrně důležitých věcí... nic moc. Na druhou stranu, Chroptící chýše (nebo tak nějak se to jmenuje, teď si to přesně nepamatuji) a rozhovor Siriuse, Snapea a Lupina je nádherná ukázka hereckého umění, tahle trojce se pohybuje jako na prknech divadla a celý film získává zcela nový, nádherný nádech, o který je však zase za chvíli připraven a mi se vracíme do napolo dotvořeného světa. Abych byl upřímný, herci se velmi zlepšili, celé to působí daleko kouzelněji a zároveň reálněji... režisér v tomhle směru odvedl dobrou práci... ale scénář by se hodil napsat úplně znova... a teda závěr Harryho usměvavého obličeje, to také mírně vybočuje z řady těchto filmů a Bohužel tím špatným směrem. ()

Farley

Nejlepší díl Pottera vůbec. :-) Furt ještě Columbusovky srdcovej, ale už přituhuje. :-) Dokonalý finále a Garry Oldman dabovaný Davidem Prachařem jako bonus. Co víc si přát? :-) Celá ta sága je supr a tohle je její vrchol. ()

rottik-cb

S Harrym jsem de facto vyrůstala- v podstatě po celou dobu, co knihy o něm vycházely, jsme byli stejně staří :) Zatímco první dva díly mě na plátně moc neuchvátily, tento se mi líbil asi nejvíc, za což vděčím nečekaně civilní režii Alfonse Cuaróna a celkově temnějšímu ladění snímku. Bravo! ()

Izz

Hálelúja! Konečně přišel osobitý a talentovaný režisér,který navíc k adaptování dostal nejlepší díl celé knižní série.A filmového Pottera dokázal vystřelit do hvězdných výšin,kam právem náleží.Dětští herci díky pořádné režisérské osobnosti neskutečně vyspěli,z každé scény čiší víc emocí než z obou předchozích filmů dohromady,vedlejší postavy konečně nejsou smrsknuty do úlohy komických figurek,ale regulérně rozvíjejí mytologii a navrch tu máme spoustu scén,ze kterých doslova sálá ona atmosféra fantasy světa,což jsem v prvních dílech postrádala snad úplně nejvíc.Jen se trochu bojím,že tady skutečně přišel předčasný vrchol celé série a ani monstrózní finále,které přijde za dva měsíce,nemá šanci jej překonat.To je ale to nejmenší,co lze Cuarónovi vytýkat. ()

DadysGirl

Pro hodně lidí nejoblíbenější... Nemůžu tvrdit... Je to rozhodně krásně natočené i zahrané a poprvé tu hraje můj oblíbenější Brumbál, ale prostě je to "jen" dobré zpracování... :) Mimochodem po shlédnutí tohoto dílu jsem se definitivně rozhodla si přečíst knihy... A pak mě nikdo dlouhou dobu neviděl :D Všechny pěkně za sebou... Jen poslední tenkrát ještě nebyl vydaný... :) ()

dj_kure

Jako bych se díval na jiného Pottera. Temnější, zábavnější, akčnější. Už to není jen pohádka pro děcka. Cuarón vyčaroval úžasný kousek, který v potterovské sérii těžko někdo překoná. Dodatek 19.7.2011: Nepřekonal! :) 90% ()

AnyLae

*po shlédnutí posledního dílu zvedám na maximum (z původních 4) protože tohle je opravdu nejlepší z potterů. Cuarónovi se povedl malý zázrak! ()

GudMen

Cuarón si uhnětl Harryho především dle své chuti, což nakrklo nejednoho ortodoxního fanouška. Stejná kuchyně, ale jiné koření, a k tomu zjevně neumyté ruce udělaly své. Ušmudlanější, temnější, hrůzostrašnější a stylovější. ()

Crysis52

Zo všetkých Potteroviek je tato najlepšia. Cuarón zvládol látku výborne a škoda že ich nenatočil viac. Príbeh nám odbočuje od Voldemorta a ukazuje nám viac o smrti Harryho rodičov. ()

Arcipes

Skvost. A rozhodně nejlepší Potter. Cuarón byl pro sérii jako studna na poušti Gobi. Dal filmu konečně tu atmosféru, kterou Columbus hledal a nenašel. Navíc se odhodlal k pořádné filmařině, dal do toho svůj styl a nebál se pozměnit celkový koncept vizuality - minimalizoval a zdynamizoval efekty , naopak silných a velkolepých scén nasekal spoustu, vybral skvělé herce (Oldman, Thewlis) a se stávajícími konečně začal pracovat jako s herci, vyždímal ze scénáře co se dalo a natočil skvělý film, který má dokonce mimořádnou kinematografickou hodnotu. Asi je škoda, že Cuarón ještě na pár dílu nevydržel (nic proti Yatesovi). Po letech film nestárne a navíc mám takový pocit, že český překlad a dabing je snad vůbec nejpovedenější z celé série. 5/5 ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy