Reklama

Reklama

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

  • Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (1 305)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Rána z čistého nebe! Po trapných přepisech veskrze netalentovaného Columbuse tvořených bez stylu, pouze pro rychlý zisk a určené jen typickým konzumentům bez vkusu, přišel tento osobitý a neotřelý film od Cuaróna. Hrdinové najednou mají charaktery, kouzelný svět má náboj a atmosféra je skvělá. Herci najednou umí hrát, a i když to někdy skřípe, je u nich vidět značný posun. Když si člověk uvědomí, že mezi dvojkou a trojkou uběhly jen dva měsíce děje, je změna stylu doslova nepředstavitelná - jako by šlo o jiný (lepší) svět. Nejlepší díl Harryho Pottera. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Vězeň z Azkabanu vychází až po dvou letech. Mě to čekání, abych se pravdu přiznal, přestalo bavit. Tenhle film jsem totiž trošku ve svých letech notně ignoroval, a doteď mě to mrzí. Vězeň z Azkabanu je dost možná nejlepší film ze světa Bradavic, nebo tvůrci mají minimálně vzestupnou chuť dělat filmy lepší a lepší, a je jen otázkou času kam dojdou. Každopádně jsem si dal čas a zkouknul za sebou všecky díly a poznal, že jsem udělal hroznou chybu. Vězeň z Azkabanu je prostě dokonalý. Alfonso Cuarón slíbil, že udělá svět Harryho Pottera, temnější, vážnější, citovější s důrazem na vztahy, což mu evidentně není cizí. Jenže jak řiká také plní, a ten svět prostě to všecko v tu ráno neskutečně potřebuje. Prostě čistě řečeno, Harry Potter zase válí. Ten rok v Bradavicích jsem si s ním náramně užil. Kéž by to bylo delší, kéž by z knihy toho šlo víc nacpat do filmu. Nemůžu si pomoct, já mám jen takový pocit, že taková sága se nikdy už ve světě filmů neobjeví, nikdy. Tak si to alespoň musím vychutnávat, dokovaď to jde. Takže Harry Potter a vězeň z Azkabanu je další díl příběhu, který se drží v jasně vymezených kolejích a ještě je lepší, než by kdo vůbec čekal. --- Kdo je asi tohle? - Profesor R. J. Lupin. - Ty víš všechno. Jak je možný, že ví všechno? - Má jméno na kufru, Ronalde. ()

Reklama

Lynn 

všechny recenze uživatele

Ze všech tří "Potterů", které jsem dosud viděla, mohu o tomto s čistým svědomím prohlásit, že JE to skvělý film. Děkuji z celého srdce tomu, koho napadlo vykopnout z režisérské sesle rutinéra rodinných komedií Chrise Columbuse a nahradit jej talentovaným Mexikáncem Cuarónem. Pod jeho vedením má "Potter" doopravdy temnější atmosféru, Mozkomoři a vůbec celá vizuální stánka věci se vyvedla úžasně, děcka možná i trochu hrají. Stále ještě se považuji za odpůrce potterovské série (ani ne tak kvůli knihám, nečetla jsem je, ale podle ohlasů by to mohla být i kvalitní četba a alespoň je tu někdo, kdo donutí dnešní generaci odkojenou televizí a PC hrami trochu číst; vadí mi ovšem ta komerce a humbuk okolo), přesto jsem ochotna ji akceptovat a pokud bude úroveň i nadále stoupat, třeba změním i názor, mám už k této cestě jednou nohou nakročeno. Především proto, že závěrečná pointa byla docela překvapivá a já se tak na poslední chvíli přestala obávat klišovitosti ve stylu "učitel obrany proti černé magii = záporák". Představitel Draca Malfoye je k sežrání čím dál tím více a vyvažuje tak mé znechucení nad některými postavami profesorů, kteří jsou snad až moc střelení. Roztomilá byla parafráze Titanicu (Potter na Klofanovi letící těsně nad vodou). Nakonec musím jen dodat, že tradičně nejlepší postavou zůstává profesor Snape, i když na paty mu možná šlape i profesor Lupin. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

V mnoha komentářích čtu, že teprve teď, díky změně režiséra, dostal Harry Potter tu pravou potterovskou atmosféru, že konečně potemněl a podobně. No, myslím, že to jsou dost zavádějící tvrzení. Vždyť jak by mohly mít předchozí dva filmy atmosféru Vězně z Azkabanu, když se v nich (stejně jako v jejich předlohách) nedělo v podstatě nic, co by si o ni říkalo? Takže co do atmosféry bych řekl, že nejde o zas tak velkou zásluhu Alfonsa Cuaróna - on měl prostě štěstí, že se dostal právě k této části. Co už jeho zásluhou samozřejmě je, to je strhující spád filmu, ta všudypřítomná hravost (scéna s bubákem, kdy kamera prolétá zrcadlem tam a zpět například), napínavé, ba přímo hororové scény s mozkomory a citlivé vedení herců, jejichž hrdiny sice začíná pěkně mlátit puberta, ale ani na chvíli je nepřestáváme mít rádi. No a pak tu jsou samozřejmě nové postavy. Garyho Oldmana i Davida Thewlise je radost sledovat a když se k nim v Chroptící chýši připojí ještě Alan Rickman, je o nejlepší scénu filmu postaráno. Závěrem bych rád ještě zmínil hudbu Johna Williamse - Vězeň z Azkabanu je totiž poslední díl série, k němuž ji skládal, a odvedl absolutně skvělou práci. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Změna režiséra a najednou jako by se před námi objevil ten opravdový potterovský svět, přesně tak, jak má být. Alfonso Cuarón uděla ve filmu změny oproti knize, ale takové, které nevadí, neuráží, naopak pozdvihují film na něco víc, než jen adaptaci bestselleru. Celé vyprávění dostává krásně temnou atmosféru, dokonce i Daniel Radcliffe začal trochu hrát... Teď jenom musíme doufat, že 4.díl nedopadne katastrofálně a že se Pan režisér Cuarón vrátí k Fénixovu řádu. ()

Galerie (282)

Zajímavosti (152)

  • Rupert Grint (Ron Weasley) uvedl v roce 2019 k sérii Harry Potter toto: „Myslím, že ty první jsou OK. Uteklo více času. Můžu se od toho kluka více odpoutat. Před nedávnem jsem viděl Kámen mudrců, poprvé od premiéry, a ve skutečnosti jsem si to ohlédnutí užil. Ale novější nemůžu. Nejdál asi zvládnu Vězně z Azkabanu.“ (Geralt z Rivie)
  • Hlavní úlohou patrona je bránit kouzelníka před temnými bytostmi jako např. mozkomoři. Nicméně Albus Brumbál (Michael Gambon) vymyslel další využití: doručování zpráv na velkou vzdálenost po dobu soustředění kouzelníka, jak můžeme vidět v obou dílech Relikvií smrti. (Kinofil)
  • Po scéne s dementorom pri nacvičovaní kúzla „Riddikulus“ má Harry (Daniel Radcliffe) jazvu na druhej strane čela ako v knihe. (Budisovie)

Související novinky

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (více)

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (více)

Reklama

Reklama