Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

SaNcHeZ_cz

Coppola se u tohoto filmu minul účinkem. Stylizovaně pěkné avšak pro mne naprosto nestravitelné podání příběhu legendárního hraběte, které krom své výpravy a vizuální stránky nemá moc co nabídnout. A to i přes slibné herecké obsazení. ()

pools

Nejlepší Drákula, kterého kdy kdo natočil. Ta hra se stíny, ta hudba! Ty "efekty". Herci k sežrání, atmosféra že bych brečel... ()

Tayen

Film, který můžu vidět i stokrát a nikdy mě nenudí. Líbilo se mi, že Coppola zachoval původní tvar románu, který byl napsán v deníkové a dopisové formě. Neskutečná vizualizace a scény působící animovaným (nebo jak to nazvat) dojmem až pohádkového světa spolu s dramatickou hudbou na mne působily neskutečně a bujně útočily na mé fantasy buňky, které byly plně uspokojeny. Gary Oldman byl excelentní v podobě stvůry, starce i gentlemana a Keanu Reevs taky slušně zahrál naivního mladíka (tady mi trochu připomněl svůj part z Nebezpečných známostí). Těžko jmenovat nejlepší scénu, film je jimi nabitý. Jediné, co mi vadilo byla Winona Ryder, její vyplašený kukuč nemusím vidět v žádném filmu. ()

Asgy

Výborně obsazený a krásně pohádkový film s parádní atmosférou. Nejvíc si na své přijdou příznivci nemrtvých bytostí, ale film má co říct i všem ostatním. Dracula je sice již mnohorát zpracovávaným tématem, ale tohle podání mi prostě sedí. Hra se stíny a Draculovy ladné pohyby podkreslené výbornou hudbou, to všechno vytváří tajemnou atmosféru, která by se místy dala krájet. ()

Laxik

Těžko hodnotit. Film je hodně hodně hodně dobrý jak po řemeslné stránce (kamera, zvuk a podobný blbiny), tak po té scénáristické a herecké. Gary Oldman jakoby se pro roli Draculy narodil. I když musím říct, že mi mráz po zádech běhal spíš z Anthonyho Hopkinse v roli Van Helsinga. Ale herci jsou dobří všichni, o tom žádná. Coppolovi se zase jednou povedlo stvořit umělecké dílo. Ale pár scén mi přijde jako vytržených z jiného filmu, pár momentů se zdá být nedotažených, ... Ale vždycky jich je jen pár. Možná je pro mě handicapem, že jsem knížku ještě nečetl, takže nemůžu srovnávat děj. Ale ještě jednou říkám, že filmařina to byla poctivá. ()

Davson

Film vlastně ani není horor. Nedá se říct, že bych se bál, ale napětí dokáže Coppola udržet až do konce. Výtvarné zpracování je neobvyklé, ale filmu dodává větší náboj a je provedeno bezchybně. Co mě však nejvíc na tomto filmu upotalo, byl přístup, s jakým Coppola zpracoval Stokerův příběh. Ukazuje nám Dracula jednak jako krvelačného upíra, ale taky jako nešťastně milující bytost. Tohle se mi opravdu líbilo, narozdíl od všech ostatních podobných výtvorů, které ukazují Draculy, mumie apod. jenom z té jejich špatné stránky, i když oni chtěli jenom lásku. Coppolův Dracula je v tomto směru vyjímečný a scénař je doatžený do puntíku. Herci už jenom korunují tento snímek na jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl. Dvakrát bravo, Francisu Fordovi, tímhle si mě opravdu získal! ()

zipper111

Já si nemůžu pomoct,ale kromě pěkného vzhledu celéhu filmu...na něm nic víc nevidim...četl jsem to poměrně nedávno a tak mi to prostě nestačilo, nelíbilo se mi jak byl vyložen vztah mezi Minou a Drákulou, děj byl nepřehledný, a ještě k tomu ten český dabing...čekal jsem víc. Edit: Nakonec to po další projekci přece jen zvednu o jednu hvězdičku, je to vlastně docela pecka, která ale není věrná své knižní předloze. Když se od toho člověk oprostí, film si užije. Jen nechápu, proč bych měl na konci soucítit s Drákulou, který ve filmu zabíjel desetitisíce lidí nejodpornějšími způsoby. 4* ()

Macejko

Vizuálne skvostný a omamný epos, ktorý stavia zažité predstavy o Drakulovi na hlavu a predstavuje tento charakter v celkom novom svetle - ako prekliateho nešťastníka, zmietaného láskou. V podaní bravúrneho Garyho Oldmana toto poňatie klasickej postavy okamžite akceptujete a budete jeho postave takmer fandiť. Avšak pozor, toto Coppolovo dielo sa vyznačuje veľmi špecifickou a ojedinelou (a podľa mňa taktiež veľmi originálnou) vnútornou poetikou a logikou, ktorá rozhodne nesadne každému. Ak sa jej však otvoríte a dovolíte jej opantať vás, čaká vás nevšedný zážitok. Atmosférický a jedinečný. Len ten Keanu Reeves to občas veľmi nepekne kazí. ()

Lucina84

Asi nejlepsí zpracování Drákuly. Akorát ve srovnání s knihou tam bylo hooodně dějových pasáží zkráceno a vynecháno (možná proto, aby děj byl svižnější) a na místo nich tam přibyly milostné scény Drákuly s Johathanovou manželkou Minou. Trochu jinak pojatý Drákula... Konec se taky odehrával na úplně jiném místě, avšak usmrcení hraběte se věrně drželo podle knižní předlohy. ()

buldock

V prvé řadě musím uznat , že se jedná o nejlepší zpracování tohoto dnes již klasického románu o hraběti Draculovi. Režisér nám nabízí vizuálně vytříbený snímek (ikdyž některé prostřihy a výjevy se mi zrovna dvakrát nezamlouvaly) , ve kterém se výbornými hereckými výkony nešetří a absolutorium si zaslouží hlavně Gary Oldman , jehož ztvárnění pána zla je naprosto bezchybné. Ovšem celý příběh je mírně zkratkovitý a zároveň paradoxně místy trošičku nudící , ale pokud tyto menší nedostatky pomineme , jedná se o velmi působivý a atmosférický snímek , který ovšem né každý bez problémů stráví. Film: 79% ()

Makky

Neuveriteľná hra tieňov, fantastické nájazdy kamery, skvelá réžia, nadpozemská hudba a výborné herecké výkony. Tento film si zaslúži len a len superlatívy. Jediná moja výčitka je dĺžka filmu. Pár desiatok minút mohlo ísť dole... Takéto klenoty sa však netočia na počkanie a nič iné ako päť hviezd dať nemôžem. Gary Oldman & Winona Ryder vytvorili ku koncu démonicky tajomnú dvojicu, ktorá desila a zároveň dojímala. Skvelé! ()

SarumanKo

Veľkolepé! Coppola známy Stokerov príbeh poňal úplne originálne a jedinečne a dodal mu niečo ako tretí rozmer. Jeho réžia kolíše medzi napínavým a podmanivým eposom a teatrálnym majstrovským dielom s výbornými hereckými výkonmi, maskami, kostýmami a celkovo parádnym vizuálom. Chvíľu som mal pocit, že sledujem film natočený omnoho dávnejšie, než v roku 1992, staromilsky a precízne, vzápätí ma Coppola ohromil trikovými a estetickými hrátkami presahujúcimi dobu svojho vzniku. Kým Stokerova predloha pôsobila trochu asexuálne, necitlivo a šedo, i keď v roku vzniku to muselo byť samozrejme nekresťansky rúhačské dielo, skutočným korením tohto filmu je jej dramatizácia prostredníctvom veľmi dráždivého erotického vyjadrenia lásky, pričom príbehový základ je krásne zachovaný. Nielenže je to najlepšie poňatie príbehu o grófovi Draculovi, ale aj jeden z najoriginálnejšie natočených filmov, aké som kedy videl. (100%) ()

Žralok

Příběh hraběte Draculy snad netřeba představovat. Ostatně se jedná o jednu z nejčastěji filmových postav. Čím je však tato verze tak výjimečná ? Především je to díky tomu jak perfektně se drží předlohy. I proto plný název v originále zní Bram Stoker´s Dracula. Dále pak herecký koncert všech herců v čele s Garry Oldmanem, Anthony Hopkinsem a Keenu Reevesem. To vše pod taktovkou vynikajícího Francise Forda Coppoly. A jako třešnička na dortu jsou vynikající efekty. ()

Tirion

Nemohu upřít tvůrcům snahu o stylizaci a poctu žánru, ale tohle mi úplně nesedlo. Gary Oldman byl výborný, ale zbytek se docela trápil, dle mého úsudku. Obsazení navíc nepomáhal ani scénář, který tak nějak celkově degradoval zcela nutně zesměšňuje veškerou snahu. Navíc všechno působí až moc studiově. ()

Remedy

Francis Ford Coppola ukazuje se svém autentickém a v každém ohledu dokonalém zpracování, že hrabě Drákula byl vlastně nešťastný člověk, kterému se nedostalo lásky. Oproti pro mě opravdu nudnému Interview s upírem je Coppolův Drákula skvěle zrežírovaná (právě režii jsem v Interview s upírem postrádal a to doslova) a skvěle obsazená adaptace Stokerovy knihy. Kulisy, výprava, kostýmy, skvěle navozená atmosféra a především nápaditá a dýchající Coppolova režie - to jsou hlavní plusy filmového Drákuly. ()

Maq odpad!

Krvákové pověry a pornografie. Napřed jarmareční folklór pro služky a venkovské balíky, později viktoriánská braková literatura, dnes vysokorozpočtová kultovní záležitost. Obsah pořád stejný, ale na fasádě je vidět ten rozmach lidského ducha. ()

movieband

Skvělé zpracování postav a dosazení herců do rolí. Anthony Hopkins jako Abraham van Helsing exceloval a do role Helsinga mi sedne snad nejvíc. Pak tu máme ještě mladého a nezkušeného Keanu Reevese coby advokáta Jonathana Harkera. Své role se zhostil s jistým respektem vůči předloze a opravdu hrál Harkera takové jakého ho známe z knihy. Pak tu máme zpracování hraběte Dracula jak člověka tak i monstra. Dosazení Oldmana do role Draculy byla podle mě rozhodující a správná volba. Oldman zahrál Draculu skvěle a jsem rád, že zrovna on ho hraje. Zpracování monstra bylo super, ale bylo tam pár věcí, které mi vcelku vadily. Nevím podle jaké verze Draculy to točily, ale knížku jsem četl a musím říct, že je tam pár věcí, které jsou zmíchané dohromady a jdou v trošku jiném tempu než jak je to v knižní podobě. Coppolovi se tohle dílo velice povedlo, ale musím mu vytknout jednu věc. A to sice, že tam dal zbytečně moc odvážných scén, které byly v rozporu s knížkou. Ale to není zas takový problém. Musím však pochválit zpracování cesty vlakem Jonathana Harkera. Draculovi oči nad horami. To bylo velice nepříjemné. Ale samotné zpracování hradu Draculy bylo zajímavé. Atmosféra filmu byla hutná a to bylo velice důležité. Jinak zpracování kostýmů, prostředí, zámku a hlavně vytvoření atmosféry bylo hodně dobré. Podle mě nejlíp zahraný Dracula jaký kdy byl natočen. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)