Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

Brain-D

Obrazově rozhodně nejlepší zpracování hraběte Drakuly, které můžete najít. Hudba byla taky dokonalá, výborné herecké obsazení a především atmosféra. Hopkins bylo velmi příjemné překvapení a ty jeho vtípky)))) ()

Narya89

Původně při prvním zhlédnutí mi tento snímek přišel ještě docela uvěřitelný. Pokud má být ale adaptací románu Brama Stokera, měl by se mu alespoň nějak podobat. Takže po přečtení knihy jdu výrazně dolů, neboť film naprosto vymazal jakoukoliv její hloubku. Hluboké emoce, které mezi sebou chovala Mina s Jonathanem, zde byly nahrazeny povrchním flirtováním a útěkem dokonce k samotnému Draculovi!! Scénáristé doplnili původní děj o mnoho erotických scén, zřejmě pro pobavení pánské části publika, z Lucy a Miny udělaly přelétavé nedospělé až negativní postavy pro mě, zatímco v knize jsou ztělesněním dobra a nevinnosti a věrnosti. K tomu si klidně vymysleli celý reinkarnační příběh z minulosti Draculy, což mi přišlo skoro až jako v Mumii - láska, která překoná smrt - really??Má to být klasický příběh o Draculovi, ne love story plná trapných klišé. Hororová atmosféra tak byla nahrazena leda nepřesvědčivostí a nejasným zrychleným dějem, kdy postavy splývaly jedna přes druhou, ale všechny byly ve výsledku stejně fádní. Pokud to shrnu, jak zde už říká Tom Hardy, kniha měla naprosto jiný point než tento nepovedený film. Kdyby se alespoň nevydávala za jeho kopii.... ()

H.Gordon

Jednoznačně jeden z nejlepších hororů s hrabětem Dráculou. Dokonale propracovaný, temný, krvavý, mysteriozní ale také romantický. Také jsem si tady zamilovala Garyho oldmana. Draculu zahrál dokonale:-)4, 75* ()

Ellimere

Zachovává atmosféru a styl předlohy, ale zbavuje ji přílišné popisnosti a nezáživnosti. Gary Oldman je démonicky uhrančivý, Winona Ryder sympatická a Keanu Reeves elegantní. Historickým úvodem posouvá příběh do více uvěřitelné roviny, ale zachováná ponurou viktoriánskou atmosféru. Soundtrack je úžasný. Donutilo mě to přečíst si původní knihu a nelituji toho. ()

pabulator

Je mi záhadou jaktože jako milovníkovi filmů s upírskou tématikou mi dlouhá léta tato klasika unikala i na dneštní dobu dech beroucí efekty s pečlivým výběrem herců. Jako vždy úžasný Gary Oldman v roli démonického Draculy, Winona Ryder holka přímo k nakousnutí co si dá ráda sklenku Absinthu,Keanu Reeves jako odhodlaný mladíček jehož šedivění a pak opětovná černá kštice mi byla záhadou a v neposlední řadě Anthony Hopkins coby pološílený Abraham Van Helsing mě rozhodně nezklamali. Po přehršli dneštních upírských debilit určených teenagerům je to myslím příjemné šáhnutí do dob minulých. Kdybych to viděl v době svého vzniku tak bych si u toho možná i cvrknul. ()

pravdovravny

Dokonalosť!!!! Najlepší Dracula aký bol natočený a pochybujem, že tento skvost dokáže niekto prekonať. Celý čas som mal pocit ako keby predo mnou sa zhmotňuje kniha, slovo po slove, veta po vete. Prekvapivo na svoju dĺžku čas rýchlo letí, kľudne by som uvítal dlhšie pasáže na hrade s hrabietem. Humor Hopkinsa je miestami až morbídny.:) ()

VanTom

Jako by se Coppolova adaptace Drákuly snažila vypadat jak z dávných filmových časů - divadelní aranže, studiové kulisy a modýlky, bohaté barevné kostýmy, práce s kamerou, hra světla a stínu, expresivní gesta, archaická mluva. A skutečně "starý" text ožívá a dává v obdiv střet působivě hrozivého a přitom neuchopitelně romantického (zejména v porovnání se současnou zdegenerovanou upíří populací). ()

fefee

Asi jedna z najlepších sfilmovaných Dracul, Coppolova ruka sa tu nezaprie, je to aj napriek samotnej téme ktorá nie je mojou šálkou kávy pozoruhodné filmové dielo. ()

JohnSmith

Dvě hvězdy za výbornou výpravu, ale víc opravdu dát nemůžu. Dvakrát jsem u filmu usnul, jelikož to byla tak strašná otrava, že to už fakt nešlo. Ale v těch chvilkách co jsem byl vzhůru jsem musel ocenit Garyho Oldmana, který byl opravdu velice dobrý. ()

Sany33

Coppola je majstrom prenesenia písaného slova do vizuálnej podoby. Používa na to filmové plátno a ide mu to perfektne. Potvrdil to pri Krstnom Otcovi a aj tento počin z pera Brama Stokera nie je výnimkou. Copolovou devízou je, že si vie obsadiť veľmi dobrých hercov na tie správne úlohy. Mená ako Oldman, Reaves či Hopkins patria k tým najlepším čo ak momentálna kinematografia ponúka. Práca s výpravou a napätím je jednoducho geniálna a nepokazil mi to dokonca ani český dabing, ktorý na daný film tiež v celku dobre sadol. V podstate ide iba o vizualizáciu knihy, nie je tam teda veľa čo vytknúť. Jediným mínusom je pre mňa tá nelogická romantická opantanosť, ktorá má v mnohých momentoch dosť podstatný vplyv na akčných hrdinov. Asi iba to ba som tomu vytkol ale je to dosť citeľné zrazenie hodnotenia, 80% ()

hroubek

Moje chyba, že jsem si po přečtení knihy pustil film. Na rovinu, jestli si chcete někdy přečíst knihu, tak pak nekoukejte na film. Případně elegantnější řešení, koukněte na film a pak si zkuste přečíst knihu. Uznávám režiséra Francise Forda Coppolu, protože patří k největším režisérským legendám. Přesto k tomuto filmu patří přísloví: i mistr tesař se někdy utne. Coppola filmu dal nádhernou vizuální stránku, výbornou atmosféru, skvělé kostýmy a role obsadil špičkovými herci. Bohužel se vykašlal na práci s postavy a vyprávění příběhu. A jelikož, mám knihu v živé paměti, tak to dost bolelo. Naštěstí z toho vzešlo, taky něco dobrého. Prakticky všechny věci co nejsou v knize, a taky více prostoru pro samotného Drákulu v podání Garyho Oldmana. Problém je, že film je sám osobě dost zrychlený a některé postavy se chovají naprosto jinak, než v knize. Drákula není špatný film, jen je kniha prostě lepší. ()

homerr

Skvělé přenesení atmosféfy Stokerovo knihy do filmu, neskutečně svělá výpravná část - obzvlášt začátek - reesova cesta do transylvánie. sice občas film odbíhá od předlohy, ale za vypravu a atmosféru si plné hodnocení zaslouží ()

Pražák

Nejlepší zpracování. Některé scény (např. sny Drakuly, či jeho flashbacky do minulosti) se museli inspirovat ve výtvarných postupech Karla Zemana. Takhle by to natočil Zeman, kdyby měl rád krev. ()

PollyJean

Herci jsou úžasní (potěšil zvláště Tom Waits), ale hodnocení mi sráží dolů větička: natočeno podle románu Brama Stokera. Z tohoto úhlu pohledu je film čirý výsměch. Více v komentáři Toma Hardyho, který to podle mne vystihl zcela dokonale. ()

klima777

Teatrální (či spíše jarmareční), barevné (a barvotiskové), sladkobolné, romantické, bizarní, hravé, místy vtipné a hlavně hodně osobité zpracování (na hony vzdálené Stokerovu originálu, který má naprosto odlišnou atmosféru). Člověk má tendenci vydechnout obdivné americké "cool", což možná nebylo Coppolovým záměrem. Tenhle vyšinutý a v podstatě milý Dracula přebývá v sousedství Sleepy Hollow a za osamělých nocí listuje Perdido Station (z vojvodova hlediska je zcela bezpředmětné, že v době vzniku filmu ani jedno jmenované dílo neexistovalo... cožpak nevíme, čeho jsou upíři schopni?... zvláště pak upíři citově labilní). ()

Gurtha odpad!

Nestává se často, že bych utíkala z kina/vypínala video/lámala dvdéčka (zvláště pokud na nich je Gary Oldman a Winona Ryder), ale již po prvních 20 minutách bylo jasné, že takhle to dál nepůjde. Drákula Brama Stokera je střízlivým a táhlým románem, jemuž pomalost a neustálé snídání jen přidává na dramatičnosti. Prostě je z čeho těžit. Nemám nic proti změnám předlohy, ale ve filmu toho z viktoriánské Anglie příliš nezbylo - naopak přibylo mnoho barev, krve a hysterie (kterou si žádný rozumný Angličan nedovolí). Prostě mi není zcela jasné proč točit film, který se ze strarosvětského Drákuly pokouší dělat parafrázi na Annu Rice - není to protismyslné? ()

latvar

Výborné herecké obsazení, ale celkové zpracování bylo už horší. Ani zdaleka to nemá na první originál Upír z Nosferatu, pro mě 60% a vcelku zklamání. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)