Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

boshke odpad!

Příšernej film. Ať už jsem chápal, co se děje, nebo nechápal, bylo mi to úplně jedno, včetně všech postav. Nechápu, co v tom filmu dělá tolik kvalitních herců. Asi se nechali opít panem režisérem. Navíc mi to výpravou připadalo jako sobotní odpolední pohádka České televize... 0% ()

swamp

Především v první půli vizuálně dokonalé dílko mastera Francise Forda Coppoly s úžasným Nosferatu v podání Garyho Oldmana, cynickým profesorem Van Helsingem (Anthony Hopkins) a vzdychající a neustále opakující "my love" Minou (Winona Ryder). Forma zde opravdu místy přesahuje obsah - první polovina téměř kopíruje Nosferata od Murnaua či Herzoga (dá se to připsat knižní předloze?) a je opravdu tím nejlepším, co ve snímku uvidíme. Druhá půle a závěr nejsou špatné, ale místy až příliš překombinované a natahované. Přesto se jedná o kvalitní filmové zpracování této legendy. ()

nascendi

Upírsku tematiku znesiem iba vo forme paródie. I keď aj tento film je možné s istou dávkou zlomyseľnosti, označiť ako paródiu. Len som sa pri nej nesmial, iba nudil a pohoršoval. Stokerov román som čítal, pretože je dobré poznať vrcholky žánru, ku ktorému inak nemám vzťah. Coppola nakrútil film veľmi voľne podľa Stokerovej predlohy. A s tým "príliš voľne" sa v poslednej dobe stretávam "príliš často" a považujem to za "príliš zlú cestu". Pred pár desiatkami rokov ľudia bežne čítali knihy a autor adaptácie im mohol bez rizika ponúknuť iný pohľad na dielo. Ale teraz, keď čítanie kníh je takmer ilegálnou činnosťou, vznikla generácia, ktorá nepozná iného Romea, ako Di Capria na motorke, iného Dantesa, ako obtlstlého Depardieua a vďaka Coppolovi aj iného Draculu, než som si ho predstavoval pri čítaní knihy. Nová doba!, scenáristi s režisérmi likvidujú spisovateľov. V Bradburyho 451 °F to začínalo skracovaním a komiksáciou kníh, nie ich pretváraním. Tam som sa tiež dočítal, ako to skončilo. Tu sa konca našťastie (dúfam) nedožijem. Nechcite odo mňa viac ako dve hviezdičky. ()

Ant

Když vezmu v potaz, že od natočení Draculy změnili upíři poněkud drasticky svou vizáž, tak mi holt tahle verze přišla tak trochu jako komedie. A to takovým způsobem, že se mi co chvíli vybavovaly scénky z Drákulovin. Přesto má film silný příběh s hutnou atmosférou a skvělým vyobrazením viktoriánského Londýna. A nebýt hereckého dřeva Keanu Reevese, bylo by i obsazení výborné. Důstojné přenesení legendy na plátno. ()

Mariin

Celkem dobré efekty i vyjádření atmosféry. Zcela zaslouženě čtyři hvězdičky. Herecky nejlepší postavou byl podle mého názoru Anthony Hopkins jako van Helsing. Za největší principiální (logickou) chybu považuji schopnost opravdové (obětavé) lásky zatracence Draculy, jinak byl film v intencích starých gotických hororů... ()

PetrPan

Bezpočtukrát zfilmovaný brakový román neúspěšného spisovatele sklonku 19. století Brama Stokera ožívá v podání Francise Forda Coppoly. Coppola do příběhu zakomponovává i skutečný původ hraběte Draculy alias Vlada Tepeše - rumunského národního hrdiny. Romantická stylizace a vzbuzování sympatií k monstru v podání Garyho Oldmana působí celkově velmi přesvědčivě a dělá z tohoto snímku kultovní záležitost. Je to nejlepší zpracování celé látky od dob B. Lugosiho. Coppola se asi nejvěrněji drží románové předlohy a skvělé použití kulis už jen dotváří celkovou gotickou atmosféru tohoto skvělého romantického hororu ()

nash.

Jedna z nejpodivuhodnějších filmových verzí draculovského tématu. Osobitá, pozoruhodná, zvláštní a inteligentní hra mezi tvůrcem a divákem. Zatímco Hopkinsův Van Helsing tu působí démoničtěji než samotný Dracula, Oldmanův upír zmítaný láskou a smutkem v sobě má nečekaný rozměr lidskosti. Navzdory často opakovanému tvrzení o věrnosti předloze však má se Stokerovým románem jen velmi málo společného a lovestory mezi ním a Minou v sobě má mnohé z extravagantních experimentů sedmdesátých let. Navíc jsou tu klasické upírské prvky skvěle propojeny s náboženskými motivy, díky nimž se Dracula stává mučedníkem ze svatých obrazů ukrytým pod maskou zla. ()

Bachy

Coppolův/Stokerův/Oldmanův Drákula je svůj. Je švihlý a je extrémně stylový. A není zrovna jednoduché dát se s ním do kupy. V podstatě až do příchodu Van Helsinga jsem si vůbec nebyl jistý, jestli mě způsob zpracování fascinuje nebo unavuje. Hopkins to zlomil a pak už jsem tak nějak pochopil, že i tuhle Coppolovu fantasmagorii si jde užít. Spokojenost ()

Rocky62

Nejsem nijak zvlášť velký fanoušek Dráculy, ale na tuhle adaptaci jsem se docela těšil, jednak kvůli Franku Coppolovi a jednak kvůli slibnému hereckému ansámblu. Přišlo však velké zklamání. Na mě to bylo až moc chaotické, rozpačité a takové necelistvé, jakoby Coppola každou chvíli nevěděl kudy kam. Jsou tu však poutavé scény, Gary Oldman je fantastický a hudba grandiózní, ale celková roztříštěnost děje mi nedovoluje hodnotit lépe a nudy jsem se taky dočkal. Bolestivý zážitek. 40% ()

Vitason

Navrh huj, uvnitř fuj... chtělo by se říci, ale vyčítejte Coppolovi, že se příliš netrápil s vyprávěním příběhu, když je jeho Dracula absolutní vizuální blaho. Všechny ty match-cuty, překrývačky, práce s kulisami, se světlem a stínem tvoří vizuální žranici, která je poctou filmu jako takovému. To vše je propojené s velice zajímavou hudbou, jež pomáhá vytvořit podivnou, živočišnou, jako by opiem provoněnou a absinthem nasáklou atmosféru. K tomu připočtěte velice povedené obsazení a člověk hned zapomene, že to v podstatě není horor, ale jen líně odvyprávěný příběh o veliké lásce, která staletí i smrt přenáší. ()

klerik

Pre históriu dôležitá adaptácia (už len kvôli finále v Rumunsku). Výpravná, i keď značne divadelná, verzia slávneho príbehu. Takmer každý z hercov sa snaží poňať svoju postavu vlastným spôsobom, čo robí film výnimočný, ale mne ako fanúšikovi predlohy, vadil nielen Dracula ako nepochopený milenec, ale aj "hravý" Van Helsing i Lucy ako nadržaná radodajka... ()

Chrustyn

Nejzdařilejší převedení slavného hororového románu. Vynikající herci, skvělé masky a děsuplná gotická atmosféra. ()

SeBig

Jediný mínus je to, že jsem čekal větší krvák, ale byla to paráda. Oldmen jako drákula, je nejlepší drákula, kterýho jsem zatím viděl. Masky, triky a prostředí naprosto fantastický, Reeves mi přijde že tu má celkem málo prostoru, ale zase to vynahrazuje nadherná Winona. Ten konec mohl být ješte trošku delší. Parádní film. ()

LaciLC

Už len ten výraz Dracula pozná snáď každý. Aj filmových spracovaní s týmto názvom už bolo nespočetne veľa. Tento Coppolov film z roku 1992 sa bez problémov môže radiť medzi najvydarenejšie, aj keď príbeh už tiež poznáme všetci. Ja vyzdvihnem akurát výborné herecké výkony a niekedy mimoriadne atmosférickú Coppolovu réžiu. ()

mcb

Ukázkový příběh vítězství formy nad obsahem. Dokonale vypulírované prostředí, kostýmy, masky, triky v naprosto zmatené adaptaci, ve které většinou ani nevíte, o co jde. Mísení různých stylů a žánrů a hromada intertextuálních narážek na počátky kinematografie však nestačí, ani když se výborný Gary Oldman probudí k životu. Pokud se však necháte unést "renesančním" stylem a jako vždý výbornou Copollovou režií, Dracula vám nabídne to pravé opojení z upířího kousnutí. ()

Ghoulman

Je až zarážející, kolik opravdu dobrých upírských filmů bylo za poslední dvacet/třicet let natočeno a to i přesto, že je toto téma divácky velmi vděčné (jak ukázal třeba boom „stmívacích“ teenage romancí pár let zpátky). Těžko říct, kde hledat příčinu tohoto fenoménu. Jestliže bych vycházel z vlastní divácké zkušenosti, tak pokud bychom nebrali v potaz Ať vejde ten pravý, jako v první řadě snímek věnovaný „lásce a jinakosti“, Blade II jako čiře „guillermovskou“ trikovou lahůdku a Vampire Hunter D jakožto animák, z hraných filmů zbývají pouze dva opravdu solidní snímky. Interview s upírem (který osobně řadím i nad klasiku od Murnaua) a Coppolův Dracula. Legendární filmař pojímá Stokerovu klasiku po svém, o tom žádná. Výrazně pracuje s barvami, divadelní stylizací a sexualitou, jako klíčem k uchopení vnitřních „démonů“ hlavních protagonistů. Vzhledem k poslednímu řečenému se navíc zříká upíra jako symbolu čirého zla (v této adaptaci je například Hopkinsův šílený Van Helsing mnohdy děsivější, než sám hrabě Drákula). Nicméně tyto aspekty filmu nepovažuji nutně za „znesvěcení“ předlohy, ale spíš za její obohacení výrazným tvůrčím přístupem. Ostatně, jak jsem psal v první polovině komentáře, zas tak moc kvalitních upírských filmů se netočí. ()

Stanislaus

Dracula - neskonale krutý a nemilosrdný panovník, zároveň však bezmezně milující muž - se dere skrze staletí, aby znovu našel svou životní lásku. Tento (doslova nesmrtelný) příběh ožívá v adaptaci od F.F. Coppoly, v níž Gary Oldman naprosto skvělým způsobem ztvárňuje nechvalně proslulého transylvánského hraběte. Tento Dracula je oproti svým předchůdcům jiný - je více romantický a protkaný erotickým nádechem. Vedle Oldmana musím vyzdvihnout stejně přesvědčivé herecké výkony Winony Ryder a Anthonyho Hopkinse. Co se technického zpracování týká, je na svou dobu opravdu velmi kvalitní. V neposlední řadě nesmím opomenout zmínit nádherně děsivé masky a opulentní kostýmy. ()

VenDulin85

Někdo mě v poště málem osočil, že jsem si Draculu hodila do topky až teď někdy, protože k němu "nemám komentář"... Těžko jsem vysvětlovala, že Dracula byl asi první film, který jsem tu na databázi hledala, mám k němu načtených asi nejvíce komentářů a tím pádem je těžko psát něco nového... Ale v topce filmů jej mám od začátku, za tím si stojím. Psát něco o tom, že to je úžasný film, který se absolutně nedrží svojí předlohy, nemá smysl. Psát něco o tom, že herecké obsazení je jeden diamant vedle druhého také ne. O charakterech, výpravě, hudbě, kam šáhnu, tam už je napsaný nějaký koment... Stokerova kniha jako záznam deníků, dopisů a novin se mi hodně líbila, ale film stojí na jiné rovině, na dojmu, strachu, věčnosti. Když Dracula potká Minu v Londýně, je to jako by se zastavil svět. Viděla jsem to tolikrát, dabovanou i originální verzi s titulky (jen v TV se na to nedívám kvůli reklamám- představa, že by z nějaké cituplné nebo děsivé scény na mě najednou vyskočil Bolek nebo ti dva agenti z České spořitelny.. brrr) a musím říct, že i dabovaná verze je na vysoké úrovni. Je to jedinečný zážitek, moje srdcovka, ale nebylo by to tak... dokonalé, kdyby to celé netáhl bývalý alkoholik Gary s nynější kleptomankou Winonou. ()

giblma

Ono vlastně není moc co vytknout. Baví to. Výtvarná stylizace je dechberoucí. Obsazení skvělé. Sem tam to má (očividně záměrně) vtipná místa. Ale co naplat - Herzogova podmanivě melancholická verze je ze všech upířích adaptací nejlepší. ()

Oktavianus

Za takové zprznění legendy by si Coppola zasloužil nabodnout na kůl. Jakkoli je v současnosti módní mít ve filmech sebelítostivé ufňukané přihřáté upírky, hlásit se ke Stokerovi a provést to s Draculou je neodpustitelné. Ani zdaleka se knihy nedrží, jak tu mnozí píšou - jen vyzdvihuje detaily, které ostatní režiséři vypustili, ale spoustu nesmyslů přidává. Celý film není nic jiného než velké vizuální orgie - někdy zajímavé, jindy hloupé, většinou však směšné. Při porovnání se skvělými verzemi z let 31 a 58 snímek vypadá jako klučík, co se šťourá v nose v přítomnostu dospělých, není v něm NIC, co Draculu dělá Draculou, nic, co o něm Stoker napsal. Kromě katastrofálně zprzněné titulní postavy ostatní budí spíš rozpaky - Van Helsinga od trapnosti zachrání jen Hopkinsovo charisma, Reevesův Harker je nesympatický a hloupý a komentovat odpudivě směšnou ošklivou Lucy ani nemá smysl. Ani překrásná mladičká Winona Ryderová nezachrání neskutečně blbý a zprzněný film. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)