Medvěd

tron

"Umenie nie je zabiť. Umenie je nechať žiť." Mám rád zvieratá, prírodu, aj Annauda, ale Medveď ma nikdy nebavil a miestami ma až štval (halucinogénna pasáž s muchotrávkami je na draka). Navyše, zvieratá mám síce rád, ale medvede sú podľa mňa zmrdi. Takisto ma neoslovil spôsob rozprávania príbehu - všetko sledujeme z pohľadu mláďaťa (mňoukajúceho ako malý chlapec) a starého medvedieho samotára a ľudia majú len cameá (a ani medzi nimi nie je režisérov dvorný Ron Perlman, čert aby to vzal). Občas to pôsobí ako wtf dokument, ktorý "náhodou" má dej. Výprava je miestami čarokrásna a práca s medveďmi musela byť pekelne náročná (a v neposlednom rade aj nebezpečná, režisér bol viackrát zranený). Obávam sa však, že to je asi tak všetko. Vo viacerých ohľadoch je to obdivuhodný film po technickej stránke, ale ako príbeh je to slabučké, scéna s muchotrávkami trápna a výsledok je proste príliš detský pre dospelého diváka a príliš naturalistický pre detského. Už zápletka je úplne mimo (medvedie samce mláďatá skôr roztrhajú, v lepšom prípade ignorujú, určite sa o ne nestarajú, to je vážne sci-fi). ()

Slarque

Klasika ve svém vlastním žánru. Dobrodružství jednoho malého medvíděte dokazuje, že velký dobrodružný film se obejde i takřka bez lidských herců. Režisér na přímou otázku odpověděl, že ve filmu není žádný náhodně vzniklý záběr, ale že vše bylo pečlivě dopředu připraveno. Točilo se podle scénáře a klobouk dolů před drezéry zvířat, že to všechno opravdu vyšlo. Pookénkovou animaci snů od Břetislava Pojara autor zvolil z důvodu toho, že ideálně zpodobňuje mláděcí nevinnost a Češi v tomto oboru platili za nejlepší na světě. ()

Sarkastic

Hezky se nato kouká, zvlášť na roztomilé medvídě a nechce se mi ani věřit, že tohle byl "umělý" film, jak moc byli ti medvědi přirození. Ale přestože jde o kus kvalitní filmařiny, na tu krátkou stopáž se při sledování několikrát dostavila nuda, počínání lovců se mi nezdálo moc uvěřitelné a konec je na mě příliš happy-endový. Proto jen ty 4*. ()

genetique

Najkrajší animal-movie, pokiaľ nepočítam iné animované filmíky. Ako sa podarilo sfilmovať toto, nechápem. Pritom v žiadnom prípade nejde o dokument. Nádherne spracovaný srdečný príbeh zraneného medveďa-samotára, ktorému sa do cesty pripletie malé medvieďa, ktoré tragicky stratilo matku. Malé medvieďa si postupom času získa náklonnosť a lásku samotára a spolu tvoria neoddeliteľnú dvojicu, ktorú nezastaví ani partia pytliakov. Navyše srdcervúci záver, ktorý nenechá len tak oči bez kvapky slzy. Nikoho oči. 100%. ()

Omnibus

Dojemné přírodopisně-sociální drama o chlupaťoučkém uličníkovi, medvídkovi s roztomilým čumáčkem a šibalským výrazem (navzdory tomu, že medvědi, jak známo, nemají mimické svaly). Úchvatná divočina, osiřelej malinkej míšánek, starej míša velkej jako kráva a v ohrožení zuřivej jak bejk, a k tomu lovci, se smečkou psů velkých jak telata, kteří ale naštěstí neumí moc dobře střílet (ti lovci, ne psi). Jó, zvířátka... Jak v Českém nebi říká Babička Boženy Němcové: "Já jsem vždycky kolem sebe měla ráda zvířátka, každé jaro byly housátka nebo káčátka." A praotec Čech odpovídá: zvířata jsou fajn, ale nesežrat všechno hned! Něco nechat na zimu! :-) Ale zpět do brlohu a k filmu. Knížku Král šedých medvědů jsem jako klučina hltal s pusou otevřenou a očima vyvalenýma, stejně jako v dospělosti Annaudův film. ()

• Během natáčení se na place vystřídalo 14 medvíďat. (contrastic)
  • Natáčelo se v italských Dolomitech v nadmořské výšce 2500 metrů. (contrastic)