Reklama

Reklama

Maska rudé smrti

  • Česko Rudá maska (více)
Trailer

Obsahy(1)

Americký režisér a producent Roger Corman patří mezi legendární tvůrce hororového žánru. Během své dlouhé kariéry proslul schopností natočit osobitý hororový či fantaskní snímek za minimální náklady v rekordně krátkém čase. Začátkem 60. let Corman natočil význačný cyklus sedmi volně navazujících snímků inspirovaných povídkami Edgara Allana Poea. První filmovou adaptací tohoto literárního klasika se stal v roce 1960 snímek Zánik domu Usherů, který pro Cormana představoval první zkušenost s barevným širokoúhlým formátem a začátek dlouholeté spolupráce s charismatickým hercem Vincentem Pricem. Krátce na to následovaly snímky Jáma a kyvadlo (1961), Předčasný pohřeb (1962), Historky hrůzy (1962) a Havran (1963). Po přesunu produkce do Velké Británie v roce 1964 pak vznikla poslední dvě vrcholná díla Maska rudé smrti (1964) a Ligeina hrobka (1965). V Masce rudé smrti představuje Vincent Prince satanistického prince Prospera, krutého tyrana a nejbohatšího muže v kraji, který pustoší děsivá choroba zvaná rudá smrt. Zatímco vesničané umírají v děsivých bolestech, Prospero pořádá na svém hradě opulentní maškarní ples v domnění, že je zde před smrtící nákazou v bezpečí. Na maškarní ples se však dostaví tajemný host v rudé masce a začíná tanec smrti. Závěrečná taneční scéna představuje společně se satanskou mší nezapomenutelný vrchol Cormanova snímku, který vyniká nápaditou kamerou Nicolase Roega, jemuž se podařilo využitím dlouhých kamerových jízd a barevné symboliky vyjádřit barevnou koncepci literární předlohy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (80)

Litsarch 

všechny recenze uživatele

"Rudá Smrt přináší bolest, strach a šílenství." Rudá Smrt zabíjí, vesnice jsou jí zamořeny. Její oběti v krutých bolestech a vlastní krvi umírají. Mnozí se před ní snaží najít ochranu na hradě prince Prospera. Nejbohatšího muže v kraji, ale také krutého a bezcitného pána, skvěle zahraným Vincentem Pricem. "Chcete žebrat o odpuštění v domě samotného Satana?" - "Je to lepší než Rudá Smrt." Prosper ale nezná s nikým slitování. Je oddán svému mistru, stejně jako jeho žena, a své poddané má jen jako hračky ke svému pobavení. A kdo ho přestane bavit nebo mu jakkoli odporuje, toho bez milosti sprovodí ze světa. "Vy jste je zabil!" - "To byla laskavost, má drahá." Ale i když je Prosper v bezpečí svého hradu, tak Rudá Smrt k němu i tak přijde. Smrt nemá totiž svého pána. The Masque of the Red Death má dobrou vzrůstající atmosféru a skvělou poslední půl hodinou. Temné, se zajímavým dějem a i jeho koncem. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Další výborná spolupráce Poea, Cormana a Price a z těch všech, které jsem prozatím viděl, je Maska rudé smrti asi i tou nejtemnější. Úžasná atmosféra, skvělé prostředí starého zámku a jeho místností, uhrančivý Vincent Price a velmi slušné propojení Rudé smrti a Skokana. Temné satanistické rituály, vynikající parádně vygradovaný závěr, hudba, herci, to vše šlape jako hodinky. Samozřejmě to má slabší chvilky, ale ty jsou slabé tak, že už si je ani nepamatuju a čtyři hvězdy dávám vlastně jen proto, že ač je tento zářez do série, jak už jsem psal, nejtemnější, ty ostatní kousky mám prosstě radši. Nezbývá mi nic jiného než vysoce doporučit, nýbrž princ Prospero, moje už tak oblíbená postava, je Vincentem Pricem doveden jak jinak k dokonalosti a je správně ďábelský. Navíc ty rituály jsou příjemným zpestřením a prostě je fajn se na to koukat. 87%. ()

Reklama

MaedhRos 

všechny recenze uživatele

Možná je to proto, že Maska rudé smrti (a Skokan) patří mezi moje nejmilovanější poeovky, možná mě tenhle film prostě jen nezastihnul v té správné náladě... ale nějak se to se mnou minulo. Poeova povídka je rafinovaný, precizně napsaný, atmosférický majstrštyk, zatímco Cormanův film je spíš roztomile blboučký než cokoli jiného. Nenudila jsem se, vysloveně špatné mi to taky nepřišlo a Vincent Price spasí ledacos, ale k téhle cormanovce se asi už vracet nebudu. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Rozvleklá nuda. Zpočátku to ještě mělo jakous takous atmosféru, ale postupně i ta šla do kytek a nějaké logické chování postav jsem tady také příliš nepostřehl. Ta rádoby mladičká a naivní křesťanka, co má být jako panna ke všemu, vypadá žel spíše jako protřelá pracovnice domu s červenou lucerničkou (i když herečce v té době bylo 18), takže jí její naivitu, nevinnost a víru ani za mák nevěřím. Čímž celý ten pokus o konflikt víry a ďábla jaksi pozbývá jisté uvěřitelnosti v rámci žánru. V určitých jednotlivostech zajímavé, ale jako celek to nefunguje. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Nádhera! Mlha, křiklavé barvy, gotický hrad, pavučiny, průhledy skrze svícny a plameny ohně v krbu, démonický V.Price, smrt a satanismus. U Cormana osvědčené v předchozích filmech a i zde fungující. Režisér skloubil dohromady dvě povídky - Skokan a Maska rudé smrti. Působivé výtvarné ztvárnění je jakoby vyhrazené jen pro filmy podle E.A.Poa/H.P.Lovecrafta. Smrt, smrt je nad všemi náboženstvími...to jste nevěděli? ()

Galerie (22)

Zajímavosti (13)

  • Jane Asherová se zeptala Cormana, zda se na natáčení a následný oběd může přijít podívat její známý. Vysvětlila, že se jedná o muzikanta, který dnes hraje svoje první vystoupení v Londýně. Po obědě mu Corman popřál hodně štěstí na jeho večerním koncertu. O Paulu McCartneym nikdy předtím neslyšel. Druhý den si přečetl v novinách o ohromném úspěchu, který londýnský koncert skupiny Beatles sklidil. (liquido26)
  • Natáčení trvalo 5 týdnů. Předchozí Poeovské filmy vždy kolem tří týdnů. (liquido26)
  • První film, který natočil Roger Corman v Anglii. (liquido26)

Související novinky

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (více)

Reklama

Reklama