Reklama

Reklama

Vražda na večeři

  • USA Murder by Death (více)
TV spot

Když vám někdo pošle pozvánku na „večeři a vraždu“, budete se patrně ošívat i coby známé a uznávané soukromé očko. Když ale na obálce této pozvánky stojí jméno excentrického milionáře Lionela Twaina, známého svou velkou zálibou v detektivních příbězích, je skoro povinností přijmout. Navíc, co si budeme namlouvat, taková známost se vždycky hodí. A proto začíná pětice nejznámějších detektivů současnosti, mezi nimiž i přes pozměněná jména nepochybně poznáte také Phila Marlowa, Herculea Poirota či slečnu Marplovou, balit kufry a míří směrem přímo na boháčovo honosné sídlo. Napínat vás nemusíme – k vraždě nakonec přeci jen dojde a právě pátrání po vrahovi je v této konverzační parodii ten největší odvaz. Ale také aby nebyl, když se zde na postech nájemných mužů a žen zákona předhánějí takové legendy jako Peter Sellers, Peter Falk či David Niven. V roli podivínského Twaina se pak můžete těšit na Trumana Capoteho, spisovatele a jednu z nejvýraznějších figur americké kultury po druhé světové válce, známého také díky biografickému dramatu Capote, za nějž jeho představitel Philip Seymour Hoffman obdržel v roce 2006 Oscara. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (254)

Oskar 

všechny recenze uživatele

Nejlepší filmová parodie všech dob, kterou nemá na svědomí ani Mel Brooks, ani Jiří Brdečka, ale - podržte se - Neil Simon. Každý jednotlivý obraz může fungovat jako samostatný vypointovaný skeč, každý z parodovaných detektivů dostal láskyplný pohlavek a třešničkou na dortu je kreace Aleca Guinnesse v roli slepého komorníka Jamespane Bensonpaní. Jeho komunikaci s hluchoněmou kuchařkou jsem se smál tolik, že mi hrozila srdeční zástava. No a dál tu máme Charlieho Chana, jehož moudrá čínská přísloví nikdo nechápe, známé snobské duo Charlesových, nafrněného Hercula Poirota, Phila Marlowa s asistentkou, s níž zachází jako s hadrem, a slečnu Marpleovou, která se poprvé v životě "strachy málem podělala". ;-) Škoda, že z tuzemské verze byl vystřižen Sherlock Holmes. 100 % ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Tak tohle byla jízda! Jedna z nejlepších parodií/komedií, co znám. Původně jsem film vyhledal kvůli Peterovi Sellersovi alias Sydneovi Wangovi, který byl naprosto geniální. Jenže ani ostatní nezůstali pozadu. Brutálně upřímné "dítě ulice" Sam Diamond v podání Petera Falka, vždy elegantní David Niven jako Dick Charleston a také Alec Guiness, jako komorník Bensonmadam, s "drobnou" fyzickou vadou. Pravdou je, že ten konec byl tak překombinovaný (ale přitom vypointovaný), že to bylo dost i na mě (vlastně jsem ho pořád zcela nepochopil :-)) . Ale nezmění to nic na faktu, že tenhle snímek je vysoce kvalitní a hodnotím ho plným počtem. "Nechápu to. Stala se vražda nebo ne? Ano. Zabili jsme dobrý víkend." ()

Reklama

bloom 

všechny recenze uživatele

"Neměl koule." "Ten muž v obchodě?" Opravdu zaráží jméno autora scénáře, kterým je Neil Simon. Vražda na večeři a následující Detektiv ze San Francisca se vymykají všemu ostatnímu, co kdy napsal. A já dávám pět, protože je to pro mě ideální film. Oblíbení herci (takřka všichni), téma (klasické detektivky miluju) a vynikající humor. Ona z původního scénáře nezmizela jenom závěrečná scéna se Sherlockem Holmesem, který přijel pozdě (kolují fámy, že ho měl ztvárnit Walter Matthau), ale i celá postava Lady Abigail Christianové psaná na tělo Katherine Hepburnové, která měla být společnicí slečny Marplové a zároveň poctou Agathě Christie. Ale protože její kamarádka Myrna Loyová odmítla roli Dory Charlestonové, protože nechtěla zesměšňovat svůj originál z filmu The Thin Man, Hepburnová odmítla taky. Stejně tak odmítl i Orson Welles roli Sydneyho Wanga, za což mu budu do smrti neskonale vděčný, protože Peter Sellers je...prostě Peter Sellers. A Alec Guiness má po dlouhé době (cca 20 letech) konečně pořádnou slušnou komediální roli, kde se může vyřádit. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Naprosto úžasná parodie, ve které skvělý vtip střídá ještě lepší. Obdivoval jsem to neskutečně silné, ale přitom vyrovnané obsazení, ze kterého přitom vůbec nikdo nevyčnívá, přesto ale - Peter Falk v roli Bogarta v roli Marlowa, Peter Sellers jako čínský inspektor Sidney Wang a Alec Guinness coby slepý komorník jsou obzvlášť úžasní. ()

salalala 

všechny recenze uživatele

Hodně dobrá parodie s neskutečnými hláškami. Pobavil mě hlavně Sellers v roli čínského inspektora Wanga, který chrlí moudra jedno za druhým, aniž by je kdo chápal. Výborně parodovaná Marplová s Poirotem, drsní detektivové typu Phila Marlowea v podání Petera Falka (a podle mě záměrně vizážně velice podobný Columbovi). I ta závěrečná pointa na pointu je poctou / parodií na slavné detektivky. Pokud bych byl větším znalcem klasických detektivek, dal bych asi pět. Jelikož nejsem, tak dávám velmi solidní čtyři (dal bych čtyři a půl, pokud by to tu bylo). Opravdu jsem se některým fórům fakt nehorázně smál (scénka se Sellersem a jeho adoptivním synem přejíždějícím most). Má to skutečně atmosféru starých tajemných detektivek a Lionel Twaine je fakt "dobrej týpek" (jeho zvonek mluví za vše). Prostě pecka, která mě rozhodně dostala. 90%. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (14)

  • Kuchařka se měla jmenovat Abigail Christian, jako narážka na Agathu Christie, později se jméno změnilo na Abigail Christmas (Kulmon)
  • Roli kuchařky měla původně hrát Katharine Hepburn. (Kulmon)
  • Tvůrce scénáře Neil Simon si během natáčení tak zamiloval Aleca Guinnesse, že mu pověděl, že pokud by se mu ve filmu něco nelíbilo, ihned to kvůli němu přepíše. Guiness ho ale ujistil, že je vše v pořádku a že natáčení pro něj byla ohromná zábava. (MrCreosote)

Reklama

Reklama