Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Richard Chamberlain ako Allain Quatermain odchádza do africkej džungle hľadať svojho nezvestného brata, ktorý tu pátral po legendárnom "bielom kmeni". Spolu so sestrou zmiznutého muža Sharon Stoneovou objaví dávno stratené Mesto zlata s diabolským vládcom Henrym Silvom, ktorý kruto zneužíva stovky bielych otrokov. Záchrancovia musia konať rýchlo, ak chcú uneseného muža aj otrokov oslobodiť. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (42)

honajz 

všechny recenze uživatele

Jestliže první díl je roztomile naivní, tento je naivně hloupý. Hodinu trvá, než se dostanou do zlatého města, přičemž se jim vlastně nic moc extra nestane, a ve zlatém městě člověk nechápe, proč si tam vlastně toho frajera pustili, když ho teď chtějí vyhnat, a proč ten brácha tam nic neudělal, a z čeho všichni ti lidé vlastně žijí atd., atd. Někde mi přijde, že chybějí scény (třeba, jak se ti zlí dostali ven z města?) a samotná přetahovaná v bílých řízách oděných div ne andělů s domorodci je natolik směšná, až škoda mluvit. A Quatermain zde jen použije statickou elektřinu k roztavení zlata, jinak se moc nepředvede. Sharon tady vypadá pěkně buclatě a jejím úkolem je údivem poulit oči nebo trvat na svatbě. Jo, a ta zadní projekce a gumové potvory, to fakt nemohlo fungovat už ani koncem 80. let. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Do prvního reklamního bloku je to až příliš rozveklé a nudné. Naštěstí po tom, co jsem od Krauase dověděl jakou mám pít minerální vodu, od Holubové jak je úžasná frima co dodává elektřinu, a od nějaký televizní maminky, že když chci ušetřit za mytí v myčce (kterou nemám ) mám si kupovat přípravek co vona se děj začne zrychlovat. Některé akční a trikové scény působí sice až nekutečně naivně, ale je to spíš legrační a celkem se do toho filmu hodí. Konec filmu se mě zdál trošku přesmaženej, ale co, v dnešní době se už dobrodružný filmy netočí a tak jsem rád za každý podobný filmy, byť se kvalitou necpou nikam vysoko. ()

Reklama

UncleG 

všechny recenze uživatele

"Allane Quatermaine! Zůstaneš dlouho v nás! Tedy alespoň po nějaký čas." Na tomto filmu mě ze všeho nejvíc přitahovaly úžasné triky. Například plyšoví netopýři na nitích, se kterými kdosi zuřivě škube, nebo halda odporných červů, vylézajících z děr v zemi, kteří byli odvážně ztvárněni rukama navlečenýma v zubaté gumové rukavici! Zajímavá byla též profesionální práce s bluescreenem - předek rozmazán a bez kontrastu, záběry v pozadí ostré, přičemž každá postava má kolem sebe mohutnou linku černého obrysu. Obzvláště zábavná je pak kaskadérská skvadra v netradičních kreacích, v nichž můžeme sledovat filmařskou práci s jistícími lany a zcela nemaskovanými bezpečnostními prvky. Zatímco je tedy výprava nejsilnější stránkou filmu, příběhově je to ale trošku slabší. Quatermain neustále někam cestuje, překonává nesmyslné překážky, pasti a nástrahy na každém rohu ... A neustále střílí ze svého nevyprázdnitelného šestiraňáku, který zřejmě dostal od té samé babičky, která v jiném filmu darovala Marušce bezednou slánku. Na druhou stranu, tohle je typický představitel filmu, kterej je tak blbej, že ho prostě m-u-s-í-t-e dokoukat. ()

pakobylka odpad!

všechny recenze uživatele

Allan Quatermain mi propláchl mozek tak důkladně, že nezůstala žádná kloudná myšlenka, kterou bych tady a teď mohla použít. Tak vás alespoň seznámím s větou, kterou jsem si přibližně v polovině filmu začala nevěřícně opakovat jako modlitbičku: Horší už to být nemůže. Ubezpečuji vás, že jsem se hluboce mýlila. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Druhý film s Allanem Quatermainem od Cannon Films je bohužel také prvním, na který viditelně dolehly začínající finanční problémy společnosti. Sequel relativně úspěšných "Dolů krále Šalamouna" měl být opulentním dobrodružstvým s fantaskními prvky, ale ve finále představuje zoufalé torzo s viditelně chybějícími záběry speciálních efektů či akčních moneyshotů, které měl točit druhý štáb či vytvářet trikové studio - nejzjevnější je to v sekvenci útoku lva, kde chybí jeho zastřelení, nebo pasáž z podzemní řeky, kde postavy s údivem koukají na něco, co ale diváci neuvidí. Těch pár záběrů s efekty, bez nichž by se vyprávění už neobešlo, pak vykazuje zoufalou lacinost a zfušovanost, vrcholem jsou pak děsivě zoufalé animatronické potvory. Škrtání v rozpočtu se projevuje také v dalších oblastech, např. hudba se omezuje na v zásadě jeden motiv, který hraje i ve scénách, do kterých se atmosférou vůbec nehodí. Vedle neblahých následků finančních omezení ale film doplácí i na zásadní změnu stylu oproti prvnímu quatermainovskému filmu. "Doly krále Šalamouna" sice vznikaly jako reakce na Indiana Jonese a "Honbu za diamantem", ale díky burleskní stylizaci nebyly jen pouhým parazitem, ale výkopem osobité série. Bohužel v honbě za ziskem a možná i tváří v tvář mrmlání diváků, kteří slapstick Quatermaina nepřijali, protože tupě čekali dalšího Indyho, se tvůrci tentokrát pokusili přiblížit konkurenci. Jenže kýžené velkolepé a jen lehce nadsazené dobrodružství se prostě nekoná kvůli zmíněným škrtům a výsledkem je marný paskvil, který předznamenal neblahý osud Cannon Films. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (3)

  • Poté, co Allan (Richard Chamberlain) odpaluje dynamit pod kamennou lavičkou, je možné zpozorovat, že na zem dopadá pouze lehký materiál podobný polystyrenu, nikoliv kusy kamene. (Pepy)
  • Na konci filmu po bitvě Allan skáče ze střechy do chrámu přes dřevěnou mříž. Je přitom vidět, že je zavěšen na laně. (Terva)

Související novinky

Hemsworth předchůdcem Indiana Jonese?

Hemsworth předchůdcem Indiana Jonese?

21.11.2015

Jméno Allan Quatermain už jste možná slyšeli. Sean Connery si tohohle dobrodruha zahrál v Lize výjimečných, adaptaci stejnojmenného comicsu Alana Moorea, a posléze se už nikdy nevrátil před kameru.… (více)

Reklama

Reklama