Válka světů

• USA War of the Worlds (více)
USA, 2005, 116 min

Rozvedený newyorský mechanik Ray Ferrier získává od bývalé manželky na víkend do péče své dvě děti – desetiletou dceru Rachel a náctiletého syna Robbieho. V té době dochází ve městě k podivným změnám v počasí, včetně několikanásobných úderů blesků do jednoho stejného místa. Lidé si to nedokážou vysvětlit, když se začne zvedat zemský povrch, ze kterého vylezou ze svých úkrytů podivné mimozemské stroje. Mimozemšťané ve svých mechanických maskách začnou útočit a zabíjet lidi. Strhne se davová panika a Rayovi je jasné, že musí utéct s dětmi z města pryč. V kradeném cizím automobilu se tedy vydává do domu své manželky, která zde však není. Druhého dne objeví Ray na ulici vrak spadlého boeingu. Na místo přijíždí štáb televizních reportérů, který Raye informuje o tom, že mimozemšťané ve svých strojích zaútočili na všechny světové kontinenty a podařilo se jim zničit velká území a zabít miliony lidí. Ray se rozhodne odvézt své děti k jejich matce do Bostonu, ovšem jejich auto je přepadené davem zoufalých lidí. Ray tedy přichází o auto, ale jsou naloděni na trajekt, který má odvézt obyvatele Bostonu do bezpečí. Loď je ovšem potopena a Ray s dětmi se dostávají na břeh. Ray se musí smířit s tím, že Robbie se rozhodl bojovat proti mimozemšťanům po boku armády, a pokračuje s Rachel na cestě sám... (TV Prima)

dopita

Bavil sem se, první třetina je mimořádně působivá, i pak je to ke koukání. Opět velice slušně hrající Tom Cruise a opět famózně hrající Dakota Fanningová. Kamera, efekty a vubec všechny technický aspekty jsou na špičkový úrovni, hudba Johna Williamse je taky velice dobrá, akorát si mohl odpustit fanfáry na konci filmu když vojáci sejmou nemocnýho tripoda, bylo to jak z hvězdných válek. Celkově mírně nadprůměrnej film od Spielberga, ale vysoce nadprůměrnej film v kontextu světový kinematografie. Spielberg už zkrátka dlouhá léta natačí filmy jen na půl plynu, a uplně mu to stačí. Aby ne, když to jsou všechno úspěšný filmy. Jenže podle mě má na víc, ale kašle na to. Škoda. Kdyby si s tím dál víc práce, mohl natočit biják, kterej by vešel do historie. ()

Slimak

Vypadalo to velice dobře...scéna s lodí v Hudson Ferry například byla výborná.Ovšem věřil jsem že se celá záležitost vyřeší nějak neadekvátně...třeba i zcela špatně a bez kouska naděje na záchranu...bylo by to silnější....prostě nemám rád happyendy.Jinak jsem ocenil, že závěr jasně říká "nebýt mikroorganismů jsme v hajzlu"....takže to nevyřeší statečný pan prezident.Uškodilo si to ale tím, že je to celé až dokumentárně zkrácené.K dobru ale jistě přispívá komorní pojetí. :-D 60% ()

B4TM4N

Strhující 100minutová survival naháněčka. Zbývajících 538 sekund zbylo na děj, který absolutně nelze z filmu vyčíst (z knih snad, ale zjišťovat to nemám kdy). Každopádně spolu s Minority Report nejlepší Spielberg. ()

noby

Fascinující podívaná, jak na propracované speciální efekty, tak na poutavé vizuální zkratky všeho druhu. Nenápadná hudba, nepatetický pohled na katastrofu a zajímavé postavy. To je všechno na zářné čtyři hvězdy. Jenže, ta patetická pachuť z úvodu zůstala a při návratu na konci strhla dojem na tři. Škoda. ()

Yangus

Tak asi takto má vypadat moderní zpracování knižní legendy. Invaze šmejdu z vezmíru z pohledu obyčené rodiny což po filmech kde je hlavní hrdina prezident či někdo z okolí, což ocenuji. jo jo jeden z filmů na který se rád zase jednou podvám. ()

xmozek

Podívaná pěkná, ale nemastné neslané. Pokus rozvinnout na pozadí vyvražďování lidstva vztah mezi potomky a otcem, který zas tak dobrý otec není, byl z mého pohledu dost odfláknutý, nemluvě o konci. Co to sakra mělo bejt? Když se psal scénář tak došli na konec nápady, tak to prostě takhle utli?! Steven zklamal, ale kapacita jako on si uklouznout může dovolit. ()

Mičl

Jsem toho názoru, že v roce 2005 byl Spielberg ve skvělé formě a kromě dramatu podle skutečné události s názvem Mnichov natočil i toto akční Sci-Fi, které zachycuje návštěvu naší planety bytostmi o moc inteligentnějšími, než jsme my. Výtečná kamera zachycuje následný chaos a disharmonii mezi lidskou rasou. Skvělé i po vizualní stránce, ale v téže době mě víc dostal výše zmíněný Mnichov. ()

1860

Jak si má poradit obyčejný člověk, když na Zemi zaútočí mimozemšťané? Nějak tak, jako si poradil Tom Cruise v tomhle filmu.. A to je největší plus War of the Worlds, kolonizace alienů z pohledu normálního člověka, žádný superhrdina, kterej všechny "zmasí" svým rotačním kulometem bez potřeby nabíjení.. Nehledě na to, že efekty jsou zpracovány skvěle, filmu něco výrazného chybí, ale je to těžké pojmenovat, ale nekončící řev Dakoty Fanning to opravdu není.. ()

MTHRFCKR

To poslední, co bych po této vesmírné genocidě čekal, je happyend. Ten tomu dal pořádně na prdel. Jednu hvězdičku alespoň za efekty, a ne za dobře prodávanou značku s názvem Spielberg. ()

F.W.Colqhoun

Mr. Spielberg jako obvykle předkládá obvyklou dávku zábavy a poučení. Prvého mnoho, druhého * alespoň z pohledu diváka, jenž se doma neklaní oltáříku amerického kultu rodiny a národa * málo. Za pozornost film stojí přinejmenším kvůli režii "podívané" a takových těch drobných vychytávek, které člověku usnadní nemyslet na tu spoustu blbostí všude vůkol. Všechno vybuchuje přesně jak se na invazi mimozemšťanů sluší, takže fakt ani nevadí, že v jedné scéně zpopelňují, zatímco později "rozprašují", aniž by bylo zřejmé, proč pokaždé upřednostňují jiný způsob, a postupují tak neefektivně, že by se z údajů o některých epochách lidských dějin mohli leccos přiučit. To neznamená, že se odkazů na holokaust a Starý zákon nedočkáme. Destrukce je servírována s bravurou Spielbergovi vlastní, scény davového šílenství mi připomněly to nejlepší ze zombie-filmů a jsou pro mne důvodem, proč si možná film ještě někdy v budoucnosti pustím. Ne že by všechno ostatní stálo za-vyliž-prdel, ale masařky jsou tu značný - Cruise je pochopitelně trapný (hravě přehrává i mladičká Dakota Fanning, všechny na hereckém poli ovšem popravuje republikán Tim Robbins), příběh jednoduchý jako facka a rozuzlení je bez ohledu na morál z něho plynoucí tak nepravděpodobný, jak by se od předlohy z roku 1898 dalo čekat. Sentimentálnější diváky, mezi něž se řadím (ne tak má přítelkyně, která jej shledávala směšným), potěší pomrkávající oldskůlový design potvor. Přes všechno žbrblání dávám za čtyři, protože jsem víc než zábavu a příležitost smát se Cruisově kdesi v průběhu poslední dekády nabyté Stanislavského křeči nečekal. Děkuji. ()

Paity

Dal bych i pět hvězdiček, ale čekal jsem více akce ve stylu Den nezávislosti, ale bohužel nic takového se nekonalo. I když scéna ve sklepení zbořeného domu, skrývání se a sondující alieni.... hmm to můžu.... Válka světů je vlastně takový mírně katastrofický film. Nejde totiž o globální pohled na zkázu, jako spíše o osud jedné rozvrácené rodiny. ()

AdamesWWE

[9/10] Druhý Spielbergov pokus s mimozemštanmi. Ale diametrálne odlišný a vo svojom sci-fi žánry špička, ktorej nechýba veľa k dokonalosti. Skvelý príbeh, John Williams ako vždy výborný skľadateľ hudby, herecké obsadenie veľmi dobré. To sú silné aspekty, ktoré tento film má, ale aj oveľa viac. Všetky sci-fi scény, útoky mimozštanov, výbuchy, rozbité mesto, všetky efekty sú špičkové. Napätia sa mi prvom pozretí dalo krájať, scény, pri ktorých Spielberg tlačí na pílu a divákom dá sotva dýchať. Vojna Svetov má čestné miesto medzi mojimi top sci-fi filmy. ()

bloodline

Brilantne opojný kúsok technickej parády požehnaný snáď všetkými kapacitami MIT. Pán Spielberg však nedoladil svoje prednosti v príbehovej kategórii, kde mohol zahájiť priamy útok na solar vykastrovanému scenáru v Independence day. Lepšie sa kocky ani nedali hodiť, nebyť prehysterickej Dakote a menej výraznému Tomovi (česť zachraňoval iba Tim Robbins). Stávka na drsné vyznenie reality oplývala slabými momentami a do finálneho konceptu neprihrala na úspešnú žatvu kritikou ani (na Spielberga) úsečná minutáž či grcoidný záver. Navzdory kataklizmatickej omamnosti Steven na body s Emmerichom prehral, a to by sa nemalo stávať... ()

Corpsegrinder

Velkofilm jak prase bohužel dojíždí na hrozný obsazení v čele s uječenou holkou která byla adeptem na rozšlápnutí robotem od první minuty. ()

Artmovie

Je mi líto tak nízkého hodnocení. Pro mě je toto dílo jedno z nejlepších scifáren ze Spielbergovi filmografie. I když je film oblečený do moderního blockbusterového hávu, napínavé scény ve sklepě jsou i bez použití speciálních efektů (tedy kromě těch, které se využily pro stvoření mimozemšťanů) pořád mrazivé a patří k nejzručněji natočeným scénám s hororovým laděním a nápaditou kamerou, jaké jsem kdy viděl. ()

Janega

Veci, ktoré mi vadia: 1) absolútna absencia vysvetlenia dôvodu okupácie Zeme ufónmi. 2) Tie otravné decká, ktoré by získali cenu za najotravnejšie filmové decká všetkých čias. 3) Vzhľad ufónov s ich veľkými milými kukadlami, dokonca i Alf je strašidelnejší. 4) Absurdná záhuba ufónov. Klady sú dobrá akcia a Tom Cruise. 1000. hodnotenie. ()

Hanys_

V době vzniku mě to nechalo dost chladným, teď se mi to líbilo určitě víc. Katastrofák z pohledu obyčejného otce rodiny, který tu apokalypsu chce prostě jenom nějak přežít. Pár scének nezapomenutelných (první útok,odprašovaní před zrcadlem a rozhodně celá část s Robbinsem). ()

Mafiapau

Grant Theft Alien slalom mezi autama a závod o to, kterej kameraman zaostří líp krujzíka utíkající k němu, kterej mu chce říct, jak ho nafilmovat líp.. Meh.. ()

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (více)