Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

AlfaNumerO

Režírovat knihu, která je světovým bestsellerem a je tak obsáhlá, že by to dalo na x sérií je téměř vždy špatný nápad. Oproti knize ohlodané až na kostřičku malé surikaty. Dějové pořád zajímavé, ale jak to tak bývá, ze surikatího skeletu není film živ, po zhlédnutí bude tak divák (a to víc čtenář knižní předlohy) spíše hladov po něčem větším. 56% ()

claudel

Před deseti lety jsem tak nějak intuitivně cítil, že celosvětové šílenství kolem Šifry je nafouknutá bublina, která mě klidně může minout a někdy v budoucnu se na ni podívám nebo si ji přečtu. A v roce 2016 jsem se na Šifru nadvakrát podíval, dvakrát zadřímal a hlavně se víc než dvě hodiny příšerně nudil a kroutil hlavou nad překombinovaností zápletky. Uznávám, že může knížka být poutavá, přesnější a údernější a že Američané, jak to tisíckrát předvedli, literární předlohu totálně zprasili. To už se ale nedozvím, protože mě nic na světě nepřesvědčí, abych sáhl po Šifře v knižní podobě. To mám v knihovně mnohem lákavější tituly. ()

Ilicka

Tak nevím, čemu se pánové kritici v Cannes smáli... Nevím jak jinak a přitom zajímavě řešit kecací a šifrovací scény... Nápad s prolínáním minulosti a budoucnosti byl hodně dobrý, i Langdonova představivost (viz. šifrovací scény, ačkoli je Howard vykradl ze své Čisté duše. Vždyť je to přece jeho nápad, ni?). Z velkých a dobrých herců mě nejvíce zaujal Paul Bettany alias Silas... Když byla jeho postava na plátně, hned jsem se cítila líp a přestala jsem uvažovat o opuštění kinosálu, kde bylo neskutečné horko a ospalo... Audrey Tautou- hezká, Tom Hanks- nudný...Hudba dobrá, skoro by se dalo říct skvělá - Zimmer se holt nezapře... Kdo četl knihu- nic ho nepřekvapí. Šifru hodnotím průměrně... Kdyby tam nebyl Paul Bettany, tak odcházím. ()

Sofia

Pěkně mě štve ten humbuk kolem toho. Kritici se můžou přetrhnout, čí kritika bude ta nejkritičtější, a semelou do toho film i knížku dohromady. Knížku jsem četla, moc se mi líbila (nehodnotím literární kvality, ale nápad!) a stejně tak se mi líbil i film. Takováhle knížka prostě jinak zfilmovat nejde. Uznávám, že Audrey neumí moc hrát a Tom Hanks byl celou dobu strašně strnulý a neživý, ale jako celek mě to bavilo a to byl účel. Vždyť jde proboha jen o fikci, Dan Brown nikdy netvrdil, že odhalil největší církevní tajemství všech dob. Navíc ten nápad není úplně originální, stačí si přečíst Páté evangelium od Vandenberga - tam mají Ježíš a Máří Magdaléna syna, který napsal páté evangelim a to je ukryté v archívech Vatikánu :-) ()

JASON_X

Záhadologické "duchovno" pro nejširší divácké (i čtenářské) stádo a místy (hlavně zpočátku) dost velká nuda (z masochismu jsem si opatřil sadisticky dlouhou 174 min. extended verzi). Některé scény ostře hraničí se scénáristovou duševní příčetností (Audrey a odzbrojení policisty v Louvru, Audrey a smažka v Bouloňském lesíku aj.) Kdyby tenhle pseudohistorický, pseudonáboženský a pseudothrillerový galimatyáš nebral sám sebe tak vážně, přiznám mu kvalitu zábavnosti a oddechovosti, třeba jako filmům s Indianou Jonesem, knihám pana von Dänikena a podobně. Ale to, že se tváří tak strašně seriózně, a že se kolem jeho rádobyoriginální knižní předlohy prý dokonce vytvořil jakýsi kult, mi přijde směšné i smutné zároveň. Hanksovi seděl mentál Gump mnohem lépe než profesor, Audrey už po Amélii asi žádnou tak krásnou příležitost nedostane, a tak se chudák ztrapňuje slabomyslnými rolemi v hollywoodských slátaninách, no a samozřejmě si v tom pro hrst dollarů musel zapanáčkovat i Reno. Divím se, že se nenašla rolička i pro tlustého klauna Depardieuho. Jediná postava, která se mi celkem líbila, byl albínský flagelantský asasín v mnišské kutně. No ale průměrný divák si svou porci popového mystična určitě skvěle užije. ()

902 10

filmova adaptace neprilis zname knizky da vinci code prosla bez povsimnuti a je to docela skoda, protoze se jedna o docela solidni thriller se solidnim obsazenim (nepocitam mizerneho bettanyho), ktery je sice mysteriozni asi jako iveta bartosova a nevyhyba se trapnym momentum (napr. vyreseni situace s prochnowem s pistoli miricim na hankse s tautou v privesu), ale jinak je v podstate ok. ()

Dharter

Toto je dost podstatný film pro pochopení nutnosti uvědomit si, že siokřesťanské dogma, že Ježíš (tedy prorok Ezau, Isá, kterého po vraždě na kříži sionisté falešně přejmenovali na Ježíše Krista), neměl pohl. styk s ženou (Máří Magdalénou), je samozřejmě vysoce nesmyslné. ✔ ()

Mgb21

Nečíst knihu, tak myslím, že bych měl co dělat, abych pochopil některé věci. Na druhou stranu jsem přesně věděl co se stane a byl jsem ochuzen o překvapení. I když ty překvapení zas tak převapující nejsou. Celej film je postavenej na vysvětlování. Vysvětluje se pořád a někdy až zdlouhavě. A když přijde nějaká ta kce, tak je tak chaoticky sestříhaná, že člověk je rád za vysvětlování. Co se týče heců, tak jednoznačným kladem tohoto filmu je Ian McKellen. Audrey Tautou mi neseděla od začátku. Podle mě je na tu postavu moc mladá. Tom Hanks si odvádí svůj standard, nevyčnívá, ale ani nehraje špatně. Jeanu Renovi podle mě uškodilo to, jak je napsaná jeho postava. Už při čtení knihy jsem si říkal, proč to ten člověk dělá? A nechápal jsem jeho postup. Ale to je chyba scénáře(knihy) ne Rena. Jinak celkově se ten film spíš hodí na nedělní odpolední televizní vysílání než do kina jako největší událost roku. Ono, z průměrné knihy se výborný film natočí málokdy. ()

d-corso

Brownova kniha je sice bestsellerem, o tom žádná, zároveň je to ovšem taky sračka jako víno. A na motivy mizerného románu může asi jen stěží vzniknout dobrý film.Naprostá nemohoucnost dělníka filmové režie Howarda, pak zatlouká do pomyslné rakve další hřebíček. Taky Tom Hanks neměl při natáčení asi zrovna svoje dny a ze všeho nejvíc mi výrazem obličeje připomínal mé žehlící prkno. Audrey Tatou si sice konečně zahrála něco jiného než X-tou variaci na Amélii, ale ono už je to prašť jako uhoď a kdyby se v její roli objevila řekněme Naďa Konvalinková, tak to nakonec mohla být aspoň sranda. Takže za co vlastně dávám tu jednu hvězdičku, ptám se sám sebe? Nevím...anebo asi, za Jeana Reno, coby tupého francouzského poldu, no a za toho Hankse. Teď si na něho vzpomenu vždycky, když přijdu do kuchyně. ()

Bauer

K tomu filmu byli kritici velmi kritičští ale já bych to tak černě zase neviděl a byl jsem mírně překvapen!! Celkem solidní zápletka, která má zajimavé rozuzlení. Výbornou práci opět odvedl Hans Zimmer, jehož hudba je prostě skvělá. Herecké obsazení bylo vybráno velmi dobře. Přirovnaní kritikama Toma Hankse k zombiemu je zcela nemístné ( ano, má příšerné vlasy ale to je vše ) a velmi hloupé. K tomu krásná Audrey Tautou, výborný Ian McKellen a Jean Reno a Paul Bettany, který byl špičkově temný a šel z něj strach. Jaké má tedy film nedostatky? Odpověd je jednoduchá. Ve filmu je minimálně akce a jinak jsou tam jen samé dialogy, které jsou naprosto zbytečné a nudící. Dalším problémem filmu je příliš dlouhá stopáž, jenž je přímo zdrcující, když vemem v potaz, že jde celkem o nudný film, který by se dal shrnout do 2 hodin. A poslední vytknutí patří režiséru Ronu Howardovi ( režisér špičkového Apollo 13 ) od kterého bych čekal mnohem víc. Průměrný film a docela podcěnovaný!!! ()

becki_tu

Marně se snažím najít důvod, proč Šifra u tolika lidí neuspěla. Režie zkušeného Rona Howarda byla bez většího zaváhání a herci v čele s Tomem Hanksem, Audrey Tautou nebo Ianem McKellenem také určitě nepodali výkon, za který by se museli stydět. Scénář sice měl určité mezírky a nedostatky, ale do očí bijící nesmysl nebo logickou díru jsem tam taky neobjevil. A hudbou to asi taky nebylo, protože taktovky se chopil Hans Zimmer a z jeho strany to zkrátka taky nemůže dopadnout špatně. Že by už se dnes nenosily dobrodružné a tajuplné výpravy po stopách minulosti? Nene, tím to taky nebude. Tak nevím. Pravda bude u každého asi někde jinde, ale za sebe můžu nadšeně říct, že mi Šifra maximálně sedla, a to především tématicky, protože tajemno, dobrodružství a mystiku já rád a stejně rád dám 80%. ()

Lucasion

Šifra mistra Leonarda je druhou knihou od Dana Browna o symbologovi Robertu Langdonovi (Tom Hanks). Film si myslím věrně kopíruje knihu a je stejně napínavý. Tom Hanks mi do role neskutečně zapadnul. Určitě musím zmínit i Rena a McKellena, kteří jsou taky postavy jako by zrovna vystoupili z knihy. Snad jen ta Tautou mi jako Sophie moc nesedí. Příběh se točí okolo vraždy správce Louvru. Tajemný mnich, který vraždí postupně Strážce pradávného tajemství. Landgon se dostává k případu jako slepý k houslím a už od dvacáté minuty se rozjíždí dvou a půl hodinový příběh o lovu za pokladem Svatého grálu. Jak už jsem zmínil, tak film poměrně věrně kopíruje knihu. Ty věci co vynechává nebo mění, nejsou zas tak patrné nebo velké. Spíš bych řekl, že si to režisér snaží říkat divákům po svém. S tím se pojí i to, že když jsem viděl rozšířenou verzi, tak já vlastně ani nevím co je přidané. Tříhodinová verze mi přišla, že nic nevynechala. Film je napínavý a patří k jedněm z nejlepších dobrodružných filmů. Jako zpracování knihy od mého oblíbeného autora, jsem víc než spokojený. Je málo dobrodružných filmů, kdy vydrží napětí až do konce. Zvlášť když tady je to 3 hodiny. A i když tohle velmi často neříkám (spíš vůbec) tak český dabing je velmi povedený. [Director's cut] (87 %) ()

prome

Bla bla bla na konto vsech kritiku tohoto filmu at jdou nekam, nekdo to zkritizuje a hned vsichni jsou proti tomu ? Dal bych tomu kdyby to slo 4,5* ale protoze to nejde tak tomu davam 5. Sice napred sjem precetl knihu ktera se mi celkem libila, ale to byla asi chyba nebot jsem uz vedel vsechny dejove zvraty a konec, ale to mi nebranilo pozorovat mensi rozdily ktere scenariste a resiser udelali. Ve filmu je totiz par scen ktere v knize byli jinak ale taky jsem nasel par veci ktere v knize nebyli napsany, ale to nevadi to je takove mensi oziveni pro ty, kteri knihu cetli.Ale zpet k filmu natoceny to je velmi kvalitne a reziser se s tim velmi dobre porval. Proc jsou ale kritiky i na herce ? pry nejhorsi Hanksuv vykon, kde na to byli ? Tom je vynikajici herec a zvladl tu roli i kdyz nemel moc prostoru a prilezitosti jak v jinych filmech a ostatni herci ho doplnuji. Jen Ian McKellen se mi do te role nehodil ale zvladl to celkem slusne. Predem ale doporucuji napred se podivat na film a pak teprve precist knihu protoze v knize je par veci ktere vam pak ve filmu bude chybet ale i pres to je to ve vysledku hodne kvalitni snimek se vsim vsudy. Holt kazdy ma jiny vkus a je pravda ze ne kazdemu se to muze libit ale kritizovat to ze je to blbe natocene se spatnymi hereckymi vykony kde na to ti lidi byli ? ()

Kimon

Šifru v knižní podobě jsem nečetl, ale přečetl jsem si od téhož autora "Andělé a démoni". Opravdu napínavý škvár. Tak stejně i Šifra ve filmové podobě. Více než dvě hodiny koukat zase na nějakého toho "Agenta007", který všechno zná a všemu uniká je dost otravné. Spousta skutečností je ve filmu pravděpodobně překroucena a divák pak ztrácí přehled o tom, co je historická pravda a co pouhá smyšlenka. Já osobně takové díla nemám rád, protože diváka "prefabrikují" na hlupáka. Role "Trosečníka" Tom Hanksovi slušela lépe. ()

Mordenroth

Priemerný film na jedno (max. dve) pozretie. Čo je na tomto filme aspoň trochu zaujímavé? Ťažko povedať... Príbeh nebudem komentovať, pretože som nečítal knihu, ale z hercov ma potešili Bettany a McKlellen. Mimochodom, aj hudba Hansa Zimmera je dosť zaujímavá... 55%. ()

stub

Poměrně otřepaná záležitost, kterou horko těžko táhne tradičně obstojný Hanks. Není to vysloveně špatné, ale dobrý námět se nepodařilo uspokojivě rozvinout. Rádoby ateistické komentáře poněkud nechápu, to když jsem ateista, tak vyškrtnu ze světa křesťanství, jeho historii a vliv? (Ne, že by to mělo se skutečnou historií něco společného, pravda ovšem mj. je, že Máří Magdalena rozhodně nebyla prostitutka). Poněkud iritující je, že film zastínil věci související s roslynskou kaplí, které jsou OPRAVDU zajímavé (rytiny kukuřice apod.) ()

ScarPoul

Na bestselleroch je jedna obrovská chyba a to že sú čítané širokou verejnosťou, ktorá sa prikláňa k názoru väčšiny bez toho aby dokázali danú literatúru ohodnotiť čo sa týka umeleckej hodnoty. Chyba bestsellerov je tá, že žiadnu umeleckú hodnotu nemajú. Dan Brown patrí k spisovateľom, ktorý je na jednu stranu precízny čo sa týka informácií a historických faktov, ale nebyť tohto tak sa jeho knihy môžu zaradiť k typických brakovým románom na jedno použitie. Ron Howard, je režisér, ktorý to vie. Možno nie tak dobre ako jeho kolegovci, ale rozhodne priniesol kinematografií pár skvostov, pre ktoré sa stane nezabudnuteľným. Da Vinciho kód je krok speť. Nestalo sa mu to po prvýkrát, aj keď toto nie je celkom jeho chyba. Spraviť film, podľa knihy, ktorá sa vyžíva v rýchlich a trefných kapitolách, je naozaj ťažké a film má len veľmi dobrý rozbeh a posledné dve minúty. Ostatné je skrz naskrz priemer. Dá sa to pozerať to iste, ale ohúriť to nemá čím. Toto je také nepísané pravidlo. Žiadny bestseller sa nestal až tak úspešným na poli filmovom ako na poli knižnom. Celkom mi chýbajú filmy ako starec a more, odviate vetrom a ním podobné filmy. Také ktoré mali nejakú hodnotu, boli zbožňované aj ako literatúra a aj ako film. Každopádne tento film padá práve na tom že ako kniha má da vinciho kód spád a ako film je neskonale pomalý. Ešteže tý anjeli a démoni sú o poznanie lepší. ()

ladylucifer

Bez takový megamediální reklamy a s titulem "nejočekávanější premiéra roku" by Šifra nejspíš proletěla kiny jako průměrný thriller s náboženskou tématikou bez většího povšimnutí. Myslím, že ta propagace mu spíše přihoršila. Každý očekávál nějakej nářez a pak byl zklamanej. Filmu nepomohlo ani hvězdné obsazení, vůbec ty herecké výkony byly nijaké. Děj byl předvídatelný a celkový dojem nemastný, neslaný. Je to škoda, když knižní předloha měla takový úspěch. Ale co oceňuju, je do detailu promyšlený příběh. Je to až neuvěřitelný, že tohle mohl někdo vymyslet. Za to dávam alespoň ty 3*. ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno