Bitva o Midway

Šest měsíců po japonském útoku na Pearl Harbor hlásí američtí zpravodajci, že objevili zvýšenou aktivitu Japonců. Podle odhadu velícího důstojníka by mohlo jít o útok na ostrov Midway. Admirál Nimitz na rozdíl od vojenských úředníků ve Washingtonu uvěří v útok a podle toho jedná. Soustředí k ostrovu konvoje letadlových lodí i průzkumná letadla. Mezitím na palubě bitevní lodi admirála Yamamota probíhá důležité jednání. Jeho cílem je vyprovokovat bitvu, při které chtějí Japonci zničit americké loďstvo a následně ovládnout Tichý oceán. Přesně 3. července 1942 však boj skončí naprostou porážkou sebevědomé japonské flotily a stane se jedním ze zlomových okamžiků v historii druhé světové války. (TV Nova)

Han22

Úpřimně nemám rád až na pár výjimek válečné filmy. Buď jsou příliš brutální, nebo jsou na efekt. Tenhle se sice vyhnul obojímu, jenže důsledná popisnost všech manévrů během první hodiny a půl vyústí k nudu k nepřežití. A když už začne skutečná bitva, jsou do záběrů míchány archivní záběry, což mi kazí nejen jakýkoliv zážitek, ale i přehled o tom, kdo na koho útočí. Prostě tohle mě opravdu nechytlo. EDIT 2023: Na podruhé mě to chytlo mnohem více. Před 14 lety jsem neměl nasledovaných moc válečných filmů, natož takhle starých a netušil, jak se točily. První půlka už mě tentokrát nenudila, naopak jsem se zaujetím sledoval jak to tenkrát bylo. Navíc je tu nálož hvězd (Heston, Fonda, Coburn, Ford, Holbrook, Mifune, Mitchum, Robertson, Wagner), kteří sice  nemají moc co hrát, ale aspoň mají charisma. Vykuchal bych celou tu romantickou linii a ty dokumentární záběry mě štvou pořád. Na druhou stranu i přes ně má ta akce drajv a v té době to asi opravdu jinak natočit nešlo. Takže s odstupem času 4* a válečný film roku 1976. ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Velkolepé letecké bitvy zobrazené z části originálními dokumentárními záběry, strhující drama o vypátrání nepřítele a volbě správné taktiky, to je film Bitva o Midway. Vždy těším, jak to Američani těm Japoncům natřou:). Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/index.jsp?cid=99880 ()

xaver

Další z válečných snímků, který se svým pojetím blíží hranému dokumentu, což však nic neubírá na jeho kvalitách. Skutečně vynikající film se super hvězdným obsazením celkem věrně vykreslující asi nejvýznamnější válečné střetnutí, které znamenalo zásadní zlom ve vývoji II. sv. války v Tichomoří. USA zde potopením 4 japonských letadlových lodí zlomily do té doby trvající hegemonii císařského válečného námořnictva. Film nepřímo navazuje na další vynikající válečný velkofilm Tora Tora Tora, který taky v podstatě formou hraného dokumentu popisuje začátek války v Tichomoří – napadení námořní základny USA Pearl Harbor japonským loďstvem. Opět jako u dalších válečných filmů z 60-tych a 70-tych let zůstává pro mě otázkou a záhadou, jak režiséři a producenti dokázali dát dohromady tolik filmových hvězd. Dnes stojí film na jedné, max. dvou hvězdách či super hvězdách za honorář 10 – 30 mil. USD za film. Neumím si představit, kolik by dnes musel producent dohromady zaplatit hercům jako Henry Fonda, Charlton Heston, Robert Mitchum, James Coburn, Hal Holbrook, Glenn Ford, Clif Robertson, Tom Selleck a další. To je jakoby dnes chtěl někdo dát dohromady do jednoho filmu herce jako Tom Hanks, Jude Law, Brad Pitt, Orlando Bloom, Tom Cruise, Bruce Willis, Sylvester Stallone, Michael Douglas nebo Richard Gere. Neumím si to představit. Každopádně Bitva O Midway i právě proto stojí za 5. ()

laik_60

film poplatný dobe svojho natáčania. Dnes by sa to trikmi len tak hemžilo, tu sa autori pokúsili "vylepšiť" film dokumentárnymi zábermi. Celé je to o tom, ako sa dali Japonci "napáliť a oklamať" v Tichomorí. Ale aj o skvelej stratégii Nimitza. Oceňujem plejádu skvelých hercov. už len z úcty k nim pridávam bod. ()

Subjektiv

Bitva o Midway stojí na pomezí mezi válečným dramatem a hraným dokumentem. Pravda, je ještě stále o malinko více hraná než dokumentující, rozdíl je však minimální. Aby měl divák celkový přehled a jasnou představu o tom, co že se to tenkrát u onoho ostrova přihodilo, soustředí se hlavně na nejvyšší velení nasazených jednotek. Postavy, které je představují (Nimitz, Spruance, Halsey, Yamamoto, Nagumo, Kondó), obdařuje film podivnou mluvou. Přirozenost je jí trošku cizí, zato však v sobě obsahuje spousty relevantních fakt, hlášení, informací a vysvětlení. To každému nemusí být po chuti, já si však tohle opáčku z dějepisu udělal rád. Dokonce jsem se těšil z toho, že film přípravě k boji a manévrování věnuje zhruba stejný prostor jako boji samotnému. Slabé ****. ()

• Midway je atol o rozloze 6,2 km čtverečních ležící v severním Pacifiku (blízko Havajského souostroví). V okolních vodách se dne 4.června 1942 odehrála nejznámější bitva, bitva o Midway. Námořnictvo Spojených států zde potopilo čtyři největší letadlové lodě japonského námořnictva, které chtělo Midway obsadit a tím Japonsku způsobilo drtivou porážku. V současné době je letiště na ostrovech používáno jako nouzové letiště pro dopravní letouny letící přes Tichý oceán. (Rodriguez)
  • Natáčanie na mori trvalo 3 týždne. (westerns)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)