Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

honajz

Není to čistých a silných 5 hvězd, protože k tomu mi chybí třeba dořečení linie Sama, Rusa a toho tlusťocha-servíra v baru (že budou moci být nadále pod nějakým pašou ve stejné kavárně, to mmi přijde prostě slabé na to kamarádství, co je všechny pojilo), a i ten konec je podle mne zbytečně sladkobolný a mírně, skutečně mírně přepálený, včetně Renaultova "obrácení" (to asi ta hymna předtím), ale jinak skvělé lokace, scénář, svižné dialogy, uvěřitelné a nejednoznačné postavy (dá se říci, že Rick je skutečně sobec, ale na druhou stranu má pravdu, že na něho a jeho štěstí nikdo nemyslí), skvělé hlášky, které se staly legendou a opakují se v mnoha jiných filmech (když v tom letadle nebudeš..., začátek dlouhého přátelství apod.), pečlivě vystavěný příběh, kde do sebe vše zapadá a divák se i lehce orientuje, dobrá kamera, hudba, jistá nostalgie, nu a k tomu hrdina Čechoslovák s maďarským jménem, no neberte to. :-) ()

eraserhead666

"Vy mnou pohrdáte, viďte?" "Kdyby jste mi za to stál, asi bych pohrdal." Inu, i takto vypadají kulty. Hrdinský romantický doják v lehce dobrodružném hávu. O některých věcech prostě víte, myslíte si, že skoro všechno a tak je ani nepotřebujete. A pak přijde ta chuť, zažít to na vlastní kůži. A tak jsem do toho šel. Nejzákladnější věcí, kterou o Casablance mohu prohlásit, je, že jsem to čekal mnohem horší. 3,5* ()

rikitiki

Dobře, ten film jsem nikdy neměla ráda a asi si ho ani nikdy neoblíbím, ale za tu přezpívanou a vítězící Marseillase musím přidat hvězdu, i kdybych nechtěla. ()

hansel97

Nemůžu říct, že jsem naprosto nadšený. Chvílemi jsem se nudil, ale Casablanca má zase i velmi silné pasáže a ikonický konec a ve finále by se mi těžko hodnotila průměrem, takže aspoň za skvělé herce dám tu čtyřku. ()

Ivoshek

Člověk na to prostě kouká a ono to samo tak pěkně plyne... Bogart je tu charismatickej, Ingrid hezká, atmosféra dobrá a do toho je tu hromada vtipných hlášek, navíc peonášených tak nějak mezi řečí. Zkrátka ten film funguje, i když tam není žádná velká akce a ani příběh není nějak extra složitý. Fakt chápu, proč mají lidi ten film rádi. ()

Scrytcher

Nikdy nehasnoucí klasika, která dokáže diváka zaujmout i po letech a přitom se nevytratilo nic z jejího kouzla a neškodné sentimentality. ()

borsalino

Těžká klasika, ve které se v podstatě nic neděje, ale přesto má hluboké vnitřní kouzlo, které nutí diváky i po sedmdesáti letech se na tento film podívat. Možná je to tím, že film je ještě málo Hollywoodský a herci měli co hrát. ()

Ilicka

Válečná romance z válečných let. Mobilizace pro liknavé američany, kteří jsou pod tlakem schopni hrdinství. Úžasný charakter Ricka Blainea zastínil i samtnou romanci... Humprey, I think this is the beginning of a beautiful friendship. ()

Sawy

"Myslím, že tohle je začátek krásného přátelství.“ Casablanca.Nejslavnější filmový kýč všech dob.Asi už nikdy nikdo nenatočí film,který by obsahoval tolik klišé a přitom dokonale fungoval.Tenhle film je pro každého filmového fanouška naprostou povinností.Mužné charisma Humpreyho Bogarda,křehká krása Ingrid Bergman,spousta kultovních hlášek("Zatkněte obvyklé podezřelé!"),nezapomenutelné finále na letišti,to jsou jedny z mnoha kladů Casablancy.Co k tomu říct?Snad jen:"Here's looking at you,kid."95 % ()

maseer2

kvality, atmosféru a fakt, že je to nesmrtelná klasika, Casablance upřít nemůžu.. ale hold jsem se moc nebavil a celý příběh mě se svou "suchostí" příliš neoslovil.. takže za 3* ()

Tommassi3

"Zamilujem se do sebe, zrovna když se celý svět hroutí.." - "Jo, v tu nejméně vhodnou dobu.. Kdes byla, řekněme, před deseti lety ??" - "Před deseti lety ?? Počkej !! Jo, to mi zrovna zkoušeli rovnátka.." ;) ()

malylada

Určitá nostalgie a romantický koncept tehdejší doby. Celé vystavěno na chytrých a vtipných dialozích. Ingrid Bergman zklamání, ale mužské osazenstvo to vynahrazuje. Film mě bavil a koukal jsem na to s nadhledem. Dívat se na něj v té době, určitě bych byl nadšený.....7/10 ()

Beast

Film, který obestírá neuvěřitelná pověst a kult - dokonalý obraz Americké naivity té doby - nezapomenu scény kdy Český undergroundový "agent" jménem Laszlo vypráví "... jo tehdy, když mě propustili z koncentračního tábora...." - nebo když vysoký Německý důstojník kamarádsky vyhrožuje. - Je zde vidět, že amerika neměla v té době nejmenší představu o tom, co se v Evropě děje. - a patrně ji nemá dodnes. ()

MrCreosote

Na Casablance se mi líbí především to, že dokáže obstát jako výborný film i bez přihlížení k dobovým souvislostem. Závěrečné rozhodnutí Ricka Blainea i kapitána Renaulta se sice může jevit jako silně nepravděpodobné a příliš patetické, ale na druhou stranu, není právě tohle ten ideální zvrat každého romantického/dramatického filmu, po kterém vždycky toužíme? No, vy možná ne, já si ho ale řádně vychutnal stejně jako celý snímek. A to mám filmovou duši cynika. ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána